Fórum pridal Ayame, 19. 2. 2020 20:05 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Prečo je Slovensko tak konzervatívne/zaostalé?

0
Ayame

23 ročné dievča
Prievidza

Prečo sú slováci tak konzervatívni národ. Vo veľa veciach máme stredoveké myslenie. Nechápem prečo máme také stredoveké názory na veľa vecí v 21. storočí. Ak je niečo iné(než je zvykom). Nechcem sa hádať ani vyvolať hádku len ma to zaujíma...
Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Ayame

  23 ročné dievča
  Prievidza

  Keď má človek iný názor než je "zvykom" tak je hneď označovaní za hlupáka(a horšie...) lebo sa opovážil mať iný názor. Prečo 3/4 slovákov neznášajú všetko čo nie je "tradičné"
  Chceme aby na Slovensku bolo lepšie aby sme boli vyspelí národ ale s takýmto myslením?
  Je to možné... :/
 2. 2
  Mezomus

  hrá sa, že má 2 roky
  asshole birdzu!

  definuj, v com spocivaju tie stredoveke nazory?

  nehovorim, ze to tak nemoze byt, ale musis byt konkretnejsi
 3. 4
  Ayame

  23 ročné dievča
  Prievidza

  @mezomus no nájde sa viac vecí ale napr tzv "tradičná rodina", alebo nejaké veci čo normálne fungujú smerom na západ ale na Slovensku s tým majú ľudia problémy. Príde mi to že ľudia sa nevedia navzajom akceptovať.
  Len ma to napadlo keď čítam niektoré komentáre na FB. Že ľudia majú problém zo všetkým. Urobí sa niečo je zle, neurobí sa niečo je tiež zle. Proste mi to len príde že slovákom vadí všetko(česť výnimkám)
  Ako sa ľudia osočujú ked ma niekto iny nazor nez je zvykom.
 4. 5
  Dee99

  26 ročný muž
  RK

  Pretože nasu generáciu vychovávali ludia ktory zili v komunistickom rezime nase deti uz budu ok :P
 5. 6
  Tominoo1

  22 ročný chalan

  @dee99 ked vidim sucastnych rodicov ako sa spravaju k svojim malym detom mam dost stoho nic dobre nevyrastie
 6. 7
  Wewo

  26 ročný muž

  Ľudia sa vždy osočujú keď má niekto iný názor ako väčšina. V rámci SR je väčšina konzervatívna tak bežný progresívny / liberálny človek je osočovaný.

  Ja sa teda pohybujem v prevažne veľmi liberálnom prostredí a poviem ti že nie je to iné, keď nie si tak liberálny ako by sa im páčilo.

  Viac mi to ale pripadá na hlavu od ľudí ktorí sa prezentujú ako liberáli, lebo je to predsalen pokryteckejšie než od "prakokotov" päťdesiatnikov z regiónov.
  Najmä celé "tolerancia ku všetkému okrem netolerancie" je absurdným a pokryteckým paradoxom, dokonca by som povedal že v rukách ľudí čo majú moc je potenciálne veľmi nebezpečným alibizmom a práve cestou k tomu ako o tú slobodu prísť.

  Takže ja ti síce neodpovedám prečo sú ľudia konzervatívni, len chcem teda doplniť že kokoti sú k sebe všetci navzájom a to ako to vnímaš väčšinou záleží od toho či si práve názorová menšina.

  Potom si asi len môžeš vybrať či si na strane kokotov alebo pokryteckých kokotov (letim)
 7. 8
  Semhamforas

  tvári sa, že má -1 roky
  Bratislava

  @4 no to sa ti len zdá, na západe sú ľudia liberálni len na oko. Inak sú to rovnaké rasistické hovada ako aj slovaci ci akykolvek iny narod
 8. 9
  Wewo

  26 ročný muž

  Alebo opravujem sa, nemusíš si vybrať. Dá sa mať zdravý rozum a rozhľad a vidieť jebnutosť oboch strán. Potom ťa budú síce hejtiť úplne všetci, lebo nebyť polarizovaný sa dnes nosí úplne najmenej, ale budú ťa aj menej hnevať otázky ako tá ktorú si položil v tomto fóre. Lebo s hejtením oboch strán príde z časti aj empatia k obom stranám.
 9. 10
  Dee99

  26 ročný muž
  RK

  @tominoo1 to je druhá vec ale nebudu konzervatívne... :D
 10. 11
  Ladydoga

  tvári sa, že má -1 roky
  Prašivá diera

  Lebo otupejevjavame :S
 11. 12
  Wewo

  26 ročný muž

  @1 a čo je to inak vlastne vyspelý národ? 0_0 prečo to z toho komentu vyznieva že pojem "vyspelý" má automaticky spojenie s napr. s opakom váženia si tradícií vlastnej kultúry? :-/

  Nie je to tým že keď sa jedná o pojmy ako progres, vyspelosť a pod., tak pracujeme iba s definíciami od jednej strany názorového spektra? Dvaja rôzni ľudia ti povedia veľmi iné veci o tom čo je to progres k vyspelej spoločnosti.
 12. 13
  Mezomus

  hrá sa, že má 2 roky
  asshole birdzu!

  vies co, suhlasim na 90% s wewom a nenapisal by som to urcite tak dobre, takze asi tak!

