Fórum pridal Vsakpredsajaa, 21. 3. 2019 09:05 do kategórie Ostatné fóra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Prečo je na Slovensku povinné očkovanie keď v niektorých iných vyspelých štátoch nie?

Názory k téme

1. 1
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

Písal som o tom status a stále som nedostal zmysluplnú odpoveď, tak sa pýtam znovu vo fóre
    Nechcem vyvolavať hádky ale seriózne diskutovať
    Otázka je jasná: Prečo máme na Slovensku povinné očkovanie, keď v Nemecku, Rakúsku, Británii či Japonsku je na škále dobrovolnosti?
    Myslíte si, že keby sa zruší povinné očkovanie, vypukne na Slovensku epidémia?
    Prečo v Rakúsku nevypukla?
    Myslíte si, že keby sa zruší povinné očkovanie, až taká kopa Slovákov by svone dieťa zaočkovať nedala? Myslíte si, ze v Rakúsku neexistujú ľudia, co sú proti povinnému očkovaniu?
    Viete o tom, že v niektorých mestách Európy je viac ako 10% detí nezaočkovaných? Myslíte si, že v týchto mestách čoskoro vypukne epidémia či mor?
    Prečo nie, a prečo na Slovensku áno?
    A prečk je na Slovensku pivnných tolko vakcín, keď vo Francúzsku sú napríklad len 3?
    Prijímam všetky názory :)
  2. 2
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

Pardon za gramatické chyby
  3. 3
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

Zoznam ďalších krajín bez povinného očkovania: Kanada, Nórsko, Fínsko, USA, Rusko, Grécko, Španielsko
    Povinné očkovanie neexistuje ani v Rumunsku, prečo v tak zaostalej krajine, ktorá je na tom ešte horšie ako Slovensko nie je povinné očkovanie?
    Ako je možné že tam Bio-maminky nespôsobili globálnu katastrofu?
    Alebo to len a iba na Slovensku existuje milión ľudí čo by svoje dieťa zaočkovať nedalo, a nikde inde nie?
  4. 4
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

Povinné očkovanie taktiež neexistuje vo Švajčiarsku, Turecku, Islande či Írsku
  5. 5
    Lukaso121

28 ročný muž
    Nitra

Ale aspoň si rozumieš
  6. 6
    Semhamforas

27 ročný muž
    Bratislava

Aj na Slovensku sa plánuje zrusit moznost postihu za priestupok, ak dieta nie je očkované. Nahradiť sa to má tak, ako to funguje v iných zmienených krajinách - zákazom umiestnenia neočkovaných detí do predškolských zariadení.
  7. 7
    Gnomeslayer

24 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@semhamforas Ved ked su ockovane tak ich ti nezaockovani nemozu nakazit nie? :D :D :D
  8. 8
    Fakecocacolazero

23 ročné dievča
    Malacky

@gnomeslayer pointa je, ze mozu nakazit deti, ktore trpia alergiami na vakciny alebo deti so znizenou imunitou alebo ochoreniami, ktore im neumoznuju vakcinaciu.
  9. 9
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@lukaso121 silný argument
  10. 10
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@gnomeslayer toto je trosku omyl a stale sa tym ohanaju antivaxeri. ano, niektore vakciny funguju tak, ze chorobu nedostanes, ale je potrebne ich po urcitej dobe opakovat (napr. tetanus), ale niektore funguju tak (napr. rotavirusy, chripka), ze je mensie riziko, ze chorobu dostanes a AK ju dostanes bude mat ovela miernejsi priebeh, ako keby si zaockovany nebol. okrem toho existuje nieco ako kolektivna imunita, to tu uz bolo spominane - su ludia s oslabenou imunitou, s alergiou na vakcinu, onkopacienti a pod., ktori nemozu byt ockovani a prave tych ma chranit fakt, ze ostatna populacia zaockovana je.

