Fórum pridal Devanelemen, 18. 8. 2019 15:25 do kategórie Vysoké školy. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

IT

0
Devanelemen

17 ročný chalan
Nuladimenzionálny priestor

Veľa ľudí tu pracuje v IT oblasti, tak by som sa chcel oýtať, čo sa oplatí študovať, keď ma konkrétne baví matematika a informatika. Napíšte aj, či ste chodili na vysokú školu alebo ste sa učili sami. Prípadne na aký odbor ste chodili a čo teraz robíte.
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Devanelemen

17 ročný chalan

Viem, že keď chcem študovať, tak zrejme technická univerzita a niečo s informatikou a programovaním, ale nemám prehľad v odboroch a v tom, akú prácu mi aké "zabezpečia".
  2. 2
    Lafiziq

25 ročný muž
    Bratislava

áno, oplatí sa to študovať
    študoval som fyziku (konkrétne tuhé látky - kryštály, supravodiče atď) a síce som aj bakalarku aj diplomovku mal programovaciu a aj som si zapísal nejaké informaticke predmety, tak teraz musím doštudovavat si cisco a podobne...
    pracujem tak že programujem také testy pre veľké routery (veľký = šatníková skriňa)

ale tak v IT, a vlastne všade, sa musíš učiť celý život, ale štúdium informatiky by ma asi lepšie pripravilo ako počítanie kvantovej mechaniky
  3. 3
    Lafiziq

25 ročný muž
    Bratislava

a študoval som na bratislavskom matfyze
  4. 4
    Palec223

27 ročný muž

chodil som ale ucis sa vela predmetov ktore ta nezaujimaju :) ....a ak aj nieco co ta zaujimalo tak len ozaj okrajovo ono sa to berie tak ze ti len nacrtnu ocom ta dana tema je cize ak sa chces v nejakom danom obore zamestnat budes aj tak musiet prejst samostudiom a zamerat sa len na to co vyzaduje zamestnavatel ako z pohladu studentskeho zivota je vyska super <3 ale z pohladu realneho zivota je to oooohromna strata casu ked dostudujes budes sa musiet sam doucat a uvedomis si ze si tie roky stravene tam mohol naberat prax a mat uz krasne zarobene ..... naviac tie ozaj dobre platene miesta (4000 +) pre programatorov nevyzaduju vysoku skolu ;)
  5. 5
    Devanelemen

17 ročný chalan

@lafiziq ďakujem za reakciu, takže si sú odbory, ktoré obsahujú programovanie, podobné a dá sa robiť aj niečo čo nie je presne to čo som vyštudoval/vyštudujem ?
  6. 6
    Devanelemen

17 ročný chalan

@palec223 keď nevyžadujú vysokú školu, tak akým spôsobom to treba vedieť ? Len tak z internetu, z kníh ? Aké napríklad pozície. Ako prebiehalo tvoje samoštúdium ?
  7. 7
    Lafiziq

25 ročný muž
    Bratislava

moja čisto subjektívna skúsenosť je taká, že v súčasnosti v Bratislave je nedostatok ľudí v IT.... nie je dôležité, čo vystuduješ, ale skôr či vieš analyticky rozmýšľať a učiť sa a tak. Na pohovore sa ma jednoducho pýtali na veci ako rekurziou naprogramovať funkciu na faktoriál, ako by som zisťoval, či string na vstupe po odstránení nejakého znaku je palindróm atď. proste zisťovali ako rozmýšľam. A potom keď som nastúpil tak ich skôr zaujímalo ako sa viem učiť a či viem pracovať samostatne a podobne.

teda u nás sa stalo, že počas VŠ v našej firme brigádovali aj ľudia z IT odborov aj ja a mňa zobrali na fulltime a iného z z IT odboru nie....

ale zasa programovanie testov nie je pre každého dreamjob :D ale na tvoju otázku "dá sa robiť aj niečo iné, než to čo som vyštudoval?" je odpoveď, že jednoznačne áno :D opýtaj sa ľudí okolo teba, či pracujú presne v tom, čo vyštudovali...
  8. 8
    Devanelemen

17 ročný chalan

@lafiziq chápem. Len na som tu otázku myslel trošku inak, že či sa dá robiť niečo iné. Ale ďakujem. (hehe)
  9. 9
    Palec223