  a vo finale je to uplne jedno vsetko (hehe)
 13. 14
  James98

  32 ročný muž
  Bratislava

  @wewo To je tak, ja sa tiež považujem viac za kultúrneho liberála ako za konzervatívca, i keď rozumiem aj im, ale... Bol som dlho v prostredí medzi extrémnymi liberálmi a to mi otvorilo oči. Brutálne pokrytectvo.
  Najvtipnejšie je, keď sa všade oháňajú heslom: „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to,“ ktoré vraj mal vysloviť Voltaire. V praxi to je: "Si kokot, magor, idiot!" Každý deň. Ok, od konzeriev čakám, že mi povedia, že som kokot - ale to je aspoň autentické.
 14. 15
  Wewo

  26 ročný muž

  @james98 už minule som si všimol že si si ma zastal, a si veru nečakaný spojenec :) povedal by som že som aj rád za to čo píšeš, keby to nebolo smutné...
 15. 16
  James98

  32 ročný muž
  Bratislava

  @wewo Poviem Ti tak, vidím, že si sa názorovo zmenil, a k väčšine vecí, čo napíšeš už teraz nemám výhrady. Nie ako kedysi :D
 16. 17
  Mariquittka

  26 ročná žena
  Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

  @wewo @9
  presne toto :D tak mňa napríklad hejtia všetci, konzervatívne okolie a rodina (starší členovia), kde sa všetko prísne riadi tým, čo farár povedal, kde panuje brutal pokrytectvo akože "sme pro-life, ideme na pochod, ale slobodná matka, to je tá, čo sa prespala..." a rovnako aj extrémni liberáli, ktorí prevládajú u ľudí s vekom a vzdelaním ako ja, ak si dovolím povedať, že tá Lívia má predsa v niečom pravdu :D a ja osobne som viac liberál, riadim sa tým, že "ži a nechaj žiť", ale nie som slniečkár a vážim si slobodu slova
 17. 18
  Rothschild

  28 ročný muž

  @dee99 nemyslím si že naše deti v týchto veciach už budú ok ... aspoň, nedá sa to tvrdiť tak paušálne
 18. 19
  Nespiacakraska

  29 ročná žena
  Doma

  Pretoze ludia maju jednu otrasnu vlastnost-potrebuju si vytvarat triedneho nepriatela.
 19. 20
  Hetfield

  35 ročný ujo
  Studna

  nepovedal by som že sme až tak konzervatívni,máme ženu prezidentku a teplého premiéra
 20. 21
  Ayame

  23 ročné dievča
  Prievidza

  @Wewo myslela som tým "vyspelým" aby sa ľudia rešpektovali a nie kvôli každej maličkosti odsudzovali a nadávali po sebe. (to že to je aj v iných štátoch mi je jasné, ale keď sa pozrieme na zákony niektorých(západných) krajín, tak sú viac vyspelé než to čo je u nás. Ako náhle sa nejaký názor/zákon čokoľvek vymyká norme je iný než väčšinový tak je hneď odsúdený)


  Nie som konzervatívec a ani čistý liberál. Som toho názoru že tradície si treba ctiť ale všetko s mierou. A to že názory/zákony by sa mali meniť časom ale príde mi to že Slovensko zaspalo dobu. Zaujímalo by ma čo keby tú dlhé desaťročia nevládli komunisti boli by sme na tom lepšie :/ vo všetkom. ? Keby napr. povojnové rozdelenie bolo iné. Zmenilo by sa niečo ?
 21. 22
  Hetfield

  35 ročný ujo
  Studna

  @ayame nemyslím že to má súvis s komunizmom/socializmom,v USA ho nikdy nemali a južné štáty sú doteraz silno konzervatívne
 22. 23
  Ayame

  23 ročné dievča
  Prievidza

  @hetfield to áno, ale tak napr aj v iných veciach :/ to ako sa tu žije.(nechcem tým povedať že sa tu máme nejak zle...v určitých veciach možno aj lepšie než na západe, nechcem tým povedať že na západe je všetko skvelé a určité veci tu nie su zle) ale tak napr platy :/
 23. 24
  Yoss

  29 ročný muž

  V niektorých veciach je konzervativizmus prínosom a v niektorých zasa nie. Napr. Rakúsko, konkrétne Viedeň miluje homosexuálov, veď si ich postavičky dali aj do semaforov, a napr. pochádza odtiaľ aj Conchita Wurst, ale napr. zakotvili si do ústavy možnosť platiť hotovosťou v obchode alebo si v referende odhlasovali pokračovanie povinnej vojenčiny. Takisto výrobky v obchodoch sú v drvivej väčšine rakúske, potom nemecké, prípadne švajčiarske. A takisto je rozdiel medzi životom a názormi v hlavnom meste a alpskými dedinkami a mestečkami.
 24. 25
  Borovy

  14 ročné dievča
  pieščiny

  Prečo ved v stredoveku boli ľudia dosť celkom voľných mravov a pokrokovi...
 25. 26
  Saddath

  29 ročná žena

  Prostredie v kt som vyrastla, zila a aj zijem je Liberalne a mam len dobre vizie do buducna..... Nvm sa nejak vyjadrit inak. Nemyslim si ze slovensko je pozadu. Podla mna prudko napredujeme. Porovnavam, odisla som v roku 2010 a bola som ze wtf tu nechcem zit. A vratila som sa 2017 a uplne iny svet. Obcas pocujem ze ale ano toto je svet bratislavskych kaviarni irk, ale nie je, som z dediny a vidim pocujem... Kazdopadne bude to len a len lepsie :)) ale zas cela moja rodina vratane babky je vysoko uvedomela.... Ale aj tak, bude to dobre :)