Fórum pridal Vsakpredsajaa, 11. 3. 2018 20:40 do kategórie Ostatné fóra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Prečo nie si vegán?

Názory k téme

1. 1
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

Hneď na začiatok by som chcel poprosiť každého, kto sa chce vyjadriť, aby sa vyjadril slušne a zbytočne nevyvolal konflikt.
    Chcel by som normálne seriózne podiskutovať o tejto téme bez toho, aby z toho bol konflikt.
    Samozrejme sa to asi nepodarí ale budem vďačný za každého birdzáka čo sa vyjadrí slušne a zároveň nechá ostatných nech napíšu svoj názor bez toho, aby musel reagovať. :)
    Ešte by som spomenul že ja tiež nie som vegán, pretože som moc sebecký a nemám dosť pevnú vôlu na to aby som sa doteraz ním stal. Ale živočíšne produkty som obmedzil na absolútne minimum a do budúcna plánujem byť úplný vegán.
    Takže moja otázka je prečo nie si vegán / vegánka?
    Väčšina ľudí konzumuje živočíšne produkty aj keď si uvedomujú že tým ubližujú živým tvorom.
    Mne napadá len niekoľko možností, prečo môže toto človek robiť, ak máte na to iný dôvod prosím napíšte ho do komentára aby som bol zase o niečo múdrejší.
    1. Nezaujímajú ich životy zvierat ktoré konzumujú.
    2. Ich chuťové poháriky sú im prednejšie ako životy zvierat, takže to jedia pretože im to proste chutí.
    3. Veria v teóriu že silnejší vyhráva a môže si zotročiť slabších a robiť s nimi čo chce.
    4. Zvieratá podľa nich nemajú veľkú hodnotu.
    5. Myslia si, že bez mäsa a živočíšnych produktov nepríjmu dostatok živín.
    6. Myslia si že zviera nemá vyššiu hodnotu ako rastlina.
    7. Ich snaha zachovať neprijímanie žiadnych výživových doplnkov a tabletiek im je prednejšia ako život zvierat.
    8. Sú navyknutí na konzumáciu mäsa a ich pocit nasýtenia im je prednejší ako život zvierat.
    9. Vegánska strava je moc drahá
    Ďalšie možnosti mi nenapadajú :D Počul som argumentovať ľudí, že je to prirodzené a robilo sa to po stáročia. Lenže môj názor je že toto nie je dosť silný argument, pretože dlhé roky sa taktiež upalovali čarodejnice, de facto dodnes sa vraždia aj ľudia medzi sebou, po stáročia bolo úplne normálne že jeden štát napadol susedný, no nemyslím si že keby nás dnes napadlo Rusko pretože proste chcú ľudí zotročiť a profitovať z toho tak ako to bolo od vzniku ľudstva doteraz, tak by niekto ostal pokojný a tvrdil, že však je to úplne normálne a pre človeka prirodzené.
    Dnes sú ľudia tak vyspelí a žijú v takom blahobyte, že majú čas venovať sa aj ostatným živým tvorom so zmyslami, preto postupne vznikli organizácie ako UNICEF a podobne, ktoré sa snažia pomáhať ľuďom v núdzi, a zároveň vznikli organizáce snažiace sa pomôcť zvieratám, pretože ľudia dnes už nemusia potláčať svoje city a súcit.
    Ak nespĺňate bod čislo 4, musí vám byť ľúto keď vidíte ako ide zviera na porážku.
    Takže prečo nie ste vegánmi? Jediná možnosť bod 2. Má niekto iný dôvod? Prosím napísať do komentára!
    Chcel by som ďalej rozobrať bod čislo 7.
    Veľa všežravcov si myslí, že vegánskou stravou nepríjmu dostatok živín.
    Dnes už každý vie, že to možné je, pretože existujú nie len tisícky dlhoročných vegánov, ale aj vegáni športovci s perfektnou postavou.
    Vegáni majú problém napríklad s vitamínom B12, ale dnes už nie je problém tento vitamín (a všetky ostatné) vyrobiť laboratórne.
    Prečo teda stále nie si vegánom aj keď už vieš že dnes sa dajú nahradiť všetky živiny doplnkami za pár drobných? Jediné vysvetlenie bod čislo 7, ak máš iný dôvod prosím napísať do komentára!
    9. bod je mýtus ktorý bol miliónkrát vyvrátený, stačí keď človek začne žiť vegánsky život a zistí, že skôr ušetrí financie za drahé mäsové výrobky a vajcia.
    Ak by bol niekto stále presvedčený že vegánska strava je proste drahá tak nám vzniká ďalší 10. bod - ušetrenie financii im je prednejšie ako život zvierat.
    Poprosím vyjadriť sa SLUŠNÝM spôsobom bez zbytočných útokov a podobných emočných blbostí, naozaj ma strašne zaujíma dôvod prečo väčšina ľudí nie je vegánmi a budem vďačný ak sa vyjadríte.
    Ja si myslím že najčastejšie dôvody sú body čislo 2 a 8, prípadne 7.
    Zároveň si myslím (môj názor s ktorým nemusíš súhlasiť a svoj môžeš napísať do komentára) že je veľmi smutné že ľudstvo je v 21. storočí tak sebecké že život ostatných slabších živých tvorov so zmyslami je pre nich tak malohodnotný, že dajú prednosť svojej chuti a pohodliu.
    Čo si myslíš ty?
  2. 2
    Tomias

