Fórum pridal Midnight, 5. 6. 2018 17:07 do kategórie Sex. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Historické víťazstvo feministiek vo švédsku! Podľa nového zákona je všetok sex automaticky znásilnenie.

0
Midnight

29 ročný muž
si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

https://thesentinel.net/news/world-news/metoolaw/
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/05/sweden-new-rape-law-is-historic-victory-for-metoo-campaigners/

Nech žije feminizmus!
Prečitajte, diskutujte.
Odozva

Názory k téme

1. 4
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Femiarmy Birdzu

ja viem, že to otočíš nejako proti mne, ale ja tam vidím "without consent"

že tebe nikto nechce dať dobrovoľne, neznamená, že nikomu
  2. 5
    Nicmanenapada

27 ročný muž

Ako si z "without consent" dokázal spraviť "všetok"?
  3. 6
    Midnight

29 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@mielikki
    "both parties must formally consent or risk being charged with rape"

FORMALLY consent.
    príklad: 20rokov manželia, chlap sa zobudí na to že mu manželka fajčí, lebo ho chcela príjemne zobudiť.
    znásilnenie.

pár sa na seba vášnivo vrhne, aktivita na oboch stranách, ale ojha, zabudli explicitne slovne (alebo písomne) vyjadriť že súhlasia.
    znásilnenie.

manžel svoju manželku zobudí prienikom, lebo už obaja vedia a vysvetlili si že to má rada.
    znásilnenie, lebo v tomto konkrétnom prípade nedala explicitný súhlas. nezáleží že obaja vedia že má také rada.

...smutné ako tu majú ľudia problém s chápaním súvislostí a dôsledkov.

takýto zákon trivializuje akt znásilnenia. pretože zrazu sa dá akt znásilnenia vykonať obojstranne náhodou/nehodou/omylom.

...čo trivializuje skutočných sexuálnych predátorov. je totiž ťažké niekoho vnímať ako kriminálne násilnícke monštrum na základe niečoho čo sa môže stať úplnou náhodou, bez toho aby si hociktorý z dvoch účastníkov uvedomil.
  4. 7
    Midnight

29 ročný muž

@nicmanenapada viď @6

ako s ste z "without FORMAL consent" urobili len "without consent"?
    tie dve veci sú totiž dosť rozdiel.

iba "consent" je aj implikovaný, vyjadrený spolupracujúcou aktivitou.
    FORMAL consent je formálne, čiže slovne alebo písomne vyjadrený vo formulácií ktorá by obstála na súde ako právne záväzné vyjadrenie.
  5. 8
    Wewo

25 ročný muž

okay beriem. Ale nie je to uplne lahke ziskat jednoznacny vyslovny suhlas bez toho aby to neznicilo atmosferu. PYTAT si suhlas a povolenie na sex je skurvene beta a submisivne, formalne, malo zivocisne a vzrusujuce... no chapete co tym myslim, nie je to sexy.

Je jasne ze si treba byt isty ci to aj druha osoba robi dobrovolne, ale nestaci neverbalny suhlas a skratka citanie reci tela a podobne?

A nez ma zozerete ze som mysogin a pdoobne picoviny... uplne vazne sa pytam, damy ktore podobny zakon pokladate za dobry a privitali by ste ho, ako si v praxi predstavujete jeho prevedenie doma so svojim partnerom alebo aj jednorazovkou?
  6. 9
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Femiarmy Birdzu

nepoznám presné znenie zákona, preto ti neviem presne povedať k tomu formal
    no
    nakoľko mám toho o súhlase niečo odčítané, tak napríklad v tých prípadoch dlhodobého spolužitia je to hlavne o dialógu, či druhá strana je v pohode s tým, že sa to bude diať a potom o tom, že sa tento súhlas dá hocikedy (i počas aktu samotného) odvolať a všetky zúčastnené strany s tým súhlasia

a nemyslím si, že to automaticky musí toto celé trivializovať, nakoľko v mnohých prípadoch trebárs obete neprejavujú nesúhlas kvôli strachu a podobne, čo však neznamená, že s tým súhlasia
    a taktiež si nemyslím, že je na škodu, ak sa ľudia priebežne uisťujú, že sú v pohode s tým, čo sa deje
    a keď si už niekto nevie toto odkomunikovať, tak potom neviem
  7. 10
    Pubertslatinocelny

31 ročný muž
    konské-e zuby

Ja tam neviem nájsť ten citat o tom, že to má byť formal consent
  8. 11
    Ssnehulienka

23 ročné dievča
    Dolný Kubín

chlapce tebe dobre zameta ze si vymazal moj koment O___o
  9. 12
    Limitles

tvári sa, že má 6 rokov
    Keeper of memes

uga boogies dont care about some laws:) 9/10 will rape again:) je to len taka omacka svedsko je uz davno mimo https://www.youtube.com/watch?v=as4m-dDubjg rip :)
  10. 13
    Wewo

25 ročný muž

Ja si na toto davam pozor, kedze si uveodmujem ze obvinenie zo znasilnenia je jedna z mala veci co by ma naozaj dokazala polozit... a preto si zvyknem zeny s ktorymi doma vykonavam pohlavny akt (viac-menej tajne) natacat na mobil (s tym ze im nie je vidno tvar, resp. castokrat ide skor o audiozaznam kedy nie je nic vidno - alebo si nahravam iba zvuk), z ktoreho je jasne ze dievca to robi velmi dobrovolne.

Popripade este si nepriamo ale za to uplne pochopitelne (retardovane nejebavam) zvyknem pytat suhlas tak, ze ked uz je jasne ze pride k sexu tak sa spytam ci to chce s kondomom alebo bez - pokial odpovie jednoznacne ci s alebo bez tak to beriem tak ze to zahrna aj suhlas s tym na co sa bezne taky kondom pouziva...

Inak zaujimalo by mi na sude pomohlo ci svedectvo od susedov z bytovky keby dosvedcili ze hodinu poculi niekoho kricat moje a bozie meno, proste bezne zvuky sexu ktory znie dobrovolne.

Napriek tomu ako kokotne to znie (nuz, kokotska tema, kokotska doba a kokotsky zakon) tak to co som napisal myslim vazne... a rad by som dostal co najnormalnejsie odpovede bez utocenia, lebo tato problematika je rozhodne malo prebadana a to ako sa ludia v takychto chulostivych situaciach spravaju rozhodne nie je jednoznacne.
  11. 14
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

myslím že migranti si z toho nebudu robiť ťažkú hlavu
  12. 16
    Midnight

29 ročný muž

@hetfield tí si nemusia, lebo informovať že migrant spáchal zločin je rasizmus a islamofóbia a budú za to informovača súdiť tak ako teraz súdia Tommyho Robinsona
  13. 17
    Midnight

29 ročný muž

@mielikki
    "preto ti neviem presne povedať k tomu formal"

tož... ja poznám čo tým formal myslia, a poznám ako sa to používa v praxi.
    neodpovedala si na wewovu otázku. čo tak skúsiť to?
    popíš modelovú situáciu.
  14. 18
    Midnight

29 ročný muž

@pubertslatinocelny prvá alebo druhá veta toho prvého článku, inteligent
  15. 19
    Midnight

29 ročný muž

@mielikki
    keby len počas. boli už aj prípady odsúdenia za znásilnenie na základe RETROAKTÍVNE stiahnutého súhlasu, čiže, zjednodušene "no, vtedy som to chcela, ale teraz to ľutujem a keby som to mohla zmeniť tak už by som nesúhlasila".
    done. znásilnenie.
  16. 20
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@wewo neviem že či by to pred našimi súdmi obstálo ako dôkaz ale tak u nás to zatial nie je také divoké ako v USA,tam by som si to radšj tajne nahrával aj s prostitútkou aby ma potom nemohla obvinit
  17. 21
    Sasi2680

26 ročná žena

@15 ked si ty inteligent vsimnes, ze si dal dva clanky a v jednom sa nic o formal nepise, takze zrejme si vacsina tu citala len ten druhy clanok
  18. 22
    Obrvonjottr

30 ročný muž

by ma celkom zaujimalo, ako by to vyzeralo v praxi... je na to potrebný písomný súhlas, prípadne je potrebné tento súhlas overiť aj u notára? A keď stačí verbálny, resp. neverbálny súhlas, tak ako sa potom bude spätne dokazovať či šlo o dobrovoľný resp. nedobrovoľný styk? Môže byť znásilnený muž alebo len žena? :D proste nevymožiteľný zákon na dve veci, ale čo by sme čakali od sociálnych etatistických inžinierov :D
  19. 23
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Femiarmy Birdzu

budem znieť právnicky, ale kým som nečítala presné znenie zákona, nejdem sa k tomu vyjadrovať proste preto, že
    a, neviem presné znenie, neviem preto, ako to interpretova´t
    b, článok samotný to mohol dezimpretovať, prípadne mohla vzniknúť chyba pri preklade zo švédčiny, napríklad originál mohol myslieť niečo v zmysle "jednoznačný", "rozhodný" a podobne
    potom sa ti k tomu rada vyjadrím

a pri jednoznačných súhlasoch samozrejme patria aj iné formy súhlasu, ako nejaké oficiálne vyjadrenie sa, ale čím je tento abstraktnejší (ako neverbálna komunikácia), tým skôr sa predpokladá, že sa zúčastnené strany dobre poznajú a poznajú aj svoje reakcie a podobne

20. 24
    Ps102

23 ročný chalan
    Jordan Peterson Birdzu

Stále mi nie je jasné, že akú formu by ten súhlas mal mať.
  21. 25
    Pubertslatinocelny

31 ročný muž
    konské-e zuby

@sasi2680 to sa mi presne stalo :D na mobile som a vzdy som ten druhy otvoril :D este som aj dal vyhladavat slovo "formal" a frazu "both parties" na tej stranke a nic
  22. 26
    Midnight

29 ročný muž

@ps102 explicitnú a minimálne slovnú, ideálne nejak uchovateľnú, čiže ak slovnú tak nahratú slovnú, alebo písomnú.
    explicitná v tom že "chceš to?" nestačí, lebo "to" sa môže vzťahovať na hocičo.
    čiže prinajmenšom "chceš so mnou mať sex?"
    a ideálne potom pýtať si povolenie na každú vec: "môžem ti bozkávať prsia? môžem ťa takto hladkať?" atď.
    keďže ako mielikki poznamenala, tak už aj počas odsúhlaseného aktu ak sa stane niečo s čím osoba nesúhlasí, tak sa z daného aktu stáva znásilnenie.

