Fórum pridal Wewo, 9. 11. 2017 13:47 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Myslíte si, že tvrdšie tresty efektívne riešia problematiku drog?

0
Wewo

24 ročný chalan
Bratislava / IpD

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

Schválne som otázku a možnosti urobil jednoznačné a minimalistické, ale rozviniem to:

- nepýtam sa či si myslíte že drogy majú byť legálne / ilegálne
    - nepýtam sa koľko ste si odfetovali a preto máte väčšiu / menšiu pravdu
    - nepýtam sa či si myslíte že je to fér alebo populizmus, politické ťahy
    - v otázke nerozdeľujem mäkké a tvrdé drogy

- ide čisto o to či máte dojem že čím vačšie tresty pre dílerov a užívateľov, tým je menej dílerov a užívateľov
  2. 2
    Feelagain

20 ročné dievča
    Brno

nie, myslim si, ze zavislym nepomoze vazenie, ale liecenie
  3. 3
    Narazuvzdornaa

23 ročné dievča
    unclean, a libertine

kazdy povinne pozerat videjka od Kurzgesagt o US war on drugs a chodte sa hanbit, ak ste oznacili 'ano'

nieze ja mam dojem, ale nikde sa nepotvrdilo, ze tvrdsia penalizacia = menej uzivatelov
  4. 4
    Melancholik

25 ročný muž

nerieši sa podla mna problem prečo vobec ludia beru drogy ... to by bolo efektivne, nie tresty
  5. 5
    Cccp

28 ročný muž
    Pchjongjang, KĽDR

jednoznacne ANO! V Azii je za drogy trest smrti, ak by to bol aj u nas, tak dileri by si 100x rozmysleli predaj drog.
  6. 6
    Riddler

25 ročný muž
    Martin

Myslím,že tvrdé tresty môžu upraviť štatistiku, znížiť počet dílerov a tým pádom aj užívateľov, hlavne ak idú do až takých extrémov ako je postaviť dílerov k múru a postrieľať, to si každý trikrát rozmyslí,s čím bude kšeftovať. Lenže to nie je riešenie,ktoré by či už intelektuálne,alebo aj duchovne rozvíjalo spoločnosť, je to založené na strachu, nie na slobodnom rozhodnutí človeka, že nebudem brať drogy,lebo ma to môže zničiť,radšej sa budem venovať niečomu inému. Vo vyspelej spoločnosti je lepším riešením asi skôr odstraňovať príčiny brania drog u mladých ľudí, no v krajinách ako je Mexiko len nejaká osveta a iniciatívy typu "neber drogy,radšej loptu" nepomôžu, tam najprv treba urobiť rázne poriadok s narkomafiou, asi tak ako revolucionári ako na Kube.
  7. 7
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

@2

Súhlas, aj keď to som otázkou tiež tak úplne nemyslel, aj keď moja chyba, zle som sa vyjadril.
    Skôr ma zaujíma či si myslíte že to má efekt na tvorbu nových feťákov a dílerov.

Že si decká povedia že nebudú skúšať pičoviny lebo sú za to vačšie tresty než napr. pred rokom.
    A že sa na to díleri vykašlú lebo tresty budú vačšie než pred rokom.
    (čo je imho, absolútna pičovina a musí to byť jasné každému kto ako-tak ovláda základy trhu, ponuky a dopytu
    - väčší risk = vačšie zárobky = menšia konkurencia = vačšia korupcia = nižia potreba udržovať kvalitu

...ale nechcem pokladať sugestívnu otázku :D )
  8. 8
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

@cccp no nerozmysleli, v Azii trh z drogami prekvita omnoho viac nez tu. Smutne ake tunelove a jednoduche videnie sveta maju ludia, nechapu bigger picture, ze je to PRESNE NAOPAK.
  9. 9
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

@4

https://media.giphy.com/media/1Z02vuppxP1Pa/giphy.gif
  10. 10
    Kassiar

20 ročný chalan
    Milky Way

Neobhajujem drogy, všetky drogy sú svinstvo, ale štát za ne zatvára, pretože z nich nemá daň (DPH) ako napríklad z daľších legálnych drog (alkohol, cigarety, káva). Uvediem príklad (neberte to vážne, to je iba hypotetický príklad), že sa dá voľne v obchode kúpiť marihuana, kokaín alebo pervitín, tak štátu bude jedno, že to škodí zdraviu, hlavne že z toho budú prachy.
  11. 11
    Maangooo

hrá sa, že má 0 rokov

Nie podľa mna kým sa nejedna fakt o extrémne skoky v trestoch ( dajme tomu z 1g-3roky keby bolo 1g- doživotie ) tak to vôbec nezaváži
  12. 12
    Tomias

hrá sa, že má 0 rokov
    v raji

drogy by som dal užívať dílerom...
  13. 13
    Paria333

25 ročný muž

Do určitej miery ano, nik nieje snad tak naivný aby tvrdil že tu bude utópia a nik s drogami kšeftovať nebude :) Ale do určitej miery to bojovať umožní.

