Fórum pridal Weronna, 18. 5. 2019 22:47 do kategórie Literatúra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Knihy z detstva

0
Weronna

22 ročné dievča
Z hôr

Pri jednej debate dnes som si uvedomila, že plno kníh, čo som kedysi čítala, mám furt v živej pamäti ako Dievčatko z Krajiny Drakov alebo Dračí jazdec, Malá čarodejka Molly...aké knihy z detstva máte doteraz stále v pamäti? :)
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

Viaceré diely 3 pátracov (najviac tajomstvo strasidelneho zámku, ktoré sme mali doma a bál som sa pri tom :D
    Priateľ lesa
    Zopár Príručiek mladých svišťov
    Jozef Mikloško - Ako sme boli malí :D
  2. 2
    Thinkaboutjustice

26 ročný muž

Hmmm, nespominam si na vela, ja som ako mensi cital viac encyklopedie ako normalne knihy :D ale z tych normalnych mi napada Chrobak Truhlik a vsetky mozne knihy o Ferdovi Mravcovi od Sekoru
  3. 3
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

@pubertslatinocelny minule som sa s niekým bavila o Príručke mladých svišťov a mne to napr. veľa dalo do života :D a ostatní boli takí, že o takom niečom nikdy ani nepočuli :(
  4. 4
    Evkasv

21 ročné dievča

Úplne že z destva Smelý zajko v Afrike
  5. 5
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

@thinkaboutjustice mi tie knihy pripomenuli zas knižku, čo sa volala Čmeľka Aninka myslím :D :D
  6. 6
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

a môžte aj napísať, že prečo vám tak zarezonovali v pamäti :D
  7. 7
    Thinkaboutjustice

26 ročný muž

@weronna jeee, to je tiez od Sekoru ako tak pozeram ! :D ale obal nespoznavam no :D
  8. 8
    Tikalok

29 ročný muž

Prví traja pátrači, áno, tajomstvo strašidelného zámku!
    Adam Bahdaj - Do polčasu 0:1 - to bolo o mladých futbalistoch v povojnovej Varšave a mal som to hrozne rád :D Ó, ako Paragon žil iba s tetičkou, ktorá pila meltu, aj Paragon asi pil meltu, zbieral prázdne fľašky do výkupu a zostavil družstvo, ktoré sa zúčastnilo amatérskeho turnaja!

Astrid Lindgren - Majster detektív Kalle Blomkvist - ó, ako si Kalle a jeho dvaja kamoši Eva Lotta a Anders bezstarostne žili v zaspatom Linkopingu a viedli Vojnu ruží, keď sladkú bezstarostnosť preťala vražda, ktorú bolo treba objasniť!

Colette Vivier - Dom drobných radostí - ó, malá Aline žijúca v činžiaku spolu s so sestrou Estelle a bratom Riquetom, ako ich mama musí na čas odísť a zastúpi ju nekompromisná teta Mimi!

Andrzej Szczypiorski - Let 627 - ó, Janek a jeho letecká cesta do Ria za rodičmi, ktorú však prekazí únos lietadla a namáhavá cesta cez brazílsky prales, nakoniec je z toho však jedno nezabudnuteľné dobrodružstvo

Vsevolod Nestajko - Tajomstvo troch neznámych - to už ani poriadne neviem o čom bolo, ukrajinská vidiek, autá typu záporožec, bliny a potešilo ma, keď som v knižnici objavil pokračovanie s názvom Neznámy z bytu číslo 13

Potom aj pán Tragáčik napríklad..