@Sasi2680 ospravedlňujem sa že som mal tak nereálne vysoké očakávia že ľudia kliknú na oba z dvoch linkov. už som tu dosť dlho na to aby som vedel že to je na vás urážlivo vysoký nárok

@mielikki
    "a pri jednoznačných súhlasoch samozrejme patria aj iné formy súhlasu, ako nejaké oficiálne vyjadrenie sa, ale čím je tento abstraktnejší (ako neverbálna komunikácia), tým skôr sa predpokladá, že sa zúčastnené strany dobre poznajú a poznajú aj svoje reakcie a podobne"

hej, naprosto bez obáv sa dá spoľahnúť na predpoklady právneho systému
    https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/8301100/Court-bans-man-with-low-IQ-from-having-sex.html
  23. 27
    Sasi2680

26 ročná žena

@pubertslatinocelny jj, to bolo zo zaciatku jasne, preco niektori nechapali tomu formal, lebo to proste v jednom clanku vobec nepisu :) ja som si to tiez len tak nejak nahodou vsimla, ze su tam dva clanky :)
  24. 28
    Ps102

23 ročný chalan
    Jordan Peterson Birdzu

Mne tak vŕta hlavou, že keď rapist niekoho môže donútiť k sexu, môže ho donútiť aj k tomu, aby mu napísal nejaký súhlas.
    Či to nakoniec nebude mať presne opačný účinok...
  25. 29
    Midnight

29 ročný muž

@ps102 to sa nepočíta, lebo consent daný pod nátlakom je neplatný.
    vďaka tomu má Harvey Weinstein problémy, aj keď s ním budúce herečky spali dobrovoľne, lebo s ním spali "dobrovoľne" len preto že sa báli (že by nedostali rolu) keby s ním nespali, a to bolo uznané ako forma nátlaku, čiže to invalidovalo ich súhlas
  26. 30
    Campino

25 ročná žena
    retardovana šošonka na uteku

Suhlas teda hlavne nesuhlas davam vediet aj partnerovi, ze nemam chut na sex. Nemusi na to byt zakon.
    Navyse ak by ma udali za to, ze som nedala suhlas, tak by to mohlo byt aj tvrdenie proti tvrdeniu.
    Napokon taketo sracky by pokazili celu atmosferu pred sexom.
    Ale povedzme si narovinu, existuju vztahy kde aj ked zena/chlap nesuhlasi so sexom, tak si ho vynutia nasilim a zena/chlap zo strachu alebo najnovsie z prospechu nikomu nic nepovedia.
    Druha vec, znasilnenie ako take od nejakeho vsivaka alebo devianta je uz v trestnom zakonniku.
    Ale lutujem svedky, raz za rok mozu mat sex, aj to im nejaka feministka prekazi :D
  27. 31
    Openmindedfreak

29 ročný muž

toto je ale nejaký hlúpy júnový žart, však? veď až také slepice to nemôžu byť...
  28. 32
    Campino

25 ročná žena
    retardovana šošonka na uteku

@openmindedfreak svedky? Ano mozu :D
  29. 33
    Fragile.

27 ročný muž
    Stockholm

Boze :D Je to taky problem sa pred sexom druhej strany spytat, ze ci je to v pohode. Pripadne ked vidim v klube nejaku babu ozratu namol vybrat si na interakciu niekoho, kto je viac pri zmysloch. Jasne, ze sa to tazko dokazuje jednym aj druhym smerom, ale nechapem co je problematicke na tom, ze v zakone je, ze so stykom musia obidve strany suhlasit.

Podla mna ovela vacsi problem, nez konspiracia pomstychtivych zien je tato nasa kultura, kde "nie neznamena nie, ale v skutocnosti ano, len musim toho druheho viac otravovat".
  30. 34
    Openmindedfreak

29 ročný muž

@fragile. prepáč, ale tu nejde len o nejaký blbý súhlas na diskotéke, ale aj o dlhodobé spolunažívanie... mňa keby sa ženská pýta zakaždým pred sexom niečo v zmysle "láska, je to v poriadku, keď si dnes do diára napíšem budeme mať sex", tak ju pošlem asi pekne skrátka odkiaľ prišla na tento svet... to má akože švédskym rodinám pomôcť aby sa konečne začalo rodiť viac detí? veď toto je presný, tým jeblým feministkám to proste prihára na tie hlavy pojašené, fakt len dúfam, že ide len o nejaký hoax, lebo ak nie, tak Švédsko ide fakt asi do riadnej zadnice...
  31. 35
    Midnight

29 ročný muž

@fragile.
    "je tato nasa kultura, kde "nie neznamena nie, ale v skutocnosti ano, len musim toho druheho viac otravovat"."

to nie je "naša kultúra" ale vaša psychológia ktorá túži aby vás muž "dobýjal" ako nejaký hrad, lebo veď ak si vás nevie získať tak (to) za nič nestojí.

jo a s alkoholom je tiež sranda, lebo ak máš vypité toľko že nemôžeš šoférovať, tiež sa to berie že nie si pri dosť pri zmysloch aby si mohla vyjadriť súhlas, čiže aj keď ho vyjadríš, je neplatný.
    a ak sú muž aj žena v danej interakcii opití rovnako, a obaja dajú súhlas, tak sú oba súhlasy neplatné (ako keby sa o ten chlapov niekto staral, lol), čiže automaticky chlap znásilnil ženu.

leboveď predsa vždy automaticky chlap znásilnil ženu, aj keď si žena na mobil natočila ako jazdí na chlapovi ktorý je v bezvedomí.
    (reálny prípad, aj keď nespomeniem si teraz jak sa tá kunda volala)
  32. 36
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok
    Tam kde lisky davaju dobru noc

Ja ked si predstavim takuto situaciu..tak prve co mi pride na mysel je slovicko Nieeee ( konkretna situacia cudzi random muz ktory schyti zenu a vymaha si sex)
    Po dalsie....napisem to ako zena
    Ak mi niekto nevonia nedovolim mu chytit ani " ruku "..ziadne pozvanie na pivo vino ci pizzu....
    A este po dalsie ..chlap s ktorym zijem randim a pod... Rec tela mnoho napovie o tom ci s niekym zena bude chciet mat tutu mutu alebo nie
    Cize zena nemusi povedat " ANO Baby idem si to s tebou teraz rozdat." :D

(A clanok si precitam potom :D )

No a aky chlap nerozumie zenam
  33. 37
    Rebarboe

17 ročné dievča
    candylAnD

nechce sa mi moc čítať komentáre, ale pridávam sa na stranu ktorá nesúhlasí (dúfam, že tu taká je) mimochodom je skvelé že žena môže obviniť zo znásilnenia chlapa (alebo naopak) kedy sa jej to hodí. "prespala som sa s iným a ostala som tehotná, frajo ma pošle k vode, čo si len počnem?!" obviníš dotyčného, že ťa znásilnil, takže znásilnenie sa stane bežným zločinom, s ktorým sa ľudia budú stretávať úplne bežne...a skutočnému znásilneniu bude úplne odobraná hodnota, resp. nikto už v spoločnosti nebude brať vážne fakt, že existujú ľudia, ktorí si vyhliadnu obeť a -násilím- ju donútia k sexu. ako sa potom budú cítiť ženy a muži ktorí si skutočne prešli tým peklom, pretože odteraz budú spadať do takej kategórie a zločiny, ktoré boli voči ním spáchané a ich svedectvá sa stratia medzi domyslenými storkami ľudí, ktorí len chcú pozornosť a chcú aby ich niekto poľutoval.
    Len tak ďalej
  34. 38
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

A zenu znasilni alebo zneuzije ....Tak ten si zasluzi vykastrovat
  35. 39
    Midnight

29 ročný muž

@openmindedfreak nie, nie je to hoax. je to zeitgeist dnešnej doby.

mimochodom, v amerike majú ešte špeci výraz že "enthusiastic consent", že nestačí súhlas, ale musí byť vyjadrený tak že je z toho vyjadrenia jasne počuteľné a viditeľné a cítiteľné (tipni si či niekto riešil ako právne definovať tieto veci) že je reálny a s chuťou a chcením.
  36. 40
    Midnight

29 ročný muž

@obsession okej. súhlasím.
    čo si zaslúži žena ktorá znásilní a(lebo) sexuálne zneužije chlapa?
    a čo si zaslúži žena ktorá chlapovi zruinuje život falošným obvinením zo znásilnenia?

lebo keď už sa k problematike vyjadruješ, skús sa vyjadriť k celej, nie len k polovici.
  37. 41
    Wewo

25 ročný muž

@fragile. problem nie je ze s tym musia obe strany suhlasit, to je samozrejme.
    Problem je ze nikto nevie podla akych pravidiel ma tento zakon platit. Napriklad ty si celu tuto kurva zlozitu problematiku (ktora realne nici ludske zivoty) zjednodusil a zosmiesnil do "boze, to je taky problem sa [...] spytat ci je to v pohode?"

No ja neviem, je? Ty vies ci je? Kto vie ci je? Ci staci spytat sa "je to v pohode?"

Co je to "to"? Co sa poklada za suhlas? Kedy je zena prilis opita na to aby som ju zavrhol ako potencialnu sexualnu partnerku lebo nebude zodpovedne vediet uvazit ci ten sex naozaj chce? Co ak sa ja vyspim s niekym a chcel som to, ale nakoniec zistim ze som bol iba moc opity a bola to chyba a lutujem to a mam pocit ze bez alkoholu by som s tym vbc nesuhlasil?

Problem nie je to ci by mali ludia so sexom suhlasit, ani zhodnut sa na tom ze nejde o to zenu dostatocne otravovat (aj ked hra na nedobytnost a vytrvalost v dobyjani je odvzdy sucastou flirtovania a dvorenia - zazil som to kopec krat ze zena bola nedostupna ale akonahle som prestal prejavovat zaujem, vyviedlo ju to z miery a odrazu ten zaujem uz mala aj ona - len sa na zaciatku nechcela tvarit too easy... je to klasicka push and pull zalezitost znama v psychologii).

Problem je, ze tu sa zakony jebu do tak neprebadanej, tajomnej a individualnej casti ludskej interakcie (ktora sa uplne bezne deje za latkami pozmenenho stavu vedomia, a teda slabsieho usudku) ze su viac na skodu ako na osoh. Zakony su super a uzitocne pri meratelnych veciach; zakon o tom ze nesmies ist viac ako 6kmh, zakon o tom ze nesmies usmrtit viac ako nula osob atd.

