Fórum pridal Christiano_301, 7. 11. 2019 09:44 do kategórie Auto-moto. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Na leasing alebo zobrať si v banke spotrebný úver, teda pôžičku. Čo je lepšie podľa vás?

0
Christiano_301

21 ročný chalan

Včera som to už spomínal:berme to tak, že zoberiem si KIA CEED,za 13 390 € na leasing (bez navýšenia). Doba financovania je 4 roky.Akontácia z toho 25%,to je 3350€ cca,a havarijné s poistením 256€ mesačne.Alebo zobrať si pôžičku 10 tisíc eur.Čo je lepšie?
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Patrixo

32 ročný muž
    Militantný slniečkar

xxar3s si to ty?
  2. 2
    Christiano_301

21 ročný chalan

Druhá možnosť, že si zoberiem KIA RIO za 10 590 €, to isté, akontácia 25% a na 4 roky, a mesačná splátka s havarijným 210€. Ešte je tretia možnosť, KIA PICANTO za 8 990€, akontácia 25%, mesačná splátka s havarijným 175€.

Alebo ešte štvrtá možnosť, že si zobrať spotrebný úver 10 tisíc eur. To mi tak vysvetlila jedna známa, že zoberiem si spotrebný úver, a dám to na 4 roky napríklad, budem o splácať po 250-300€ mesačne, ako sa dohodnem s bankou. Lebo že pri leasingu mi môžu zobrať aj auto keď to nebudem splácať a podobne. Ale prečo by som to nesplácal, veď mám robotu robím, ale síce aj tým musím počítať že hocikedy môžem stratiť robotu, alebo môže firma skrakovať, takže. Čo je podľa vás lepšie? :) Leasing alebo zobrať si v banke spotrebný úver, teda pôžičku :)
  3. 3
    Christiano_301

21 ročný chalan

Druhá možnosť, že si zoberiem KIA RIO za 10 590 €, to isté, akontácia 25% a na 4 roky, a mesačná splátka s havarijným 210€. Ešte je tretia možnosť, KIA PICANTO za 8 990€, akontácia 25%, mesačná splátka s havarijným 175€.

Alebo ešte štvrtá možnosť, že si zobrať spotrebný úver 10 tisíc eur. To mi tak vysvetlila jedna známa, že zoberiem si spotrebný úver, a dám to na 4 roky napríklad, budem o splácať po 250-300€ mesačne, ako sa dohodnem s bankou. Lebo že pri leasingu mi môžu zobrať aj auto keď to nebudem splácať a podobne. Ale prečo by som to nesplácal, veď mám robotu robím, ale síce aj tým musím počítať že hocikedy môžem stratiť robotu, alebo môže firma skrakovať, takže. Čo je podľa vás lepšie? :) Leasing alebo zobrať si v banke spotrebný úver, teda pôžičku :)
  4. 4
    Lafiziq

25 ročný muž
    Bratislava

aký máš plat v čistom?
  5. 5
    Christiano_301

21 ročný chalan

@christiano_301 3 alebo 4 mesiace výplatné pásky, tým počítam
  6. 6
    Christiano_301

21 ročný chalan

@lafiziq 3 alebo 4 mesiace výplatné pásky potrebujem si myslím tak som to počul. 700€ :)
  7. 7
    H8u

26 ročná žena
    Štefanov

fuha s tvojim 700 eurovym platom chces splacat 250 eur auto? no vela stastia.. ci za byvanie vobec nic neplatis lebo si u rodicov?

8. 8
    Christiano_301

21 ročný chalan

@h8u áno 250-300€ mesačne z tých 700€. Za bývanie neplatím nič.
  9. 9
    H8u

26 ročná žena
    Štefanov

neviem no ja by som to vzivote neurobila. je to privela a na tolko rokov, to sa ti fakt chce? je to nevyhnutne na tolko rokov sa zadlzit takou splatkou, nestaci ti nejake ojazdene auto za 3000 EUR?
  10. 10
    Christiano_301

