Fórum pridal Bakedbride, 11. 5. 2018 13:17 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Myslíte, že by sa premnožené medvede na území slovenských lesov a hôr mali zredukovať a postrieľať?

0
Bakedbride

26 ročná žena

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Amikadze

24 ročné dievča

podľa tejto logiky by sa aj premnožení ľudia mali zredukovať a postrieľať, najlepšie začať od takých, ktorí by radi redukovali iné druhy.
  2. 2
    Hnisavica

hrá sa, že má 2 roky
    ...a tým myslím tam dole

Myslím si, že by mali zliezť z hôr, prestať živoriť na odpadkoch a zorganizovať medvedí puč, medvedí majdan!
  3. 3
    Notme

24 ročný chalan
    najvacsi ko...hut na birci

Bohadopici, to sú zas všetci múdri. Ste proti regulácii populácie predátorov? Tak zabudnite na priemysel, poľnohospodárstvo, civilizáciu, odjebte sa do jaskýň a zite v súlade s prírodou. Vás životný štýl narúša ich prostredie, čo vedie k narušeniu populacnych pomerov medzi druhmi, čo bez regulácie vedie k ešte vážnejšiemu narušeniu ekosystému. Ako dlho som vás neoznačil za pokrytcov?
  4. 4
    Antifunebracka

29 ročný muž
    t h e r a p i s t o f b i r dz

Rozhodne áno. NEEXISTUJE iné riešenie, v taktomto prípade je nutné dokonca s3eľať samičky, aj keď si to mentálne zaostalá časť B. nikdy nedokáže priznať a od nervov si skočia do mekáču na nugetky.
    @notme (thumbs) !!!!!!
  5. 5
    Lool141

23 ročný chalan
    Medzi Jupiterom a Saturnom

:D myslím si že touto anketou sa všetko vyrieši.. len potom nedávajte pravé mená
  6. 6
    Mr.kaprikorn

25 ročný muž

nie je redukcia ako redukcia. predlzenie odstrelovej doby a mierne zvysenie poctu jedincov na odstrel neznamena ze zacneme vyhladzovat urcity druh. a
    stym ze aj ludia by potrebovali preriedit suhlasim. Thanos za prezidenta
  7. 8
    Patrixo

31 ročný muž
    Militantný slniečkar

mali by sme ich exportovat..napr. nemci ich uz vykynozili tak im treba poslat dlasich
  8. 9
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Prvý krát v histórii birdzu sa stotožňujem s názorom @1.

@notme keby si to nebol ty, tak ti poviem, že si kokot.
  9. 10
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus ved si mi to vcera niekolkokrat povedala.

bez regulacie to skratka nejde. nevravim, ze regulacia = odstrel, ale regulovat to treba. a dokym akokolvek profitujes z civilizacie, tak nemas pravo tvrdit opak.
  10. 11
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme co som ti vcera povedala? Ze treba strielat medvede? Neviem, mam pocit, ze to by som si pamatala.
    A nie, vykynozenim ostatnych zivocisnych druhov nasu civilizaciu dopredu rozhodne neposunieme, tato prijebana ludska rada by sa konecne mala naucit, ze sa da koexistovat so vsetkym ostatnym zivym na zemi, nie to sustavne nicit.
    Ak mate, chlapci, pocit, ze tych pat a pol medveda, co sa nachadza na slovensku ohrozuje vasu civilizaciu a krehku maskulinitu tak sorry, ale mozem sa na vas jedine smiat. Toto je strasne plytky, sebecky a jebnuty nazor.
  11. 12
    Kierkegaard

25 ročný muž
    Vesmír

Mali by sme si ich ochočiť.
  12. 13
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus nejde o ohrozenie civilizacie, ale o to, ze nemozes na jednej strane rovnice nieco neustale uberat a druhu stranu nechat nezmenenu. uz len tym, ze zijes v civilizacii, sa podielas na neustalom zmensovani zivotneho prostredia zvierat, a preto nemozes odmietat regulaciu ich populacie.
  13. 14
    Antifunebracka

