Fórum pridal Kassiar, 3. 10. 2020 16:54 do kategórie Jedlo. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Ktoré označenie preferuješ, rajčiny alebo paradajky?

0
Kassiar

23 ročný chalan
(凸ಠ益ಠ)凸

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Paťuškooo

32 ročný muž
    Levice

Raj je po anglicky paradise.
  2. 2
    Forte

8 ročné dievča
    som rada ze som tu

Slovo paradajky radim do kategorie slov "tehulka"
  3. 3
    Misfit44

15 ročný chalan

nemam rada č
  4. 4
    Milgamman

8 ročné dievča
    imigračné oddelenie ministerstva zahraničných vecí SR

Rajčina je hrozne slovo (hehe)
  5. 5
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@milgamman to je čínsky raj (rofl)
  6. 6
    Julietdeyl

22 ročné dievča
    svoj svet

Paradajky mňam mňam, najlepšie domáce
  7. 7
    Nuumik

tvári sa, že má 3 roky
    Toxicity

Rajčiaky
  8. 8
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@forte Ja to mám presne naopak, lebo u nás sa vždy hovorilo paradajka. Rajčina sa mi spaja s ľuďmi, ktorí sú schopní vysloviť hoci aj tehuľčička či Matelko
  9. 9
    Milgamman

8 ročné dievča

@torpedo08 sak aj autocorrect pisal rajčín :D
  10. 10
    Milgamman

8 ročné dievča

*a :D
  11. 11
    Forte

8 ročné dievča
    som rada ze som tu

@james98 ja si zase slovo paradajka z nejakeho dôvodu spajam s ludmi ktori hovoria stylom slovenskeho dabingu :D a vzdy vsetci okolo mna doma hovorili rajcina a tiez nepouzivaju tehulku ani matelka
  12. 12
    Void

hrá sa, že má 0 rokov

Oboje
  13. 13
    Riddiculus

8 ročné dievča
    *1238

Asi nikdy v živote som nepovedala slovo paradajka.
  14. 14
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@milgamman a autocorect nikdy neklame! (?)
  15. 15
    Aventine

12 ročné dievča
    V ✝emnu spanilém

Viac sa mi páči paradajka, ale práve preto, že sa u nás nepoužíva a ani ja ho nepoužívam :D
  16. 16
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@forte Záleží aj od toho kto to povie. Keby to niekde v dabingu vysloví taký Kemka tak je jedno, či povie paradajka alebo rajčina. Napína ma už len z predstavy
  17. 17
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

@torpedo08 nie Britský Raj?
  18. 18
    Ruderenee

25 ročná žena
    Praha

@2
  19. 19
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

Oboje znie nedobre, btw. Proste tomatoes.
  20. 20
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@teal to by sa musela volat asi rajbrita (nerd)
  21. 21
    Kokotis

24 ročný chalan
    Dolná krčma

Fernando Rajčina
  22. 22
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

@torpedo08 veď ja neviem, prečo sa to volá lndia. (?)
  23. 23
    Kokotis

24 ročný chalan
    Dolná krčma

Paradajka je podla wiki ZASTARALO! Lebo je to rajčiak...takze rajčina je ok!
  24. 24
    Misfit44

15 ročný chalan

@kokotis vsetky su spisovne
  25. 25
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@kokotis Jj, Misfit ma pravdu, spisovne su aj rajciny aj paradajky aj rajciaky.
  26. 27
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@torpedo08 India ked bola este kolonia Britanie, tak sa to volalo aj Britský Raj/British Raj (nerd)
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/British_Raj
  27. 28
    Pink

hrá sa, že má 0 rokov
    Krajina snov

Rajčiny- na verejnosti (v obchodoch, pri konverzácii s cudzími ľudmi)
    Paradajky- iba doma a u rodičov
    Dôvod? Ani sama neviem prečo (?)
  28. 29
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@kassiar no potom mi to uz doslo ale rajciny su aj tak paradajky hnile vselijake :D
  29. 30
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@torpedo08 Jaj, ja som myslel ze si to nevedel, nevadi. No sak vidis, aj Laco hovoril rajciny, takze tak!
  30. 31
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@kassiar to povedau urcite preto aby to bolo krasopisne v tej nahravke :D
  31. 32
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

Jaaj prepac ze tagujem :D
  32. 33
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@torpedo08 No sak aňo, on ako lingvisticky expert vedel co je dobre (thumbs) Ale akoze este som u zahorakov nepocul povedat paradajka, vsetci vypravaju rajcina, ale tak v slovencine su spisovne obe.
  33. 34
    Torpedo08