@vsakpredsajaa no, pokial viem, tak v DE a aj v AT povinne ockovania su, len je ich menej a ine ako u nas (viem to vdaka slovenskym mamickam tam zijucim). a napriklad v AT nie je povinne ockovanie proti ciernemu kaslu a teda co som pocula od viacerych zdravotnych sestier, co tam robia, tak vidiet tam tie deti, co ho maju a ako sa trapia je dost hardcore.
  11. 11
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@kakofonicka v DE ani AT nie je povinna ani jediná vakcína - sú iba odporúčané :)
    Zvlaštne, ja som nikdy o ziadnych trpiacich deťoch v Rakúsku nepočul
  12. 12
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@semhamforas tento zákaz plati len v zlomku zmienených krajin, napríklad v USA, kde ale môžeš uviesť dôvod, ktorý môže byť či už nábozenský, alebo vo väčšine štátov USA aj filozofický, potom môže byť tvoje dieťa umiestnené aj do štátnej školy
    Každopádne je to dobrá správa :) aspoň sa konečne aj na Slovensku viac rozšíri súkromné školstvo
  13. 13
    Sasi2680

26 ročná žena

@vsakpredsajaa a ty sa chodíš prechádzať do nemocníc, či začuješ niečo o chorých deťoch?
  14. 14
    Dee99

25 ročný muž
    RK

Pretože každá krajina si určí svoje pravidlá ktoré jej najviac vyhovujú :D
  15. 15
    Antifunebracka

29 ročný muž
    caputova birdzu

"O niečom som nepočul, takže to neexistuje " ahahahaha
  16. 16
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@vsakpredsajaa no nepocul si mozno preto, ze si si to nejako moc nezistoval. ja som si o tom dost studovala, ked som riesila, ze ci a proti comu dat maleho zaockovat. ale totalne by stacilo nastudovat si nieco o ciernom kasli, aby si vedel, ze to nie je asi 2x sranda to mat :)
  17. 17
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@kakofonicka ja samozrejme netvrdim, že mať čierny kašel je sranda, ale tvrdiť, že v Rakúsku trpia deti lebo nie su zaočkované je proste nonsens :D
    Keby je to naozaj vážne a široko rozšírené, tak by sme o tom boli informovaní zo všetkých strán, ale toto mi pripomína Kotlebu, ktory tvrdí, že vo Švédsku nemôžeš žiť normálny život, lebo su tam migranti, a ženy sú tam znásilňované - samozrejme, je tam pár prípadov keď bola žena znásilnená, ale nedá sa povedat, že sú znásilňované vo väčšej miere - tak ako sa to nedá povedať o tých deťoch v Rakúsku :D
    To platí aj pre teba @antifunebracka , ja poznám sestričku, ktorá tvrdí, že deti dostanu po očkovaní autizmus - neveríš mi len kvôli tomu, že si o tom nepočul?! Proste to je nonsens :D
  18. 18
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@kakofonicka pokial viem, tak epidémie osýpok sa vyskytuju aj u nás - paradoxne v Prešovskom kraji, kde je očkovanosť obyvatelstva najvyššia v rámci SR, vieš, to že sa vyskytne určitý vírus v Rakúsku je normálne, deje sa to všade, ale daj mi dôkaz, že kvôli nepovinnému očkovaniu teraz devastuje čierny kašel alebo čokolvek iné Rakúske deti :D blbosť ... nájde sa pár málo prípadov, aj v Rakúsku, aj na Slovensku, aj v Austrálii či Japonsku, ale o tom táto téma nie je
    Ak chceš tvrdit, že Rakúske deti majú vďaka nepovinnému očkovaniu problém a rizikovo zvýšený výskyt čierneho kašlu - daj zdroj, určite sa o tom niekde písalo :)
  19. 19
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@vsakpredsajaa napisala som niekde, ze je tam epidemia? nie. na Slovensku pokial viem sa uz dlhe roky pripad cierneho kaslu nezaznamenal prave preto, ze sme proti nemu povinne ockovani. pokial viem, tam do Presovskeho samospravneho kraja to bolo donesene od ludi, ktori dosli z UK, cize to nie je, ze wau, skoro vsetci sme tu zaockovani a aj tak sme dostali osypky, ale aha, prisiel niekto, kto zaockovani nebol z krajiny, kde to nie je povinne medzi ludi, ktori svoje deti neockuju, lebo ich neuci ani zakladnym hygienyckym navykom a problem je na svete. o tom preco aj ludia, ktori maju ockovanie ochoriet mozu pisem vyssie.