hrá sa, že má 0 rokov

Litaaaaaaania ....
    Chuti maso, mlieko, syr, maslo.
  3. 3
    Feelagain

21 ročné dievča
    based in Brno

akože nesedí na mňa ani jedna možnosť, až tak do hĺbky stravu neriešim, je pre mňa jednoduchšie si kúpiť obed v práci (kľudne to volaj lenivosť), ktorý nie je vegansky, ako hľadať vegánske alternatívy a variť si doma. A nemá to nič spoločné so zvieratami, vedome im inak nijako neubližujem, len to nemám až tak potrebu riešiť.

Ak mám možnosť vybrať si medzi vegánskou stravou a medzi neveganskou, tak idem do vegánskej, ale inak nemám potrebu úplne vylúčiť zo svojho jedálnička niečo živočíšne
  4. 4
    Wayne

hrá sa, že má 2 roky

V prvom rade vzhladom na rozsah prveho komentara hned na zaciatok pri vsetkej skromnosti a pokore uvediem ze som ho necital a teda nebudem nan reagovat, svoju odpoved skratim len na otazku z nazvu tohto fora.

Nie som vegan pretoze mam rad potraviny ktore nesplnaju podmienky toho aby som sa mohol takto oznacit. Sice som mal niekolkokrat taku vlastnu vyzvu ze to teda vyskusam na par dni ci tyzdnov kvoli zmene stravy, ale v prvom rade - niektore potraviny mi proste chybali a po druhe ja si ten steak rad doprajem a nenasiel som ziadnu vegansku nahradu za t-bone :D .
  5. 5
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Ak to niekto dočíta do konca, dajte vedieť. Čisto pre research purposes.
    1. Keď nejem živočíšne produkty, mám po niekoľkých dňoch príšerné cravings bez ohľadu na to, koľko rastlinných bielkovín prijmem. Živočíšnych produktov jem iba toľko, koľko si "telo pýta", odkedy nebývam u rodičov som ich spotrebu obmedzila tak na 20 %.
    2. V práci aj tak rutinne vraždím zvieratá takže do vegepekla pôjdem tak či tak. :D (Tým ofc nič neobhajujem, treba brať s rezervou.)
  6. 6
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@feelagain Výborne! Našiel som ďalší dôvod :D
    10. Pohodlie mi je prednejšie ako život zvierat. (nemyslím to v zlom)
    Ďakujem!
  7. 7
    Miklucho

29 ročný muž

som
  8. 8
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@wayne ďakujem, tvoj koment je dostačujúci aj keď si nečítal prvý komentár
    @staphylococcus nebudem nikoho nútiť aby to dočítal do konca, ale odporúčam ti tak urobiť lebo podľa mňa to je vážna téma ktorej by sa mali ľudia venovať.
  9. 9
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus Btw môžem sa opýtať akú máš prácu keď tam vraždíš zvieratá?
  10. 10
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Keď niečo považuješ za "dôležitú tému", mal by si to podať tak, aby to ľudia boli ochotní dočítať do konca.
  11. 11
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Robím v labáku a robíme výskum na myšiach.
  12. 12
    Nespiacakraska

28 ročná žena
    Doma

Nie som vegán, ale keby som vymenovala čo všetko nežerem... :D
    A o mojej snahe pomôcť opusteným zvieratkam sa tu rozpisovať nebudem...
  13. 13
    James98

30 ročný muž
    Bratislava

Nič z toho - človek väčšinou nad takými vecami nepremýšľa. Ja jem najmä syry a jogurty, lebo mi chutia. Nič viac za tým neni. Mäso moc nemusím, tak sa mu vyhýbam, aj keď ho sem tam zjem. Žiadne filozofické úvahy okolo.
  14. 14
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok
    Tam kde lisky davaju dobru noc

Ten prvy megadlhy prispevok je faky neprehladny

No a preco vlastne nie som veganka,no
    Joo lebo milujem iste produkty ktore nie su v sulade s veganskou stravou.