29 ročný muž

Inak ako veľmi hlúpy musí byť človek, aby prirovnával ľudí k zvieratám? (:
  14. 15
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme aha, a dokedy si, prosim ta, myslis, ze este mozme zmensovat zvieratam zivotny priestor? Pretoze podla tvojej logiky postupne vyrubeme lesy, zajebeme medvede a budeme existovat v spokojnej celoplanetarnej betonovej dzungli. Ale bohuzial, guess what, my bez tej prirody neprezijeme.
    @antifunebracka aha, tak kam navrhujes preradit ludi? K rastlinam? Navrhnem taxonomom, aby prerobili celu fylogenezu, ked mi povies, co teda sme, ak nie zvierata :)
  15. 16
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus kde je postavena budova, v ktorej sa prave nachadzas? co tam asi tak bolo pred tym, nez tam stala budova? z coho je stolicka, na ktorej sedis? z coho su potraviny, ktore jes? tie bolo treba vypestovat. na poli. ktore bolo pred tym lukou hemziacou sa zvieratami, ktore sluzili ako potrava pre hladne medvede, napriklad.
  16. 17
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme a co toto podla teba dokazuje?
    Toto su strasne jebnute argumenty.
    Guess what, on sa pocet tych zvierat prirodzene zmensuje, ked im uberame zo zivotneho prostredia. Nemaju co zrat -> nerozmnozuju sa -> kapu. Prirodzena regulacia right there. Takto to bezne totizto funguje, ze pocty organizmov stupaju/klesaju podla toho, ci maju kde existovat a co zrat. Prekvapivo aj bez toho, aby prisiel pan tvorstva a milosrdne ich vsetky vyvrazdil. Prepac, ale fakt sa mi nechce o tomto diskutovat s ludmi, co nemaju ani picu pojem o ekologii zivocichov.
    Medvedov je na slovensku 800-1000. Este stale mame dost lesov na to, aby ich tam takyto pocet dokazal existovat. Ked budeme nadalej kokoti a budeme im uberat z priestoru, tak hold budu kapat. Aj bez nasej pomoci.
    Fun fact: na slovensku bolo v polovici minuleho storocia medvedov 30. Odvtedy prebiehali snahy obnovit ich populaciu. Ideme dat druhe kolo? Skvely napad!
  17. 18
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus

"Nemaju co zrat -> nerozmnozuju sa -> kapu."
    ano, presne tu vidis nasledok toho, co sa deje, ked tu populaciu neregulujeme my. gratulujem :D btw ked medvede kapu od hladu, co to asi znamena pre zvierata, ktore su potravou pre medvede? tiez ziadna vyhra, si myslim.