ja si myslim, ze ked mozem zabranit tomu, aby moje dieta dostalo nejaku chorobu, resp. ak ju aj dostane, aby mala taky tazky priebeh, ze stravi dni/tyzdne/mesiace v nemocnici alebo nedajboze bude mat trvale nasledky alebo umrie, tak to urobim. take ockovanie je rychlejsie, jednoduchsie a menej traumatizujuce ako prezivat tie dane choroby, proti ktorym povinne ockovania su. ano, moze sa stat, ze dieta ma trvale nasledky po ockovani. ale je to zanedbatelne mnozstvo, niekde som citala aj presne cislo, ale nepamatam si ho a nechcem zavadzat, ale vobec to nie je take katastroficke. niektori ludia maju trvale nasledky aj po antibiotikach napriklad, mame aj tie zakazat? a ta studia potvrdzujuca vztah medzi autizmom a vakcinaciou.. ok, to este realne existuje niekto, kto nevie o tom, ze to bolo zaplatene a zmanipulovane cele? uprimne, pokial je dobry pediater a dieta malo po prvej vakcinacii nejaky problem (dlhsiu dobu zvysena teplota alebo aj vaznejsie veci), tak odporuca veeeelmi dobre rodicom zvazit, ci v tom chcu pokracovat alebo dokonca odporuci nepokracovat v povinnej vakcinacii. take sa stat moze, kedze u takych malych deti este nevieme, ci nebude mat alergiu na niektoru zlozku vakciny napriklad. ale aj to sa nestava casto.

ja mam dieta. mam brata s detmi. mam kamaratky a kamaratov s detmi. poznam vela ludi s detmi. drviva vacsina z nich dala svoje deti zaockovat. ani jedno dieta nie je postihnute, mali maximalne jeden-dva dni zvysenu teplotu. toto si napriklad aj u mojej lekarky vzdy prezistuju, aku malo dieta reakciu na vakcinu, kazdy jeden raz sa ma to pytali. ja s mojimi surodencami sme zaockovani, dokonca sa pamatam, ze proti niecomu nas ockovali aj v skole na zakladke a nikto z nas nie je autista.
  20. 20
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@kakofonicka "máme aj tie zakázať?" Nie, ale nemali by byť povinne ľuďom podávané, čo ani nie sú všakze :) je rozdiel nieco zakazovať, a niečo povinne podávat - to je vlastne protiklad, druhý extrém
    "ja si myslim, ze ked mozem zabranit tomu, aby moje dieta ....." presne tak, ty tomu zabrániť môžeš a môžeš dať svoje dieťa zaočkovať - ale je tu malé percento ľudí, ktorí majú na to opačný názor a vidia to inak, a kopa krajín (väčšina z nich sú vyspele krajiny sveta - keď už si spomínala Ukrajinu, ktorá vraj neučí ľudí k základnej hygiene) im umožňuje vykonať túto voľbu, takže znovu opakujem - my sa nebavíme, či zakázat očkovanie, ale či by malo byť povinné, nikomu by sa nemalo brať právo zaočkovať svoje dieta, ale toto fórum je o tom, či by to Slovensko nemalo riešiť tak, ako kopa iných krajín, ze NEMUSÍŠ (nie "nemôžeš) zaočkovať svoje dieťa
    Zo zvyškom súhlasím, áno, trvalé následky po očkovaní sú len u minime prípadov, ja som nikde netvrdil, že každý kto sa zaočkune, dostane autizmus
  21. 21
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@vsakpredsajaa mne je v postate jedno, ci si niekto da svoje dieta zaockovat alebo nie, aj ked je to podla mna nezodpovedne a mali by znasat vsetky naklady, ked ich dieta ochorie, uz ked boli taki mudri. je to este nezodpovednejsie kvoli tomu, ze robia trhlinu v kolektivnej imunite a niekto, kto z objektivnych pricin NEMOZE byt zaockovani na to moze doplatit, cize uz neohrozuju iba svoje dieta, ale aj ostatnych. no, ale v zasade mi to je jedno, len mi vadi, ze taki rodicia su vacsinou dost agresivni voci tym, ktori svoje deti zaockovat daju.

