Fórum pridal Marjy77, 16. 12. 2020 19:15 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Myslíte si že cirkev urobila za celú svoju históriu viac dobrého ako zlého? (1. koment)

0
Marjy77

21 ročné dievča
Wilderland

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Marjy77

21 ročné dievča
    Wilderland

Mnohí tvrdia, že cirkev je niečo negatívne, čo prekáža, vytvára nenávisť proti ľudom iných náboženstiev, mieša sa do záležitosti štátov, dokonca že údajne spomalila rozvoj vied a obchodu v stredovekej Európe. Cirkev má ale aj svetlejšie stránky, najmä v pomoci ľuďom (napr. v stredoveku pomoc chudobným, poskytovanie zdravotnej starostlivosti keď tá svetská bola ešte v plienkach, šírenie vzdelanosti aj v Európe a neskôr aj na všetkých ostatných kontinentoch, atď.) a čo je dôležité poskytovala a poskytuje ľudom istý etický a morálny vzor správania, ktorý môžu nasledovať a byť tak lepší. Tak čo si myslíte, mala skôr pozitívne alebo negatívne dopady?
  2. 2
    Lukaso121

30 ročný muž
    Nitra

Kto nezije podla toho ako druhy povie , mal by zhoriet na hranici
  3. 3
    Luminita

26 ročná žena

veď cirkev ešte stále robí ľuďom zle - viď ženy v poľsku, LGBTI všade po svete, beztrestné znásilňovanie detí.... atď
  4. 4
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

Urobila výrazne viac zlého lebo keď porátaš tie vraždy nielen tzv. "bosoriek" ale aj intelektuálov a veriacich ako napr. Jan Hus a počty znásilnených detí tak to teda neni nič moc. Nevyváži to ani charita, nemocnice a vzdelanie.

Ale tak stále platí to klišé, ale neni to až tak klišé, je to pravda, že veriť môžeš aj bez cirkvi. Ano, je to tak. Aj ja som napr. dobrý príklad lebo k tomu už dlho smerujem. Ale uvedomujem si, že to by som musel byť oveľa menej kkt ako som teraz. Menej nadávať a správať sa normálne. Možno od Nového roka no. A tak si všímam, že čím akože bližšie mám k viere tým viac nadávam atď. A to akože neviem už aká je korelácia.
  5. 5
    Darkpassenger

28 ročný muž
    V tvojej hlave

To peklo ktoré manipuláciou vytvorili už nikdy nezmenia
  6. 6
    Marjy77

21 ročné dievča
    Wilderland

vau, som netušila že budú vaše názory v drvivej väčšine na jednej strane :D
  7. 7
    Mayo911

hrá sa, že má 1 rok
    Rainbow

Zas ale dnes táto imaginárna viera pomáha veľa ľuďom psychicky sa nezosypať.
  8. 8
    Marjy77

21 ročné dievča
    Wilderland

@mayo911 ale je rozdiel medzi vierou a cirkvou
  9. 9
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

Odporúčam všetkým pozrieť toto videjko na mojom novom kanály... Ak by vás zaujala táto prvá krátka časť, tak v popise máte link na celý dokument https://www.youtube.com/watch?v=QxlHppDkPwk
  10. 10
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@mayo911 Moja (povedzme) viera je naopak pre nováčikov, ktorí s ňou prídu do kontaktu a niečo viac o tom si prečítaju veľmi depresívnou a keď preniknú do toho hlbšie, tak už nikdy nebudú ako predtým. Ale treba ísť potom ešte hlbšie do toho a pochopia, že nič nie je stratené a budú radi, že sa vôbec k tomu dostali.
  11. 11
    Annyejnji

22 ročné dievča

ten moralny vzor spravania ako byt lepši je totalny grc a myslim, ze z vela ludi zrobi praveze horsich ludi :D nemyslim, ze je to skutocne vzor hodny nasledovania :D
  12. 13
    Robin

23 ročný chalan

Ja som prisiel na omsu ako nekrsteny ateista, a urobil si nazor na vlastnej kozi. Znie takto: cirkev je krasna institucia ktora pripomina cloveku ze je sucastou celku. Uci ho vnimat svoje vlastne dobro skrz druhyc ludi (dokonaly ideal Krista). Do akej miery je to zdrave nech si kazdy urci sam. Ja osobne uctievam aj svoj tien, nie len svetlo. V kazdom pripade, cirkev je nastroj boha. A je dobra
  13. 14
    Wistingher

24 ročný chalan
    Bratislava

Neviem sa rozhodnúť, takto som to neporovnával, či urobila viac dobrého alebo zlého... rozhodne robila veľmi zlé veci. Ale regionálne robila aj dobré veci.

Ale proste to je iba myšlienková sekta, ktorá hovorí a robí to čo má napísané a čo je v jej záujmoch. To, že to niekomu pomôže, alebo niekto ich považuje za dokonalých a správnych, duševne vyrovnaných a podobné kecy je vecou jeho nedostatočnej znalosti problematiky. Čo myslíte že kto sa dáva k cirkvi... rôzni takí "mimoni" a ľudia čo sú často sami v živote, tak idú do kolektívu a uveria tomu a zasvetia tomu život ako sa hovorí.
    Nuž a tak je.
    Na tom nič zlé nie je.