Ale zas vedela by som fungovat ako vegetarianka
  15. 15
    Lakero

20 ročný chalan
    Ďaleko za siedmimi horami

Ja len toľko, že čím viac vegánov tak tým viac mäsa pre mňa...
  16. 16
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

Malo byt *fakt :D
    Ze faky :D
  17. 17
    Milgamman

8 ročné dievča
    imigračné oddelenie ministerstva zahraničných vecí SR

lebo si nemyslim, ze jest zvierata je v principe nieco zle, nemoralne alebo nezdrave
  18. 18
    Torpedo08

27 ročný muž
    kOkOtOvO

Vegan by som nezvladol byt lebo mam hrozne rad syr a mlieko, mliecne vyrobky ale vegetarian by som mozno aj byt zvladol keby som zil nejaky zmysluplnejsi zivot asi by som to vyskusal
  19. 19
    Vlcica1989

29 ročná žena
    Trnava

s mojim rozsiahlym zoznamom potravinových alergií by som ako vegán plnohodnotne nevedela vyžiť... a mäso mi chutí
  20. 20
    Mousisitka

24 ročné dievča

lebo nakladaný hermelín je život
  21. 22
    Mobscene_69

25 ročná žena
    Smultronställe

Lebo mam rada všetko živočíšne a neviem si predstaviť, že by som prestala konzumovať to všetko, čo jem celý život.. Proste mam cely život bližšie k mäsu ako k zelenine.. Neviem si predstaviť, že mi nejaký tanier rukoly s tofu poliaty olivovým olejom pohladí tak dušu, ako napr zemiakový šalát s mäsom.. A všeobecne som za to, že telo potrebuje mäso a hlavne bielkoviny, nie náhodou to jedia ľudia už od nepamäti
  22. 23
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@james98 Lebo ti chutí - takže bod číslo 2 nie?
  23. 24
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus Okej diki, ale myslím si že ak človek túto tému považuje za dôležitú, prečíta si aj dlhší príspevok, ja nikoho nemôžem prinútiť "pokladať to za dôležité" :(
    A neviem ako inak by som mohol ten príspevok napísať, aby som zároveň napísal všetko dôležité čo tam je. Ale chápem že pre niekoho to nie je dôležité a proste to neprečíta, nič ti nevyčítam.
  24. 25
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok

A btw niet nad zabacie stehienka :D
  25. 26
    Patrixo

31 ročný muž
    Militantný slniečkar

lebo by to nebola prirodzena a vyvazena strava pre homo sapiens.. a preco? to sa pytaj biologov..
  26. 27
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@patrixo Chápem že @1 je strašne dlhé ale aj toto tam bolo spomenuté :D
  27. 28
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Ja to za dôležité pokladám a tento zbytočne dlhý a zmätený výlev sa fakt čítať nechystám.
    Vieš, možno by nebolo odveci prestať viniť ľudí, že sa nezaujímajú o túto tematiku a radšej sa naučiť štylizovať.
  28. 29
    James98

30 ročný muž
    Bratislava

@23 Lenže tam máš ten dodatok, "lebo sú im chuťové bunky prednejšie ako životy zvierat". To ti veľa ľudí spochybní resp. neprizná priamo.
  29. 30
    Patrixo

31 ročný muž
    Militantný slniečkar

@vsakpredsajaa a co ma akoze byt?
  30. 31
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

preco? lebo jest organizmy je prirodzene pre organizmy. lebo jest musim - a snazim sa jest zo vsetkeho trosku. na jedle sa (predpokladam) zle robia studie, ludia zistuju az po desiatkach rokov ked im konzumacia niecoho skodi - a preto nie je dobre (podla mna) to prehanat ani s jednou stranou, ani s druhou. viem sa najest v masitej restauracii, viem sa najest vo veganskej restauracii. moje jedalne preferencie ma neviazu na urcite miesto, umoznuju mi rozmanity vyber a komfort.

nepotrebujem sa hrat na spasitela sveta a na osvieteneho nadcloveka, jest maso je mi prirodzene, nemam s tym eticky problem a vyhovuje mojmu traviacemu traktu.
  31. 32
    Devanelemen

16 ročný chalan
    Štvordimenzionálny priestor

Mne je jedno čo by som jedol, ale nevidím dôvod nejesť živočíšnu stravu.
  32. 33
    Patrixo

31 ročný muž
    Militantný slniečkar

a nejde len o vitaminy, vela veci sa neda nahradit umelo.. a co sa tyka veganstva ako zivotneho stylu.. mozem si kupit remienok na hodinky z umelej koze za par stoviek eur, lebo aj tak mrtva krava asi nie je dost dobra na kozu.. no na druhej strane, asi nikoho nezaujima ze pre par sto gramov umelej koze sa vypusti do rieky 50 000 litrov odpadovej vody a stovky kilogramov soli...
  33. 34
    Moouselet

hrá sa, že má 2 roky

lebo je to uplne prehnane, vegetarianka by som raz chcela byt, ale veganstvo je mimo :)
  34. 35
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus Dobre, je to tvoj názor, ale môžeš mi konkrétne napísať čo konkrétne som mohol vynechať?
    Lebo to je taktiež vec názoru a ja si myslím že to nie je žiadny výlev ale len vysvetlenie môjho pohľadu na vec + pripomienka o tom že by som bol rád za slušnú diskusiu. :)
    Podľa mňa je to úplne v poriadku ak ti to príde zle štylizované tak bohužiaľ na svete je 7,5 miliardy ľudí a na každého to pôsobí inak
  35. 36
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@moouselet prečo myslíš? Existujú tisíce vegánov čo sú vegánmi desaťročia, nemyslíš si že je to len nezvyk a preto ti to príde prehnané? :)
  36. 37
    Nerwous15