ale ked sme uz pri tom.. vyspele staty ako napr. USA ma aj povolene zbrane a vsetci vieme, co sa tam kvoli tomu deje, cize tym by som sa neohanala. a kopec vedcov a lekarov sa vyjadruje, ze sa vracaju choroby, ktore v europe neboli stovky rokov prave kvoli tomu, ze rodicia sa rozhodli svoje deti nezaockovat. to je proste fakt, najdes si o tom kopec clankov. keby mas dieta s poruchou imunity a zomrie na nejaku chorobu, ktora tu sto rokov nebola, lebo nejaky rodic sa rozhodol, ze neda svoje dieta zaockovat, lebo nechce podporovat BigFarmu a to dieta ju zavieklo do skolky, tak by si nebol nasraty?

proste ok, nech maju slobodu, ale nech potom znasaju aj dosledky, ked toto ich slobodne rozhodnutie niekoho, vratane ich vlastneho dietata, ohrozi na zdravi/zivote.
  22. 22
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@kakofonicka tak to už je vec názoru...
    Samozrejme každy štát má svoje mínusy - netreba preberať všetko z USA (napríklad tie zbrane)
    Ja osobne dieťa nemám, keď budem mať, neviem či ho dám zaočkovať - možno aj áno (a možno nie), mne len práveže príde že na Slovensku sú niektorí ľudia strašne agresívni na tzv. "Bio-maminy" ktoré svoje dieťa zaočkovať nedali, a dobre že jej neprajú smrť, prezentuje sa tu názor, že očkovanie detí by malo byť totálne povinne pre všetkych v sprievode pištole pri hlave, hoci v kope štátov je to vyriešené tak, že kto nechce tak ho nezaočkuje bez pokuty a všetkých sankcii....
    Ďalšia vec je riziko, že sa vrátia choroby - to je pravda, ja do medicíny tak nevidím aby som si vyvodzoval závery, niektorí ľudia počuju v TV 2 vety a to je prakticky všetko čo o očkovani vedia, a už by mali desiatky návrhov ako trestať tých čo sú proti očkovaniu
    Každopádne si myslím že by mala byť v tomto smere vedená rozumná debata, a hladať kompromisy, a nie iba razantne odmietať neočkovanie a agresívne vymýšlať tresty bez toho aby o tom niekto niečo vedel....
  23. 23
    Vladqog

26 ročný muž
    Rokfort

Nikdy nebolo dokazane, ze by ockovanie sposobovalo autizmus. Ludia si to vsak myslia, len preto, ze prejavy autizmus sa zacinaju prejavovat zhruba v obdobi druheho roku zivota, co je obobie, kedy dieta preslo ockovanim.
  24. 24
    Semhamforas

27 ročný muž
    Bratislava

@gnomeslayer o tom uz tu diskutovať nemienim, ale minimalne ak tam bude tretina deti nezaockovanych, tak tie sa medzi sebou nakaziť mozu. Mimo to je známe, že očkovanie nie je 100% účinné pre všetkých ľudí.
  25. 25
    Mariquittka

25 ročná žena
    Kežmarok

@vladqog
    tiež si to nemyslím, žeby práve očkovanie spôsobovalo autizmus, keďže asi 90 % prípadov tvoria chlapci, tak to budú asi hormóny a ich vplyv v tehotenstve, aj sa to skúma už https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/expertka-autizme-tajomstvo-choroby-mozno-vyzradi-jediny-hormon.html
  26. 26
    Gnomeslayer

24 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@semhamforas Ved neber to tak vazne, ja som to zo srandy napisal lebo toto je bezny argument ktory vidim ohladom tejto tematiky. :D Ja som samozrejme za ockovanie. :)
  27. 27
    Badgrl