29 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

Ja ti nevim u nas asi kazdy to vola paradajka :D rajcina sa mi praveze zda taka viac spisovne slovenska :D
  34. 35
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@torpedo08 Mne to nevadi, a ty mozes tagovat kolko len chces (hehe) (thumbs)
  35. 36
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@torpedo08 No spisovne su obe, ale asi ked je to rajciak, tak asi uplne naspisovnejsie su rajciaky... No ale zase Česi hovoria rajče/rajčata, cize to je dost blizke slovu rajcina...
  36. 37
    Samuelfghk

23 ročný chalan

Spisovne je to paradajka
  37. 38
    Dezolat

32 ročný muž

rajcina som nikdy nevyslovil a ani nemienim v tom zacinat XD
  38. 39
    Kassiar

23 ročný chalan
    (凸ಠ益ಠ)凸

@samuelfghk Tak ten plod sa odborne vola Rajčiak jedlý, ale podla jazykovedneho ustavu je spisovne aj paradajka aj rajcina, ale ved to si lahko dohladas, mas to koniec koncov aj tu: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/402/ alebo si to kludne over na stranke Jazykovedneho Ustavu
  39. 40
    Tequila

26 ročná žena
    Košice

Spisovné, čiže paprika
  40. 41
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

Keď sme boli deti, hovorilo sa nám "Amerika Afrika, Paradajka Paprika!" s rajčinou sa to nerýmuje a znie to ako západoslovenská skomolenina českého "rajče". Viem ale, že za spisovné sa výnimočne považujú obe slová
  41. 42
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@james98 myslím, že to sú ľudia z tých oblastí kde hovoria "vypadá" namiesto vyzerá "jak" namiesto ako.... proste čechizmy
  42. 43
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@tasara Ale toto neni čechizmus, všetky formy sú spisovné. Ja som napr. z BA kraja z maďarskej oblasti a tu Slováci hovoria podľa mňa vcelku čisto. Tak napr. vypadá nepoužívam vôbec ani jak, jedine slovo "neni" - nie je mi nejako nejde.
  43. 44
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@james98 ale veď som doslova písala o komentár vyššie, že viem o tom, že oba tvary sú spisovné. Avšak podľa všetkého západoslovenské "rajčina" je príbuzné s českým "rajče" a pravdepodobne vzniklo ako čechizmus, ktorý je dnes uznávaný ako spisovný
  44. 45
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@james98 ja som zo Stredného Slovenska a neni používame tiež avšak používame ho úplne inak ako na západe. Napríklad - on nie je hladný skrátime na "on neni hladný" . Na západe často povedia že "on je neni hladný" čo je dosť divné ked ti mám pravdu povedať. Klad so záporom v jednej vete, keď som to ako malá počula prvý krát tak som nerozumela čo chce daný človek povedať - tak teda je či neni ???
  45. 46
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@tasara Počul som od viacerých ľudí, že sa sťažovali na "je neni", ale nikdy som to naživo nepočul ani nečítal :D Veď to nedáva zmysel. Fakt, celý život som tu prežil a nikdy som to nepočul - skôr je to nejaký mýtus.
  46. 47
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@james98 nikdy si to nepočul? Ja si zapnem TV a moderátori, politici, aj v rádiu tak často hovoria. Naživo som to počula len vtedy, ked som študovala v NR. Zapni si napr Matoviča a dávaj pozor. Som si istá, že nejaké "je neni" a "som neni" tam určite bude :smile: (thumbs)
  47. 48
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@tasara Ahaaa, už viem čo myslíš. Asi to mám vžité až tak, že si to nevšímam. Viem si to predstaviť napr., že "to je neni drahé". Ale znie to skôr ako "toje" spolu - ťažko sa to vysvetľuje ale keď si to správne predstavíš dáva to zmysel :D A "som neni hladný", veď to je bežná vec :D
  48. 49
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@tasara Ale trnavčina je pičovina, k tomu sa nevyjadrujem ani
  49. 50
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@james98 tak teda je to drahé alebo nie? (hehe) (hehe)
  50. 51
    James98

32 ročný muž
    Bratislava

@tasara Znamená to, že to nie je drahé. Tiež si to musím v hlave tak 3 - 4 x povedať aby mi to dávalo zmysel. Proste To(je) - označíš tým konkrétnu vec - tá konkrétna vec (toje) nie je drahá :D Aj to, čo si použila predtým sa dá takto oddeliť "Onje neni hladný". Prvý raz som si uvedomil, že sa to fakt takto používa. Ja som to ale nikdy nepoužil, zbytočné komplikovanie.
  51. 52
    Lawr

19 ročné dievča

s tymi rajcinami je to problematicke :/ :D