26 ročný muž
    furt rovno a dzig do ľava :P

3 a 6 sa odporuju
  37. 38
    Moouselet

hrá sa, že má 2 roky

@vsakpredsajaa to je tiez jeden z dolezitych faktorov a hrozne to komplikuje zivot (nie som z tych ludi ktorych by bavilo nonstop sa zamyslat nad jedlom) plus mi to jedlo nechuti
  38. 39
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Tak dve tretiny celého toho bulšitu si mohol vynechať. To ti hovorím ako človek, ktorý štandardne nemá problém s dlhými textami a miluje knihy dlhšie nez tisíc strán.
    A "na svete je sedem miliárd ľudí" už štyria z komentujucich ti napísali, že je to dlhé/neprehľadné/nedočítali to. Že je to pekná a dobre čitateľná úvaha ti nenapísal nikto.
    Vieš, ono je občas fajn hľadať chybu aj v sebe.
  39. 40
    Aristelovpes

21 ročný chalan
    Istropolis

Niečo by som napísal, ale obrázok to povie lepšie. 8-)
    http://img.ceskatelevize.cz/specialy/kucharskapohotovost/gfx/recipes/large/297.jpg?version=1
  40. 41
    Torpedo08

27 ročný muž
    kOkOtOvO

@mousisitka (thumbs)
  41. 42
    Lenkaska1

23 ročné dievča
    Bratislava

Nie som, lebo by som nedokazala vylucit tolko potravin zo svojho jedalnicka... ale inak obdivujem ludi, co to dakazu! (thumbs)
  42. 43
    Lenkaska1

23 ročné dievča
    Bratislava

cize v podstate nic z toho, co si napisal. Ja si nedokazem predstavit ani uplne vylucit maso a uz vobec nie aj syry, jogurty a podobne. Asi by som to nedokazala dlho vydrzat
  43. 44
    Melancholik

27 ročný muž

bolo to priliš dlhé na to aby sa mi to chcelo čítať ..

otázka : prečo nie som vegán?
    odpoveď : nevidím v tom zmysel pre moju osobu
  44. 45
    Tarassaco

37 ročný ujo

Nevidím problém v zabíjaní zvierat. Je to prirodzený kolobeh života, že živočíchy sa požierajú navzájom, či už sú to prvoky alebo cicavce.

Taktiež je to prirodzený zdroj niektorých živín, aj takých, ktoré sa nikde inde získať nedajú. Nie je dôvod prijímať ich v umelej forme, ak ich môžeš prijať od zvieraťa.

Priemyselná výroba náhrad za živočíšne produkty je často tiež nie veľmi priaznivá k životnému prostrediu.

To, ako sa chovatelia k zvieratám správajú a v akom prostredí ich držia, je už druhá vec, ktorú, samozrejme, je treba riešiť, no nevidím dôvod v zastavení živočíšnej produkcie, jedine v jej regulácii.
  45. 46
    Forte

18 ročné dievča
    lälälä

Prva vec je fakt ze keby mam ku vsetkemu hladat veganske alternativy tak budem väcsinu casu hladna (obedy cez skolu/pracu atd)

Dalsia vec je to, ze aj ked suhlasim s tym ze velkochovy a pod. funguju otrasne, tak mi napriklad na druhej strane nepride tak brutalne neeticke zobrat si vajce od domacej sliepky alebo zjest/kupit mäso zo zvierata ktore nezilo napumpovane hormonmi v klietke par mesiacov, ale normalne v prirode kde malo svoj priestor. Bohuzial sa to ale neda takto vzdy riesit ked clovek byva v meste napriklad.
  46. 47
    Demoniqangel

hrá sa, že má 0 rokov
    Bratislava

tldr;
    Lebo maso je zivot.
  47. 48
    Loveillumination

24 ročné dievča

vela ludi si napr. neuvedomuje "bigger picture" a ako velmi zly ekologicky dopad maju bitunky na nasu planetu, myslim, ze by sa viac ludi rozhodlo "konvertovat" keby mali lepsi rozhlad.

a ja pracujem so zvieratami, aj s takymi, ktore boli na poslednu chvilu zachranene pred trestom smrti a kazde jedno je svoja vlastna osobnost, tie zachranene si tak neskutocne vazia tak samozrejme veci ako cistu vodu a cerstvu travu, az mi to lame srdce. nikdy by som nevedela nejest na prirodnej baze, uz len z etickych dovodov nikdy proste. btw moj frajer nedavno drasticky zmenil jedalnicek odkedy ma chodi vyzdvihnut do prace, takze sa tesim :D :')
  48. 49
    Superpinkhero

hrá sa, že má 0 rokov
    Brno

Pretože MILUJEM čokoládu a sladkosti a zmrzlinu a všetky tie yummy sračky (/_1)