Ale čo je na tom najpodlejšie, že prezentujú svoje myšlienky ako pravdu. Nie ako teóriu. Ale pravdu. Pravda bez dôkazov zostane vždy len hypotézou.
  14. 15
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

@robin No to by ma zaujímalo, čo to znamená "nevedieť o Bohu nič". Prečítal som Bibliu 3x. aktuálne vlastním 4 rôzne preklady, prečítal som časť Koránu, niekoľko významných Buddhistických kníh atď. Pred rokmi som bol istú dobu aktívny veriaci - bol som ako "divák" pozrieť na bohoslužbách xy rôznych denominácií (často len v modlitebni). Som priaznivec liberálnej teológie v našej protestantskej cirkvi a mám svojich oblúbených autorov (teda zväčša autorky). Mohol by som hodiny rozprávať o Judaizme ale aj o zločinoch cirkvi - od upalovania po kolonizácie a násilné zavádzanie kresťanstva. Aj katolíci aj protestanti, rovnako aj muslimovia, dodnes robia obrovsky veľa zla. Ale fakt obrovské kvantá zla. Ver tomu, že tí, ktorí kritizujú vedia - lebo vedia čo kritizujú
  15. 16
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@james98 Biblia nema s Bohom spolocne nic (hehe) Islam a Judaizmus su na tom takisto. Buddhizmus zas Boha neriesi.
  16. 17
    Robin

23 ročný chalan

@james98 preto som to aj zmazal. Napadlo ma ze sa to niekoho dotkne...
    Takze inak.

Vies vela, jasne, mas nastudovane... ale modlil si sa niekedy k bohu tak intenzivne ze ti az slzy tiekli ? Ta emocia, ta absencia rozumu v samotnom akte, ked sa clovek odovzdava bohu, to je to, co dnesni ludia nedokazu.

Existuje jeden giganticky svet, neviditelny, ktory ponuka cirkev, a ten robi to dobre... to co prevazi vsetky hriechy ciekvi. Neda sa to vyslovit, da sa to citit. A to na omsi ucia ludi.
  17. 18
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

@darksider96 To hovoríš z pozície veriaceho, ktorý v niečo verí. Neviem v čo veríš, ale neberiem ti to. No ale, centrom každého zo spomínaného (okrem teda Buddhizmu) je Boh a (vrátane Buddhizmu) nejaké normy správania a spoločenskej regulácie. Rovnako ako náboženstvá starého Grécka a Ríma. A to, čo človek "vie" o Bohu, ak teda existuje - je len reflexiou konkrétnej náboženskej skúsenosti v konkrétnom náboženskom prostredí.
  18. 19
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

@robin Nemusíš byť za každú cenu emotívny veriaci. Každý to prežíva po svojom. Popravde, takéto emócie môže prežívať hocikto, kto bol vychovaný napríklad vo viere v nejaké vesmírne monštrum (nemusí to byť práve to špagetové, ale môže, to je jedno). Veriacim môžeš byť a nemusíš prežiť žiaden extaticky stav. Napísal by som niečo aj o nejakých normách - ale s nimi sa neviem stotožniť keďže sám očividne normy nedokážem dodržiavať ani sa im nejako podriaďovať. Ani sa necítim na to niekoho morálne poučovať keďže mám toľko svojich zlých vecí za sebou, že by to bolo na smiech.
  19. 20
    Robin

23 ročný chalan

@james98 ja si myslim ze ak chces nasiaknut, respektive prijat tu informaciu ponukanu cirkvou (informaciu vdaka ktorej sa dostanes do harmonie so svojim prostredim), musis mat schopnost byt emotivny.
    Dnesni ludia tuto schopnost povacsinou nemaju. Nasa doba je prilis rozumova. Preto cirkev stratila svoje mocenske postavenie.
    Je to prave exakticky stav, co je najvacsou “zbranou” cirkvi
    A tou zbranou siria dobro. To si myslim ja.
  20. 21
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@james98 Ale ktore je skutocne o Bohu? Pokracuj na tejto ceste studia a mozno sa dostanes k niecomu co dava jasny a komplexny popis Boha, duchovna atd. v 1000x vacsom rozsahu ako nejaka Biblia, Koran atd. Ja ta mozem nasmerovat a poviem ti, ze su to Vedy. Ale je to tvoja cesta za pravdou. Napr. Krestanom staci to co povie ujo farar. Ale keby boli naozaj uprimni, tak by sa chceli dozvediet o Bohu aj napr. z Ved a pod. Ale ich takzvana "uprimnost“ im nedovoli vyjst zo svojej komfortnej zony. Nemyslia za seba.

Krestania: "Biblia ma pravdu, lebo to povedal Boh. A Boh ma pravdu, lebo to tvrdi Biblia"

Toto prekukne aj dieta (hehe)
  21. 22
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@21 + odporucam pozriet video v @9 :smile:
  22. 23
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

@darksider96 V kresťanstve, tak ako aj v iných náboženstvách, je neskutočné množstvo nelogických vecí. Ale fakt, to by človek mohol prehadzovať vidlami ako kopu hnoja - tie nelogickosti. Hlavne sú tie viery uspôsobené iným ľuďom, ktorí žili pred tisíckami rokov - a pre nich zrejme logickými boli. Ja sa priznám - akože chcel by som byť veriaci, tak to cítim - ale keď teraz po rokoch chytím Bibliu do ruky tak ma až strasie - akože "toto mám čítať? veď to nedáva zmysel". Ako mladší som si to neuvedomoval. Tak čítam knihy takzvane naokolo - lebo, očividne existujú ľudia, ktorým to zmysel dáva a vedia to vcelku fajn prijateľne interpretovať.
  23. 24
    James98

