Fórum pridal Poke, 10. 9. 2019 11:36 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Keď vám niekto spraví veľkú láskavosť, beriete to ako istú formu dlhu? (+koment)

0
Poke

7 ročný chlapec
Prešov

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Poke

7 ročný chlapec
    Prešov

a keď tú láskavosť opätujete, beriete to ako splatený dlh?

lebo každý povie, že to robí nezištne ale podvedome čo som si všimol, tak sú to akési preteky láskavostí: ty si mi pomohol s týmto, teraz ti ja pomôžem s tamtým
  2. 2
    Torpedo08

28 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

Fuha fakt
    https://s7.postimg.cc/kth58ytl7/sketch-1525452171190.png
  3. 3
    Fragile.

28 ročný muž
    Stockholm

Nie a to obidvoma smermi. Velmi nemam rad, ked sa medziludske vztahy riesia na takejto transakcnej rovine.
  4. 4
    Misfit44

8 ročné dievča

co je velka laskavost? :D
  5. 5
    Gnomeslayer

24 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

V zivote sa riadim pravidlom, ze sa spravam k ludom tak ako oni ku mne. Ked mi niekto pomoze, som mu zaviazany a s radostou mu pomozem aj ja a citim sa pritom dobre. Takto sa upevnuju vztahy... Ked mi niekto spraví zlu laskavost, tak mu ju tiez vacsinou nejakou formou vratim, aby sa kurva naucil, ako sa spravat k ludom. :D oko za oko.
  6. 6
    Robinsonleon

23 ročný chalan
    mimo všetkých predstáv o dobre a zle

Ja nepožadujem revanš keď niekomu pomôžem, lebo pomáham len ľuďom, ktorých mám rád. Samotný fakt, že som pomohol, je mi odmenou. Dobrý pocit stačí.
    A ak pomôžu mne, necítim potrebu niečo splácať. Proste ak mi niekto pomôže, tak na to má asi dôvod. Prečo by som mu mal splácať láskavosť ?
  7. 7
    Nerwous15

27 ročný muž
    furt rovno a dzig do ľava :P

Rozhodne si taketo veci pamatam, ale nikdy som to nepovazoval za formu dlhu.. ale k takymto ludom sa mi zmenil pristup k lepsiemu
  8. 8
    Riddiculus

7 ročné dievča
    Pche.

Od ľudí láskavosti nežiadam.
  9. 9
    Gnomeslayer

24 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@robinsonleon Niekomu to neda vies, niektori nemaju radi pocit ze su niekomu nieco dlzni, aj ked mozno nie su, ale vnimaju to tak. :D
  10. 10
    Robinsonleon

23 ročný chalan
    mimo všetkých predstáv o dobre a zle

@gnomeslayer chápem :-) šak každý je iný
  11. 11
    Limetkajaja

38 ročná teta
    nežijem

ak mi niekto spraví láskavosť, necítim sa zadĺžená a nemyslím si, že druhý odo mňa niečo očakáva, a nevidím to ako splácanie dlhu, ale ako zavďačenie sa, že niekto pre mňa spravil niečo, čo nemusel a chcem sa zavďačiť, a rada pomôžem naoplátku, lebo si to naozaj cením a vážim ... a ak spravím láskavosť ja, tiež nečakám nič od druhého, ale bola by som sklamaná ak by som sa dostala do nejakej situácie, kedy by som potrebovala pomoc a toho človeka by to nič nestálo, ak by mi pomohol a predsa by sa na mňa vykašlal - napríklad, keď som bola ešte na gymnáziu, mala som faaakt problém s matikou a moja najlepšia kamarátka, ktorá bola v matike mega dobrá, sa na mňa vykašľala a nepomohla mi a nevysvetlila mi, aj napriek tomu, že by ju to nič nestálo a že sme spolu boli každý deň aj mimo školy, jednak sa sama ani neponúkla, že mi pomôže aj keď vedela, že som z toho smutná a že to potrebujem vysvetliť, a jednak sa po mojom prosení na mňa vykašľala... tak ma to dosť sklamalo, lebo ja som tam vždy bola pre ňu, ale skôr to bolo tým, že bola fakt moja najlepšia kamarátka a fakt som od nej očakávala, že mi pomôže... neviem, koniec koncov je to vždy pomôž si sám :D
  12. 12
    1ggy

22 ročný chalan
    kde sa dá

Hm, ja veci nerobím nezištne, robím ich vo viere, že možno ten človek sa mi sám od seba (alebo niekomu inému) ponúkne, že mu pomôže. Nedovolil by som si pýtať pomoc spôsobom, že "ja som ti pomohol minule". Preto keď mi niekto pomôže, nevidím to ako dlh, pretože som si skoro istý, že sa dostane do situácie, kedy by potreboval pomôcť on a ja určite budem k dispozícii :D Je to podľa mňa normálne, pomáhať si (thumbs)
  13. 13
    Mezomus

hrá sa, že má 2 roky
    asshole birdzu!

bude to zniet divne odomna, ale snazim sa pomoct, aj v malickostiach uplne bezne a uplne bezne sa mi to vracia. fakt plati to, ze jak sa spravas k druhym... blablabla (thumbs)
  14. 14
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

Nehlasoval som, lebo sa neviem rozhodnut, ale poviem k tomu daco, ak ta to zaujima :)

Mam take tie vzorce v hlave, ze ak mi (nam) dakto daco da alebo nejak pomoze, tak mu to treba nejak odplatit - neviem posudit, do akej miery je to zo slusnosti a do akej miery z vlastnej takej tuzby urobit dobro tomu cloveku.

Ale tiez v posl. dobe sa ucim vacsej slobode v tomto - proste prijimat lasku od inych slobodne a nebrat to ako zavazok alebo nejake bremeno, ze dokelu ak teraz prijmem od neho nieco, tak to budem musiet vracat.

A tiez ja neocakavam, ze niekto druhy mi bude robit laskavosti ako odmenu za tie, co som mu prejavil ja - hoci zas ak by som niekomu nejako pomahal a potom by som potreboval pomoc ja a on by bol schopny, ale by nepomohol bez dobreho dovodu, tak by ma to asi zamrzelo a mozno aj nahnevalo a poburilo :)
  15. 15
    Danieldevil

28 ročný muž
    Bratislava/Trnava

ak ťa to zaujíma, naštuduj si o princípe reciprocity, napr. Cialdini to má pekne spracované v knihe, prípadne aj Ariely :)