... ale inak sa mäsu vyhýbam takmer vo všetkých formách len raz za čas sa stane, že mám rybu a aj to len keď prídem domov a naši ju zrobia čiže tak raz za 2-3 mesiace max... čo sa týka mlieka to pijem iba sójové ( bo kravské mlieko mi kamoš rečami "... je v tom krv a hnis" úplne zhnusil, že pri pokuse vypiť ho ma až naplo) ale napr. maslo, syr si neviem predstaviť nejesť a vegánske alternatívy sú zatiaľ ešte veľmi drahé.. ale napr. v reštikách alebo keď idem dakam, že tam mám stravu vždy si dávam tu vege/vegan alternatívu.
    ... takže nemôžem povedať, že by mi bol život zvierat úplne ukradnutý (napr. kožené veci by som si tiež nekúpila) len nemám rada extrémizmus :)

... zlatá stredná cesta z časti vyhoviem im, z časti sebe :)

( ale ak by som sa predsa len raz stala vegánom najpravdepodobnejšie je, že by to bolo kvôli sebe.. a vlastnému duchovnému rastu... živočíšnô ma zanáša a uzemňuje:D)
  49. 50
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus To že sa ti článok nepáči neznamená že je to bulšit :)
    Dve tretiny nie je konkrétne.
    Ale nebudem sa tu s tebou hádať, ja som napísal to čo si myslím a nemám dôvod to nejak skracovať, prečítal som si to po sebe za 3 minúty koho táto téma zaujíma obetuje 3 minúty a ak nie tak OK mne je to jedno nemusíš to čítať ale nemusíš to ani nazývať bulšitom len preto že sa ti môj názor nepáči :)
  50. 51
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

1. Nie je to článok.
    2. Je to bulšit.
    3. Vážne to nejdem lúštiť na to, aby som ti povedala, čo konkrétne je bulšit.
  51. 52
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@superpinkhero Myslíš si že to, že niekomu záleží na životoch zviera veľmi, je extrémizmus?
    Áno nie je to bežné, vo svete je rozšírené konzumovanie živočíšnych produktov, ale je blbosť nazývať snahu o zachránenie životov zvierat extrémizmom...
  52. 53
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus Dobre dobre, veľmi silný argument 2. je to bulšit :D
  53. 54
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus posledná vec - už len to, že tvrdíš, že je bulšit niečo čo si ani nedočítala, hovorí o tom že diskusia s tebou nemá zmysel :)
    Ale názor ti neberiem
  54. 55
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Nedočítala som to preto, že je to bulšit a vážne nejdem viesť plodnú diskusiu o tom, prečo je nejaký bulšit na internete bulšit.
  55. 56
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus je to bulšit podľa teba ;)
    Môžeš rozhodnúť len za seba
  56. 57
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

Len škoda že to nevieš aj podložiť nejakými argumentami
  57. 58
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Však ja to nepodavam ako žiaden univerzálny fakt, pôvodne som ťa len chcela upozorniť na to, že je to imho zle a neprehľadne napísané, s čím teda očividne viacerí komentujúci súhlasia.
  58. 59
    Superpinkhero

hrá sa, že má 0 rokov
    Brno

@vsakpredsajaa Myslím si, že čokoľvek čoho je veľmi (radikálne) je extrémizmus :D
    veľmi by mohlo byť aj ekvivalentom slova extrém :D
  59. 60
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@superpinkhero Ale keď sa pozrieš na minulosť, zistíš, že ľudské zvyky sa EXTRÉMNE zmenili.
    Vieš, to je tak... kedysi sa homosexualita (a dodnes to v niektorých krajinách platí) trestá smrťou.
    Keby si vtedy tým ľuďom povedala, že gayovia môžu mať svadbu, ľudia by povedali že to je už veľmi, a texa extrém.
    Dnes je to už však normálne.
    Svet sa mení, extrémne, len pomaly, preto to, čo ti príde ako extrémizmus, môže byť čoskoro normálne a preto by som netvrdil, že nejaká veľká zmena, čoho je "až veľmi", nemusí byť nesprávne. :)
    Ako extrémizmus ti to príde preto, že si zvyknutá na niečo iné.
  60. 61
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@staphylococcus 2. Je to bulšit
    To nie je univerzálny fakt podľa teba?
    Bože... akože OK ja to berem, pre teba je to dlhé, a asi to nepovažuješ za tak dôležitú tému, aby si to celé prečítala (nemá to zase 1000 strán je to len dlhší koment, pretože som chcel do toho napísať všetko čo som cítil), a áno, nie si jediná s takým názorom, to je normálne, nemusíš mi tu dokazovať že aha somňou súhlasí ďalších 5 ľudí som silnejšia!
    Ale označovať to za bulšit je fakt úbohé, keď si to ani nedočítala.
    Nechajme to už tak
  61. 62
    Superpinkhero

hrá sa, že má 0 rokov
    Brno

@vsakpredsajaa Tak teším sa na dobu kedy mi to ako extrémizmus nepríde.. už aby tu bola .))
    ...teraz však nie je a za extrémizmus to stále pokladám^^
    Soj
  62. 63
    Superpinkhero

hrá sa, že má 0 rokov
    Brno

Btw nepovedala som, že to je nesprávne :)) to si vydedukoval ty... vo všeobecnosti konkrétne toto pokladám za extrémizmus pre vyššie dobro len jednoducho nie som na takúto formu radikálneho obmedzovania stavaná/ pripravená
  63. 64
    Narazuvzdornaa