Ale zakon o tom ze obaja musia dat suhlas pri sexe? Nooooo ok, ALE AKO??
  38. 42
    Wewo

25 ročný muž

A vytaca ma ze je tu konecne diskusia ktora ma zmysel a niekto to zlahcuje ze co sa nad tym vobec pozastavujeme. Po XY picovinach o Marianovi atd. je tu nieco o com by sme prave my mali diskutovat, lebo tu sa pise historia. Autority prvy krat zasahuju do toho ako sa treba spravat medzi sebou v sukromi v intimnych chvilach a jedna strana sa z toho ocividne raduje a poklada to za spravne, ale v skutocnosti nikto nevie co sa deje.
  39. 43
    Openmindedfreak

29 ročný muž

@wewo po tomto mi už tá antiutopická budúcnosť spoločnosti (ktorú som čítal v toľkých knihách a videl ešte vo viac filmoch) nepríde tak nereálna, ako keby sa všetko do bodky začalo diať pred našimi očami a my nevieme ani ako na to reagovať, dokonca veľa jedincov nevie ani ako by len s tou informáciou malo narábať...
  40. 44
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

@midnight jasne ze aj muzi maju prava .. je to obojstranne.
    No musis suhlasit ze zeny byvaju zneuzivane a znasilnovane v obrovskom meritku..
    Je to dane aj tym ze muz je viac fyzicky zdatny ;) ...a ak sa mam priznam poznam malo pripadov kedy muz je znasilneny zenou ... Za to ked je muz znasilneny muzom.. toho je neurekom :D

No a neviem co pise ten clanok. Suhlas pri sexe konkretnym slovom ano je podla mna blbost na ntu.
    V skutocnosti ak to ten zakon takto urcil. Urobil zo sexu nieco ako to len nazvat "?nastroj?" pre suloz dvoch ludi
    Nieco take ako ten film kde hral silvester stalone so sandrou bullock ,wesleym snipsom :D

Ale Je to dost diskutabilne kedze napr. zeny v krajinach kde sa este stale povazuju za menejcenne..nedokazu povedat nie z mnohych dovodov.

Cize zaver uvitala by som takyto zakon aj pre zeny ktore ziju v krajinach kde ziaden feminizmus neexistuje a sliape sa po zenskej hrdosti ako po zemi :)
  41. 45
    Amikadze

24 ročné dievča

@wewo k tým zákonom - /ze sa jebu do neprebadanej a tajomnej ludskej interakcie/ - sexualne nasilie a zenach je pre obete neuveritelne zasahujuce, ovplyvnuje cely zivot obete a obet toto zranenie castokrat prenasa aj na deti, deje sa to vo svete na dennom poriadku - je jasne ze aktivistky za zenske prava pouziju kazdu moznu cestu k tomu, aby sa tomu zabranilo.
    a k tomu, ze mozes mat problem rozpoznat kedy to zena fakt chce a kedy nie - s tymto som sa teda este nestretla, mozno neklatit opite picky na diskotekach? /nevravim ze ty osobne to robis/ - co z takeho sexu aj clovek moze mat je mi zahadou. tym chcem povedat ze nerobit takeho veci zivot cloveka obohati aj inym sposobom, nez len ze sa vyhne moznemu obvineniu zo sex. napadnutia.
    pozri sa na to ako nesmierne takyto zakon moze pomoct obetiam, nie hned na to ako to moze nejaka zena zneuzit proti tebe. aj medzi zenami su blbci aj medzi muzmi. mnoho zien sa necha znasilnit a nebrani sa, aj ked samozrejme nechce, zo strachu, alebo nemoze uverit ze sa to deje, alebo je proste paralyzovana. alebo vie ze aj ked sa bude branit tak jej to nepomoze proti tomu 100 kilovemu chlapovi, ba naopak mozno to zhorsi - pre tieto zeny je urceny ten zakon.
  42. 46
    Openmindedfreak

29 ročný muž

@obsession tento zákon umožní tých znásilnení s veľkou pravdepodobnosťou ešte neporovnateľne viac, je to tam vysvetlené, zákon ako tento proste nemôže mať jasne stanovené hranice, preto otvorí žumpu ktorá sa vyplaví von a zbagetelizuje všetko do jedného a stane sa z toho neprehľadné svinstvo... naviac feminizmus v krajinách ako Švédsko už nemá pekne dlho čo robiť, neviem čo by tam tie ženy ešte chceli...
  43. 47
    Openmindedfreak

29 ročný muž

@amikadze toto nie je zákon ktorý má zabrániť znásilneniam, toto je ako dať ľuďom do rúk zbraň s ktorou nevedia narábať... a samozrejme tým zničiť zopár životov, len si treba ten článok trošku lepšie prečítať...
  44. 48
    Wewo

25 ročný muž

@amikadze velmi by som chcel zit vo svete kde to co pises dava zmysel ale bohuzial...

Ak kvoli tomu pojde do vezenia aspon jeden krivo obvineny muz tak je to nakokot zakon. Alebo ok, berme to tak ze ked sa rube les, lietaju triesky... Aky pomer neuskutocnenych (z dovodu neudelenia suhlasu) znasilneni v pomere krivo obvinenych a odsudenych muzov je prijatelny na to aby sa tento zakon povazoval za prinosny? A kto je dostatocna autorita na to aby posudil co je prijatelna obeta v muzskej slobody za cenu bezpecnosti zien?

50/50 ? To mi nepride fer. Je hrozne ked zenu znasilnia, trauma na cely zivot ako spominas, ale skoncit nepravom vo vezeni ako sexualny nasilnik a byt do smrti takto oznaceny ti znici zivot 100x viac. A nech ma len niekto skusi presviedcat ze v situacii slovo proti slovu da niekto za pravdu muzovi.

Cim sa dostavame k tomu ze ci uz treba suhlas alebo nie, ide o slovo proti slovu takze je to absurdne zbytocny zakon a jeho potencial vidim naozaj skor v zneuziti vypocitavosti vydieranim. Akoby naozajstneho sexualneho devianta naozaj odradil neudeleny suhlas, asi taka picovina ako ze obmedzenie drzania zbrani obmedzi trestne ciny zbranami - teroristi ich aj tak maju ilegalne a toto je presne ten princip - doplatia na to skor ludia co budu konat v nevedomosti alebo v nedorozumeni nez ti co chcu znasilnit bezbrannu zenu.

Zeny treba pred znasilneniami chranit, ale toto je presne ta hranica kde je kontraproduktivne aby autority zasahovali do ludskej interakcie a hranici to s totalitou. Ako si spomenula... je to vyplod prepnutych aktivistiek ktore sa nicomu inemu poriadne nevenuju a nevidia bigger picture, ich pohlad na spolocnost a beznu ludsku interakciu je riadne skresleny.

A opakujem, nikto nevie co to znamena suhlas. Som zvedavy ci si vsetci ten zakon nastuduju naspamat lebo jeho nevedomost neospravedlnuje.
    Paulina sa pustila do midnajta vo svojom statuse dost odvazne, ale ked som sa spytal ze o com je vlastne rec a ako si to kto predstavuje, je ticho, tak ako vsetci.
  45. 49
    Midnight

29 ročný muž

@obsession
    "Ale Je to dost diskutabilne kedze napr. zeny v krajinach kde sa este stale povazuju za menejcenne..nedokazu povedat nie z mnohych dovodov. "

nerieš hypotetické krajiny ktoré sa nás netýkajú. rieš kontext západného sveta ktorý sa nás týka a v ktorom sa toto deje.

"a ak sa mam priznam poznam malo pripadov kedy muz je znasilneny zenou"

to ma neprekvapuje, skôr ma prekvapuje že si tú myšlienku automaticky nezamietla, ako majú ľudia vo zvyku. nechce sa mi ísť zháňať presné dáta, ale poviem ti dve veci ako vstupný bod, ak by sa tebe chcelo trošku viac si o tom zistiť:
    1. sexuálne škandály kedy učiteľky zneužívajú žiakov
    2. najväčší rizikový faktor v tom či sa niekto v dospelom veku stane sexuálnym násilníkom je to, ak bol sám v detstve sexuálne zneužívaný.
    čiže prakticky každý muž sexuálny násilník bol v detstve sexuálne zneužívaný.
    a ako si sama povedala, o prípadoch kedy muž zneužíva hocikoho nie je problém počuť a dozvedieť sa.
    ...pokrývajú tieto prípady dostatok vzniknutých násilníkov?
    ...alebo je tam diera, ktorá nie je pokrytá, nie je vysvetlená, lebo médiá a ľudia neradi informujú ak je násilníkom nemuž?
    ...ďalšia časť skladačky potom je, že maloletých najčastejšie zneužívajú rodinní príslušníci.

čiže máme skupinu dospelých násilníkov ktorá je takmer v priamej úmere výsledkom toho že daná skupina bola v detstve sama zneužívaná, v 95%tách prípadoch rodinným príslušníkom, a máme tam dieru (treba zistiť koľkopercentnú) kedy ten rodinný príslušník nie je chlap.
    ...asi toľko náznak ktorým smerom treba ísť aby sa človek dopracoval k počtom ženských sexuálnych násilníčok. keďže málokto túto časť dát reálne trackuje.
    ...jo a pripočítaj si ten prístup kedy baba chce chlapa, chlap ju nechce, a dostane za to výsmech či je impotent. ten prístup vrámci ktorého veľká časť spoločnosti predpokladá že chlap to chce vždy a všade a s kýmkoľvek, a ak nie, tak s ním niečo nie je v poriadku.

"No musis suhlasit ze zeny byvaju zneuzivane a znasilnovane v obrovskom meritku.. "

nemusím, ak to nepotvrdzujú dáta. a opakujem, bavíme sa o západnom svete, moslimský sem neťahaj, to je úplne iný prípad.

"Je to dane aj tym ze muz je viac fyzicky zdatny"

a? mám osobne zažitých niekoľko prípadov kedy na mňa fyzicky útočila žena. v jednom prípade ma dve prenasledovali v noci asi pol kilometra pešo a celý čas na mňa vrieskali a kopali ma, kým som im vravel nech ma prosím nechajú na pokoji, lebo veď len idem domov.
    obe boli také že jedna silnejšia facka dokonca aj odo mňa by ich dala dole.
    bál som sa. lebo som počul okolo skupinky obsahujúce chlapské hlasy.
    a vieš čo sa stane, vieš ako ľudia všeobecne, a chlapi špeciálne, inštinktívne reagujú keď vidia chlapa vztiahnuť ruku na ženu, aj ak je to v sebaobrane?

ty možno nie, ja áno. chlap má na svoju obranu len seba.
    žena má na svoju obranu naprosto všetkých ľudí v okolí ktorí sú tak blízko aby zazreli alebo začuli že sa niečo stalo žene.
    proti dvom babám by som sa obránil. proti dvom skupinkám chlapov čo by sa do mňa pustili za to že som si dovolil brániť sa fyzickému útoku zo strany ženy, by som sa už neobránil.
    a tak som sa bál brániť. a tak som sa nebránil.
    ale to už odbiehame od témy, tak trochu. aj keď to všetko so všetkým súvisí.
  46. 50
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

@openmindedfreak no tie zeny by nechceli byt znasilnovane a zneuzivanr ..preto bojuju ..omg no
    Bezohladu na zakon ;)
    "Ze co by chceli " :O
    To si napisal ako keby si ziadali hlavu kazdeho muza vo svedsku
  47. 51
    Midnight

29 ročný muž

@amikadze @45
    "sexualne nasilie na zenach je pre obete neuveritelne zasahujuce, ovplyvnuje cely zivot obete a obet toto zranenie castokrat prenasa aj na deti, deje sa to vo svete na dennom poriadku"

zopakujem čo som povedal už aj v predošlom komente pre obsession:
    najhlavnejším rizikovým faktorom určujúcim či z dieťaťa vyrastie sexuálny násilník je to či bolo dieťa v mladom veku sexuálne zneužívané.
    čiže... ak akceptuješ že mnoho sexuálnych násilníkov sú chlapi, musíš akceptovať aj to že si práve spravila naprosto diskriminujúce rozlíšenie, tým "sexuálne násilie NA ŽENÁCH".
    ...ale ono je to pochopiteľné. len smutné. a možno by si sa mohla pozastaviť nad tým prečo si takéto faktograficky nesprávne rozlíšenie automaticky prirodzene spravila.