27 ročný muž

@devanelemen ako som pisal vysoka skola ta nenauci v podstate nic tak isto ako stredna skola ucis sa vsetko ale vo vysledku nevies nic obzvlast ak sa to ucis stylom naucim sa na skusku a potom rychlo zabudnut nech je v hlave miesto na inu skusku.... ako nepoviem ak mas nejaku bakalarku na nejaku konkretnu temu tak tam si to pekne nastudujes a pochopis ale to len preto ze mas pred sebou realnu ulohu .... moje samostudium prebiehalo formou tutorialov a knih na danu tematiku pozrel som si co sa vyzaduje v inzeratoch a isiel som podla toho ... ako mam stastie lebo som asi pol roka dozadu stretol jedneho typka ktory hladal brigadnika nakoniec mi zadaval aj ulohy cvicne ukazoval mi co robia na realnych projektoch nemal problem mi cokolvek dovysvetlit pomoct nastavit ukazat a ako ceresnicka na torte uprednostnuje pracu z domu ..... ako to sa stalo len posledneho pol roka tiez som sa musel predierat sam .... o aku konkretnu pracu by si mal zaujem ?
  10. 10
    Devanelemen

17 ročný chalan

@palec223 tak momentálne som na gymnáziu, ale v budúcnosti (pokojne aj skorej) čokoľvek čo by vyžadovalo logické myslenie, informatiku (ktorá má baví, v ktorej nie som až taký dobrý, resp. Veľmi dobrý čo sa týka vyučovania, ale sám vidím, že to nie je úroveň, ktorá by postačovala na nejakú prácu. Ale rád by som sa v nej vzdelával. V programovaní a tak celkovo) a malo by to fajn finančné ohodnotenie. Nie, žeby mi záležalo len na peniazoch, ale to je už na úplne inú tému teraz.
  11. 11
    Palec223

27 ročný muž

@devanelemen samozrejme je to aj o peniazoch .... je to natebe sprav si research ake jazyky teraz idu pokukaj fora popytaj sa ludi sam sa rozhodni co ti je blizsie alebo po com je vacsi dopyt a na to sa zameraj a toho sa drz a vsetky veci okolo toho zdokonaluj
  12. 12
    Devanelemen

17 ročný chalan

@palec223 ďakujem. Ja už niečo skúsim "nájsť".
  13. 13
    Majky538

25 ročný muž

ked nevies tak VS by som isiel, mas cas naviac ziskat nejaky rozhlad, vyskusat veci, ing osobne by som uz 2x nesiel ale bc neberiem nejaku extra stratu casu, povacsine vsade ides od nejakych zakladov, nieco ti da viac, nieco menej a potom neskor sa mozes sustredit bud na nejaky konkretny jazyk, technologiu alebo robit analytika, testera a ak aj chces 5-10k plat tak aj sikovnost a skusenosti :)
  14. 14
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

Ja som sa programovat naucil doma. Zacal som v 9tich s Basicom a neskor som presiel na webove technologie, kedze ma strasne bavil dizajn. Ako Linux admin som riesil aj shellovske scripty, perl a python (python som nedavno znovuobjavil a je to celkom fajn jazyk). Na IT skolu som sice chodil, ale moc mi nedala, resp nedala mi nic co by som neskor vyuzil v praxi. Urcite sa to oplati, ale ak nebudes programovat doma, tak sa programovat nenaucis.

Co sa tyka kseftu, tak ten ziskas aj ako absolvent s minimalnymi zakladmi javy, kedze firmy si ta zaskolia.
  15. 15
    Panpeterpan

30 ročný muž

Absolvoval som STU, vsetky tri stupne, urcite sa to oplati.

V IT biznise figurujem profesionalne 12 rokov, za tu dobu som mal v teamoch cca 70 cerstvych absolventov IT odborov z STU, UK, ZU, VUT a CVUT a aj cca 20 ludi bez VS. VS s IT zameranim je najlepsi starting point - z hladiska formalneho vzdelania, metody vyuky aj moznosti networkingu.

Pracovnych pozicii je v tomto sektore milion, trh je celosvetovo nenasyteny. Niektore z mojich roli boli napr - developer, team leader, tech leader, analytik, konzultant, architekt, systemovy inzinier, roboticky inzier, vyskumnik, projektovy manazer, produktovy manazer, biznis developer, krizovy manazer.

jedna poznamka do diskusie: Programator je v nasom biznise len worker. Ale pre vstup do tohoto sektora je to jedna z najlepsich ciest.

S tvrdeniami ze VS ta nenauci nic nech si skrachovanci vytru zadok. Vysoka skola ti dava moznosti a ukazuje cesty, je na tebe, ako tu skolu vyuzijes vo svoj prospech.

Karieru si vyberaj podla toho, co ta bavi a pre co mas vasen. Uspesny mozes byt v kazdej oblasti, ked si motivovany, milujes tu robotu a investujes do toho dostatocne vela casu.