25 ročná žena

Dakujem diskutujucim, ze tu napisali vela mudrych a pravdivych informacii a nemusim sa opakovat. Mily zakladatel fora, sam si napisal, ze do mediciny sa nevyznas a ides sa pustat do diskusie o ockovani? Precitaj si nejaku knizku o tom ako ockovanie ucinkuje a o fungovani imunitneho systemu a potom mozme viest nejaku diskusiu. Pred nedavnom nikoho nenapadlo svoje dieta neockovat, lebo bolo vsetkym jasne preco sa to robi. Teraz kazda mamicka co si precitala tri clanky na modrom konikovi je fundovana odbornicka. Ockovanie NIE JE nikoho osobna vec! Je to vec spolocnosti ako takej, ide o kolektivnu imunitu! Umriet mozu deti ktore ockovane byt nemohli ! Ale preto, ze to mlady pan nevidi, tak sa to nedeje vsak? Dopriala by som ti stravit mesiac na pediatrii, kde by si veru stretol aj umierajuce deti na pneumokokovu sepsu napriklad z dovodu nezaockovania! Prestan presadzovat svoje na nicom nepodlozene nazory a radsej sa nauc vyhladavat informacie z doveryhodnych zdrojov. Autizmus vznika z dovodu vyssej hladiny testosteronu intrauterinne v urcitom stadiu vyvinu plodu btw.
    Zacni citat prosim odbornu literaturu a az potom sa vyjadruj. Takto si len ovca.
  28. 28
    Antifunebracka

29 ročný muž
    caputova birdzu

No veď ale to je tvoja typická antilogika :D
  29. 29
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@badgrl máš pravdu, očkovanie nie je nikoho osobná vec - ale zabudla si dodať, že len na zaostalom Slovensku, v Nemecku, Rakúsku a ďalších vyššie už spomenutých štátoch to osobná vec je
    Btw aké múdre veci máš na mysli? Ja som okrem diskusie s Kakofonicka nepostrehol takmer žiadny argument, teda ešte v prvom komente :D ale nikto mi neodpovedal na otázku, ktorá je v názve fóra
    Súhlasím že existuju aj veci, o ktorých neviem, ale to neznamená, že teraz budem veriť hocijakej nepodloženej konšpirácii ako epidémia v Rakúsku :D
  30. 30
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@badgrl a eše sa chcem vyjadriť k tomu, že pred nedávnom nikoho nenapadlo svoje dieťa neočkovať - áno, to je pravda, taktiež je pravda, že pred nedávnom nikoho zo Slovenska nenapadlo opustiť hranice.... čo si tým chcela povedat? Že sa máme uberať spiatočným smerom alebo čo? :D
  31. 31
    Badgrl

25 ročná žena

@vsakpredsajaa Tebe niet pomoci. Napriek tomu, že ti tu milion ludi napísalo, aké dôsledky môže mať pokles kolektívnej imunity si aj tak ideš svoje. Takže chceš vôbec tejto problematike pochopiť? Nepísala som, že niekde vypukla epidémia ale píšem, že keď kvôli neočkovaniu umrie čo i len jedno dieťa za rok, je to pre mňa zbytočná strata.
  32. 32
    Hanka88

19 ročné dievča
    Tam, kde nič nie je, ale som na to hrdá

@vsakpredsajaa Ak raz budeš mať dieťa a kvôli nezaočkovaniu bude trpieť a umrie, sa dosmeješ. Ktovie aké argumenty budeš mať vtedy. :-/
  33. 33
    Aidenn

22 ročný chalan

Pretoze nech je nase ministerstvo zdravotnictva v mnohych smeroch uplne nakokot, aspon v tomto jednom zaujalo spravne a rozumne stanovisko, narozdiel od tych v DE a AT.
  34. 34
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@hanka88 aké argumenty majú ľudia vo vyspelej časti Európy, kde očkovanie nie je povinné?
    @badgrl mne niet pomoci :D a Nemecku Rakúsku, Švajčiarsku, Švédsku, Kanade, Japonsku, Británii, Turecki, Austrálii, Nórsku a X ďalším krajinám tiež niet pomoci podla teba? Myslíš si že Slovenské zdravotníctvo sa do medicíny rozumie lepšie ako nemecké, kanadské či japonské? Vlastne celému svetu niet pomoci, iba Slovákom áno, všakže
  35. 35
    Hanka88

19 ročné dievča
    Tam, kde nič nie je, ale som na to hrdá

@vsakpredsajaa je smutné, že si myslíš, že je Slovensko zaostalé. Nezabúdaj, že aj ty tu žiješ a tým pádom si zaostalý aj ty.