ten system sa vytvoril pocas tisicov a tisicov rokov, ked sa prostredie menilo relativne pomaly. kazdy zivocich si vytvoril take tempo mnozenia, aby prezil. keby sa mnozil pomalsie, prirodzene by vyhynul. keby sa mnozil rychlejsie, nemal by dostatok miesta a potravy. a ty nemozes teraz prist, odjebat im polovicu priestoru kvoli svojim potrebam a nechat ich aj s ich nastavenim plodnosti tak, ze ved sa s tym nejako vysporiadaju. oni sa s tym nemaju jak vysporiadat, lebo su hold nastavene, aby splodili tolko a tolko potomkov za taky a taky cas, co bolo sustainable v dobe, ked mali tolko a tolko priestoru. ked ten priestor obmedzis, musis umerne tomu obmedzit tempo ich rozmnozovania, v opacnom pripade budu oni kapat od hladu a ako bonus ohrozis aj zivocichy, ktore sa stanu masivne lovene v dosledku prebytku predatorov. ano, casom sa to sice opat stabilizuje, no rozhodne to nebude za rok a ani za dva roky. a dovtedy budu hladovat a kapat, meanwhile ine druhy, ktore budu pozierane neprirodzene vysokym tempom, si to odseru tiez. a to vsetko za to, ze ty nechces regulovat populaciu. tak teda opat raz gratulujem.
  18. 19
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme boze, ty trepes take strasne sracky....podmienky sa zivocichom menia aj prirodzene. Jeden rok je sucho - nie je co zrat, mnozia sa malo. Zhori polka lesa, nemaju kde existovat, mnozia sa malo. Atd, atd, atd. Zvierata nemaju "tempo mnozenia aby prezili", to je strasna picovina, "tempo mnozenia" je podla zdrojov a priestoru. Once again, vies picu o ekologii, pls stahp, akurat sa strapnujes. Hovorim ti to, lebo ta mam rada a je mi momentalne trapne aj za teba z toho, ake kokotiny trepes. Vymyslas si strasne hovadiny, clovece...
    Inac vies, ze medved je vsezravec a zerie z velkej casti rastlinnu potravu? Nie, vsak? Tak si tu pls nevymyslaj hororove storky o tom, ako pozerie vsetky lesne zvieratka, kedze zerie z velkej casti hluzy a korienky.
  19. 20
    Antifunebracka

29 ročný muž

@staphylococcus Z biologického hľadiska tam pa3a aj baktérie a tiež ich zabíjaš :)
  20. 21
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@antifunebracka medzi zvierata? Odkedy, prosim ta?
  21. 22
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus medved je priklad, dosad si miesto neho akekolvek ine zviera. nemaju? ci boha, ja som si doposial myslel, ze taka mys porodi 10+ potomkov pomaly kazdy mesiac, zatial co slonica jedno mlada raz za dva roky. ale tak teraz uz viem, ze je to cele blbost a ze su v skutocnosti evolucne nastavene na to, aby sa mnozili uplne identickym tempom. ta dlzka gravidity, rovnako, ako mnozstvo mladat, sa nevytvorilo random, zo srandy. existuje dovod, pre ktory mys dokaze porodit radovo viac mladat ako slon, preco ju evolucia obdarila takou schopnostou a slona nie. ci mi ides tvrdit opak?
  22. 23
    Salora

hrá sa, že má 2 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@amikadze sorry, ale kto vyvyšuje nejaké práva zvierat na práva ľudí, nie je podľa mňa celkom ready... súhlas s @notme
  23. 24
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme do pici mohol by si prestat prekrucat, co pisem? Jasne, ze ma kazdy druh kurva inu rychlost mnozenia, pretoze, uplne logicky, sa na meter stvorcovy vojde viac mysi, nez slonov a tomu adekvatne sa musia mnozit. Pointa je v tom, ze mys, ked nema co zrat, tak sa bude mnozit MENEJ (a nie, fakt nema desat mladat mesacne, to si kurva kde zobral) a slon, ked ma viac zradla a priestoru sa bude mnozit VIAC, ofc, nikdy nie tolko, co ta mys. Su na to rozne fancy vzorceky ale jednak sa mi ich nechce hladat a druhak ti ocividne treba vysvetlovat veci ako prijebanemu skolkarovi, takze by si ich aj tak nepochopil.
    Kurva, toto prave predcilo toho debila, co sa ma snazil presvedcit, ze krava je masozravec. Gratulujem.
  24. 25
    Amikadze