Ojoj, prečítal by som si všetky :D

9. 9
    Majmarad

35 ročný ujo

Jasietka - Mária ďuríčková
    Nevedkove dobrodružstvá - Nikolaj Nosov
    Utečenec na vtáčom strome - Ondřej Sekora

Najviac tieto tri a ešte Čin - čin od Ľudmilky :)
  10. 10
    Majmarad

35 ročný ujo

*Ďuríčková - aby sa nehnevala :)
  11. 11
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

@majmarad z Nevedkových dobrodružstiev som hrozne veľa vecí odkresľovala do pamätníčkov :D

@Tikalok veľmi zaujímavo znejú všetky!!

ja som kedysi ešte čítala knihu O sto rokov predtým od Kira Bulyčova a úplne náhodou som na ňu narazila v knižnici vtedy a potom som ju čítala hrozne často :D teraz mám len ešte väčšiu chuť si ju prečítať :D
  12. 12
    Tikalok

29 ročný muž

@weronna to znie ako kniha, ktorú keby sme mali doma, tak by som si ju tiež prečítal :D ...teda ja som prečítal všetko, čo sme mali doma, ale... no chápeš :D
  13. 13
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

@tikalok a hrozne super sú knihy od Žarnaya Tajomstvo dračej steny a Prekliata planéta :D a vôbec nechápem, prečo takéto super veci nemajú žiadne ohlasy alebo čo, úplne by si zaslúžili, aby sa o nich vedelo :D
  14. 14
    Tikalok

29 ročný muž

@weronna iba prekliatu planétu som čítal, nezaradil by som to úplne do mojich top, ale myslím, že dosť veľa terajších tridsiatnikov a štyridsiatnikov si ju pamätá :)
  15. 15
    Vreskot000

32 ročný muž

@weronna priručky malych svišťov niekoľko diel som mal aj ja. geniálne knihy. potom rád som čítal aj čítanky z hodin slovenčiny na prvom stupni, ale tie staršie, čo mali obsahovo hlavu aj pätu s poučnými príbehmi, ktoré neraz som použil do blogov. mal som rád aj malé biblické príbehy, dva diely. jedna knižka bola žltá, adruhá fialová. ako deti ked som chodil do družiny poobede ešte na prvom stupni, 90 roky, tak sme si kreslili viac spolužiakov obrázky z tejto knihy, maľované pismo sväté pre deti. viackrát sme sa rozprávali v škole o Bohu, spolužiak doniesol písmo sväté, a ako deti sme si ho čítavali! na prvom stupni! a nie na hodine náboženstva, ale v družine poobede! to boli časy. živo si na to spomínam
  16. 16
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

Od Thomasa Brezinu som cital vela knih, aj patracov niektorych ale skor som sa tych kniziek bal. Potom som cital nieco o detektivovi Emilovi ale neviem uz presny nazov ale viem ze ma to bavilo. Velmi rad som mal aj edicie humornych dejepisnych kniziek ako napriklad Hrdlorezi Kelti a od kamosa som mal pozicane aj Prirucky mladych svistov. Potom este Osmijankove rozpravky som mal velmi rad a potom encyklopedie. Ked som si na zachod zobral so sebou encyklopediu, tak som tam presedel cele hodiny a az na mna mama kricala. :D
  17. 17
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

Emily detektivi od Ericha Kastnera sa to volalo, to bola brutalna knizka. A Este Tajny dennik Adriena Moola som cital a tiez sa mi pacil.
  18. 18
    Weronna

22 ročné dievča
    Z hôr

@kaiserchief1 tie humorné dejepisné a tieto sú super, ja mám niečo so živočíchmi z tej edície doma a ešte niečo a ako, veľmi zaujímavo sú robené, tak hravo poučne :D
  19. 19
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

Doriti Emil a detektivi, pre mna je utrpenie pisat na mobile. :D
  20. 20
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

A uplne som zabudol na najvacsi klenot - 10 malych cernoskov, to si aj teraz dakedy prelistujem a zacitam sa
  21. 21
    Nespiacakraska

28 ročná žena
    Doma

Ja si moc svoje knizky nepamatam. :( Len sa mi vybavuje ze som mala knizky o ktorych pisete... :(
    Ale pozrela som sa do kniznice a nasla som neskutocny poklad ludia... Knihu o prvej Superstar! :D Oooo to bola vtedy bomba! Vsetci to brali vazne a verili ze Superstar sutaziacim naozaj pomoze... Och... Ta naivita... :D
  22. 22
    Primitiv