"pozri sa na to ako nesmierne takyto zakon moze pomoct obetiam, nie hned na to ako to moze nejaka zena zneuzit proti tebe."

ako keby ženy nemali už aj tak priveľa pomoci.
    listen and believe
    duluth model.
    chlapi čo dostanú vyhadzov z práce za jeden nevkusný vtípek či poznámku.

"nie hned na to ako to moze nejaka zena zneuzit proti tebe."

to je... dosť ťažké keď túto oblasť aspoň trochu sleduješ a teda vidíš ako obrovsky sa už momentálny stav zákonov zneužíva. a ako absurdne už teraz prebiehajú súdy kde sa jasne jedná o falošné obvinenie, žena mení každý raz výpoveď, existujú záznamy že v dobe kedy dané znásilnenie malo nastať bola niekde inde, rovnaako ako existujú záznamy o jej komunikácií s obvineným, kde mu v niekoľkomesačnom období po údajnom znásilnení vypisuje ako jej chýba, ako to od necho chce do zadočku (doslova), atď atď.
    keyword: mattress girl, napríklad.
    jo, a ešte gomeshiho si spomeniem: https://en.wikipedia.org/wiki/Trial_of_Jian_Ghomeshi
    len publikovaných bolo takých prípadov za posledných pár rokov aspoň 10, bohužiaľ si menovite pamätám len mattress girl, kvôli tomu ako sa v tom prípade stupňovala absurdita celej veci.
    a ako som už povedal, duluth model.
    na základe ktorého aj keď muž zavolá políciu s oznamom že jeho žena na ňom pácha násilie, je zo zákona povinnosťou polície zatknúť ako agresora daného muža ktorý políciu zavolal.

je ťažké nemyslieť na to ako môžu ženy čokoľvek zneužiť proti tebe, keď všade vidíš ako to robia.

už len napríklad ten triviálny fakt že vedia že žiadny normálny chlap žene nevráti fyzickú agresiu, lebo je buď indoktrinovaný do hlúpeho názoru že ženy sa nebijú - NIKDY, ani v sebaobrane.
    alebo preto že si je vedomý toho že celá spoločnosť okolo neho je do tohto názoru indoktrinovaná, čiže za tú opovážlivosť brániť sa by schytal od všetkých okolo.

mám s tým zopár osobných skúseností. je dosť desivé keď vieš že máš zakázané brániť sa, lebo veď ten kto na teba útočí (pretože vie že máš zakázané brániť sa) je slabšie, nevinnejšie, lepšie pohlavie.

@wewo
    "ide o slovo proti slovu"

jop, a ako už to v našej spoločnosti chodí, tak ak ide o slovo chlapa proti slovu ženy v takejto veci, tak sa automaticky verí žene. dokonca aj keď to u nás ešte, narozdiel od zvyšku západného sveta, nie je explicitne zavedené v zákone (opäť, pozrite duluth model)
  48. 52
    Midnight

29 ročný muž

@obsession
    "To si napisal ako keby si ziadali hlavu kazdeho muza vo svedsku"

oh, aká náhodička že keď sa prvý raz začali objavovať sťažnosti na imigrantov, tak švédske feministky vypustili takéto vyjadrenie:
    https://sputniknews.com/europe/201711151059120065-sweden-rape-migrants/
  49. 53
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

@midnight tak po prve ak ty rozvadzas temu o osobne pocity mozno aj pravdive zazitky
    Tak budem aj ja rozvadzat temu na celosvetove meritko :D .Cize to znamena Svedka ci moslimka. Je to jedno!
    Po dalsie to fakt ma chces presvedcit o tom ze ta tie zeny chceli znasilnit
    Co ked ta chceli len okradnut :D (si dal story :D )

Ci muz je/nie je fyzicky zdatny ?
    Neviem mozno ty nie si ...ale 99.9% ostatnych muzov ano .
    Btw to je hlavny bod toho ze muz si "dovoli "urobit tuto ohavnost
    Vlastne preto sa aj zeny ucia bojovym umeniam ;)

Ci zeny byvaju znasilnovane castejsie ako muzi ? .. to ma chces nasrat..alebo sa len chces dotahovat.

Chlap ktory sa necha znasilnit zenou .. z mojho pohladu. Asi len ked mu zena polozi buchacku o hlavu :D

No a napokon sexualne obtazovanie ci zneuzivanie od uciteliek..
    Z moralneho hladiska by nemali pre vek starsie osoby vzhliadat k mladsim a neplnoletym ... a dalej aj preto lebo vztah ucitel-ziak ..cizw tu to neriesim

A sexualne zneuzivanie vlastnych deti ...
    Na internete je mnozstvo videi na ktore sa neodvazim ani pozriet ..Napr ako bol otec zachyteny pri takomto cine tajnou kamerou ...okrem toho rozne clanky o tom ako "otec " drzi svoju dceru v pivnici 15-20 r a vychovava si vlastne vnukodeti
    Vidis ..vacsinu nasilia plodite len vy muzi !

50. 54
    Amikadze

24 ročné dievča

@midnight neviem úplne o čom v druhom odstavci hovoríš, tým že sa to zranenie prenáša aj na deti som nemyslela to, že by z nich vyrástol násilník, ale to že napríklad dcéra obete môže mať celý život problém s mužmi vplyvom tohto zranenia matky.
    a inak slovné sexuálne obťažovanie na pracovisku som bohužiaľ zažila a vyhadzov sa mi zdá úplne adekvátne riešenie, aj keď v tomto prípade k tomu nedošlo /tu máš dôkaz o tom že v realite to nie je tak prísne ako si predstavuješ/ a odišla som radšej ja. furt si pamätám ako sa na mňa ten hnusný nadržanec pozeral a bolo mi z toho na zvracanie - a to ani nedošlo k žiadnemu činu! fuj. citlivý človek to môže vnímať veľmi silne. Pokiaľ niekto nie je schopný tak jednoduchého úkonu, akým je ovládanie vlastnej sexuality, mal by zaliezť niekam do jaskyne, alebo do cely pokojne.
    a muž, ktorý volá políciu lebo žena na ňom pácha násilie? žena nedokáže vyvinúť takú fyzickú silu ako muž a rozhodne sa jej muž veľmi ľahko ubráni, toto bude skôr o psychickom násilí, s tým si musí poradiť inak - vyhľadať pomoc, odísť z takého toxického vzťahu, návšteva psychológ, rodina. nie volať políciu na svoju ženu, je možné že sa to policajtom zdalo skrátka podozrivé

51. 59
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

@midnight imigranti ...len nezačínaj tému o nich
    Ty si ešte nevidel moslima ako sa pozerá na bielu ženu ktorá nie je zahalená od hlavy po päty ... ja áno a ak som to zažila .. nie priamo obťažovanie ale tie pohľady
    Nie je to o predsudkoch .. ale o pravde ;)
  52. 60
    Amikadze

24 ročné dievča

@wewo pozrela som si o tom teraz viac clankov aj z inych, zamejsich celosvetovych zdrojov, je mozne ze to urobili trochu nestastne ten zakon, skratka asi nevedia ake dalsie kroky maju robit k minimalizovaniu pripadov sexualneho zneuzivania. fyziologicky je to dane tak, ze muz prenika do zeny, taktiez ma viac sily, v spolocnosti ktora nie je na dostatocnej urovni vedomia sa taketo veci deju, dufam ze sa dozijeme toho ze taketo pripady budu minulostou.
    a je jasne ze devianta neodradi to ze mu zena neda suhlas, myslim ze cielom bolo ofc aby obet mala vacsie paky na domahanie sa spravodlivosti.
  53. 61
    Wewo

25 ročný muž

@57 0_0
  54. 62
    Midnight

29 ročný muž

@obsession
    "tak po prve ak ty rozvadzas temu o osobne pocity mozno aj pravdive zazitky
    Tak budem aj ja rozvadzat temu na celosvetove meritko"

to sú absolútne neekvivalentné veci. (hej, to mal byť vtip od teba, chápem. nebolo to vtipné, len únavné)

"Po dalsie to fakt ma chces presvedcit o tom ze ta tie zeny chceli znasilnit "

nielen že ťa o tom nechcem presvedčiť, ale nikde som to nijak ani len nenaznačil. neviem prečo si to domýšľaš. boli to príklady k tomu že "ženy sú slabšie" a k tomu implikovanému že potrebujú ešte viac pomoci a podpory než už od celého sveta majú.

"Neviem mozno ty nie si ...ale 99.9% ostatnych muzov ano .
    Btw to je hlavny bod toho ze muz si "dovoli "urobit tuto ohavnost"

lenže to bola práve pointa tých mojich príkladov, že to je nezmysel. lebo ak sa hráme na to že je dôležitý pomer síl, pre rozhodnutie že ktorým smerom je agresia ohavnosť, a v tom prípade je väčšia ohavnosť agresia ženy voči mužovi, lebo hocijako zdatný muž je mnohonásobne slabší než všetci ľudia v okolí ktorí sa do veci automaticky proti mužovi zaangažujú ak si daný muž dovolí brániť sa.

"Ci zeny byvaju znasilnovane castejsie ako muzi ? .. to ma chces nasrat..alebo sa len chces dotahovat."

neviem o tom že by som také vyhlásil.
    a neviem o tom že by také ktokoľvek mohol vyhlásiť.
    lebo totižto štatistiky znásilnení mužov ženami prakticky nikto netvorí, nezaznamenáva, nikoho to nezaujíma.

