Fórum pridal Suicidalpancake, 20. 7. 2018 07:57 do kategórie Biznis, komercia. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Korporát vs. živnosť (viac v komente)

0
Suicidalpancake

27 ročný muž
Maďarsko-Bekescaba

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Suicidalpancake

27 ročný muž
    Maďarsko-Bekescaba

Predstavte si že pracujete v korporátnom svete už takmer 3 roky. Máte fajn job, viete čo si môžete dovoliť, zarobíte celkom pekné peniaze, kolektív je super. Máte veľa benefitov.. Nevýhodou je práca na zmeny a klasické korporátne zákazy a príkazy. Naskytne sa vám príležitosť ísť robiť do menšieho startupu, kde by ste v priemere zarobili o niečo viac (záleží však od zisku) Pracovná doba je viacmenej flexibilná (treba však odrobiť 4 dni v týždni, ale je jedno odkiaľ pracujete, stačí keď ste online) Celkovo je to viac free. Avšak robí sa na živnosť... Otázka je teda či by ste zmenili job alebo nie
  2. 2
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

presla som zo startupov a zivnosti na korporaty.

moja skusenost so startupmi - uhanaju ta, dychaju ti na krk, maju problem s platenim (tolko k slubom vacsieho zarobku - hladaju, kde mozu zamestnanca "osupat". napriklad som bola v takom, kde mi 20% mzdy vzdy zaviselo od toho, ci je moja praca hotova. ja, ako web front-end, som mala svoju pracu hotovu, ale kus som nemohla spravit kvoli tomu, ze back-endak trucoval, nic nerobil, zmeskaval deadliny a teda projekt nebol funkcny. tato firma ma okradla o cca 1200 eur).

plus mat zivnost je hrozna otrava. uctovnictvo, nemas gastrace, nemas dovolenku ani sviatky.. klienti si myslia, ze za to, ze pre nich pracujes, ta mozu uhanat hocikedy. tazko sa fakturuje, ked robis na zivnost pre firmu, sedis tam a nemas pracu. fakturovat tie hodiny? nefakturovat? potom po tebe ocakavaju, ze kedze si tam 5 hodin sedel a nic nerobil, tak si tych 5 hodin odrobis vecer, ked ti konecne zadaju robotu. a ich deadliny su potom nerealizovatelne. celkovo ludia prilis nechapu, ze aj zivnostnik je clovek (z mojej skusenosti). v korporate mas vacsinou teple miestecko, cas, ked musis byt na prijme a cas, ked si vypnes mobil, nedvihas a vsetci ti mozu vyliezt na hrb (pokial nemas nejaku vysoku manazersku poziciu, kde musis komunikovat 24/7). tu mesacnu vyplatu dostanes aj ak tam sedis a nedaju ti pracu. dostanes gastrace, budes mat sviatky, nemusis sa srat s uctovnictvom a vytvaranim umelych vydavkov.

sice som na zivnost zarabala viac ako potom, ked som presla na tpp. ale to nepohodlie, uhananie, stres a hlupe firmy mi za to nestali. okrem toho uz na tpp som sa relativne rychlo vypracovala na taky cisty plat, ako som este pred rokom a pol mala v superhrubom na zivnost. :D takze ja by som nesla naspat.

kazdemu ale co vyhovuje. ja sa startupov bojim kvoli nestabilite. urcite ale existuju aj nejake dobre, len ja osobne s nimi nemam skusenosti
  3. 3
    Monogatari

22 ročné dievča

Korporaty su super pre brigadnikov (viac casu a vela krat aj lepsi plat) a ak chces istotu (mas rodinu atd). Sice nemas taky priestor na ucenie sa novych veci ale ked nieco nevies kludne sa mozes spytat ineho timu.
    Startupy (vacsi plat?).. vacsia zodpovednost, ked nieco nevies sam musis na to prist ale viac sa naucis.

Zalezi od toho co chces.
  4. 4
    Bebekex

25 ročná žena

podla mna zalezi od oboru
    mam v okoli par ludi pracujucich na zivnost (aj z IT aj z ne-IT sfery) a prevazuju zatial tie lepsie skusenosti a vyhodu
    z mojho pohladu na situaciu-vybrala by som si tu novu pracu, ak by mi teda ponukla aj nejaku moznost nabrat nove skills a skusenosti, resp. by to bolo trocha ine nez to co robim teraz

+ ak mozes robit remote, tak mozes ist cestovat a robit z hocijakej ritky. aspon na chvilu, co je super. ak teda nemas dane, ze musis sediet v office raz do tyzdna a podobne
  5. 5
    Semhamforas

26 ročný muž
    Bratislava

Nikto zi nedokáže dat taky plat ako ti iny dokaze sľúbiť. Ja som pohodlný človek a preto som za korporát. Aj keď možnosť pracovať odkiaľkoľvek ne veľké lákadlo
  6. 6
    Willbebetter

tvári sa, že má 4 roky

nooo, tuto dilemu velmi dobre poznam.