21 ročný chalan

@h8u mne by stačilo, ale 2005 ročník? Je to staré auto. Vraj nové sa mi lepšie oplatí. Ale máš pravdu 250€ mesačne 4 roky no neviem. Síce nevzdá sa mi to tak nejak katastrofálne ale keď chcem kúpiť auto tak by som to skúsil. Zasa do starého auta budem musieť investovať neviem no. BMW rad 1 by som chcel ale vraj drahé sú súčiastky a že sa kazia. Diesel nemám kúpiť. A benzín auta sú veľmi malo, a hlavne v mojom okoli. Nepotrebujem letieť na tom aute len aby to mal cca 100 koni aspoň
  11. 11
    Lafiziq

25 ročný muž
    Bratislava

a koľko plánuješ míňať na benzín? ak máš do roboty 20km a jazdis 20x do mesiaca, tak okolo 160€ (2*20*20/6*1.2)...
    teda ty chceš 4 roky dávať na 400-450€ zo 700€ výplaty? :-o :-o :-o
    ty si sa už úplne zjašil? Chlape nerob pičoviny.... si dospelý, radšej sa viac orientuj do toho ako sa v živote posunúť. Uč sa jazyky aby si si mohol nájsť lepšiu prácu. Šetri si na vlastné bývanie a tak.

Fakt kašli na to, ak budeš takto narábať s peniazmi, tak v živote sa nikam nedostaneš podľa mňa. Čo ti na to hovorí mama?
  12. 12
    Dzahoda

8 ročné dievča
    tam kde nikto nie je

Tak cestou leasingu je ľahšia. Rýchlo si to zariadíš že ti to dajú aj keď máš nižšie príjmy. No stále nebudeš vlastníkom auta. Určite maju minimálnu dobu splácia ako 3-4 rokov plus vyššie mám pocit že to je zo zákona. Musíš brať aj do úvahy že mohli by tam byť aj problemy, ak by si mal haváriu alebo bolo by ti odcudzené auto napríklad. Vyhľadaj si či nemajú poplatky pri uzatvaraní zmlúvy a taktiež pri predčasnom splatení. Možno malá pravdepobodnosť ale pri krachu firmy by ti zobrali auto na úmor ich vzniknutého dlhu. Na druhej strane u banky si ihneď majiteľ. Podĺa mňa ten úver by bol o niečo lacnejší plus si môžem nastaviť najnižšiu splátku. Ak by si stratil prácu a zadlžil sa mohol by si predať auto a splatiť dlhy. U banky nie sú väčšinou sankcie pri predčasnom splatený. A to je veľká výhoda ak by si vedel to splatiť skôr a uroky by sa ti potom pokrátili. Ale počítaj s tým že banka si ťa preklepne a musíš jej preukázať že máš pravidelný príjem, nemal si exekúcie atd.. Veď to snad netreba ani spomínať. :) Posledná vec, ktorá mi napadá a nie som si istá či je potrebné mať rušiteľa. Ale to by si si už zistil. Každá banka ma o niečo iné podmienky.
  13. 13
    Christiano_301

21 ročný chalan

@lafiziq mamina práve to mi hovorí aby som kúpil nové auto :D akých 450€ z výplaty? 250 cca mesačná splátka a + 80€ na benzín. To je 330€. 20€ dávam na 5 dni cca, max 30€. :) ako kedy vychádza.

Ja si práveže moc cením si peniaze :) mal by som kúpiť oblek za 150€ a nekúpim, lebo šetrím si na auto :) nechodím chlastat ani za kurvami nechodím. :) lepšie prácu? Nemyslíš to, že viacej si zarobiť? Už som nad tým rozmýšľal že nadčasovat budem 10 hodín keď budem na rannej. Ale teraz kúpiť 14 ročne auto? Je v dobrom stave. Na BMW ma boli veľmi zub, ale vraj sa to kazí.
  14. 14
    Patrixo

32 ročný muž
    Militantný slniečkar

nekupuj si kiu.. lebo laurika povedala ze lepsie kupit stare hrdzave hnile bmw s odpadnutym kolesom, nez cinske plastove auto
  15. 15
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/M̡͓̥̜̺̞̌̔̃̍ͅȆ͉̠͊̅̓̾̊͋Ŧ̟͈̯͗ͭ̌͋Ɍ̥̜̪̪̜̮͚̽ͦ̓̎̂ͮ̍́Ø̑P̞̻̫̥͇̖͑̽ͅØ̗ͣ̌͑ͮͤͭ̈́L̹̗̝͔̓ͨͪͪ̉̚Λ̝_