"Chlap ktory sa necha znasilnit zenou .. z mojho pohladu. Asi len ked mu zena polozi buchacku o hlavu :-D"

mhm, robíš praktický dôkaz niektorým mojim pointám, vďaka. napríklad týmto svojim hlúpym prístupom.
    ...lebo sme si pred chvíľou nevyjasnili že chlap si nemôže dovoliť brániť sa voči fyzickým útokom ženy, lebo akonáhle to spraví, tak je automaticky pre všetkých nechutným zavrhnutiahodným agresorom.

...plus, vrámci debaty sme tu hovorili o tom že niekedy sa žena ani len nebráni a neprotestuje, len proste nechce, ale neobťažuje sa to vyjadriť, a to je tiež technicky znásilnenie.
    alebo že donútenie do sexu čisto psychickým nátlakom je tiež technicky znásilnenie, podľa už existujúcich zákonov mimochodom, aj predtým ako prešiel ten švédsky.

čiže vrámci toho ak chlap zrovna nechce, ale neprotestuje, aby nenasral ženu, tak na základe definície s ktorou si niekoľko komentov vyššie ty (a mnoho ďalších žien tu) nemala problém, ho žena práve znásilnila.

rovnako ako keď chlap zrovna nechce, vyjadrí to, a žena doňho začne rýpať že či je gay, či má problém aby sa mu postavil, a nech neni kokot čo robí drahoty... a chlap následne privolí, len aby doňho prestala rýpať.
    zasa, podľa kritérií s ktorými tu mnohí už vyjadrili svoj súhlas, ho žena práve znásilnila.

"Z moralneho hladiska by nemali pre vek starsie osoby vzhliadat k mladsim a neplnoletym ... a dalej aj preto lebo vztah ucitel-ziak ..cizw tu to neriesim "

aha, čiže znásilnenie medzi dvomi dospelými je jeden problém, a znásilnenie maloletého je osobitný problém, lebo tam sa narozdiel od toho prvého problému jedná o nejaké morálne hľadisko? či ako to myslíš? lebo mi to znie iba ako povrchné odbytie že sa ti tým nechce zaoberať, lebo nemáš chuť daný problém preskúmať tak do hĺbky a komplexne a so všetkými jeho nuancami, ako si zaslúži.

proste že akonáhle nejde o dynamiku "muž znásilnil ženu" tak ti to nestojí za úvahu.
    prepáč, ale taký pocit ide z celého tvojho komentu.

...aha hej. to už len trollíš, celý ten @53

"Vidis ..vacsinu nasilia plodite len vy muzi !"

priameho násilia, áno.
    ženy sú zas špecialistky a držia prvenstvo vo violence by proxy, násilí skrz prostredníka.
    zjednodušene povedané, žena zájde za nejakým chlapom kamarátom a posťažuje sa mu na iného chlapa, s úúmyslom že dotyčný komu sa posťažovala to s daným chlapom pôjde "vybaviť".
    ...prípadne udá chlapa na políciu že na nej pácha násilie.
    opäť, keby si chcela byť niečo viac než len troll, pozri si čo je duluth model.

a už na teba reagovať nebudem.

@amikadze "tým že sa to zranenie prenáša aj na deti som nemyslela to, že by z nich vyrástol násilník, ale to že napríklad dcéra obete môže mať celý život problém s mužmi vplyvom tohto zranenia matky."

ja viem čo si tým myslela. pointa môjho odstavca bola poukázať na to, ako do celej veci zaprvé úplne inštinktívne pcháš nejaké pohlavné rozlišovanie, a automaticky inštinktívne používaš ženu v pozícii obete.
    a zadruhé, to že zo zneužívaných detí vyrastajú násilníci je potvrdený fakt. ale to si nechcela povedať, lebo si o tom doteraz nevedela, a lebo to nesedí do tvojho naratívu, čiže ťa to nezaujíma.

"a inak slovné sexuálne obťažovanie na pracovisku som bohužiaľ zažila a vyhadzov sa mi zdá úplne adekvátne riešenie"

mne nie. čiže tu sa nezhodneme. alebo teda môžeme sa zhodnúť, ale v tom prípade očakávam že budeš súhlasiť že keď mne niekto (ako napríklad dneska mielikki) povie že si nevie predstaviť že by ma niekto niekedy chcel, tak je to na permaban.
    lebo tiež slovné, tiež sexuálne, a tiež obťažovanie.
    rovnako ako by si ty, predpokladám, vnímala ako sexuálne obťažovanie keby ti chlap v práci opakovane vravel že si tak škaredá a nechutná že si nevie predstaviť ako by ťa hocikto hocikedy mohol chcieť.

ale teraz mi samozrejme povieš že sa mýlim, aj keď keby som to vzal postupne, a dopracoval sa k tejto pointe sokratovským dialógom (na čo nemám trpezlivosť), tak presne tam by si došla, že ponižovať ženinu sexualitu/príťažlivosť, je tiež forma (verbálneho) sexuálneho obťažovania.

"aj keď v tomto prípade k tomu nedošlo /tu máš dôkaz o tom že v realite to nie je tak prísne ako si predstavuješ/"

http://www.abc.net.au/news/2018-02-27/american-idiot-musical-actor-sacked-for-inappropriate-behaviour/9490906

https://www.google.sk/search?q=men+fired+for+sexist+joke

ja si tieto veci nepredstavujem.
    som len informovanejší.

" furt si pamätám ako sa na mňa ten hnusný nadržanec pozeral a bolo mi z toho na zvracanie - a to ani nedošlo k žiadnemu činu! fuj. citlivý človek to môže vnímať veľmi silne."

aha, čiže ideme tvoriť zákony na základe toho kto čo ako vnímal, miesto toho čo sa reálne stalo?
    čo ak ja sa rozhodnem že tento tvoj koment vnímam ako hate speech, lebo som veľmi citlivý?
    mala by si za to ísť do väzenia, aj keď reálne sa nič nestalo?

"Pokiaľ niekto nie je schopný tak jednoduchého úkonu, akým je ovládanie vlastnej sexuality, mal by zaliezť niekam do jaskyne, alebo do cely pokojne."

podľa toho čo vravíš tú svoju sexualitu úspešne ovládal.
    ono totiž pozerať sa nie je zločin... zatiaľ, očividne, kým sa k tvorbe zákonov nedostanete vy.

"je možné že sa to policajtom zdalo skrátka podozrivé"

DULUTH MODEL. DULUTH MODEL. DULUTH MODEL. DULUTH MODEL.
    DULUTH MODEL.

už začínam mať zasa nervy na to ako ignorujete pointy a furt opakujete to isté čo ignoruje pointy čo vám nevyhovujú, takže snáď sa udržím a toto bude aspoň pre dnes môj posledný koment.

DULUTH MODEL si nájdi a prečítaj si o ňom, ty "zdalo sa to policajtom podozrivé"

"a muž, ktorý volá políciu lebo žena na ňom pácha násilie? žena nedokáže vyvinúť takú fyzickú silu ako muž a rozhodne sa jej muž veľmi ľahko ubráni"

ubrániL BY SA, keby ho celý život neučili, že na ženu sa ruka nikdy, NIKDY, NIKDYNIKDY V ŽIADNOM PRÍPADE VZTIAHNUŤ NESMIE, LEBO JE TO JEDNA Z NAJNEPŔIPUSTNEJŠÍCH A NAJNEAKCEPTOVATEĽNEJŠÍCH VECÍ KTORÉ NAŠA SPOLOČNOSŤ POZNÁ.
    čo som mimochodom vysvetlil v priebehu svojich predošlých troch komentov minimálne tri razy.
    ale očividne ti to nesedí do naratívu, tak to ignoruješ.
    čiže už sa nebudem ďalej obťažovať.

"žena nedokáže vyvinúť takú fyzickú silu ako muž"

mimochodom blbosť. možno by ti niekto mohol pripomenúť že sú chlapi ktorí majú v dospelosti 60-70 kíl, a ženy ktoré majú 80-140 kíl.
    v takom prípade stále žena nedokáže vyvinúť akú fyzickú silu ako muž?
    rečnícka otázka.

"návšteva psychológa"

haha, to si práve ďobla do ďalšej obrovskej časti celej veci.
    a to tej, ako psychológovia reagujú keď za nimi príde chlap s tým že ho jeho žena týra.

nápoveda: častokrát sú tie reakcie horšie, depresívnejšie, a zamietavejšie než tento tvoj koment.

@Ps102 @58 sorry, zmazal som tú kravinu, takže teraz tvoj koment vyzerá že je odveci, takže ho zmažem tiež.
  55. 63
    Wewo

25 ročný muž

@amikadze no a vidíš, v skutočnosti to akurát dá "obeti" páky na hocikoho s kým mala sex a dostáva tak nad jeho životom veľkú moc, možnosť zničiť ho navždy.

Cesta je úplne inde než v zákonoch...
    Spoločnosť sa nikdy nezlepší tým keď budú zákony kecať do toho ako majú ľudia žiť a čo majú hovoriť a ako sa majú správať.
  56. 64
    Midnight

29 ročný muž

@obsession
    "Ty si ešte nevidel moslima ako sa pozerá na bielu ženu ktorá nie je zahalená od hlavy po päty"

nepotrebujem vidieť, viem si predstaviť podľa videí kde sa vyjadrujú že biele ženy nie sú dobré na nič len ako kurvy pre nasledovníkov proroka ktorí majú právo robiť si s nimi čo chcú.
  57. 65
    Midnight

29 ročný muž

@amikadze
    "pozrela som si o tom teraz viac clankov aj z inych, zamejsich celosvetovych zdrojov, je mozne ze to urobili trochu nestastne ten zakon, skratka asi nevedia ake dalsie kroky maju robit k minimalizovaniu pripadov sexualneho zneuzivania."

pozrela si si teraz.
    ...tož... ja tieto veci sledujem posledných 10 rokov, a môžem ti s istotou povedať že veľmi dobre vedia čo robia, a veľmi dobre sa im to darí.
    robia globálne sociálne inžinierstvo v mene neomarxizmu (resp. kulturálneho marxizmu), ktorého cieľom je deštrukcia nukleárnej rodiny (prvý krok ktorý je asi tak v polovici ceste k úspechu v tejto chvíli), deštrukcia (skrz démonizáciu) mužskej identity, a nastolenie totalitného policajného globálneho štátu obsahujúceho thought police.
  58. 66
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

No do riti idem radšej žehliť ... už sa mi nechce vypluvat dušu
    :) :D nabudúce pridaj tému o imigrantoch prosím alebo o potratoch .. napr . V Írsku bolo referendum o zrušení zákazu interupcii (napr taká žena ktorá bola znásilnená tiež nemohla na potrat)
    Tak a máš ďalšiu tému na 100 reakcii :D
    Kto je proti a kto by bol za
  59. 67
    H8r