Od zavedenia vysokých trestov za drogy v thajaku (20rokov tomu je ani nie?) sa výrazne podarilo obmedziť tento problém, ktorí bol a je taký velký že to zo dna na den nepojde a navyše je tam životná úroveň že variť to môžeš v hocijakej chatke (slame) v osade a nik nevie čo robíš.

Bavme sa ale iba o slovensku.
    Bhužial dnes je to nastavené tak že pri nových syntetických drogách typu alpha PHP ide iba o toxikomániu. Je úplne bežné že nahovaraju neplnoletých na úžívanie prípadne dílovanie.

Preto lebo ked zbalia nejakeho dílera dostane 5 rokov, po 2 a pol roku ho pustia na podmienku (ak ide o neplnoleteho tak po roku a pol za dobre správanie a oblbnutie psychologa aj skor) a peniaze čo mu nezhabali a ma niekde "doma" schované mu ostanú a za ten rok mimo to proste stálo ...

A to sa bavíme o stotisícoch.

Mladší žiaci zo školy v nom vidia idol, šak ma nové báwo, trošku ich oblbne rečami že čo budete po učilisti niekde robiť za 500e poďte robiť premna a takým mladistvým netreba hovoriť dva krát...

Motivácia pre tento typ drog je teda...

- velké financie (rádovo sto tisíc za nízky počiatočný vklad)
    - smiešne malé tresty
    - vzor

Keď som písal ten status z ktorého vyšlo aj toto fórum narážal som na 14ročných chlapcov ktorím dal niekto práve túto syntetickú drogu na skúšku zadarmo.

Majú rozožraté pažeráky a dokonca života si budu dávať pomleté jedlo otvorom cez hrudník priamo do žalúdka.

čo spôsobuje tá droga ?

"„10x silnejšia ako heroin. Vedie v úvode k zvýšenej družnosti. Ľudia sú komunikatívni, ale to netrvá dlho. Začnú paranoidné stavy, ťažký stihomam, ťažké vizuálne halucinácie, ťažké záchvaty paniky. A čo je úplne najhoršie, je možnosť vzniku excitovaného delíria. To je stav, ktorý je vyvolaný špeciálne niektorými syntetickými drogami. Zrazu človek prepukne do ťažkého záchvatu extrémneho vzrušenia. A bohužiaľ, je aj vysoko agresívny - nebezpečný pre seba aj okolie,“

14. 14
    Cltr0n

24 ročný chalan
    Oravská divočina/Pažravá pri Zvolene

Pri užívateľoch tvrdší trest nepomôže. A to ich u nás feťáci ani moc prísne nemajú. Väčšinou som sa stretol s tým že boli odsúdený ale iba podmienečne s tým že sa iba podrobia liečbe ... a to boli prosím pekne prípady kedy im okrem užívania drog bola dokázaná aj iná kriminálna činnosť.

Na dílerov ale treba ísť tvrdo.

@Kassiar to že štát nevyberá dph za drogy je len jedna strana mince. On taktiež ani nemá páky na kontrolu kvality tých drog ako pri alkohole a tabaku, a ked sú ulice plné kdeakého bordelu nieje to moc dobré.
  15. 15
    Skvrnka

21 ročné dievča
    parkovisko za Viedňou

Robila som na protidrogovom.

Určite nie.
  16. 16
    Ánosomtuprvýkrát

17 ročné dievča
    no a najradšej mám tých, čo to najviac potrebujú, ... tých, čo ma neznášajú a nenávidia (@Vymyslinick, 17.11.2017, 6:15 CEWT)

@cccp
    Na každého, čo je za trest smrti pre kohokoľvek,
    by mali aplikovať jeho vlastné želanie a umožniť
    mu vyskúšať si túto mňamku na vlastnej koži.
    Dajmetomu tak do polovice procedúry, len tak,
    na odskúšanie humánnosti svojich názorov.
    Poďme napr. zaviesť trest obesením za gule nad
    rozžeraveným železom vo vysokej peci, dajmetomu
    za jeblé názory na spôsob trestania za ľudskú
    prirodzenosť. Chjáááááááj !!!
  17. 17
    Gnomeslayer