No asi lepšie teraz splácať auto, kým neplatí hypotéku/prenájom... Lebo neskôr popri hypotéke sa už také dosť ťažko bude splácať.
  16. 16
    Christiano_301

21 ročný chalan

@dzahoda tam bolo písané, že 48 mesiacov. Áno, určite priplatím viacej to mi je jasné, to hovoria viacerý. Nebude to 13 390 ale 15000 napríklad. No veď toto, preto sa pýtam ako to je, lebo ja tomu nerozumiem. Rodičia hovoria, že za každú cenu si zobrať auto na leasing. No lenže to neni také jednoduché, ja viem.

Vraj nemám povedať v banke, že potrebujem pôžičku na auto, lebo mi takú sumu vypočítajú, že až. Že mám povedať, že potrebujem na domácnosť na bývanie, idem stavať dom a podobne. Ja to teraz akurát počítam na kalkulačke: Keď si zoberiem pôžičku 10 tisíc € a dám na obdobie 4 roky, mesačne budem splácať 259€, úroková sadzba je 7,9 % ročne. A ročné perncetuálna nákladov je 11,81%.

TOTO píšu: Reprezentatívny príklad RPMN: Klient získal úver 10 000 €. Splácať ho bude 4 roky. Uhradí 48 splátok vo výške 259,5 €. V mesačnej splátke je zahrnutý poplatok za poistenie k úveru 15,84 €. Úroková sadzba úveru je 7,9 % ročne. Ročná percentuálna miera nákladov je 11,81 %. Zľava zo Spracovateľského poplatku je vo výške 100 %. Celková čiastka spojená s úverom je 12 456 €.

17. 17
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/M̡͓̥̜̺̞̌̔̃̍ͅȆ͉̠͊̅̓̾̊͋Ŧ̟͈̯͗ͭ̌͋Ɍ̥̜̪̪̜̮͚̽ͦ̓̎̂ͮ̍́Ø̑P̞̻̫̥͇̖͑̽ͅØ̗ͣ̌͑ͮͤͭ̈́L̹̗̝͔̓ͨͪͪ̉̚Λ̝_

@patrixo Povedzte Laurike, že Kia nie je čínska značka, ale Kórejská. A povedzte jej ešte, že Kia má vývojové a dizajnové centrum tuším v UK a v Holandsku a výrobné centrum pre Ceed je tu v Žiline. Taktiež je vhodné podotknúť, že Kia dáva 7 rokov/15K km záruku na svoje autá, čo je viac než dávajú Európske značky (BMW má tuším 2 roky bez obmedzenia km. Na karosériu cez 10)
    Ale prajem veľa pekných momentov pri pravidelných rekreačných pobytoch v servise, s hrdzavým BMW.
  18. 18
    Laurikaaa

23 ročné dievča
    Londýnčanka

@patrixo laurikaaa si ide iba audi sorry :( aj to mininalne A7 a vyššie rady
  19. 19
    Dzahoda

8 ročné dievča
    tam kde nikto nie je

@christiano_301 Pri leasingu koľko je najnižšia splátka za 4 roky? Ja osobne pri leasingu vidím viac nevýhod ako výhod. U banky mi to príde bezpečnejšie ale naročenejšia to získať. Neviem aký máš plat a výdavky. Lebo oni ti počítaju bonitu prijem/výdaj. Ak máš dostatočný nie je problém a určite im nehovor že to máš na auto. Radšej povedz že to máš na dom, rekonštrukciu atd. Pri výbere bánk zadávaj tú istu čiastku a dobu a pozeraj aj na RPSN. čím nížšia tým lepšie je to spojené s poplatkami k úveru. Ale to sa uplatnuje len pri podmienke že máš rovnaku dlžku splátok a dobu splatnosti. Plus ak ideš robiť take rozhodnutia naozaj zváž svoje finančné možnosti a dúfam že máš nejakú finančnu rezervu. Ak by si stratil prácu a nemal na splátku. Treba myslieť aj na takéto veci keď si požičiavaš peniaze alebo splácaš niečo.
  20. 20
    Christiano_301