24 ročné dievča

@salora nemusíš sa za svoj názor spravedlňovať, nemám s ním problém
  25. 26
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus teraz zase pre zmenu implikujes, ze neexistuju male zvierata, ktore sa mnozia pomaly (: a tak nejak mi z toho celeho vychadza, ze nechat zvierata kapat od hladu je lepsie ako ich kastrovat alebo bars aj strielat. gratulujem, do tretice :D
  26. 27
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme znova prekrucas moje slova. Kastrovat domace zvierata je nieco uplne ine, pretoze tie NEMAJU prirodzeny zivotny priestor a nemnozia sa sami od seba, mnozime ich cielene my. Je to uplne, kurva, iny pripad.
    A ano, male zvierata sa vo vseobecnosti mnozia rychlejsie nez velke, here you go:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/R/K_selection_theory
    Tu mas vysvetlene, ako sa mnozia zvieratka
    Aj tak tomu nebudes rozumiet, pripadne si to ani neprecitas, kedze cela tvoja argumentacna strategia degradovala na "nie je to pravda ale mohla by byt" istej mensiny v zelenych trickach.
    A vzhladom na to, ze uz sme odbocili velmi daleko od medvedov (ktore SICE NEPOZERU VSETKY LESNE ZVIERATKA ALE MOHLI BY!!!!!!! KEBY BOLI MASOZRAVE!!!! ONI SA MASOZRAVYMI MOZNO STANU A POZERU NAS VSETKYCH!!!! CO TIEZ NIE JE PRAVDA ALE MOHLA BY!!!!) a uz len trapne prekrucas vsetko co poviem aby si sa mohol hadat, sa s tebou lucim.
    Do pici, keby si si aspon vedel priznat, ze nemas pravdu, fakt som mala o tebe o dost vyssiu mienku.
  27. 28
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus ja nic neprekrucam. vravis, ze nechces regulovat populaciu. vravis, ze zvierata s nedostatkom potravy kapu od hladu. fakt: zvierata maju nedostatok potravy. cize chces zvierata nechat kapat od hladu. je to uplne proste. ja nemozem za to, ze ty mas predstavu, kde zvierata budu zit v nejakom imaginarnom priestore, ktoreho velkost ostane nezmenena aj napriek zmensujucemu sa realnemu priestoru.
  28. 29
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme zas si prekrutil vsetko, cim som tu argumentovala. Ak okrem toho, ze nevies ani picu o ekologii (stale. Bez ohladu na to, co vsetko som sa ti snazila vysvetlit) si bud nepochopil nic z toho, co som napisala, alebo vsetko prekrucas naschval, lebo sa ma z nejakeho zahadneho dovodu snazis nasrat.
    Prosim, nauc sa argumentovat, nieco si nacitaj, potom sa mozme rozpravat. Fakt si klesol na uroven chemtrailistov a kokotlebovcov.
  29. 30
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus "Guess what, on sa pocet tych zvierat prirodzene zmensuje, ked im uberame zo zivotneho prostredia. Nemaju co zrat -> nerozmnozuju sa -> kapu."

co som do pice prekrutil?
  30. 31
    Salora

hrá sa, že má 2 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@amikadze tak ja len pre istotu... lebo mnohí sú tu na birci veľmi vzťahovační a urážliví... (hehe) (love)
  31. 32
    Antifunebracka

29 ročný muž

@staphylococcus A kam teda, ak to delíme dichotomicky len na živočíchy a rastliny? Ale podľa potreby to nahraď trebárs pokojne blchami.
  32. 33
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme aha, tak na jednej strane si toto cital a na druhej strane tvrdis ze " ja nemozem za to, ze ty mas predstavu, kde zvierata budu zit v nejakom imaginarnom priestore, ktoreho velkost ostane nezmenena aj napriek zmensujucemu sa realnemu priestoru." :D
    Na jednej strane som ti vysvetlila, ze pocet zvierat sa prirodzene reguluje podla zdrojov a priestoru a na druhu stranu tvrdis, ze som povedala, ze budu zit v nejakom imaginarnom nezmenenom priestore.
    Prosim, prestan sa strapnovat.
  33. 34
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@antifunebracka https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Fylogenetický_strom
    Na.
  34. 35
    Laurikaaa