33 ročný muž
    Bratislava

@darksider96 Hentie teórie čo máš v tom videu viac menej poznám. Teda niektoré. Iste, kresťanstvo neni originálne náboženstvo. Je to zrejme nejaká skomolenina všetkého možného.
  24. 28
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@james98 No hej no... Ale este si necital Vedy a tie narozdiel od Biblie davaju dokonalu logiku a zmysel. Pri nich by ta nestriaslo z nelogickosti, ale z toho ako pred tisickami rokov nejaki zaostali prastari ludia (podla nasich "faktov")
    mohli opisat takto tie veci a napisat nieco take komplexne, prepracovane, vznesene a pripominajuce nieco priam z ineho sveta.
  25. 29
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

Sorry, ale tento vyjebany birdz mi odoslal komentar viackrat po sebe 0_0
  26. 30
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@wistingher "Ale čo je na tom najpodlejšie, že prezentujú svoje myšlienky ako pravdu. Nie ako teóriu. Ale pravdu. Pravda bez dôkazov zostane vždy len hypotézou."

Ved to robia aj ateisti (hehe) A presne tak (thumbs) Pravda bez dokazov zostane vzdy len hypotezou, takze to plati aj pre tvoju ideologiu :smile:
  27. 31
    Tomas55555

25 ročný muž

@darksider96 Vo védach sa nenachádza ani jeden vedecký dokaz, nič ohromujúceho..... Za predpokladu že dotyčný nevidí v opise "nastal veľký výbuch" opis atomovej bomby.
  28. 32
    Wistingher

24 ročný chalan
    Bratislava

@darksider96 ale prosím ťa, to je hlúposť. ateizmus nie je sekta. Ateizmus nehlása nič. Nikomu sa nepchá. Žiadne krajiny ho neprijímajú zmluvami a nezavezujú sa ho vyučovať. Nie je žiadny Ateista číslo 1 sídliaci v centre Prahy napr. ...
    Ateisti sú proste tí, ktorí neveria v to, čo hlásajú iné sekty resp. náboženstvá. A je jedno ako je ktoré rozšírené.
    Ateista neznamená, že ničomu neveríš. Nikomu neveríš. Že nie si dobrý človek.

Pravda bez dôkazov zostane vždy len hypotézou. A tých dôkazov sa proti tomu čo hlásala (podotýkam kresťanská, lebo je ich xy na svete) cirkev už prinieslo obrovské množstvo. Dnes už je dokonca schopná verejne hlásať podporu používaniu antikoncepcie a kondómov.

Jednoducho reaguje na súčasnosť. Keby cirkev bola celú svoju existenciu v režime takom ako ju poznáme dnes v európe. Tak by nebol problém de facto. Ale je to stále tá istá cirkev, stále tá istá ideológia, ktorá zničila životy nespočetného množstva ľudí. Viedla ich do vojen, ničila popri tom, žiadne zľutovanie, samozvanci sa schovávali za vôľu božiu tak ako aj dnes sa schovávajú za kresťanstvo, národ a pomoc dôchodcom politici. Lenže vtedy kvôli nim umierali milióny za pár dní kvôli jednému rozhodnutiu namysleného dediča trónu.
  29. 33
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@wistingher "ale prosím ťa, to je hlúposť. ateizmus nie je sekta. Ateizmus nehlása nič. Nikomu sa nepchá."

Ako to, že nikomu nič nepchá? Ja vidím neustále nejakého ateistu, ktorý svoj svetonázor pchá veriacím. Robí si sradnu z veriacích, zosmiešňuje ich a pod. Navyše rovnako ani teizmus nie je konkrétna frakcia, náboženstvo či skupina. Samotné myšlienkové prúdy ktoré zobrali ideu Boha ako napr. kresťanstvo a uspôsobili si ju na svoju predstavu nehovoria nič o podstate danej myšlienky a jej váhy pri skúmaní, či existuje bytosť, alebo bytosti ktoré nás presahujú a môžu vplývať na náš svet. A ateista je tiež veriací. Aj základ ateizmu pozostáva zo subjektívnej viery a predpokladov, nie objektívnej pravdy ktorá by sa mohla podávať ako hotová skutočnosť, čo si v rámci ateizmu vyžaduje určitú pokoru. Rovnako ako kresťania, tak ani ateisti nevedia ako to naozaj je, pokiaľ nie sú gnostickí ateisti. A tým pádom keď gnostickí ateista kritizuje gnostického teistu, tak robí tú istú chybu ktorú v podstate sám kritizuje.

"Jednoducho reaguje na súčasnosť. Keby cirkev bola celú svoju existenciu v režime takom ako ju poznáme dnes v európe. Tak by nebol problém de facto. Ale je to stále tá istá cirkev, stále tá istá ideológia, ktorá zničila životy nespočetného množstva ľudí. Viedla ich do vojen, ničila popri tom, žiadne zľutovanie, samozvanci sa schovávali za vôľu božiu tak ako aj dnes sa schovávajú za kresťanstvo, národ a pomoc dôchodcom politici. Lenže vtedy kvôli nim umierali milióny za pár dní kvôli jednému rozhodnutiu namysleného dediča trónu."