24 ročný chalan
    Vancouver

"The legislation, due to be come into effect on 1 July, requires people to obtain clear verbal or physical consent before sex."
    https://www.independent.co.uk/news/world/europe/rape-law-sweden-sex-without-consent-metoo-a8367996.html
    https://www.snopes.com/fact-check/sweden-consent-sex/

Skús čítať pomenej konšpiračných webov pre duševných maloroľníkov (prvý link) a hneď budeš mať krajší život.
  60. 68
    Alpynus

hrá sa, že má 0 rokov
    5̮̰͔̱̗̪̀t͉̘̼̩̠̜ͅh͍̫̱͘ ̥̬̻̜͈̪d͈̕i̞̼̪̘m͏̮̭̗̝̜e͢n̩̮̬ś͓̱i̬̮o̥͇̙̜n̢̙̙̙͖̳̳͓ ͏̤̬͚o̥̜f̙̲ 2n͍͞d͍̗͖̩ ͔̞͎͎͈͝d̞̠̣i̞̹m̼ȩ̱̤͔͍͙͔̩n̹͕͎̣̙s̨̱̹̜i͉͝o̵n͉̹̪͎̗̕ ͖̪̼̜o͍͇f͏̥͔ ̲̦͍͖͢9̝̪̰̦̻̖t̗̠̱͇h̫͖̱̙͙͠ ̘̯d҉i͙͞m͉̭̩̰̮e̼n̬s̛̻͔̖̺͉̗i͓͍̺̺̲̜̻o̧͓̠͚n̶͍̤

RIP @57

Mazanie memečiek, svet naopak :-D
  61. 69
    H8r

24 ročný chalan
    Vancouver

Ešte ad @62, pokiaľ ide o Mattress girl:
    "Nungesser was found 'not responsible' by a university inquiry. In 2017, the university issued a statement acknowledging that Nungesser experienced a "very difficult" time, promised to keep its gender-based misconduct policies fair, and settled Nungesser's lawsuit under undisclosed terms."
    A súd s Jianom Ghomesim:
    "On October 1, 2015, Ghomeshi pleaded not guilty to one count of choking and four counts of sexual assault.[3] The trial began on February 1, 2016.[4] He was acquitted of all five charges on March 24, 2016."

V skratke, obaja boli oslobodení, prvý z nich dokonca odškodnený za psychickú, nemajetkovú ujmu. Toť midnightove dva príklady gynocentrickej justície, v ktorej ženy rutinne a z krátkej chvíle úspešne ničia mladým mužom ich životy. Ale už idem het odtiaľto, lebo debatu terminálne redpillnutým incelom by som fakt doprial len druhej strane tej istej mince, teda prepnutým feministkám, ktoré zas pre zmenu vinia za všetko zlo sveta, vrátane topenia ľadovcov, mužov a patriarchát.
  62. 70
    Hnisavica

hrá sa, že má 2 roky
    ...a tým myslím tam dole

@h8r No toto, ale to by som povedal, že vždy tak skvele informovaný midnight bude mať toto už dávno naštudované! :O
  63. 71
    Fragile.

27 ročný muž
    Stockholm

@midnight "to nie je "naša kultúra" ale vaša psychológia ktorá túži aby vás muž "dobýjal" ako nejaký hrad, lebo veď ak si vás nevie získať tak (to) za nič nestojí."

Halo, ja som muzskeho pohlavia :D A nie, nefunguju vsetky zeny takto - ja suhlasim s tym, ze je to detinske, pokial toto dobyvanie zena odo mna ocakava. Tak pokial s niekym chcem romanticky interagovat, budem to robit s babou, ktora toto nevyzaduje a normalne reciprocne sa jeden druhemu pacime a radi spolu travime cas. Izi.

"S alkoholom je to tiez sranda etc." - No a co, tak proste netaham podnapite zeny do postele :D Jasne, ze ta hranica je velmi otazna, tak podla mna je lepsie preventivne zvazit to, ze tomu druhemu cloveku by mohlo byt ublizene a ked mam podozrenie, ze ta druha strana toho na dnes vypila dost, tak ju nevyzliekam :D

@wewo Mne pripada normalne, ze to je takto v zakone a ze je na zvazeni sudcu, ako velmi ktory ucastnik spravil nejaku hlupost (zaroven neverim Midnightovym konspiraciam o tom, ako vsetky sudy chcu dohnat muzov do vazenia, to je hlupost bez ohladu na jeho anekdoty, rozhodnutie sa da preskumat a da sa proti nemu odvolat). Ja si nemyslim, ze by tu teraz prepukla epidemia vlacenia ludi po sudoch, kde jediny ciel je znicit zivot toho druheho cloveka - ako si povedal, ked je to slovo proti slovu a nie su tam ziadne dalsie okolnosti, tak to pravdepodobne vysumi. Ked ale su dokazy o inom zneuzivani v ramci vztahu (financne, fyzicke, emocionalne, atd.), alebo ked ma clovek bud svedectva ostatnych ludi z tej noci, alebo sa proste nameria zbytkovy alkohol na druhy den, tak to moze pomoct tej obeti. Samozrejme, ze ucinok ma byt primarne preventivny.

Podobne to plati aj pri roznych sexualnych ukonoch - ak chcem robit nieco super divne, tak sa spytam, nie?? Ja si proste neviem predstavit ten sudny spor, kde by zena zazalovala muza za bozkavanie bradaviek pocas sexu a zaroven by to vyhrala ako odovodnene :D Ak ale muz ignoruje, ze to zena nechce do zadku, tak mi pride normalne, ze ma pravo to niekde riesit. Ale skutocne si nemyslim, ze toto je nieco, cim by sudy boli zaplavene - fakt mi to nekoresponduje s realitou, ze by sa partneri masovo sudili kvoli sexualnym praktikam. Okej, da sa to pouzit z vypocitavosti alebo pomsty - nech to posudi sudca, nakolko je to doveryhodne vzhladom na vsetky okolnosti. Aj ked sa to tazko dokazuje alebo vyvracia, stale mi pripada lepsie, ked to je niekde na sude spomenute, ako ked tento koncept sudy totalne ignoruju. Okrem toho, dnes mame v ramci sexualneho nasilia este stale presne opacny problem - ludom (zenam aj muzom) je totalne ponizujuce nahlasit znasilnenie, velakrat im ani ich okolie neveri a vacsina tychto udalosti zostava nenahlasenych. To je mimochodom aj jeden z dovodov, preco je vo Svedsku tolko evidovanych znasilneni - lebo tu sa to ludia neboja nahlasit, narozdiel od Slovenska.

Na druhej strane, podla mna sa toto v praxi najviac viaze na sex pod vplyvom. Ak ten zakon plati, tak je podla mna OK, ze si kazdy da 2x pozor, nez sa vyspi s niekym kto pil a radsej to necha tak. Ovela radsej budem vidiet 10 ludi bez sexu cely rok, nez 1 cloveka, ktory sa na druhy den rano zobudi a zisti, ze ho niekto ozrateho pretiahol a ma potom z toho traumu na neviemakodlho.
  64. 72
    Antifunebracka

29 ročný muž
    uze birdzu

mňA TU Tiež kedysi istá holka obviňovala vehementne zo znásilnenia, hoci mi consent neverbálne dala a nik ma vtedy nebránil :( A teraz ma lajkuje na Tindri :D
  65. 73
    Barky

hrá sa, že má 0 rokov
    Tomb of the Mutilated

@hnisavica chalan podla mňa zalozil forum z dvoch dôvodov. 1,ženské sú pice 2,v nadpise je vsetok aby boli reakcie ako @1 @2'a mohol nam povedat ze sme kokoti co nicomu nerozumeju
  66. 74
    Lordnorton

hrá sa, že má 1 rok
    Nová Dubnica

Škoda, hrali dobrý hokej...

Btw, všetci, čo sa tu ondíte, že šak sa v zákone nemyslí súhlas "na papieri" sa zamyslite, koľkokrát sa pred sexom pýtate druhej strany "či to chce?".
    Druhá vec je, že si vôbec nedokážem predstaviť, ako sa toto bude aplikovať v praxi. V spálni si dvaja ľudia povedia, že "áno, chceme to" a na druhý deň jeden z nich povie, že to bolo znásilnenie. A že žiadny súhlas nebol. To si asi naozaj musíš pred každým sexom nahrať video, alebo skutočne nosiť so sebou formulár.
    Zasa to nahráva iba všelijakým nepodloženým obvinaniam, ktoré sa síce nemusia nakoniec potvrdiť pred súdom, ale chlapa to už tak zlikviduje v očiach verejnosti, že jeho kariéra a asi aj súkromný život je v troskách.
  67. 75
    Lordnorton

hrá sa, že má 1 rok
    Nová Dubnica

@h8r Neprial by som nikomu snahu o návrat do bežného života po tom, čo bol obvinený zo znásilnenia a hoci aj oslobodený. Už len to obvinenie je sakra vážna vec.
  68. 76
    Lawey

25 ročná žena
    Břno

@33 FUCKING THIS!

+ nitko z vás tu nieje natolko prominentný alebo prachatý aby vás šla dievka vydierať po dobrovolnom sekze zo znásilnenia a dalana sud...holt...mozno aj take su.... ale to cislo je zanedbatelne oproti zena co boli opite, prinútené, zastrašené, mladé, nevedeli že ide o sekz....

ja som za
  69. 77
    Atropabelladona

hrá sa, že má 2 roky

tak je to dosť ošemetná situácia, no ja si myslím (aj keď to bude vyznievať zastaralo, spiatočnícky, idealisticky..), že ľudia by sa vo veľkej väčšine vyhli mnohým problémom, keby žili v normálnych láskyplných vzťahoch. nikoho neodsudzujem, pretože každý si môže robiť čo chce, no zo skúsenosti viem, že väčšina problémov plynie z "nemorálneho" konania.
    keď ste s niekým jednorázovo nemáte ani tušenia o charaktere a povahe tej osoby. z tejto nevedomosti následne plynú všetky možné aj nemožné obvinenia. ak ste vo vzťahu a partnerovi ubližujete, tak si ten človek logicky začne hľadať možné cesty, ako sa Vám pomstiť. ak ste vo vzťahu s človekom, ktorý má zhnitý charakter,
  70. 78
    Atropabelladona

hrá sa, že má 2 roky

riskujete tiež..

Birdz mi komentár rozkúskoval, ale pointou ostáva, že väčšina problémov plynie z nemorálnosti.
  71. 79
    Wewo

25 ročný muž

@72 tak snáď si sa poučil a odteraz budeš pýtať formálny písomný súhlas.