24 ročné dievča
    unclean, a libertine

pretoze:
    - moje doterajsie pokusy narazili v kratkom case na ortorexiu a pred hodne davnym casom na anorexiu a je mi prednejsie moje aspon ake take dusevne zdravie
    - bezne na Slovensku je zabezpecit si celodennu plnohodnotnu stravu vyzva, isteze si hocikde mozem kupit jablko alebo rozok a dzem, ale zabezpecit prisun vsetkeho potrebneho vy vyzadovalo dost extenzivne planovanie a nosenie si vlastneho vsetkeho
    - nepovazujem nemasove zivocisne produkty ani niektore maso (nizsie zivocichy ako napr ryby, alebo ani divinu lovenu v lese) za pre mna osobne eticky nepripustne, podla sposobu chovu/lovu/ziskavania tych produktov
  64. 65
    Abject

25 ročná žena

1. Pretože som homo sapiens.
    2. Vegánstvo ako životný štýl nemá v histórii ľudstvu žiadnu relevantnú oporu.
    3. Ľudia prežili všetky typy dôb (od praveku až po dnešok) práve preto, že konzumovali mäso, vďaka konzumácii mäsa sa nám extrémne rýchlo zlepšili všetky vlastnosti potrebné pre záchranu života (svalstvo, sila, rýchlosť, vytrvalosť, kondícia, atď.)
    4. Ani v dnešnej dobe (možno zatiaľ) neexistuje komplexnejšia potravina akou je mäso.
    5. Vegánstvo ako životný štýl je veľmi obmedzujúci (teda, aspoň pre mňa by bol).
    6. Mäso mi chutí.
    7. Etický dôvod vegánstva (ktorý chápem) by sa nevyriešil nekonzumáciou mäsa (zvieratá patria do potravinového reťazca a aj keby bolo 100% ľudstva vegánov, tento problém by stále pretrvával).
    8. Uviedla by som aj iných xyz argumentov, prečo nie - ale už sa mi nechce.
    P.S. Vegánsku strava mám taktiež veľmi rada.

65. 66
    Lukaso121

28 ročný muž
    Nitra

tak jebnut parky do vody je lahsie ako hladat vegan-potraviny
  66. 67
    Alex458

21 ročné dievča
    Maspalomas

Ja nie som vegán a pritom študujem veterinu a chcem zvieratkám pomáhať. Ale... zviera tu bolo, je a bude pre človeka a pre kolobeh prírody. Je to potravinový reťazec, že ľudia zvieratá jedia. Bodka.
  67. 68
    Laurikaaa

22 ročné dievča
    Londýnčanka

Ja jem čo chcem pretože mi to je v podstate jedno kde sa to žrádielko zobralo. Na čo mám chuť, to jem.
    Nedumám nad tým.
  68. 69
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

Teba to musí strašne baviť, človeče :D
  69. 70
    Elmsi

11 ročné dievča

Nechce sa mi to čítať celé ale vegetariánov ešte ako tak chápem ale ako napr krave ubližuje že ju podoja? Vieš čo by sa stalo keby nikto nejedol mliečne výrobky a kravičky by sa chovali dajme tomu len na farme pre okrasu a krmila by sa tým najlepším zradlom. Snáď nemusím vysvetľovať že čím lepšie jedlo tým viac mlieka vyprodukuje. No a keby sa nepodojila lebo sak načo tak by zomrela. Poprípade by sa podojila a to mlieko sa vylialo na zem lebo je nepotrebné? Aký zmysel má nejesť mliečne produkty vajcia atď?
  70. 71
    Moouselet

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus dievca ty posobis "trochu"arogantne
  71. 72
    Himka

27 ročná žena
    v̷̫ͥͫo̡̖͎͖̰͐͗̽̿i̢͉͔̼̪̽͛̈ͤ̒̃͐̃͌͟͢d̶̘͔̟̼̪̊̎̂ͤͥͣͯ̕͠

@elmsi kravy "davaju mlieko", pretoze su cicavce a mlieko produkuju v obdobi po darovani zivota svojim potomkom. cize my ludia ich najskor oplodnime (ja ako "extremista" to nazyvam pravym menom - znasilnime, ci uz päsťou/pristrojom a vstrekneme umelo odobrane bycie semeno), po porode odoberieme mlade, aby nepilo drahocenne mlieko, ktore si choro ako druh myslime, ze patri nam a potom sa kravy doja pristrojmi, z ktorych im hnisaju vemena. aby sme my mohli pit mlieko ineho druhu. ziadne ine zivocichy nerobia takuto choru vec, podla mna pit mlieko je este nechutnejsie, ako jest maso.
    kravy zomieraju na caste nutene tehotenstva a vycerpanie organizmu, nie na nepodojenie, doh!
  72. 73
    Lucretia