25 ročný muž
    občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

@nespiacakraska Ja mám tú knihu doma! :D
  23. 23
    Skvrnka

21 ročné dievča
    parkovisko za Viedňou

Jacquiline WIlsonová - začala som Dvojčatami. Dodnes si čítam jej knihy a bez hanby si kupujem nové. Mne to prišlo vždy príťažlivé, nie sú to typické dievčenské romány, ale veci o deckách z narušených rodín, postihnutých, deti prechádzajúce rozvodom alebo zanedbávaním.
    Ide z toho taká tá anglická vášnivá prosociálnosť a zároveň je to písané fakt skvelými detskými očami. Aktuálne autorka prechádza do historických sociálnych problémov, sirotince, nálezince, ústavy, opatrovne, detská práca, obdobie priemyselnej revolúcie.

Roald Dahl - Matilda, Čarodejnice, Charlie a továreň na čokoládu, Jakubko a veľký broskyňa, Hastrošovci. No proste, všetky detské knihy jeho.

Potom všelijaké dievčenské kraviny samozrejme, Alica a... (nuda), knihy Thomasa Brezinu.
    Pátrači.

V úplnom detstve si pamätám len Danku a Janku, Psíčka a mačičku, Vílu Amálku, Osmijanka, Smelého zajka a Macha a Šebestovú (love) (love)
  24. 24
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

Si tu tak uvedomujem, že ma po tej klasicky detskej literatúre veľa vecí minulo, lebo som si dosť fičiavala na mytológiach, povestiach a Rozumoch do vrecka (:
    (len strašná škoda, že som odvtedy toho strašne veľa pozabúdala, ale moje neskoršie detstvo/rané dospievanie sa vyznačovalo tým, že som šla pásť morčatá a pri tom som niečo čítala, ideálne o fyzike/chémii)
    odvtedy môj intelekt značne upadol
  25. 25
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

a ešte tie klasické rozprávky som vcelku čítavala. Tie, ktoré sú zľahka morbídne.

(a do toho aj Danky a Janky a Smelých zajkov a takú knižku, kde boli zakomponované vybrané slová ako postavy a podobné veci, skrátka som čítala úplne všetko, čo mi prišlo pod ruku a neviem, čo sa so mnou časom stalo, že to už nerobím)
  26. 27
    Annyejnji

21 ročné dievča

Ja neviem z akej knížky to bolo, ale nikdy nezabudnem na príbeh, kedy nejaké kamky žili spolu a vzali si k sebe zatúlaného psíka a ten im utiekol, pretože sa chcel pridať ku svorke vlkov a oni ho napadli a potom bolo opísané ako krvácal a umieral a na druhý deň ho tie holky našli...

ako môžu niečo také dať do detskej knížky a ešte tak podrobne bola jeho smrť a bezmocnosť opísaná
  27. 28
    Hellium

27 ročná žena
    garáž v San Piegu už nie

ten veľký anglicko-nemecký obrázkový slovník s medveďmi, Môj macík, básničky od Bendovej (Čačky hračky) a Heviera (Hovorníček), Opice z našej police, Psíček a mačička, Ferdo mravec, Čin-čin, Nevedko, Ezopove bájky, Kniha džunglí, Kniha rozprávok od Dobšinského, Braček jelenček z Minirozorávok, séria Penny a ... od Thomasa Brezinu, Martinka a domácí zvířátka, Anna zo Zeleného domu, Wilsonovej knihy, Medzi nami dievčatami, Tom Sawyer a Huck Finn,
    Cèlia, Smelý zajko, Ambra Čierna, Anna a Anna, Denník princeznej, Dahlova Matilda a mala som všelijaké atlasy o psoch, mačkách a iných zvieratách...
  28. 29
    Nespiacakraska

28 ročná žena
    Doma

@primitiv Pán je labuznik! <3