Naskenuješ si ho a budeš si mať čo dať ako bg na plochu (hehe)
  72. 80
    Semhamforas

26 ročný muž
    Bratislava

myslím, že ten zákon má svoj dôvod a opodstatnenie a to najmä vo Švédsku, ako krajine, ktorá má najvyšší počet znásilnení v Európe. Táto krajina je dokonca známa svojimi absolútne za hlavu pritiahnutými súdnymi rozhodnutiami ohľadom znásilnení žien z ktorých niektoré boli aj dosť medializované a tak sa dajú nájsť. Samozrejme bez znalosti všetkých okolností sa vyjadriť plnohodnotne nedá, ale mám pocit, že ak nejaké súdne rozhodnutie hovorí, že skupina ľudí znásilňovala ženu, ktorá predtým údajne povedala, že má rada sex, no počas znásilňovania kričala o pomoc, nech prestanú atď. a súd takúto situáciu vyhodnotí tak, že vlastne skupina ľudí nevedela rozoznať, či tá "vzpurnosť" nebola súčasť sexuálnych aktivít a preto sú nevinní, tak to mi príde ako pritiahnuté za vlasy. Tak isto ako rozhodnutie, kde súd skonštatuje, že nedostatok súhlasu ženy s pohlavným sytkom nebol zo strany muža pochopený pre to, že muž pochádzal z iného kultúrneho prostredia a preto tam nebol úmysel, to mi tiež príde ako pritiahnuté za vlasy.

Preto my takémuto zákonu nerozumieme, ale vo Švédsku ho zrejme treba bude, štatistiky znásilnení hovoria, že taký zákon potrebujú.

Celkovo by som v tom zákone nejaký problém nevidel. Ja tam vidím len a len tú zmenu prakticky, že nemôžeš mať pohlavný styk s dievčaťom, čo napríklad spí alebo je spitá do nemoty a to mi príde ako zákon v pohode (to by bolo znásilnenie aj na Slovensku). Keď ide o to, že ti musí dať výslovný súhlas, tak v praxi to tak fungovať nebude a ak bude dievča dostatočne pri zmysloch, tak aspoň podľa mojich znalostí ak dievča bude chcieť pohlavný styk, tak to dá dostatočne najavo nejakým slovným spojením typu "daj mi dole podprsenku", "poď do mňa" alebo chalan sa spýta "spravím ti to pusou?" a tam ak odpovie, nevidím žiaden veľký úbytok sexuality. Určite pri každom sexe súd nebude vyžadovať preukázanie písomného súhlasu alebo audio záznamu s vysloveným súhlasom. V praxi pôjde len o to, aby sa žena dostatočne jasne prejavila v tom, že pohlavný styk chce a to spraví aj vyššie uvedenými spôsobmi, ktoré som demonštratívne uviedol. Ak žena bude chcieť, tak aj teraz ťa môže veľmi ľahko tu na Slovensku obviniť zo znásilnenia a pri právnej úprave akú má Švédsko by to podľa mňa nebolo o nič ťažšie.
  73. 81
    Lordnorton

hrá sa, že má 1 rok
    Nová Dubnica

@semhamforas A nemyslíš, že prípady znásilnenia, ktoré si opísal narážali na "dvojitý" meter voči istým skupinám ľudí?
    Viz napr. proces s priekupníkmi s bielym mäsom v UK, kde sa roky nič neriešilo, lebo sa úradníci a policajti báli osočenia z rasizmu.
    Možno miesto zákona, ktorý je potenciálne veľmi komplikovano aplikovateľný, by skutočne mohli začať existujúce zákony byť rovnaké úplne pre všetkých ľudí.
  74. 82
    Pubertslatinocelny

31 ročný muž
    konské-e zuby

Môj sexuálny život je taký, že absolútne nehrozí, aby mohol niekto takýto zákon voči mne zneužiť, okrem toho je to v inej krajine a z jedného-dvoch článkov ťažko mať nejaký presný obraz (nehovoriac o tom, že v jednom z tých článkov vyznieva ten zákon ako úplne v pohode, plus v tom, co h8r spomínal). Takže ja nemám voči tomu žiadne výhrady.

Výhrady mám však voči tvrdeniu od @wewo že byť falošne obvinený je 100x horšie ako byť obeťou znásilnenia. Jednak nie je určite možné ten pomer vyčísliť (a už vôbec nie so všeobecnou platnosťou) a jednak ten pomer 1:100 (aj keď nebraný doslovne) je pre mňa až poburujúci.
  75. 83
    Wewo

25 ročný muž

@pubertslatinocelny okej, je to od teba velmi cenny prispevok do diskusie ze tebe sa to stat nemoze + ze si sa poburil.
    Dostavas teda hned dvoch virtue-signalling bludistakov.

Ja stale cakam na to kedy mi niekto odpovie na moje otazky. Vsetci sa tu iba predbiehaju kto viac odprezentuje svoju dobrosrdecnost a empatiu voci potencialnym obetiam, ale nikto nevie povedat akoby sme sa vlastne podla takeho zakona mali spravat tak, aby priniesol viac dobra ako zla.

Detto @fragile. @71 ... iba si zopakoval omacku ktora tu zaznela uz privela krat, ale uplne si odignoroval vsetko na co si sa "pokusil" reagovat.

Dal som ti niekolko otazok a vyhol si sa im v duchu "moj koment nemusi mat pointu k veci, staci ze sa postavim na stranu o ktorej si vacsina mysli ze su ti dobri a to bude stacit". Ano, staci ti to na hviezdicky na birdzi, ale v akejkolvek diskusnej sutazi / relacii by si letel von aj s dverami.

Takze neviem ci sa bavim s retardami (a zacinam chapat midnighta ze mu bezne rupnu nervy a kazda tema s nim je po chvili flejm). Na keru picu sa vobec obtazujeme pisat komenty k diskusii ked jedna strana ani necita komenty tej druhej a melie si svoje...

Ako vzdy toto nie je diskusia ale PR kampan pre par ludi aby sa zapacili ostatnym aki su chutnucki a dobrucki.
  76. 84
    Semhamforas

26 ročný muž
    Bratislava

@lordnorton aky pravny system maju vo Svedsku a na co prihliadaju, to netusim. Mozne je vsetko, no nepoznam tu krajinu
  77. 85
    Fragile.

27 ročný muž
    Stockholm

@wewo No tak si podme rozobrat, ze kde si myslim, ze som reagoval a kde som nereagoval :) Pripadne nieco doplnim, ak som sa nevyjadril dost jasne.

a) “Problem je ze nikto nevie podla akych pravidiel ma tento zakon platit. Napriklad ty si celu tuto kurva zlozitu problematiku (ktora realne nici ludske zivoty) zjednodusil a zosmiesnil do "boze, to je taky problem sa [...] spytat ci je to v pohode?"

-Zjednodusil som to, lebo to je podla mna hlavna vec, ktora sa zmeni, ze sa toho druheho cloveka pred sexom spytas, ze ci teraz ma chut na sex. Je to proste o tom, ze obidvaja ucastnici maju povinnost uistit sa, ze aj ten druhy clovek ma teraz zaujem mat sex. Ano znamena ano, nie znamena nie.

“No ja neviem, je?”

- Z mojho prispevku jasne vyplyva, ze to nie je problem sa spytat a ze to vyriesis drvivu vacsinu situacii, ktore bezne v zivote nastavaju, lebo si obidve strany ujasnia, ze ako sa ohladom sexu v tomto momente citia. Tiez som napisal, ze to funguje aj preventivne, kedze ta druha osoba ma jasny priestor povedat “Nie” alebo “Nie teraz”. Zaroven som napisal, ze co sa tyka zneuzitelnosti toho zakona:

a) nie az taka vysoka (len nejaky vymysel z cista jasna asi nema sancu vyhrat ten sudny spor)

b) ani pravdepodobna (nemyslim si, ze toto je nieco, co by zeny alebo muzi mali za potreby zbytocne riesit na sude)

c) ze vacsi problem nez zneuzitelnost zakona je to, ze dnes je stale vela ludi, ktorych odmietnutie je ignorovane/suhlas je predpokladany a vedie to k tomu, ze maju traumaticky zazitok a sud ich s tym dnes automaticky posle prec, ze oni riesia len tvrde znasilnenie

“Ty vies ci je?” -Ano, ako som napisal, nezda sa mi to ako problem sa spytat, ci ten druhy clovek ma chut participovat v sexualnom akte. (To je cela pointa, ze suhlas by mal byt jasne vyjadreny a nie ze si obidve strany budu domyslat, ze ci to pravdepodobne je v poriadku. Nevravim, ze sa bez toho zruti svet, ale je to mala dan za to, ze sa pomoze predchadzat vela blbym incidentom.)

“Kto vie ci je?” -No vsetci by s tym mali byt uzrozumeni, ze sex moze byt pre niekoho v urcitych situaciach neprijemny, tak by si mali obidve strany overit, ze ci to prave teraz chcu.

“Ci staci spytat sa "je to v pohode?" -Ano.

“Co je to "to"?”

-Napisal som, ze vacsina sexu by nemala byt po pociatocnom suhlase problem a ze by vacsina ludi mala vediet dobre identifikovat, kedy je vhodne sa spytat toho druheho cloveka, ze ci je to OK – tym som myslel zaciatok sexualnej aktivity (napr. sa schyluje sa k sexu vyzliekas toho druheho), pripadne sexualna aktivita, kde mas podozrenie, ze by ten druhy clovek mohol mat vyhrady, ak sa dobre nepoznate (napr. ked ma prist prvykrat penetracia, penetracia bez prezervativu, nieco potencialne ponizujuce alebo sposobujuce bolest). Ak to ma byt nejaky drsnejsi sex, tak asi je lepsie mat nejaky safe word, mat to prediskutovane vopred so svojim stabilnym partnerom, alebo si pocas sexu preistotu overit, ci to nie je prilis. Uz neviem, ci mam ist do este vacsich detailov, mne toto pripada pomerne intuitivne.

“Co sa poklada za suhlas?” -Verbalny suhlas.

“Kedy je zena prilis opita na to aby som ju zavrhol ako potencialnu sexualnu partnerku lebo nebude zodpovedne vediet uvazit ci ten sex naozaj chce?” -Ked si nie si isty, tak si radsej vyber niekoho ineho.

“Co ak sa ja vyspim s niekym a chcel som to, ale nakoniec zistim ze som bol iba moc opity a bola to chyba a lutujem to a mam pocit ze bez alkoholu by som s tym vbc nesuhlasil?”

-Zalezi od toho, ako vela si z toho pamatas a ako poskodeny sa citis. Ak mas pocit, ze ta niekto totalne ozral a pouzil, tak mas asi dobry dovod na to ist sa niekde stazovat. Ak mas pocit, ze to bola blbost, ale ze to bolo aj tvoje rozhodnutie a nevnimas to, akoze niekto zneuzil tvoju opilost, tak to asi riesit na sude nebudes.