26 ročná žena

lebo mám všetkých 5 pohromade. narozdiel od drvivej väčšiny - zástupcu par exellence vidíme v prvom príspevku.
  73. 74
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@moouselet nie, vážne? (wow)
  74. 75
    Moouselet

hrá sa, že má 2 roky

@staphylococcus jj ale ked si to vybijas "len" na nete tak je to este ten lepsi pripad
  75. 76
    Plavam_zivotom

23 ročné dievča

Skúšala som byť vegánka a vydržalo mi to asi len 2-3 mesiace bohužiaľ.
    Paradoxne, jednoduchšie pre mňa bolo vzdať sa mlieka a mliečných výrobkov, pretože vegánske alternatívy jogurtov a syra sa mi zdali chutnejšie a ľahšie stráviteľné ako klasické.
    Mäso mi chýbalo viac a to som v tej dobe nebola nejaký extra mäso-jed.
    A bez vajíčok asi tiež nedokážem existovať...

Jednoducho som na to naučená od malička a chutí mi to. Už si nedokážem predstaviť svoj život dlhodohobo bez jedál ako slepačí vývar alebo kuracie stehienka či sušená šunka (proscciuto, jamon serano atď...)

A teda neviem ale 90% zarytých vegánov (ktorý aj tu sväto sväte tvrdili, že nikdy nič živočíšne nezjedia) sa zmenili na normálnych mäsožravcov alebo minimálne jedia vajcia a mliečne výrobky a proste väčšina ľudí ich je, čiže to, že ja by som ich nejedla NIJAKO nepomôže...

76. 77
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@moouselet
    https://giphy.com/gifs/the-big-bang-theory-sheldon-cooper-j3HQ1zWosr1NS?utm_source=media-link&utm_medium=landing&utm_campaign=Media%20Links&utm_term=https://giphy.com/gifs/the-big-bang-theory-sheldon-cooper-j3HQ1zWosr1NS
  77. 78
    Loveillumination

24 ročné dievča

@himka @72 dakujem!

@abject okrem 6. sa da vsetko velmi jednoducho vyvratit a popisala si dost velmi primitivnych argumentov (prepac), ale kedze 6., tak som uz nadalej ticho :D
  78. 79
    Ajsha

18 ročné dievča
    žeby na Zemi? Jasné

Nikdy som neriešila otázku ohľadom vegánstva alebo vegetarianstva. Snažím sa jesť to čo mi chutí ( jasné že to neplatí napr. o chipsoch...nejem ich celé dni). Po druhé nie som taká hlúpa aby som sa nevedela kontrolovať v jedení. Viem povedať kedy je dosť.

Po tretie : nikdy som neriešila či to mlieko je z kravy alebo kozy takže opäť sa vyskytuje odpoved : Zjedz to čo ti chutí.

Po štvrté : Zvieratá boli stvorené na to aby sa jedli takže nie aby boli na parádu :) (môj názor :))
  79. 80
    Elmsi

11 ročné dievča

@himka tak skus neumelo oplodnenu kravu nedojit ci prežije :)
  80. 81
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@laurikaaa Okej ale vieš o tom že vlastne ignoruješ utrpenie druhých a dá sa povedať že ťa nezaujíma...?
    @alex458 okej ale taktiež tu vždy boli slabší ľudia pri silnejších, pre peniaze sa ľudia vždy vraždili a aj vraždia, španieli prišli do Ameriky a vyhubili slabších Indiánov a aj dnes rabujú Talianske firmy Afriku kde nútia domácich pracovať za totálne mizerný, smiešny, alebo ŽIADNY plat. Tiež je to kolobeh života ale nad týmto sa každý rozčuľuje, keď deti v Číne a Indii zadarmo ťažia Lítium na batérie našich mobilov tiež je to kolobeh života a biznisu ktorý tu bol od počiatku ľudstva, ale každý by bol za zrušenie tejto detskej práce.
  81. 82
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@ajsha A dokážeš nejako podložiť svoj štvrtý bod?
    Pretože kedysi sa tvrdilo (a tvrdil to každý v modernom svete) že černoši boli stvorení nato aby makali pre bielych.
    @elmsi myslím si že žiadny vegán nechce, aby sa krava umelo oplodnila a nedojila, ale aby sa umelo neoplodnila. :)
  82. 83
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@plavam_zivotom dobre ale si vyrovnaná s tým že vďaka tvojmu naučeniu jesť slepačí vývar a chuťovým pohárikom umierajú iné živočíchy? Nevadí ti to? Nevyčítam ti nič len naozaj ma zaujíma ako toto riešiš proste. Aleby si myslíš že je to prirodzené a preto proste nevadí?
  83. 84
    Plavam_zivotom

23 ročné dievča

@vsakpredsajaa Áno, som si toho vedomá som s tým zmierená, keďže ich jem. Je mi ich ľúto ale nedokážem sa toho proste vzdať. A tie zvieratá zomrú tak či tak, pokiaľ sa ostatní ľudia neobrátia na vegánstvo tak ja ako jednotlivec by som toho moc nezmenila... Nekúpim a nezjem ich ja, spraví to niekto iný. Nemám moc ovplyvniť celé ľudstvo. Ale ak by bol nejaký prevrat a ľudia by húfne prechádzali na vegánstvo a vedela by som, že to má zmysel, spravila by som to :)
  84. 85
    Laurikaaa