21 ročný chalan

@dzahoda 256€ tak je tam písané. To isté aj ja tak vidím ako ty :) 700€ mám v čistom :) výdavky dávam mesačne na benzín 80€ :) za plyn, elektrinu a vodu nič nedám, keďže bývam s rodičmi :) Určite nepoviem, že to chcem na auto, lebo mi toľko vypočítajú, že sa zbláznim :D áno radšej poviem, že potrebujem na dom, na domácnosť a tak :) čo to je RPSN? Napríklad keď si zoberiem 3000 € tak tím nižšia bude poplatky úveru?

Počkaj počkaj, myslíš sporenie na rezervu nie? To mám. A finančná rezerva to neni to isté čo sporenie na rezervu?
  21. 21
    Campino

26 ročná žena
    retardovana šošonka na uteku

Mas po ruke 3000€ ,nieco by som mala pre teba
  22. 22
    Christiano_301

21 ročný chalan

@campino čo také? :) nepovedal som, že mám po ruke 3000€ :) nepovedal som, že koľko mám našetrené :) zasa to teraz neberte tak, že za 3000€ chcem kúpiť auto tak toľko penazí mám :D mám na auto, len nie na nové :) no čo by si mala pre mna? :) hádam niečo normálne povieš
  23. 23
    Dzahoda

8 ročné dievča
    tam kde nikto nie je

@christiano_301 Aha takto, čiže šanca žeby si nemal na splátku je minimálna. :smile: Ak by som sa rozhodovala ku kúpe auta určite by som sa prikláňala k banke. Nepreplatíš toľko. Ak si za tie dva roky našetríš alebo zoberieš druhú prácu môžeš to splatiť predčasne napríklad. RPSN je ročná percentuálna sadzba nákladov to v skratke znamená, že banky majú rôzne sadzby za vedienie účtu, pohyb na účte, poskytnutie úveru, poistenie schopnosť splácať atď. Každá banka to má inak vedené. Tip ak banka neuvádza hneď pri úroku RPSN tak asi sa tým moc nechce chváliť lebo práve rpsn ukazuje pravdu. Čiže ak sa rozhodneš pre nejakú banku porovnaj si to. Ale zajdi osobne a popýtaj sa. Taktiež existujú stránky kde sa porovnájú úvery. Tam si to čekni a zober si nejaké 3 relatívne fajn a preštuduj si aké majú podmienky, koľko trvá posúdenie a poplatky ak sú niejaké. Myslím či si niejak odkladáš peniaze. Kedže sa ideš viazať na pravidelné výdaje. Lebo stretávam sa s ľudmi, ktorí majú finančnú gramotnosť na bode nula. (hehe)
  24. 24
    Campino

26 ročná žena
    retardovana šošonka na uteku

Takze plati to, co som pisala minule, ked na to auto nemas, tak ho proste nekupuj. Vyuzi SAD, ZSR na presun
  25. 25
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

a nerozmyslal si o tom, ze rodicia budu po case od teba vyzadovad nejake peniaze na chod domacnosti? pracujes, zarabas, a cakas, ze sa budu o teba zadarmo starat?
  26. 26
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

vyzadovat
  27. 27
    Christiano_301

21 ročný chalan

@dzahoda teraz chceš tým povedať že nemám nato? Alebo čo? Odkladam peniaze jasne. Prvorade je auto
  28. 28
    Christiano_301

21 ročný chalan

@campino čo mám využiť?
  29. 29
    Christiano_301

21 ročný chalan

@feelagain očakávam to samozrejme. :)
  30. 30
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

no a to uz nebudes mat 700 eur, ked budes platit za mama hotel 200 eur mesacne, 250 eur leasing, 100 eur benzin, tak mas 150 eur vreckove mesacne
  31. 31
    Christiano_301

21 ročný chalan

@feelagain viem :) a keď si zoberiem z banky 10 tisíc? Vtedy je to to iste
  32. 32
    Melancholik

27 ročný muž
    Bratislava

ved to ze toto by normálny človek nikdy ani nezvažoval z tých možnosti.. ale tak vidis to je Christiano :D @h8u
  33. 33
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