Nepleť si teizmus a konkrétne náboženské systémy. To je ako keby som vybral náhodnú ateistickú skupinu ľudí a na základe nej kritizoval celý ateizmus. Čo je samozrejme v určitej miere manipulácia. Protirečíš si a neuvedomuješ si vlastnú zaujatosť v tomto smere. Veľa inteligentných a vzdelaných ľudí verí v Boha, podobne ako aj neverí. Preto nazývať všetkých ktorí veria v Boha hlupákmi, alebo ľudí ktorí jednoducho proste uverili hlúposti je subjektívny názor ateistu. Nevidíš do ich hlavy, pochopenia, realizácií, skúseností.. každý môže hovoriť len za seba. Navyše presne toto si aj niektorí inteligentnejší ateisti než si ty aj uvedomujú a dali by za pravdu mne (letim)
  30. 44
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 Však si Védy ani nečítal ty trollko, tak čo tu dávaš nejaké objektívne vyjadrenia? Spomína sa tam to čomu sa dnes hovori Big Bang, dilatácia času, gravitácia, atomy, neutrony, popisujú rôzne vnímanie času a vzdialeností vo vesmíre, vzhľadom k pozorovateľovi. Spomínajú aj zakrivenie časopriestoru, vznik vesmíru atd... Tiež mali skvelé znalosti z astronomie, matematiky, geometrie, chémie, logiky, fyziky... Popisujú aj metafyziku, ktorá dáva potom tým fyzickým veciam účel a odpovedá nie len na "ako“, ale hlavne na "prečo“. Napr. existenia takého počítača na ktorom tu na birdzi zakladáš tie tvoje prijebané fora by nebola možná bez Véd a Sanatan Dharmy keďže v nich sú základy matematiky, binárnosti, desiatkovej a šesťdesiatkovej sústavy, nula, algebra, atď.

Albert Einstein (1879-1955), najznámejší vedec 20. storočia, dostal Nobelovu cenu za jeho teóriu relativity:

„Keď čítam Bhagavad-Gítu a predstavujem si ako Boh stvoril tento vesmír, ostatné otázky sa mi zdajú zbytočné.“

„Dlžíme mnoho Indom, ktorí nás naučili ako rátať, bez čoho by nebolo možné spraviť žiaden vedecký objav.“

Carl Sagan (1934-1996), najznámejší moderný astrofyzik, autor mnohých vedeckých publikácií a kníh:

„Hinduizmus je jediné z náboženských systémov a vier, ktoré vyhlasuje, že vesmír neustále prechádza mnohými zrodeniami a smrťami, teda je cyklický. Je to zároveň jediné náboženstvo, v ktorom časové obdobia udané vo Védach sú v súlade s modernou vedeckou kozmológiou.“

Jean-Sylvain Bailly (1736-1793), veľký francúzsky astronóm a politik, známy aj vďaka jeho výpočtu obehu Halleyho kométy:

„Hinduistické systémy astronómie sú najstaršie a omnoho predčia tie z Egypta, Grécka, Ríma. Dokonca ja Židia majú svoje poznanie od Hindov.“

„Pohyby hviezd vypočítané v starovekej Indii niekedy pred 4500 rokmi, sa nelíšia ani o minútu od dnešných výpočtov podľa tabuliek od Cassini a Mayera.“

Roger-Pol Droit (1949-), obľúbený francúzsky spisovateľ a filozof:

„Gréci tak milovali indickú filozofiu, že Demetrios Galianos preložil Bhagavad-Gítu. Nie je absolútne žiadny tieň pochybnost, že Gréci čerpali všetko z indickej filozofie.“

John Archibald Wheeler (1911-2008), eminentný americký fyzik, autor veľkého množstva vedeckých kníh. Prvý vedec, ktorý sa zaoberal teoretickým výskumom atómovej energie a výskumom čiernych dier – zaviedol pojmy – čierna diera, červia diera, kvantové pole. Prebral výskumnú pozíciu po Alberovi Einstenovi:

„Mám pocit, že myslitelia Východu to vedeli už od začiatku, a keby sme len vedeli preložiť ich odpovede do nášho vedeckého jazyka, mali by sme odpovede na všetky otázky.“

„Je povšimnutiahodné, že najväčší vedci ako Schrodinger, Niels Bohr, Oppenheimer, atď sú učencami Véd a Upanišád.“

„Rád pomýšľam, že niekto vystopuje ako najhlbšie indické učenie prešlo z Indie do Grécka a odtiaľ do filozofie dnešných dní.“

Francois Voltaire (1694-1774), jeden z najväčších francúzskych filozofov a spisovateľov, prehlásil:

„Som presvedčený, že všetko k nám prišlo od brehov Gangy. Astronómia, astrológia, fyzika, matematika“

„Je veľmi dôležité poznamenať, že pred nejakými 2500 rokmi, Pytagoras šiel od Samosy ku Gange, aby sa naučil geometriu. Určite by ale nepodnikol takú zvláštnu cestu, keby reputácia Védskych brahmánov nebola v Európe v tej dobe preslávená.“

Fritjof Capra (1939-), eminentný fyzik a teoretik systémov, zakladateľ centra Ecoliteracy v USA:

„Pre indických mudrcov, Božská hra, bola evolúciou vesmíru počas nespočítateľne veľa vekov. Vravia, že je nekonečné množstvo stvorení v konečnom vesmíre. Títo mudrci dali meno „kalpa“ času, ktorý ohraničuje dobu medzi začiatkom a koncom vesmíru.“

Paul Deussen (1845-1919), výnimočný nemecký učenec, prvý žiak Arthura Schopenhauera, zakladateľ Schopenhauerovej spoločnosti:

„Čokoľvek môžu vedecké vynálezy objaviť, nič sa nedá porovnať s večnými pravdami vo Védach.“

atd. atd.
  31. 45
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

A este raz sa ospravedlnujem, ale tento vyjebany birdz mi odoslal komentar dost vela krat po sebe... Ja za to nemozem (sorry)
  32. 46
    Tomas55555

25 ročný muž

@darksider96

Daj mi z Véd nejaký verš ktorý hovorí o tých vedeckých objavoch ako je Big Bang, dilatácia času, gravitácia, atomy, neutrony, zakrivenie časopriestoru
  33. 47
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 Na viacerych miestach. Nechce sa mi hladat. Mas Google. Time dilation vedas…
  34. 49
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

Alebo si precitaj Srimad Bhagavatam a v nom su aj texty, kde sa urcuje ako najmensia hmotna castica atom a tie subatomarne uz ale Vedy nepovazuju za hmotu. A Vedy vysvetluju Velky tresk zas inak ako nasa Veda. Proste podla nich tych vznikov vesmirov je viac kedze vesmir je cyklicky A pokial viem, tak vo vede je Big Bang uz prekonana teoria a vedci sa zacali priklanat viac k teorii cyklickeho vesmiru, ktory je chtiac ci nechtiac ovela blizsie Vedskemu vysvetleniu ako ju popisuju Vedy.
  35. 50
    Tomas55555

25 ročný muž

@darksider96

Ale však ja chcem od teba len jeden jediný verš, možno to byť o hocičom, či už tom cyklickom vesmíre alebo atómoch.

To naozaj nepoznáš ani jeden takýto verš ?
  36. 51
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

Je to v textoch BHAGAVATA PURANA - Bhagavatam 9. 3.29-32. atd.. Mas aj knihy s vykladmi tychto textov, takze staci precitat. Ale odporuca sa to citat postupne a nielen konkretny vers. Tu mas zas o tom clanok a nejake dodatky https://thecosmoconscious.wordpress.com/2016/09/29/time-dilation-therory-in-hinduism-srimad-bhagavatam/
  37. 52
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 ↑↑
  38. 53
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

V tom clanku mas aj napisane konkretne oznacenie versov, ktore to spominaju a tie si mozes najst tu ak neplanujes kupovat Vedske knihy https://vedabase.io/en/
  39. 54
    Tomas55555

25 ročný muž

@darksider96

Aj keby dajme tomu bolo na tom niečo pravda, tak čo budeš mať z toho že sa stanes hinduistom ? Prinajlepšom sa v budúcom živote narodis ako kráľ, no lenže aj tak tvoje JA zanikne, ty o sebe nebudeš už nikdy viac vedieť, tak ako nevieš o svojich minulých životoch, nebudeš si uvedomovať ani budúce životy, takže celé to spasonosne učenie Véd je onicom.

V kresťanstve ak skončíš v nebi, tvoje JA nezanikne, budeš si pamätať ako si žil na Zemi, budeš si uvedomovať samého seba.
  40. 55
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 Skusim ti to vysvetlit poriadne a tak aby si tomu pochopil. Takze - co budes mat z toho? No predsa oslobodis sa z kolotaca smrti a znovuzrodenia. Ty nie si toto telo, ktore ma dusu. Si dusa, ktora ma toto telo. Ty ako dusa si vecna, Boh je vecny a dusa je Jeho vecna ciastocka. Tento hmotny svet by ti mal byt ukradnuty a ako hinduista by si mal chciet ist do duchovneho sveta za Bohom. Ak dosiahnes moksu, tak si spomenies na vsetky svoje zivoty. To, ze si ich nepamatame ma svoj dovod. Vacsina ludi nevie zvladnut ani tento zivot a ma v nom bordel. Tak si predstav ako by to vyzeralo keby si zrazu mal dalsich 1000000 identit… Minule zivoty si nepamatas preto aby si vedel zit tu a teraz a ucit sa na konkretnych skuskach vzhladom na karmu v tomto tele a s touto situaciou… Inak by si mal tazku schizofreniu a rozdvojenie osobnosti… A keby len rozdvojenie (hehe) Existencia ako taka je urcena na zabavu a pozitok Boha. My ako Jeho vecne ciastocky (duse) Mu v tom mame asistovat. Rovnako ako casti tvojho tela, ci uz bunky, alebo napr. prsty pomahaju tebe (celku), aby si si uzival ty. Ked tvoje casti spolupracuju, tak si v konecnom dosledku spokojny a vramci teba aj jednotlive casti. Dava to zmysel? Tvoj prst je tiez Tomas a je tam ta "jednota“, ale prave preto, ze on sa nepovazuje za konecneho prijemcu a uzivatela, ale asistuje tebe. Rovnako to funguje aj s Bohom a dusami. Jedine trvale stastie mozu zazivat v asistovani a sluzeni Jemu, prirodzene a s laskou a to sa nazyva duchovny zivot a vecne prebieha v duchovnom svete. Problem nastava, ked niektore casti zneuziju svoju slobodnu volu a snazia sa uzivat si nezavisle na Celku. Pre nich Boh vytvoril hmotny svet a vesmir, kde sa dostavaju do styku s hmotnou energiou, ktoru sa mozu pokusat uzivat si, ale ako vieme, tak moc sa im to nedari. Je to ako keby tvoj prst sa rozhodol napit sa vody a byť tak stastny... Tym, ze sa odtrhne od tela a zacne sa macat v pohari. Takato mentalita je doslova rakovinova. Hmotny svet ma teda za ucel to, aby po mnohych a mnohych zivotoch tieto poklesnute duse pochopili, ze nie su Boh a jedine stastie je ked sa vzdaju akehokolvek egoizmu. V tomto bode pochopenia sa da zacat hovorit o zaciatku seberealizacie, ktora konci potom az uplnym odvzdanim sa Bohu a ukoncenim samsary – kolobehu zrodeni a smrti v hmotnom svete. Niekedy to trva aj stovky zivotov, ale da sa to zvladnut aj v jednom. Cize skutocny zmysel pobytu v hmotnom svete a hmotnych telech je pochopit ako sa z toho oslobodit a vratit sa spat do duchovneho sveta. A na to sluzia Vedy / Sanatana Dharma.
  41. 57
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 Potom si ten koment naozaj precitaj... Mas to tam vysvetlene dost po lopate.
  42. 58
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 BTW, predstav si aky velky a monumentalny je tento vesmir... Potom si predstav, ze takychto vesmirov je nespocetne mnozstvo... Potom si zas predstav, ze v nich vsetkych je dokopy asi len 1% vsetkych dusi a zvysok je v duchovnom svete s Bohom. Takze uz si uvedomujes aku monumentalnost a velkost popisuju Vedy? Krestanstvo a podobne nabozenstva su oproti nim len kvapka v oceane.
  43. 59
    Tomas55555