Tebou menované štáty by som neoznačila za vyspelé, neviem čo je na nich také vyspelé. Pozri sa na nich, aký sú zúfaly z migračnej krízy a ich "vyspelého" postoja. No všetko raz na nich dôjde. Chce to len čas.
  36. 36
    Gramofón

hrá sa, že má 1 rok

Očkovanie je najlepšia prevencia a nech si čítajú na internete,čo chcú,očkovanie podporujem...A myslím si,že Nemci sú natoľko vyspelí,že aj keď to nie je povinné,tak dieťa zaočkovať dajú,každopádne aj ich zdravotníctvo je x krát lepšie ako to slovenské.
  37. 37
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@gramofon a aj Turci sú tak vyspelí že sa nenajde viac ako 2 turecké rodiny čo dieta nedajú zaočkovať?
    Btw Nemecko má vyše 80 mega obyvatelov, Slovensko 5,5 keď si vezmeme čisto počet nezaočkovaných detí, nemusíš byť génius aby si prišiel nato že Nemecko ich má niekolkonásobne viac..... tak a teraz mi povedz, kde nastala chyba, keď Gramofón tvrdí očkovanie by malo byť povinné, ale nemeckí, kanadskí a japonskí odborníci si myslia niečo iné? Myslíš že kanadská špička číta privela internetov a mala by viac počúvať Gramofóna a slovenských odborníkov z Hornej Dolnej ? :D
  38. 38
    Gramofón

hrá sa, že má 1 rok

@vsakpredsajaa Kde som písal,že má byť povinné?Písal som,že ho len podporujem.No v podstate je mi jedno,či si dieťa zaočkovať dajú,alebo nie.Každý má na to iný názor.To,že dieťa nie je zaočkované,nemusí hneď znamenať,že dostane čierny kašeľ,možno aj zaočkované dieťa ho dostane,keď mu to nezaberie,ale,myslím si,že v 95% jedna injekcia to dieťa nezabije,len mu môže pomôcť.Neviem ako v Japonsku,ale ak v Spojených štátoch nemá dieťa tie odporúčané očkovania tak ho nevezmú do škôlky/školy,vezmú ho len kvôli výnimke,že je napr.alergické.A odborníkov poznáme,vždy sa nájdu kritici a podporovatelia...Nechcem sa hádať,mám na to svoj názor ako aj ty,x ľudí sa tu už vyjadrilo,takže už nemám potrebu niečo doplňať.
  39. 39
    Badgrl

25 ročná žena

Bože môj ty si fakt hlúpy jedinec. Čo chceš dosiahnuť tým, že nás ideš porovnávať s inými štátmi? Máš natoľko dobre zmapovanú epidemiologickú situáciu na celom svete, že vieš povedať, že tam problémy s nezaočkovanými jedincami nemajú? navyše, myslíš si, že slovenskí lekári padli z jahody a že si tu ideme ohľadom zdravotníctva svoje a žijeme v nejakej bubline? Všetky informácie o terapii, diagnostike a starostlivosti o pacienta čerpajú z celosvetovo uznávaného zdroja- guidelines, kde nájdeš presne postupy vytvorené svetovo uznávanými špičkami lekárov. Mimochodom, vieš čo je EBM- medicína založená na dôkazoch? Že v medicíne platí len to, o čom máme hmatateľný dôkaz. Je dôkaz o tom, že očkovanie zachránilo milióny jedincov, a taktiež nie je žiaden dôkaz o tom že by spôsobilo autizmus. Bol to len HOAX. Prosím ťa vážne, predtým ako vypustíš zo seba ďaľšiu spršku nezmyslov, pogugli si niečo, lebo sa už strápňuješ veľmi.
  40. 40
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@gramofon okej berem tvoj názor, aj ja si myslím že očkovanie by sa nemalo úplne zrušiť ale malo by byť nepovinné, iba eše doplnim, že v tom USA môžeš požiadať o vynimku aj z náboženských, a vo väčšine štátov USA aj z filozofickych dôvodov, a aj keby tak neurobíš, stále ho môžeš dať do súkromnej školy :)
  41. 41
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@badgrl aha takže ja som hlupy lebo vidím aj ďalej ako na koniec svojej dediny a dovolím si nás porovnávať s ďalšími štátmi :D okej, každý má právo na názor
    Ale ak sa nechceš porovnávať s ďalšími štátmi, potom si v tej svojej bubline naozaj žiješ :P
    Nie žeby som chcel podceňovať slovenských odborníkov, určite nepadli z jahody, ale myslím si že kanadskí, japonskí, nemeckí či švajčiarskí odborníci asi za tými Slovákmi nezaostávajú, a musia mať dôbod na to, že usúdili, že očkovanie nebude povinné
  42. 42
    Badgrl