“Problem je, ze tu sa zakony jebu do tak neprebadanej, tajomnej a individualnej casti ludskej interakcie (ktora sa uplne bezne deje za latkami pozmenenho stavu vedomia, a teda slabsieho usudku) ze su viac na skodu ako na osoh. Zakony su super a uzitocne pri meratelnych veciach; zakon o tom ze nesmies ist viac ako 6kmh, zakon o tom ze nesmies usmrtit viac ako nula osob atd.”

-No a to je presne problem, ze tato mysteriozna neprebadanost vedie k tomu, ze existuje viac obeti nekonsenzualneho sexu, nez je potrebne a preto je lepsie mat explicitny suhlas. Napisal som asi 3x v tom texte, ze tam treba zohladnit celu tu situaciu (porovnat si vypovede, spravit rozhovory s psychologmi, spytat sa pripadnych svedkov, zmerat intoxikaciu na druhy den) a ze to bude sud posudzovat individualne a napisal som aj dovod, preco si myslim, ze je to dobre. Samozrejme, ze zakony sa vztahuju aj na veci, ktore nie su priamo kvantifikovatelne - podobne ako niekedy nie je lahke urcit, co je sikana, vyhrazky alebo vydieranie. Ale to neznamena, ze to teraz v zakonoch neriesime vobec.

"Ale zakon o tom ze obaja musia dat suhlas pri sexe? Nooooo ok, ALE AKO??"

-Uz len tym, ze sa clovek spyta, sa predide vacsine incidentov, to je ta preventivna stranka. Pripadne ak sa bojis, ze by si takuto vec musel v buducnosti riesit na sude, tak si das vacsi pozor, nez sa s niekym vyspis a v hranicnych situaciach sa tomu radsej vyhnes. Zaroven som napisal, preco by tato vec v zakonoch mala byt, preco si myslim, ze pravo "obete" je hodnotnejsie nez pravo "zalovaneho", ze ta cela situacia je posudzovana vzdy individualne, ze sudne rozhodnutia sa preskumavaju a da sa odvolat, ak je nejaky rozsudok pritiahnuty za vlasy.
  78. 86
    Fragile.

27 ročný muž
    Stockholm

@wewo + Ked uz ti prekaza nizka uroven diskusie, z tvojej strany to tiez nie je ukazkova argumentacia, ked moj prispevok oznacis za PR kampan (??) a mna za retarda (?!) :D To je ad hominem a nie argument :D
  79. 87
    H8r

24 ročný chalan
    Vancouver

@wewo Mám taký pocit, že si nepochopil zmysel toho zákona. Jeho cieľom primárne nie je zabraňovanie znásilneniam, ale uľahčenie usvedčovania ich páchateľov. Doteraz bol trestný čin znásilnenia vo Švédsku nutne spojený s aspoň akousi formou násilia. Ak tú súd nebol schopný bez dôvodnej pochybnosti dokázať, páchateľ bol oslobodený. Toto už teraz nie je potrebné, usvedčovanie by teda malo byť efektívnejšie.

Samozrejme, existuje nenulová pravdepodobnosť zneužitia, ale vzhľadom k tomu, že sú prípady lživých obvinení zo znásilnenia zrejme extrémne zriedkavé (nehovoriac o podmnožine tých, ktoré "uspejú"), tak utilitaristický pohľad hovorí jasne. Napokon tá novela nie je prvá svojho druhu, podobné verzie už existujú v mnohých iných krajinách (a očividne nič prevratne negatívne so sebou nepriniesli).

Skús si tiež uvedomiť ešte jednu vec. Existujú kvantá prípadov (aj, ale nielen znásilnení), keď bola celá obžaloba úspešne postavená len na jednom jedinom svedectve (a.k.a. "slovo proti slovu"). Takto jednoducho súdy v civilizovanej spoločnosti fungujú - ak je svedectvo skutočne dôveryhodné (čo súd overuje rôznymi spôsobmi), je postačujúce aj bez priamych, fyzických dôkazov. Iste, nie je to dokonalý systém, chyby sa dejú, ale zrejme je objektívne najlepšou cestou k tomu, aby bola väčšina páchateľov trestných činov skutočne potrestaná. Môžeš síce namietať, že keďže bol nepochybne aspoň jeden človek v histórií moderného súdnictva odsúdený neprávom, je ten systém "na kokot", ale to je tak všetko.
  80. 88
    Wewo

25 ročný muž

@fragile. ok, dakujem za @85 , rozhodne mi to priblizilo tvoj pohlad na vec viac nez komenty predtym.

@h8r to je problem ze to nie je jednoznacne. Pozri co napisal @85 - jeho prispevok je hodny diskusie, ale taktiez nema vahu, kedze to nie je citovanie zakona ale iba pohlad jedneho cloveka. V skutocnosti mozno protireci tomu zakonu a keby sa riadil tym co napisal, aj tak by ho porusil.

To je to co mi vadi - ze nikto nevie co je uz moc. A nepaci sa mi ze o tom ma rzohdoovat sudca. A tiez pokrytectvo mnohych ludi ktori s tym suhlasia automaticky aj ked neverim ze sa nad dosledkami zamysleli dostatocne.

Aby bolo jasne, ja sam neviem co si o tom myslim a neviem povedat "na cej som strane". Jednu vec chcem zdoraznit (!!) - rozhodne viem ze nie som na strane ludi ktori znasilnuju inych, ale uprimne neverim ze takyto zakon je spravna cesta, preto som znepokojeny.

Neverim ze takyto zakon nieco dokaze, dat / nedat verbalny suhlas mi pride odveci v pripade znasilneni ked sa da jednoducho klamat - a ked som sa pytal ci si ludia myslia ze je potrebne zhotovit vierhodny dokaz o suhlase, nikto sa nechcel vyjadrit. Zato hviezdickovat osobne utoky na midnighta popripade hocico co s nim nesuhlasi je na birdzi super, ale malokto mal argumenty. Aj od fragila som ich musel viac-menej vyprovokovat.

Osobne nemam problem sa spytat ci chce zena sex, nie som socialny retard a viem ze ked ma taha z klubu do taxiku a je za nou stopa ako po slimaku tak ten suhlas z nej dostanem. Vadi mi to ked sa pozriem na problem zhora, odosobnene.

Je pravda ze neviem ako to vo Svedsku funguje... Ale myslim ze cesta je prevencia, edukacia a "liecba" spolocnosti ako takej. Treba viac slobody a ludskosti, nie posuvat sa k big brother antiutopii. "Ideologicky" mi vadi diktat autorit do sukromia ludi a pride mi to ako nebezpecny precedens. Vzdy sa to deje po malych krocikoch v duchu pomahania slabsim a utlacanym no moze to mat katastrofalne dopady na spolocnost ako taku. To uz je samozrejme hlbsia filozoficky / politicka tema. Ale mam pocit ze vsetko suvisi so vsetkym.

A o tom ze zakon nebude zneuzivany ma tiez nic co by som si tu precital nepresvedcilo. Som ale rad ze uz sa to zacina podobat na diskusiu ktora ma zmysel.
  81. 89
    Cczero

hrá sa, že má 1 rok

nejdem sa vyjadrovat k zakonu samotnemu, ale prekvapuju ma niektore reakcie, vy nekomunikujete s vasimi partnermi? podla mna je brutalne vidno, ci niekto s vami chce mat sex, ta osoba ma vacsinou tendenciu vasnivo vas bozkavat, chytat, vzdychat, vyzliekat sa etc., dost jednoznacne signaly :D, niekedy dokonca verbalne ("boze! ano!") :D a ak nahodou nie, neni nic lahsie ako uistit sa - dokonca to moze byt aj eroticke alebo prinajmensom nie rusive, ved predsa netreba pouzivat klinicky slovnik, mozes sa spytat "chces ma, zlatko? povedz mi ze ma chces" alebo ja neviem :D a sledovat reakciu, ak si nie som 100% isty, ci je partner v pohode s tym, co sa odohrava, radsej spomalit, dat si pauzu, dat tomu cloveku priestor.
    ja neviem mne vsetko toto pripada uplne normalne, a v pripade akychkolvek pochybnosti by som sa osobne radsej uistila, ze niekomu neublizujem, nez za kazdu cenu snazit nieco vyeskalovat. btw velmi pochybujem ze sex typu zbalil som si v bare kocku, sice je dost opita a zda sa ze sa jej moc nechce, iba tu lezi and thinks of england ale neva, hlavne ze si vrznem... za to v konecnom dosledku stoji, bez ohladu na to, ci ho nazvete znasilnenim alebo nie
  82. 90
    Tommyhot

29 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

musi jebat
  83. 91
    Pubertslatinocelny

31 ročný muž
    konské-e zuby

@wewo proste ma tato tema nerozrusila no... myslim si, ze vela ludi neodpoveda na tvoje otazky, lebo proste ak mam sex s niekym, koho dobre poznam a koho milujem a kto miluje mna, tak si realne neviem predstavit, ze by v takej situacii mohlo dojst k zneuzitiu tohto zakona. to nepisem kvoli svojmu alebo tvojmu PR alebo ako kritiku voci niekomu, kto ma sex aj v inych situaciach, len na vysvetlenie toho, preco sa tu nevies dovolat odpovedi na svoje otazky a preco sa tolko ludi k tomuto vyjadruje v zmysle "no a v tom ma byt vlastne problem?"

okrem toho uz v jednom z tych dvoch uvodnych clankoch (plus dalsi co spominal h8r) sa zda, ze otazka ako sa to ma realizovat alebo ako sa to bude dosvedcovat, je zbytocna. taktisto vo svetle toho sa nadpis tohto fora mne javi ako clickbait.

84. 93
    Lordnorton

hrá sa, že má 1 rok
    Nová Dubnica

"Nemám sexuálny život, takže sa ma to netýka a súhlasím" je fakt super postoj.
  85. 94
    Ady8854

25 ročný muž
    Vranov nad Topľou

A keby že aj ma ráno zobudí frajerka fajkou, a teda by sa to bralo ako "znásilnenie", tak čo teraz?
    Podám na ňu trestné oznámenie?
  86. 95
    Wistingher

21 ročný chalan
    Bratislava

Ja viem iba jedno. Stúpne miera rozvodov vo Švédsku! Právnici a sudcovia viac zarobia, a tým stúpne aj miera samovrážd, a depresii, teda stúpne aj zisk pre zdravotníctvo... No všetko má svoje výhody... A každého muža tam zrujnujú, ak žene napadne v jedno pekné ráno, "veď už to nie je také aké to bolo, dám ho na súd a rozvedieme sa a dostanem polovicu všetkého."
  87. 96
    Mariquittka

25 ročná žena
    Kežmarok

tak v tom prípade vo Švédsku už asi fakt len po svadbe, to je zdokladované :D či aj po tej svadbe treba na každý a jeden sex papier?? :D