25 ročný muž

@darksider96

Aká je pravdepodobnosť že sa človek v tomto živote dostane do toho duchovného života ? Aký život musí žiť aby sa tam dostal ? To musí praktizovať asketicizmus ?
  44. 60
    Wistingher

24 ročný chalan
    Bratislava

@darksider96 Nechcem som už reagovať ale musím.

Tak ešte raz. Ateizmus sa nikomu nepchá. NIKOMU. Myslím, že na začiatku komentáru som ti vymenoval dosť pádnych dôvodov kam sa teizmus pchá a kam sa ateizmus nepchá. To čo robia niektorí jedinci nemôžeš zovšeobecňovať na všetkých ktorí v boha neveria, alebo nie tých ktorých sa jednotlivé náboženstvá snažia pretláčať. Veď to isté by som mohol povedať o ja neviem, keď sa stretne 5000 fašistov na Hodžovom, že Slováci chcú fašizmus a skončiť s demokraciou. No nie. Veď každú chvíľu vznikajú nové a nové a o 200 rokov budú mať už dosť veľkú históriu aby boli aj vo väčšom uznávané... a stále to bude len jedna teória a príbeh nepodložený žiadnymi faktami, dôkazmi. Keď si to chcel popierať, tak ťa zabíjali ako kacíra. Dnes by to najradšej tiež urobili... ale na niektorých miestach už je iná doba, tak ťa začnú ignorovať. Prípadne keď budeš veľmi aktívny, dokážu sa ti aj vyhrážať. Však majú v tom veľké peniaze a sú zmagorení svojim príbehom.

ale to je jedno

Toto som chcel napísať. Ja si nepletiem teizmus s konkrétnymi náboženstvami. Absolútne nie. Drvivá väčšina náboženstiev a siekt po svete je tak či tak založená či odvodená od kresťanstva len s kozemtickými úpravami. No a čo, že vzdelaní ľudia sú veriaci? Vzdelanie nemá nič s inteligenciou. Nemá nič s osobnosťou. Myslíš, že Kotleba dal dve vysoké školy a pridalo mu to inteligencie? Nie, vedomosti a inteligencia sú dve odlišné veci. Súvisia spolu len veľmi úzko. Koľkokrát ľudia aj vedia fakty, ktoré proti nim stoja, ale aj tak hľadajú cestu pre svoje presvedčenie.
    Ďalšia vec, v dnešnom svete, ľudia tlačia svoje deti k viere a chodeniu do kostola. Proste si nesvojprávny a musíš robiť čo ti rodič povie. A aj cirkev si to uvedomuje, že keby nerekrutuje malé deti a nerozpráva im rozprávky, dnes už by dávno nebolo toľko veriacich(aj keď počty veriacich stále klesajú, čím to je, že nepriamo úmerne s rastúcou životnou úrovňou a inteligenciou...hm?). Preto vyučujú na základných školách náboženstvo. Keby sa ľudia mali sami rozhodovať v 15tich, alebo 18tich, ako svojprávni, resp. by im bola daná možnosť stať sa veriacim, tak by to urobila možno ani nie jedna tretina.
    Ďalšia vec. Byť kresťan v niektorých rodinách a regiónoch sa dávalo a dáva ešte stále do rovnosti so slušnosťou a dobrou výchovou. No tak im to zostalo. Učiť sa vedia, vykonávať svoj obor a prácu im nijako do toho v čo veria nevstupuje.