22 ročné dievča
    Londýnčanka

@vsakpredsajaa jj je mi to jedno.
  85. 86
    Tangerina

23 ročné dievča
    Banská Bystrica

Lebo mi mäso chutí a zelenina vôbec, takže by som ako vegan asi umrela od hladu..
    A život bez slaninky nie je život! :-S
  86. 87
    Nationalgeographic

23 ročný chalan
    Poprad

pretoze mäso je pre cloveka 100% prirodzene. ( samozrejme nie surove )
  87. 88
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@nationalgeographic blbosť, dokáž. Už len to že všetky všžravce a mäsožravce môžu konzumovať surové mäso a človek nie hovorí samo za seba.
  88. 89
    Nationalgeographic

23 ročný chalan
    Poprad

@vsakpredsajaa Clovek nie je mäsozravec ale vsezravec. Aj prasa je vsezravec a nezerie seno. Clovek si mäso tepelne upravoval mnoho tisic rokov. Co je podla teba clovek bylinozravec? tak sa chod napast na luku a konzumuj len travu.
  89. 90
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@nationalgeographic Človek je bylinožravec, to však neznamená že sa pôjdem napásť na lúku (bože to je také klišé), ale budem sa stravovať napríklad vegánskou stravou :)
  90. 91
    Nationalgeographic

23 ročný chalan
    Poprad

@vsakpredsajaa ano clovek je bylinozravec ale travu a seno nezerie :D ano fakt spravne. pred 500 000 rokmi sa clovek pasol na luke. Jj v dobe ladovej si v europe pestoval jablka na strome...
  91. 92
    Vsakpredsajaa

21 ročný chalan

@nationalgeographic to dáva presne takú logiku, ako že človek je v všežravec ale nemôže jesť surové mäso.
    :/
  92. 93
    Nationalgeographic

23 ročný chalan
    Poprad

@vsakpredsajaa Clovek obcas môze zjest surove mäso a nic sa mu nestane. Taka pecen je tiez mäso a aka je zdrava? Na sibiri ju jedia ludia uz cele generacie.
  93. 94
    Nationalgeographic

23 ročný chalan
    Poprad

@vsakpredsajaa alebo cerstva krv
  94. 95
    Mefistofel

29 ročný muž
    Nitra

@staphylococcus :O a to aké veci testujete na myšiach? :O
  95. 96
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov

@mefistofel džízs. To sa strašne ťažko vysvetľuje ale v podstate pozorujeme bunky v mozgu. Čo sa deje počas mŕtvice a rôznych iných patologických stavov.
  96. 97
    Loveillumination

24 ročné dievča

@nationalgeographic preco sa tu snazis tvrdit nejake veci, o ktorych tvoj prehlad ocividne siaha asi k otvoreniu mudreho clanku na facebooku o veganskej propagande? tvoj mozog sa nestihol od tej doby ladovej vyvinut a este stale si chodis do supermarketu ulovit maso v sekcii mrazakov lebo ine moznosti neexistuju alebo co ma ten inteligentny argument dokazovat? :D povedat, ze je to pre cloveka 100% prirodzene taktiez musia podopierat velmi neoblomne vedomosti z biologie vsak? zasnem co tu niektori ludia dokazu tak sebavedomo tvrdit :D
  97. 98
    Abyschcipl

17 ročný chalan

Rastlinna strava neobsahuje plnohodnotne bielkoviny so vsetkymi aminokyselinami ktore telo potrebuje a nevie si vytvorit :)
  98. 99
    Bebekex

25 ročná žena

uz som par x premyslala aj nad tym,preco vlastne nie som vegan a prisla som na to,ze z pohodlnosti.. milujem zeleninu, aj kuskus, aj tofu a ine rastlinne veci, pijem iba rastlinne mlieka, ale kedze kvoli HIT som vylucila urcity typ jedal a potravin, tak mam pocit,ze by som to dokazala aj s masom (sice jem iba ryby, kuracie a vajcia), ale nechce sa mi pocas kratker 45minutovej prestavke hladat miesto vo foodcourte, kde NIE je maso... viem o jednom mieste,kde mavaju vege/vegetarianske alternativy a su super, ale je tam rada ppci dlha a to by som nestihala...cize tam chodim az ked mam neskor obed a uz je menej ludi
    mozno ak sa mi raz bude chciet varit sama sebe,ale zatial nie. a este zatial nie som ani tak kreativna, potrebujem si este rozsirit obzory trosku
  99. 100
    Bebekex

25 ročná žena

*to prve ale je a :D inak veta nedava zmysel
  100. 101
    Thrwtchr

25 ročný muž
    poloha sa načítava

Takže sa to slovo už smie zmieňovať? To aby som sa vrátil na Birdz!