22 ročné dievča
    Londýnčanka

Myslím, že by sme mali zabezpečiť odpadkové koše a urobiť rôzne iné opatrenia, než strieľať medvede...
  35. 36
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus cize schvalujes to, ze kapu od hladu. ja vravim, ze fajn, vieme, ze to prostredie zmensujeme, tak podme take a take percento populacie vykastrovat, aby nedoslo k tomu, ze budu kapat od hladu. ty tvrdis, ze jebat nejake regulacie, nechame ich skapat od hladu. netusim, co sa na tom snazis komplikovat, jednoduhsie to uz nemoze byt.
  36. 37
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme
    Zvierata prirodzene kapu/menej sa mnozia ked nemaju co jest, priroda to ma krasne zariadene, ty chces nahanat a kastrovat medvede a ja podla teba komplikujem veci.
    Hlavne ked sme si uz ujasnili, ze medvede FAKT nevyzeru vsetky zvieratka z lesa, kedze sa zivia korienkami.
    Wtf, boze, to nemyslis vazne toto :D
  37. 38
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus hej, ocividne sa stihaju prisposobovat tempu ubytku zivotneho prostredia a dokazom toho su vyhladovane medvede vyzierajuce odpadky. ale este par generacii to znesu, ved co, par ich sice skape pomerne neprijemnou smrtou, ale skor ci neskor sa prestanu mnozit tak rychlo (thumbs)
  38. 39
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme jj, najlepsie bude kazdorocne sledovat vsetky zivocichy na planete a vrazdit ich umerne zdrojom. Lebo na to mame cas, peniaze, a je to uplne logicke riesenie!
  39. 40
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Hlavne ze ziaden chudacik neumrie od hladu :)
  40. 41
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus aha, takze ide cisto o pragmaticke hladisko? v tom pripade ale nechapem "Prvý krát v histórii birdzu sa stotožňujem s názorom @1."
  41. 42
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme nie, ide o vsetko, co som doteraz napisala a nemienim sa opakovat len pre to, aby si si dokazal, ze mas pravdu (lebo ju nemas).
  42. 43
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus no neviem, kto z nas dvoch tu je nazorovo nekonzistentny. na jednej strane sa stotoznujes s @1 , na druhej strane napises @39 a @40 . tak si teda vyber.
  43. 46
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme ak si myslel tu redukciu ludi tak, bohuzial, my sme druh, ktory sa mnozi neumerne svojim zdrojom, respektive sme schopni umelo produkovat zdroje na ukor zbytku planety. To ten medved nedokaze, preto sa nikdy nepremnozi cez hranicu toho, co je prirodzene - zreguluje sa sam.
  44. 47
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus nie, "podme zabit vsetkych kokotov co sa co i len skaredo pozru na zvieratka" a "nechame populaciu zivocichov, aby sa samoregulovala (ejkejej, aby zvierata kapali od hladu a robili bordel v blizkosti ludskych obydli) miesto toho, aby sme polovnikom/lesnikom/horarom/ochrancom prirody/ktorejkolvek z 3578 organizacii flakajucich sa po lesoch pridali do kompetencii kastrovanie divokych zvierat, aby sa predislo ich kapaniu od hladu" sa vobec nevylucuje (:
  45. 48
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme fakt strasne by som ta chcela vidiet, ako kastrujes tie medvede, kde na to vezmes sterilne priestory, anestetika, dalsie priestory, kde ich budes drzat pocas rekonvalescencie, veterinarov, ktori to urobia (nie, polovnik ani ochranar to FAKT nezvladne), prostriedky na kupu toho vsetkeho, etc, etc...
    + Ludia nie su prirodzene fungujuci druh, my sme niekde na urovni tych domacich zvierat, ktore tiez nepodliehaju prirodzenej regulacii.
  46. 49
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus ale s takouto retorikou zase nemozes mat problem s odstrelom. kapanie zvierat od hladu ti evidentne nevadi, kastrovanie je zas neekonomicke, tak co ti vadi na odstrele? ja by som radsej kupil gulku do hlavy nez by som mal umierat hladom, ale medvede su mozno viac masochisticke ako ja, no. ujasni si, aku ideu vlastne chces zastavat a prezentovat. ide ti o humannost? kastracia. ide ti o pragmatickost? odstrel. nic medzi nie je. teda je, nechat ich prirodzene skapat od hladu, ale to je s prehladom ta najvacsia picovina zo vsetkych troch moznosti, lebo zviera pri nej najviac trpi a ako bonus pocas toho robi skody v ludskych obydliach. lose-lose.
  47. 50
    Jerometoucanrainbow