s pracou v malom kolektive mam priserne skusenosti, totalna ponorka uz po par mesiacoch, a to aj ked si sadnete. teda u mna. mne sa omnoho viac osvedcila praca vo velkej firme, ci uz z hladiska moznosti edukov a shareovania skills, alebo aj pracovnych priestorov, toolov a podobne. a hlavne, to ze ti tam nikto nestoji za hlavou a nekontroluje ta je najviac. pre mna je to akesi manazovanie zivota a roboty spolu. ked makam tak makam (a casto aj po ofiko pracovnom case), ale nemienim sa nechat drbat za hodinove obedy alebo kavy, alebo ked daco potrebujem vybavit a podobne. a so zivnostou by sa mi drbkat nechcelo, takze ostala by som v tvojom pripade.

ale ja - tiez mi to tak vychadza ze zhruba po tych 3r - potrebujem zmenu, takze budem hladat nieco ine - uz sa profilovat v tom, v com chcem robit - ale mala firma to nebude.
  7. 7
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

@semhamforas tak napriklad v niektorych korporatoch su moznosti home office/remote prace. ja mam v zluve moznost HO 100% casu a aj teraz pisem z teplej postielky doma
  8. 8
    Semhamforas

26 ročný muž
    Bratislava

@hoperpohroma home office nemyslim, je to fajn ale nema to na to, ze mozem odist na dva mesiace niekam do Thajska a robit odtial bez toho aby som do prace musel osobne prist hoc len na hodinku.
  9. 9
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

@semhamforas aha tak. no neviem ci by ti to startup zarucil, je fajn aspon obcas vidiet svojich zamestnancov.

skorej nejake vacsie zahranicne firmy kde sa robi vylucne remote.
  10. 10
    Semhamforas

26 ročný muž
    Bratislava

@hoperpohroma tak v takej chcem neskor robit :D
  11. 11
    Fakecocacolazero

22 ročné dievča
    Malacky

ja teda nerobim v startupe ale v normalnej firme a na zivnost. uz je to druha co som takto vystriedala. za mna je to fajn, nevidim tam ziadny rozdiel od tpp okrem gastracov a platenej dovolenky.

ale ja osobne keby sa dalo, uz prejdem radsej do toho korporatu. tie benefity co tam su uplne vynahradia ten cas to tam musis odsediet (a ze teraz v kopec takychto velkych firmach ti daju aj viac volna nez v mensej/startupe)
  12. 12
    Diehard

29 ročný muž
    Bratislava

Ja som skoro 10 rokov v "korporatoch" .. nerobim na zmeny, nemam zakazy ani prikazy. Takze nemam moc co riesit.
  13. 13
    Karlotiskot

33 ročný muž
    I'll Be In The Garage

Ide o to s kým a na čom pracovať. Živnosť nie je sranda ako píše @1 a ak na to nemáš dobrého človeka, može ťa to zložiť, ak máš možeš na tom dokonca zarobiť, ak ti to ten človek bude robiť teda zadarmo. :D Alebo proste počítaj s tým, že sa to budeš musieť naučiť a zorientovať sa vtom sám.

Ale inak ak do toho ideš s cudzími ľuďmi, alebo s nejakým známym cez známeho... To su veci pre zohrane partie, najlepsie zo strednej ci vysky s rovnakym zameranim v akom sa chystaju podnikat. Ak je to o pár menežerisoch, čo sa rozhodli poskladať "tým snov" tak to vačšinou dopadá velkými sklamaniami pre tých čo sa pripoja.
  14. 14
    Karlotiskot

33 ročný muž
    I'll Be In The Garage

Okrem toho na bežnú zmluvu je tiež vždy možnosť dostať sa na miesta kde je možné sa realizovať, dokonca aj z pozícii a zamestnávateľov u ktorých to na také možnosti nevyzerá, ale infraštruktúra podnikov je predsa v dnešných dobách veľmi rozsiahla. Prečo nevenovať tie nervy a čas radšej pridaniu tempa a zvýšeniu iniciatívy v terajšej práci :P
  15. 15
    Danieldevil

27 ročný muž
    Bratislava/Trnava

Robil som na živnosť už aj pre firmu, aj keď to nebol startup, dovolenku sme mali tak isto dohodnutú ako TPP-čkári, vlastne všetky podmienky rovnaké, odrobil som rovnako, akurát mi z tej mzdy viac ostalo, čo bolo pre mňa veľké plus a navyše som mohol legálne robiť nejaké menšie zakázky vo voľnom čase...teraz som stále živnostník a robím sám na seba, tak je to ešte výhodnejšie. Ale každému vyhovuje niečo iné. So živnosťou však nie sú až také veľké starosti v tomto prípade čo opisuješ, ak budeš vystavovať 1 faktúru mesačne v rámci Slovenska. Platíš akurát mesačne zdravotku a sociálku (tú prvý rok ani nemusíš platiť). A ak pôjdeš cez paušálne výdavky, tak nemusíš riešiť ani žiadne náklady, bločky ani nič, len na konci roka si dáš spraviť daňové. Nevýhoda je to však, ak sa chystáš brať v dohľadnej dobe hypotéku.
  16. 16
    Obrvonjottr

30 ročný muž

sef maka na zivnost a vraj na tom usetri kopu prachov (danova optimalizacia) a ma na to vlastnu uctovnicku. Sice dochodok bude mať mizerny, ale to bude tak ci tak... radsej si naškrečkovať z vlastného ako odvádzať poctivo a potom čakať almužnu od štátu.
  17. 17
    Obrvonjottr

30 ročný muž

btw, on robi na živnosť v korporáte :P