A nazývať všetkých ktorí veria v boha hlupákmi je úplne niečo iné ako nazývať tých čo neveria v boha hlupákmi. Pretože keď raz niečo hlásam, tak musím vedieť odpovedať na otázky ktoré s tým súvisia. Konkrétne. Ale to nikto z veriacich nedokáže. Aby som sa vyjadril korektnejšie. Nikto z teistov to nedokáže.
    Otázka: Prečo to nedokážu?. Odpoveď: Pretože učenie siekt a náboženstiev pozostáva s bohapustých a nejasných výrokov, nie faktov a odpovedí.

A k prvej časti...
    Aby som sa vyjadril jasne, Ateizmus nehlása nič. Ani Ateisti ani teisti nevedia ako to bolo. Teisti to nemajú odkiaľ vedieť, a Ateisti(ak by sme to brali akože vedci vs veriaci) tak sú minimálne stále bližšie k vedeniu. Ale hlavne sa zaujímajú o skutočnosť. Teisti sa nezaujímali o iné veci... moc, bohatstvo, slávu, pozíciu. A ženy samozrejme. Keďže bol patriarchát a ženy boli celé tisícročia slúžky bez práv. Nože si spomeňme ako dopadli prví ktorí vyslovili myšlienku ... napríklad... že Zem je guľatá... Alebo, že nie je stredom vesmíru... prípadne, že sa okolo nej netočia hviezdy a slnko...
    Upálenie... väčšinou, gilotína, a podobné.

Ja ďakujem bohu, že došlo k objavom akým došlo, že ľudia sa cítili byť utláčaní, a bojovali za nezávislosť. Že začali rozmýšľať vlastnou hlavou. Že vymysleli rôzne prístroje, nástroje, techniku, nerastné suroviny.
    Toto všetko kresťanstvo blokovalo. Kresťanstvo má na svedomí tisícročný úpadok vývoja spoločnosti.

A už nie som nerozhodný... Už viem odpoveď na pôvodnú otázku.
  45. 64
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@wistingher Netrep hlúposti. Bla bla bla... To je to čo vidím, ked mi píšeš. Stále si pletieš nejaké hlúpe a škodné náboženstva s teizmom. Ja nie som kresťan, tak mi prestaň argumentovať tým, čo kresťanstvo napáchalo. OMG, ako ti to už mám vysvetliť? Pochop, že Samotné myšlienkové prúdy ktoré zobrali ideu Boha ako napr. kresťanstvo a uspôsobili si ju na svoju predstavu nehovoria nič o podstate danej myšlienky a jej váhy pri skúmaní, či existuje bytosť, alebo bytosti ktoré nás presahujú a môžu vplývať na náš svet. Tvoja zlá skúsenosť s náboženskými princípmi určitých náboženstiev nehovorí nič o samotnej myšlienke a jej rozmere, potenciálu. A ateizmus je tiež viera, subjektívny predpoklad ktorý sa nedá empiricky / vedecký dokázať podobne ako teistická viera. Navyše ak zoberieme v úvahu fakt, že neviera v osobný princíp existencie pochádza z viery v neosobný princíp existencie, tak môžeme jasne vidieť, že ateizmus je subjektívna viera. Nie fakt. Toto sa ale mnohým ateistom nepáči, pretože radi a demagogicky povyšujú svoje subjektívne názory a predpoklady na hotovú realitu. Vašu nevieru v Boha vám nikto neberie, ale akonáhle poviete, že viete, že Boh neexistuje (gnostický teizmus) tak nie ste na tom o nič lepšie, ako fanatickí kresťania ktorým k ich pravde stačí jedine viera. Proste ateizmus je neviera v osobný princíp a vychádza z viery v neosobný princíp. To je jeden zo základných faktov. Vždy máš príčinnosti, osobné alebo neosobné. Napr. viera v prírodu či neosobné mechanizmy ako hotové a autonómne fyzikálne zákony existujúce samé zo seba a pre seba bez vyššej osobnej kauzality je viera v neosobný mechanizmus, ktorý sa vzájomne vylučuje s osobnou príčinnosťou - vierou v Boha. Takže hej, ateizmus je viera nezávisle na tom, ako si to nazveš. Veľa inteligentnejších ateistov si to aj uvedomuje...

"Pretože keď raz niečo hlásam, tak musím vedieť odpovedať na otázky ktoré s tým súvisia. Konkrétne. Ale to nikto z veriacich nedokáže. Aby som sa vyjadril korektnejšie. Nikto z teistov to nedokáže.
    Otázka: Prečo to nedokážu?. Odpoveď: Pretože učenie siekt a náboženstiev pozostáva s bohapustých a nejasných výrokov, nie faktov a odpovedí."

Presne tak. Dokáž, že Boh, život po smrti a reinkarnácia neexistuje. Veríš tomu, že to neexistuje, ale nevieš či je to naozaj tak. Proste hovoríš, že vieš, že Boh nie je. Hoc-aký teista ti s rovnakým presvedčením povie, že vie, že Boh je. A je to rovnako jeho viera ako tá tvoja. Si exemplárny príklad hlúpeho ateistu, ktorý si neuvedomuje hranice svojich predpokladov a povyšuje ich na skutočnosť. Ako ľudia sme omylní, takže sa môžeme dopúšťať úvahových chýb a máme nedokonalé zmysly atď. Takže tvrdiť a odvodzovať či Boh je alebo nie je iba na základe nejakého sentimentu a redukcionizmu je dosť predpojaté.