25 ročná žena

@vsakpredsajaa Nie, hlúpy si, lebo porovnávaš niečo, čomu nerozumieš a o čom nemáš zistené dostatočné množstvo informácií. Obhajuješ sa iba tak intuitívne, lebo tvoja intuícia ti hovorí, že japonci a kanadania sú asi múdrejší ako slováci ale nepodložil si to žiadnymi konkrétnymi údajmi, o ktorých by sme vedeli debatiť. Nevieš nič o tom, aká je situácia v iných štátoch, len že tam očkovanie nie je povinné a ideš si to dokolečka. Zaznelo tu už dosť veľa argumentov, ktoré ti mohli pomôcť pochopiť, že očkovanie nie je pre srandu králikov ale má svoj význam. Ja som budúca lekárka, takže ti viem úprimne a s čistým svedomím povedať, že očkovanie zachraňuje životy a jeho benefity milionnásobne presahujú jeho riziká a neočkovať je hlúpy rozmar hlúpych ľudí. Je to dokázané a viac k tomu netreba. Takže, že riešiš iné štáty je v tejto veci úplne irelevantné. S účinnosťou očkovania to nijako nesúvisí, súvisí to s ich zdravotnou stratégiou a do toho sa nevyznáme ani ty a ani ja.
  43. 43
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@badgrl ty tvrdíš, že Slováci sú chytrejší ako Kanaďania, Japonci, Nemci či Švajčiari............. okej, ja radšej budem veriť svojej tzv. intuicii, ktorá mi hovorí, že svetová špička má asi trošku lepších odborníkov ako Slovensko :D
    Ty vlastne tvrdíš, že všetky tieto vyspelé štáty robia chybu, a iba my to máme dokonalé s povinným očkovaním :D
    Ja síce nie som budúci lekár, ale žijem v 21. storočí, kde existujú voľne dostupné médiá, a myslím si, že keby bola v Nemecku epidémia, tak sa o tom hovorí :D
    Ale máš pravdu, nevidím do toho tak hlboko, možno v Nemecku, Japonsku, Švédsku, Rakúsku ani neexistujú 5 ročné deti, lebo všetky sa nakazili a umreli kvôli nepovinnému očkovaniu, možno práve Slovensko má najchytrejších vedcov sveta, a práve my sme sa zachovali správne a žijeme bez problémov narozdiel od Nemov, Američanov, Japoncov, Britov, Rakúšanov, ..... :D
    Najrozvinutejšie krajiny sveta nechali vo svojich krajinách prepuknúť epidémie, a Slovensko sa zachránilo lebo ma povinných 11 vakcín ako jede z pár štátov sveta (štáty, ktoré majú viac povinných vakcín na SVETE sa dajú spočítať na jednej ruke)
    Okej, teraz seriózne - keď tomu tak dobre rozumieš, mám pre teba jednu jedinú, jednoduchú otázku - ktorú už som položil na začiatku fora, ale tak skúsim ešte raz, tentokrát sa to možno pokúsiš vysvetliť - prečo Nemecko nemá povinné očkovanie, a prečo tam nevypukla epidémia?
  44. 44
    Badgrl

25 ročná žena

Ty si proste hlúpy a hlúpym zostaneš :)
  45. 45
    Vsakpredsajaa

22 ročný chalan

@badgrl ty mi nevieš odpovedať na otázku, ale ja som hlúpy.... okej, aj to je názor :D Taký typický slovenský - ty čo spomínaš Nemecko, v Hornej Dolnej sa očkuje v škole cez prestávku, ak si proti tomu, si hlupák! :D