Fórum pridal Sara12369, 8. 2. 2018 18:40 do kategórie Vysoké školy. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Kam na výšku?

0
Sara12369

18 ročné dievča

Napíšte svoj názor, že aký odbor sa oplatí študovať v dnešnej dobe. Poprípade ak je tu niekto kto študuje v Košiciach sa môže podeliť o svoje skúsenosti.
Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Marjy77

  19 ročné dievča
  Wilderland

  najlepšie sú odbory, po ktorých je dopyt. To sa dá zistiť aj na nete, zhruba čo ja viem tak informatika, technické odbory, strojárstvo, medicína a najmenej umelecké a sociálna práca.
 2. 2
  Thinkaboutjustice

  26 ročný muž

  Hlavne si vyber nieco k comu mas vztah a bude ta bavit. Lebo moze byt po teh pozicii neviem ako velky dopyt, ked do tej prace budes kazdy den chodit s obrovskou nechutou...
 3. 3
  Cos45

  601 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  Asi podla osobnosti a podla minulosti, skusenosti.
 4. 4
  Staphylococcus

  hrá sa, že má 1 rok

  Tak akože keď do toho budeš fakt zažratá tak si prácu nájdeš s (takmer) čímkoľvek. Ale u niektorých odborov je to ľahké, u iných menej.
 5. 5
  Poppyseed

  24 ročné dievča

  IT of course
 6. 7
  Annyejnji

  20 ročné dievča

  podľa mňa to nie je tak jednoznačná odpoveď...
  obecne sa naozaj oplatí tá technika, IT, medicina, farmacia.. LENZE
  ono sa to oplati z hladiska financneho a uplatnenia... ale ked ta to raz netiahne tymito smermi, tak podla mna obetovat roky casu (a ze ho pri tychto odboroch dvakrat vela mat nebudes..) a potom popripade cely zivot praci v odbore, ktory ta nebavi sa meganeoplati :D

  takze ja by som povedala, ze si kazdy musi zvazit co ho bavi.. a ked je to aj nieco menej perspektivne, zvazit, ci do toho da vsetko a vypracuje sa tak, aby sa uzivil... alebo mozno hladat nieco ine v tom okruhu, co sa oplati viac...

  ale urcite sa podla mna neriad tak vseobecnou statistikou ako tym, co ti da zmysel :)
 7. 8
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  hudba
 8. 9
  Sara12369

  18 ročné dievča

  @annyejnji Ďakujem za povzbudive slová pretože v poslednej dobe sa stretávam s tým že poviem niekomu v okolí odbor ktorý by ma naozaj bavil a kazdy mi hovorí ze urcite nie pretože to nieje medicia ani IT... Prave preto som napisala sem pretože mam velké pochybosti.
 9. 10
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  @marjy77 Tak to sa veľmi mýliš - napr. takých sociálnych pracovníkov v praxi chýba okolo 1300. Jednu dobu som aj ľutoval, že som to neštudoval - keď som natrafil na XY projektov, kde hľadajú vyštudovaného sociálneho pracovníka - s celkom slušným platom. Množstvo organizácií, neziskoviek a v nesposlednej rade verejný sektor. Ide len o to, že sociálnu prácu študujú policajti, hasiči a paničky z kancelárií a podobne, po ktorých zamestnávatelia vyžadovali nejaký titul. Poprípade bohaté hlúpe detičky, ktoré chcú mať hoc aký titul - reálne to ale nikto nerobí, nikomu sa do praxe nechce, preto berú do práce automaticky, stačí ti titul.
 10. 11
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  Inak, vyber si čo ta baví, alebo čo by ta bavilo. Napríklad ľudia, ktorí momentálne profitujú na IT to tak nebudú mať navždy. Ide o to, že IT - čkárov je momentále stále relatívne málo, lenže akonáhľe stúpol dopyt, tak sa na tieto odbory chytá čoraz viac študentov a záujemcov. Predpoklady sú teda také, že o pár rokov sa rapídne zvýši počet ľudí, ktorí majú vzdelanie v IT sektore, čo znamená - že bude väčší záujem o prácu v tomto sektore, na druhej strane si zamestnávatelia budú mať z čoho vyberať (výber potenciálnych pracovníkov sa rozšíri). No a zákony trhu sú jasné, dopyt po zamestnancoch klesne a spolu s ich zvyšujúcim sa množstvom začnú rapídne klesať aj platy. Na druhej strane medicína je svojou obtiažnostou nastavená tak, že po absolventoch bude dopyt vždy.
 11. 12
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  bude samý IT, právnik a lekár... a remeslá vymrú :(
 12. 13
  Marjy77

  19 ročné dievča
  Wilderland

  @james98 tak v tomto môžeš mať pravdu, písala som skôr veci o ktorých sa hovorí že sú také, ako o tom čo viem z vlastnej skúsenosti.
 13. 14
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  @marjy77 Hovorí sa, ale to je práve kvôli tým, ktorí si zvyšujú kvalifikáciu - lebo tak je nastavený zákon - na miestach, kde nebol potrebný titul zrazu potrebný je atď. Mám kamošku, vyštudovanú soc. pracovníčku, ktorú to ale baví - má 2 zamestnania v odbore, a po nociach ešte robila nejakú linku pomoci. Preto, lebo reálne to robit nikto nechce.
 14. 15
  Sara12369

  18 ročné dievča

  Vďaka naozaj....@james98
 15. 16
  Aristelovpes

  21 ročný chalan
  Istropolis

  No podľa toho čo počuť z médií je nedostatok kvalifikovaných robotníkov, pardon, "operátorov výroby" v automobilkách. Jaguar už čaká...
 16. 17
  Obrvonjottr

  31 ročný muž

  @james98
  po ajťákoch bude dopyt vždy, lebo priemysel v tejto oblasti rastie nebývalým tempom. V podstate už všade je elektronika a počítače. Za druhé, vyštudovať technický odbor a hlavne informatiku na vysokej úrovni nie je vôbec jednoduché. Darmo naberú viac ľudí, keď doštuduje stále plus minus rovnaky počet ľudí, lebo kopu študentov nebude zvládať matiku alebo programovanie. A znižovanie úrovne nemá zmysel.
  Na strane druhej tu máš potom sociálnu prácu, ktorú zvládne aj kdejaký policajt, takže konkurencie tam môže byť potenciálne silná a trend sa môže pomerne rýchlo otočiť. V technike to vôbec nehrozí, tam je nedostatok kvalifikovaných ľudí od čias odkedy ľudstvo vymyslelo koleso a nikdy to nebolo inak. Ale máš pravdu v tom, že sociálny pracovník si môže prísť na celkom pekné peniaze skrz neziskovky a podobne... v ČR majú na to taký pekný web s názvom dotační parazit... keď som videl tie horibilné sumy na rôzne projekty, tak si vravím, že to by bol riadny biznis :D
 17. 18
  Cos45

  601 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  IT odbor je asi najnarocnejsi, lebo sa vyvija velmi rychlo. A okrem toho, je tazke IT zosuladit s rodinou a laskou. Inak by za to neplatili tolko.
 18. 19
  Cos45

  601 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  @obrvonjottr Nemyslim si, ze socialnu pracu zvlada hocikto. A aj policajt sa to uci dlho. Ked vsak treba dodrzovat zakony, tak to vobec nie je jednoduche a casto z toho vyjdu ako 'kokoti', lebo vsetkym sa nezavdacis. Ked to spieva Rytmus, tak sa to berie za samozrejmost, ale Rytmus je King, co zaraba 20 litrov za noc, kym policajt mozno 400 stovky mesacne. Tak je to ine. :-)