"...a Ateisti(ak by sme to brali akože vedci vs veriaci) tak sú minimálne stále bližšie k vedeniu."

Však aj mnoho vedcov verí v Boha. Napr. Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer a dalšia väčšina naozaj významných vedcov, ktorí urobili toho najviac pre vedu. Vlastne tých ateistických vedcov, ktorí urobili pre Vedu niečo veľké je menej ako tých veriacích. Kokos, strašne sa smejem na tebe (hehe) To je ako keby ti tvoji vlastní vedeckí biskupi nasrali na hlavu (:

Nechápem to tvoje oháňanie sa vedou. Pochop, že rovnako aj empirická veda z pohľadu redukcionizmu nemôže dávať konečné dôkazy na realitu v ktorej žijeme. Vie dávať iba stanovisko k tomu, čo vnímame na základe našich limitovaných zmyslov a robiť na základe toho rôzne predpoklady. Filozofia je nadstavba možností ktorá pripúšťa existenciu javov ktoré sú nad našim zmyslovým vnímaním. Samotné myšlienkové prúdy ktoré zobrali ideu Boha a uspôsobili si ju na svoju predstavu ako kresťanstvo alebo Islám a pod. nehovoria nič o podstate danej myšlienky a jej váhy pri skúmaní, takže sem prestaň pliesť tie tvoje kresťanstvá a podobné nezmysly.
  46. 65
    Wistingher

24 ročný chalan
    Bratislava

@darksider96 sorry ale jediný kto tu píše "bla bla bla" si ty. Neviem ako by som to už inak povedal aby si pochopil, že náboženstvá sa všade pchajú do zadku a rekrutujú ľudí k sebe. zatiaľ čo žiadne ateistické cirkvy neexistujú.

Ateista nemusí nič dokazovať. Ateista nič nehlása. Ateista jednoducho neverí v to čo mu cpú náboženstvá.

Ateistických vedcov je menej než teistických. No hruza. Tvl a vieš ty v akom svete žijeme? Že väčšina je formálne veriacich? :D

Akože nemá to s tebou cenu. Píšem ti dosť konkrétne čo a ako a ty si ideš svoje omáčky.

Maj sa pekne.
  47. 66
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@tomas55555 Možno jeden z tisíc sa zaujíma o sebarealizáciu. Z týchto možno každý tisíci sa dostane ku oddanej službe, a z nich jeden z tisíca spozná Boha takého, aký je. A aký život musí žiť? Odporúčam ti prečítať túto sériu článkov. Ja ti to lepšie nevysvetlím https://reinkarnacia.sk/teoria-vsetkeho-1-diel-pracuj-pracuj-pracuj-uzivaj-si-zomri/
  48. 68
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@wistingher Ty si na hlavu? Však ja s tými tvojími náboženstvami o ktorých píšeš nemám nič a sám nimi opovrhujem. Ale to, že sú tie náboženstvá zlé ešte neznamená, že Boh resp. myšlienka Boha a je nepravdivá. Prečítaj si to ešte raz. A ja ti mám čo dokazovať ked ty mi nevieš dokázať a prekukázať, že by neexistoval? Preto je to status quo, že nevieš a veríš. A ako to, že ateizmus nič nehlása? Richard Dawkins nehlása ateistickú vieru? A áno je to viera. A v predchádzajúcom komente som ti logický vysvetlil prečo to je viera.
  49. 70
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

@wistingher A žiadna väčšina z nich nebola formálne veriacích. Sami hovorili o Bohu a o tom, že veria v neho. Môžeš si vyhľadať aj ich citáty. Napr.

Albert Einstein (1879-1955), najznámejší vedec 20. storočia, dostal Nobelovu cenu za jeho teóriu relativity:

„Keď čítam Bhagavad-Gítu a predstavujem si ako Boh stvoril tento vesmír, ostatné otázky sa mi zdajú zbytočné.“
  50. 71
    Darksider96

25 ročný muž
    Underworld

Tu dokonca povedal Einstein aj niečo viac http://birdz.sk/darksider96/obrazok/1/1074249-foto.html
  51. 72
    Mariquittka

27 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

bežní farári ok, to isté aj tí, čo sa snažia venovať charite a ekumenizmu, čo vedia kriticky myslieť a prehodnocovať svoje názory, potom takí tí oduševnelí ako bol napr.Srholec, ale vrchnosť mi nesedí s výnimkou Ferka, toho áno...a nesedia mi všetky tie kauzy a niektoré dogmy, čo okolo biblie ani nešli...tak pol na pol
  52. 73
    Instrucciones

34 ročný ujo

@Marjy77
    A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom cirkev?

pravoslávna cirkev? Katolícka? ECAV? Reformovaná? Apoštolská? baptisti?metodisti? adventisti? husiti ...?

A ďalej, cirkev ako spoločenstvo všetkých pokrstených? Alebo len praktizujúcich? Alebo len klérus?
  53. 74
    Marjy77

21 ročné dievča
    Wilderland

@instrucciones len klérus Katolíckej cirkvi, ale nechávam voľnosť nech si pod tým predstavia aj iné cirkvi