22 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

kazdy vecer sa rozjebte v bare z 2L vodky, kazdy mesiac zerte antibiotika, paraleny, ibalginy a ine kokotiny a potom chodte picovat na cloveka ktory si da raz za 2mesiace extazu.
    och, ja len tak na margo tych kokotov ktori picuju.
    A vyriesite tym velky kokot.
    sorry za nadavky, ale mam to v pici.
  18. 18
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

ale prísne by som rozlišoval medzi užívatelom a dílerom,myslím že aj u nás sa už chystá novela že bude možné mať pri sebe menšie množstvo akejkolvek drogy a nebude to klasifikované ako trestný čin ale len ako priestupok
  19. 19
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@melancholik tie dovody sa nájdu vždy inak by neboli narkomani aj v krajinach s ovela vyššou životnou urovňou akú ma Slovensko
  20. 20
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

@hetfield (a nielen)
    ...neviem co viac este pre to mozem urobit nez to co som napisal v @1
    ...viacerym vam asi zaplatim kurzy citania s porozumenim.

otazka neznela ci by si robil nejake rozdiely, ci niekomu zelas tresty, alebo HOCICO podobne. Jasne ze je rozdiel medzi uzivatelmi a dilermi v tom nakolko zavaznu kriminalnu cinnost robia, ale o to sa tu nejedna, takych for je tu furt habadej.

Otazka znie, ci mate pocit ze zvysovanie trestov dilerov je EFEKTIVNE v boji proti nim. Teda myslite ze je to spravna a efektiva cesta k tomu aby sa ich pocet znizil. Dakujem.
  21. 21
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@wewo ved OK tu novelu som spomenul práve preto že sa to týka výšky trestu za držanie drogy
  22. 22
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

a myslím že som sa vyjadril presne k tomu na čo si sa pýtal
  23. 23
    Xy12345

24 ročný chalan

Možno čiastočne, alebo dočasne áno, ale z dlhodobého hľadiska sotva. Podstatne je TO prečo sú drogy take populárne a žiadané, a kým sa TO neupraví nič sa nejak nezmení. Je to to iste ako keď dostaneš napr. reumu, a z toho zápal kĺbov , Protizapalove kortikoidy budú len dočasne a čiastočne riešenie a kým sa nezistí a nevyrieši príčina tak sotva to samé prejde, t.j. Neprejde.
  24. 24
    Xy12345

24 ročný chalan

@4 (thumbs)
  25. 25
    Marcello1111

29 ročný muž

ako raz a navždy vyriešiť problém drog a následne aj trestoprávne konanie?

legalizovať ich na celom svete!

až potom by svet videl koľko vlád sveta žilo z predaja drog, koľko firiem by skrachovalo...

ale k tomu nikdy nedôjde... a prečo?
    z jednoduchého dôvodu, tí čo o tom rozhodujú to nedovolia...
  26. 27
    Muaykelo

22 ročný chalan
    Tnava

Niekde som čítal článok o nejakom meste v severných krajinách, neviem či to náhodou nebolo Švédsko, no a v tom meste bola väčšina ľudí na drogách, aspoň tých mladých. Švédsko to však vyriešilo takým spôsobom že tie drogy už nezobral nikto. Postavilo tam športové centrá a nejaké ďalšie veci ešte a ľudia sa postupne začali vzdávať užívania drog a začali veľa športovať :D Nahradili nezdravú závislosť za závislosť na športe :)
  27. 28
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

Nemyslím si že to rieši efektívne problém drog, ten sa musí riešiť inak ale tresty by som tiež nezrušil.
  28. 29
    Tommyhot

28 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

Ved to uz aj fizli v Spojenych Statoch Fasistickych (kde je najvacsia prison populacia na svete a prave za drogy) vedia, ze vojna proti drogam absolutne nefunguje.
  29. 30
    Julik-gymnastics

14 ročné dievča
    Poprad

Podľa mňa určite nie, ak niekto chce tak si dá tie drogy aj keby neviem čo sa malo stať. Ako moc sa do toho ani nevyznám, ale toto by určite nepomohlo. Možno pár ľudí, by si povedalo, že ok, tak prestanem radšej, ale len pár.
  30. 31
    Julik-gymnastics

14 ročné dievča
    Poprad

@cccp ked je niekto díler ešte to na 100% neznamená, že aj tie drogy bere... aspoň myslím