Fórum pridal Michaelanight14, 6. 10. 2017 16:36 do kategórie Veda a technika. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Kvantová fyzika

0
Michaelanight14

16 ročné dievča

Učí sa tu niekto kvantovú fyziku?Jaké základne vedomosti by som mala ovládať aby som mohla ísť do pokročilejších úrovní?Nejaký zoznam literatury alebo také niečo by mi fakt pomohlo ideálne úplne základy kvantovej fyziky.
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Cos45

600 ročný ujo
    |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

Wikipedia a Facebook asi nie. :-)
  2. 2
    Condition

23 ročný chalan
    Žilina

Ján Pišút – Ladislav Gomolčák – Vladimír Černý - úvod do kvantovej mechaniky
    Od kamarátky máš, spýtal som sa jej :)
  3. 3
    Marjy77

18 ročné dievča
    Wilderland

@cos45 na začiatok aj to stačí, alebo knihy Hawkinga
  4. 4
    Cos45

600 ročný ujo
    |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

@Marjy77
    Zacal by som niekde uplne inde. Najprv by som chcel vediet, o com zivot je. Potom by som chcel vediet, pre co chcem zit. Lebo inak je to len prokrastinacia a nic viac.
  5. 5
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

Ako zaklad treba mat zmaknutu matiku..
  6. 6
    Midnight

28 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@michaelanight14 ouh.
    vzorce neviem a asi ani nikdy vedieť nebudem.
    princípy a idey mi niekedy pripadajú možno až príliš prirodzené.

čiže odpoveď na tvoju otázku závisí od tohto: potrebuješ aj exaktne matiku k nej, alebo ti stačí chápať jej princípy a idey?

ak to druhé, napíš mi tsku, dám ti zoznam videí a dokumentov.
    ak to prvé, v tom ti nepomôžem.

každopádne potrebuješ v oboch prípadoch vedieť a chápať to isté, len je rozdiel v tom či potrebuješ mať v hlave aj exaktnú matiku tých tém (ak chceš exaktnú matiku kvantovej teórie tak áno, potrebuješ aj exaktnú matiku týchto tém), alebo ti stačí chápať princípy tých tém (ak ti stačí chápať "len" princípy kvantovej fyziky)

a len tak z hlavy bez zamyslenia:
    hlavne potrebuješ inštinktívne zvládať idey fyziky vĺn (zvukových, magnetických, whatever, všetko je to to isté), ako sa skladajú, reprezentujú, čo znamenajú/vyjadrujú.

to je naozaj, naozaj obrovsky dôležitý predpoklad. kľúčový. asi najkľúčovejší. z neho vychádza teória polí. kvôli nej sa ti potom silno oplatí aspoň trochu chápať čo sú a ako fungujú polia (arrays) v programovaní, to sa s fyzikou vĺn a teóriou polí spolu spája do obrovského kusu pochopenia kvantovej fyziky.

a potom grafy, vlnové, ale to by si mala pochytiť práve vrámci fyziky vĺn, veci ako rozdiely medzi vzorcami vyjadrujúcimi vlnu a poliami ktoré sú evaluáciou tých vzorcov a vyjadrujú odvodené hodnoty v konkrétnych bodoch polí.

a spolu s tým viacrozmerné priestory, grafy (logické/dátové štruktúry, vrcholy a hrany, nie tie kreslené stĺpčeky) a stromy, s oboma z tohto zasa vie veľmi pomôcť programovanie. dôležité kvôli tomu aby si začala vnímať ako sa evaluácie/hodnoty jedného vzorca odvíjajú rôznymi smermi na základe rôznych hodnôt nejakej konštanty, a ako si konceptualizovať tie rôzne cesty podľa rôznej hodnoty danej konštanty, a ako si konceptualizovať keď sa vrámci tých ciest zmení nejaká ďalšia konštanta. a aby si mala schopnosť oslobodiť sa od trojrozmerného myslenia, lebo to je nevyhnutnosť.

a potom nejakým spôsobom spracovať časticovo-vlnovú dualitu, čo už je síce súčasť kvantovej fyziky, ale je to do nej úplne len tá najzákladnejšia vstupná brána.

...viac ma len tak zvrchu hlavy nenapadne a premýšľať sa mi teraz nechce. ak sa ti chce o týchto veciach (po)kecať, tak sa mi ozvi do tsky. ako vravím, so vzorcami ti nepomôžem, ale s konceptami a ideami a ich vnímaním a fuzzy prácou s nimi ti viem pomôcť.

@Cos45
    ako pre koho. to či sú prostriedky a cesta zlé alebo dobré závisí od toho čo je tvoj cieľ.
  7. 7
    Midnight

28 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@michaelanight14 každopádne začať zoznamovaním sa tými ideami na takej smrteľníckej úrovni je dobrý začiatok lebo potom sama budeš vedieť ako a k čomu konkrétne hľadať matiku a vzorce nájdeš bez problémov.
  8. 8
    Cos45

600 ročný ujo

@Midnight
    Preco by nemohol byt moj ciel podmieneny tym, na co sa najviac hodim? Ved ked najdem zmysel Sveta (vo vseobecnosti), tak rychlo spocitam, akou ulohou v mojom zivote mozem dosiahnut maximalny uspech (uzitok, vo vseobecnosti). Pochopenim Sveta (spoznavanim) taktiez mozem spravne prerámovať vyber svojich moznosti, lebo je tazke vyberat si z cielov, ktore su vydlazdene druhymi (ak mam nejaku schopnost, ktoru ini nemaju, tak je prirodzene, ze neuspejem, ak sa to snazim ignorovat kvoli takym cielom, ktore si zvolili ludia, ktori boli prave dobri v tom, co robili - a zaviedli mimochodom) a teda su vhodne pre nich. Je jasne, ze niektore veci su spolocensky nevyhnutne, ale osobny rozvoj a jedinecny uspech nemoze nastat pri kopirovani (samo o sebe kopirovanie si odporuje s jedinecnostou).
  9. 9
    Sugy1

23 ročný chalan
    Paradise circus

@condition a na matfyze ju kúpiš aj s knihou príkladov za 4e, ideál :D
  10. 10
    Michaelanight14

16 ročné dievča

@condition uvod do kvantovej mechaniky už mám a asi by nebolo odveci sa priučiť nejakým operáciam z matematiky kvôli vzorcom .Toto je beh na dlhé trate ako sa povie .
  11. 11
    Michaelanight14

16 ročné dievča

Každopádne vám ďakujem za reakcie.