30 ročný muž
    underline everything I'm a professional

@staphylococcus vidíš, to máš zato, že sa bavíš s ľudmi, čo nemajú doktorát (:
  48. 51
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme nie. Mozes si tu hovorit o "humannosti" ale ked nieco prirodzene funguje (mimochodom aj tak, ze samice sa v obdobi s mensim mnozstvom jedla proste nerozmnozia, na jednoznacne kapanie od hladu si to vyhrotil ty, ono je to z 2/3 o tom, ze ked nemaju co jest prestanu sa mnozit) tak sa do toho netreba jebat. Kto rozhodne, kolko ich treba zabit? Kedy su "premnozene"? Atd, zase, predstavujes si to ako hurvinek valku rovnako ako s tou absolutne nerealizovatelnou kastraciou. Touto striktnou redukciou populacie sme sa dostali k tym tridsiatim kusom v polovici minuleho storocia a u vela druhov k zaradeniu na cervenu listinu. Co by si, zase, vedel, keby si aspon trosku rozumel, o com tocis. Umela regulacia este nikdy nicomu nepomohla, vela druhov kvoli nej skoro/uplne vyhynulo.
    @jerometoucanrainbow nah, na toto staci zdravy rozum.
  49. 52
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus aha, "prirodzene". nic nie je prirodzenejsie ako vyrubat xyz hektarov lesa a nechat zvierata, nech si robia co chcu :D ako som vravel, ked uberas na jednej strane, musis tomu prisposobot aj druhu. premnozene su vtedy, ked nemaju vo svojom prirodzenom prostredi dostatok zdrojov.
  50. 53
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme ako som povedala uz milion krat, ked nemaju vo svojom prirodzenom prostredi dostatok zdrojov, upravi sa hustota populacie. A je uplne jedno, ci ubudne zdrojov zrubanim 30% lesa alebo prirodzenym vyschnutim 30% jazierka, v ktorom ziju nejake mihule. To zviera nevie, ci je zasah prirodzeny alebo nie a ze v pripade toho neprirodzeneho ma cakat, kym ho niekto vystriela, namiesto toho, aby upravilo svoj pocet tym, ze sa jednu sezonu nebude mnozit a uhynie par slabsich (starych a chorych) kusov. :D
  51. 54
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus oho, cize je jedno v dosledku coho sa zmeni prostredie (ci to je nasim zasahom alebo nie) ale nie je jedno, ako sa upravi hustota populacie (ANI ZA PICU DO TOHO NESMIEME ZASAHOVAT!!!!). logic. rovnako, ako je zvieratam jedno, akym sposobom bolo prostredie pozmenene, je im jedno aj to, akym sposobom bude upravena ich populacia.
  52. 55
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme ano, pretoze je rozdiel, ci skapu slabe a starw kusy alebo polovnici vystrielaju nahodne nieco, okrem samic s mladymi ofc.
    Again, zbytocne sa o tomto bavit, kedze prirodzeny vyber ti asi nic nehovori, preto nechapes, preco mame nechat prirodzene vykapat slabe a horsie prisposobene kusy.
  53. 56
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus videla si, ze by som bol niekde pouzil slovo "nahodne"? kontrola populacie by mala samozrejme byt selektivna. ty nevies, ako sa populacia preriedi, ked spravis obrovsky neprirodzeny zasah do prostredia a nasledne sa spolahnes na prirodzeny vyber. prirodzeny vyber zacina realne fungovat az po x generaciach, no ak sa bavime o extremne kratkom casovom useku (co sa momentalne bavime), moze narobit viac skody ako uzitku. prosty priklad: ferko je mudry, sikovny, schopny. jozko je silny. ked umelo vytvoris situaciu, kde sa budu musiet fyzicky pobit, ferko dostane na picu a jozko, hoc evolucne uplne useless, prezije.
  54. 57
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme nie, toto je zas kokotina. Z nedostatku potravy proste umru jedince menej prisposobene krizovej situacii, chore a stare jedince. To co tvrdis je bullshit, prosim, precitaj si nieco o ekologii a evolucnej biologii a pochopis, ze tvrdis sracky. Ako chces objektivne umelo selektovat medvede? Urobis im krvne testy? Zas nevies o com hovoris, nemas sajn ako prirodzeny vyber funguje, zaraza ma, ze si ochotny so mnou o tom diskutovat, ked vies, ze toho o danej problematike viem ovela viac nez ty a ze nemas pravdu.
  55. 58
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus "Z nedostatku potravy proste umru jedince menej prisposobene krizovej situacii, chore a stare jedince."