Ja by som nekupoval... kupil by som nejake stare za 1500 nejaky 2005 rocnik ... kludne 1.4ku ... a mas ... nieco co sa lahko opravuje... nejaky renault thalia z bazaru pohodicka z roku 2007 ci jako... ci este novsie...
    A prachy by som usetril ... napr. Bol na suchom rozku... nasetril trochu ked buvam u rkdicov.... a zobral normalne hypoteku a to splacal. Na byvanie... to je podstatnejsie ako auto...
    S tym budes jazdit rok, dva. Potom ho predas, kupis ine zase o dva rocniky novsie... a tak dokola... len treba vybrat a natrafit na nejake v dobrom stave.
    Ja by som tak isiel... auto je len zrut penazi... keby mam dobru cestu tak chodim busom alebo vlakom... je to lacnejsie.
  34. 34
    Christiano_301

21 ročný chalan

@wistingher a BMW rad 1 alebo Peugeot 407? Hovoria že to neni dobre, ale BMW rad 1 veľmi chcem kúpiť. Aj keď bude oprava drahá strašne ma to ťahá na to BMW. Okej bývam u rodičov ale ber to tak, že sa nedá na nich spoľahnúť. Snažím sa to vybaviť sám alebo poprosiť automechanika aby mi poradil a prišiel somnou pozrieť to BMW.

A BMW rad 1 2005 rok je za 3300€ a Peugeot 407 2005 rok za 2200€.

Čo mi poradiš? Aké máš skúsenosti s BMW a Peugeot?
  35. 35
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

@christiano_301 s peugotom nemam zatial. Ale bmw ma fakt drahe diely. To nie je auto pre nas ale pre zapadne staty.
    Na aute prerobis tak ci tak.
    Urcite peugeot 407 je lacnejsi vo vsetkom. Ale pride mi trochu drahy za 2200 ... ci?
  36. 36
    Lakero

21 ročný chalan
    Ďaleko za siedmimi horami

@patrixo Prestaň znova vynadá mne
  37. 37
    Majky538

25 ročný muž

Uver na auto je blbost, dost mozne ze ho ani nevybavis po par mesiacoch prace... Leasing pravdepodobne dostanes, nemas tam navysenie, splacas len auto + mesacne poistky.

Prirataj si spracovavatelsky poplatok, prepis auta, pneumatiky, mesacne naklady okolo 100e na benzin napriklad.

Picanto/Rio podla mna do mesta, nevyzera zle ale ked som do toho sadol tak je to proste mensie auto. Pozri si napriklad autobazar a daj zoradit podla roku auta, km a mozes najst fajn skladovky s vyssou vybavou alebo si kup aj predoslu generaciu... Pri ceed by som zobral nejaku navyse vybavu alebo dosetri cash a kup dalsi rok 2020 model.
  38. 38
    Christiano_301

21 ročný chalan

@majky538 a čo BMW rad 1?
  39. 39
    Mnichovcan

24 ročný chalan
    Nemecko

Kúp si Teslu model 3. Môžeš to nabijat doma ak bývaš na dome. Usetris 80€ keď neplatis rodičom za elektrinu. Myslím že tvoj problém som vyriešil .
  40. 40
    Mezomus

hrá sa, že má 2 roky
    asshole birdzu!

za 3 kila mesacne mozes chodit taxikom (hehe)
  41. 41
    Tomas55555

24 ročný chalan

Tak lepšia je pôžiťka ako spotrebný úver kde máš vyššie úroky. Alebo ešte lepšie je si kúpiť z bazáru nejaké auto.
  42. 42
    Christiano_301

21 ročný chalan

@tomas55555 14 ročne za 3000€ oplatí sa?
  43. 43
    Tomas55555

24 ročný chalan

@christiano_301 Nerozumiem, čo 14 ročne ?
  44. 44
    Christiano_301

21 ročný chalan

@tomas55555 14 ročne auto za 3000€
  45. 45
    Tomas55555

24 ročný chalan

@christiano_301 Záleží od toho či nieje pokazené a či sa často nebude kaziť a takisto od toho ako dlho ešte vydrží jazdiť a bude prechádzať emisnou kontrolou.