zas zanedbavas casovy aspekt. napriklad medzi jelenmi je bezne, ze sa vyskytuje jelen traged s chudobnym ostrym parozim. z dlhodobeho hladiska sice jelen traged nikdy neziska prevahu, lebo sa nerozmnozi, no ked ho postavis face to face proti silnemu, zdravemu, dominantnemu alfa jelenovi, tak vyhra, lebo tenkymi ostrymi parohami dokaze napachat ovela horsie zranenia.

opakujem, NEVIES, ake situacie vytvoris, ked takym sposobom zasiahnes do prostredia, a preto sa nemozes spolahnut na prirodzeny vyber.
  56. 59
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@notme nie, trepes kokotiny, nic o tom nevies, nevysvetluj MNE ako funguje evolucia, lebo to nevies lepsie, ako ja (respektive vobec).
    Viem, ze tvoje obrovske ego ti nedovoli uznat, ze nemas pravdu, takze tato konverzacia aj tak nikam nevedie a ja chcem mat pekny vecer, takze bye.
  57. 60
    Notme

24 ročný chalan

@staphylococcus "nie" nie je argument. ja som ti poskytol jasne, validne a nevyvratitelne vysvetlenie k tomu, preco moze prirodzeny vyber robit z kratkodobeho hladiska mnozstvo chyb. a nepotrebujem vediet viac ako viem, aby som videl, ze absolutne ignorujes casovy aspekt celeho prirodzeneho vyberu, ktory je mimochodom klucovy. to by studovany clovek vediet mal.
  58. 61
    Majmarad

35 ročný ujo

Podľa môjho skromného názoru by mal niekto regulovať počet ľudí na planéte!
  59. 63
    Aidenn

21 ročný chalan

@staphylococcus K tej 39ke asi toľko, že nikto ani neuvažuje o sledovaní množstva všetkých druhov v prírode, skôr len tých, ktoré sú pre človeka hrozbou.. A tou medveď, nemajúci u nás žiadneho prirodzeného nepriateľa, je. Inak to či je premnožený sa určuje úplne jednoducho, zver sa v každom revíri priebežne počíta a ak dôjde k nejakému náhlemu nárastu a potenciálnemu ohrozeniu ľudských príbytkov, vtedy sa to aj rieši povoleniami na odstrel. Tiež by si asi inak písala, keby k tvojmu domovu pravidelne chodí medveď zbierať odpadky a ohrozuje teba aj tvojich blízkych. Ver, že takého maca by dvakrát nezaujímalo, že mu nemáš v pláne ublížiť.

A mám pocit, že notme sa ti snažil naznačiť, že už len tým, že sama využívaš výdobytky našej civilizácie, mala by si zákonite akceptovať aj to, čo k takému stavu viedlo. Nemôže človek doma obklopený dreveným nábytkom ako hlasná trúba protestovať proti výrubu stromov. Teda samozrejme môže, ale bude úplne pochopiteľne považovaný za pokrytca. Tak isto by človek žijúci v ohradených ľudských sídlach, obmedzujúc tak životný priestor ostatných živ. druhov, nemal vykrikovať o zastavení rozširovania ľudských území.. Lebo ako ti už notme poznamenal, aj tam kde sa teraz nachádzaš, bola predtým lúka alebo les a mohlo tam mať kedysi nejaké zvieratko domov. Je to ako chcieť používať Facebook a nesúhlasiť s jeho podmienkami používania. A ešte by som dodal, že napríklad rozširovanie ornej pôdy na úkor lesov síce mnohým druhom žijúcim v lesoch uškodilo, ale naopak druhom, ktorým vyhovuje oblasť vysadených polí, pomohlo. Čiže človek svojou činnosťou síce niekde uberá, inde ale navýši... Ako sa aj vraví, zabi bobra, zachrániš strom :)
  60. 65
    Aidenn

21 ročný chalan

A na tie hlúpe reči, že premnožený je človek, asi len toľko, že v civilizovanom svete je naopak obyvateľstvo v regresii, a teda u nás nedostatok životného priestoru určite v dohľadnej dobe nehrozí. Naviac zem zvládne uživiť podstatne viac obyvateľstva, než koľko ju v súčasnosti obýva (to ako je s jej zdrojmi nakladané, je už druhá téma).

A na margo rečí, že regulovať by sme mali začať ľuďmi, ktorí chcú regulovať iné druhy, len toľko: Radšej regulujme znižovaním počtov ochrancov všetkého, len nie vlastného druhu, lebo tí nás ako prví privedú do záhuby. Pre mňa radšej nech vymrie sto iných druhov, ako by mal vymrieť ten môj, ľudský. A to nie preto, že sa považujem za niečo viac než tie ostatné, je to iba prirodzený pud sebazáchovy a záchovy vlastného druhu.... a verte či nie, všetky ostatné druhy "uvažujú" rovnako ;)
  61. 66
    Lenkaska1

23 ročné dievča
    Bratislava

zredukovala by som premnozene ludstvo
  62. 67
    Strangelove

27 ročná žena
    Tortuga (fakt)

Myslim ze pokial sa nezacnu prudko zvysovat utoky medveda na cloveka netreba nic regulovat. Mozno tak vyrub lesov. To je dovod preco sa medvede tahaju do obyvanych miest.
  63. 68
    Skaterboyyy

15 ročný chalan

Aj debilov je na Slovensku veľa, tých treba regulovať.
  64. 70
    Lear00

16 ročné dievča

Čo ti drbe? Akože vôbec nechápem prečo sa my ľudia tvárime ako páni tvorstva. Ako to čo je za logiku?
    Vieš čo, pred 50-timi rokmi bolo na svete 2,5 mld. ľudí, dnes ich je 7 mld... sme preľudnení... netreba nás postrieľať? Však sme veľa,no nie...?
    Toto je typicke ľudské, veď jasné medvede už lezú ku ľuďom a je to nebezpečné, to uznávam... ale ved sa prebuďme... lezú do kontajnerov? Veď ok vymyslíme kontajnery, do ktorých sa nedostanú... začnime rozmýšľať... vymyslieť najnovší model auta, ktorý je pokrytý zlatom nám nerobí problém, ale vymyslieť niečo pre zvieratá, prírodu- to sa nedá, samozrejme...
  65. 71
    Antifunebracka

29 ročný muž

Všetci, čo tu chcete regulovať ľudstvo - začnite od seba :D
    @staphylococcus Veď OK, tak teda tie vši.