Fórum pridal Rambo30, 2. 7. 2017 07:57 do kategórie Politika. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Rakúsko-Uhorsko

0
Rambo30

16 ročný chalan
Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Ps102

  22 ročný chalan
  Hugh Hefner Birdzu

  V PRVOM RADE HO NIKDY NEMALI ROZDELIŤ!!!
  Mohol to byť štát, ktorý by dokázal vyplieskať boľševikov aj nacistov!
 2. 2
  Rambo30

  16 ročný chalan
  Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

  @ps102 Máš pravdu kamarát ,i keď som trošku ovplivnený komunizmom ale , kebyže ho nerozdelia tak by sa k moci nedostali ludia ktorí chceli iba moc a prachy a nebola by 2.sv.vojna ,keďže po 1.sv vojne nemecko stratilo územia ktoré neskor chcelo obsadit a vypukla 2.sv vojna .... Kebyže je R-U tak by sme mali oveľa lepšií dnešok podľa mňa . Jediný problém čo by bol sú národy a ich nacionalizmus . :)
 3. 3
  Emzááák

  36 ročný ujo

  @ps102 Za cenu toho, že dnes by si to nenapísal po slovensky ale po maďarsky.
 4. 4
  Ps102

  22 ročný chalan
  Hugh Hefner Birdzu

  @emzaaak
  Nincs probléma :S
 5. 5
  Emzááák

  36 ročný ujo

  @rambo30 S boľševikmi by sme si poradili tak či tak. Veď naši Československý legionári rozjebávali boľševikov a držali ich pekne na Sibíri. Náš pán g. Štefánik vybavoval zásoby a výstroj u všetkých spojeneckých štátov. Len nikto nechcel pomôcť, jediný kto nám v tom pomohol boli Japonci, ale keby sa tam légie udržali ešte pár mesiacov nebol by problém s boľševikmi, v Rusku by zostal Cár/možno by zostavil konštitučnú monarchiu, tým pádom ak by sa aj Hitler dostal k moci v Nemecku, nikdy by nevznikol pakt o neútočení a jeho taktika Blitzkrieg by sa rýchlo stala neúčinnou. Samozrejme v tej dobe by prosperovalo ČSR, a neboli by sme nepríjemne rozdelený kancelárom Hitlerom. 2.svetová vojna by trvala najviac 2 roky a dnes by sme boli najprosperitnejším štátom. Mali by sme slobodu, štátnosť a ekonomiku. Ak by sme zostali ako R-U, mali by sme jedine poddanstvo, maďarskú štátnosť/ poprípade čestné miesto na Maďarských popraviskách a korupciu. Ak by sme aj zostali ako R-U pochybujem, že by sme sa takto zhovárali, teraz by sme pracovali na panovníkových poľiach.
 6. 6
  Rambo30

  16 ročný chalan
  Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

  To neni tak , františek ferdinand d'Este chcel federáciu štátov v r-u ... Každý národ by mal "štát" a vládu.
 7. 7
  Emzááák

  36 ročný ujo

  @rambo30 Pokiaľ viem tak d'Este bol zavraždený a tým vypukla 1.svetová vojna. Návrh to mohol byť pekný, ale nikdy nesplniteľný. Takto nám panovníci mnohé roky sľubovali ako sa spravia reformy; 48/49 naše dobrovoľnícke výpravy namierené proti Ungarom, pod zástavami "matky Austrie" nám mali zabezpečiť vlastný štát, memorandové obdobie to isté, panovníci nám vždy sľubovali zmeny len keď boli v núdzi a potrebovali nás mať ako stádo oviec. Akonáhle sa situácia upokojila panovník zmenil názor, priklonil sa na druhú stranu. Veď tak isto sa to dá povedať o komunizme. Tiež hlásali rovnosť, ale vždy je to tak, že všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší. Akonáhle dostali situáciu pod kontrolu začali drať ľud z kože, rovnako ba aj horšie ako cárovia. Prečítajte si niekedy Zvieraciu farmu, pochopíte čo myslím.
 8. 8
  Redchevrolet

  32 ročná žena
  Bratislava

  @ps102
  R-U sa na prelome 19. a 20. st. nachadzalo v takom ekonomicko-hospodarsko-spolocenskom marazme, ze bez komplexnej a radikalnej reformacie monarchie by nebolo schoplne vyplieskat nikoho z uvedenych.

  Nakolko tato reforma by si vyzadovala odstranenie Habsburgovcov, ktori brzdili akykolvek pokrok v risi, prehlbovali narodnostne a hospodarske problemy, pricom tito by sa monarchie za ziadnychokolnosti nevzdali (vid Jozef I na sklonku vojny) , je cela uvaha bezpredmetna.

  @Rambo30
  "kebyže ho nerozdelia tak by sa k moci nedostali ludia ktorí chceli iba moc a prachy ..." :D
  Odkedy je clovek clovekom, k moci sa vzdy deru ti, co tuzia po moci a prachoch.
  Teraz k veci - nacionalizmus nebol ani zdaleka jedinym problemom. Ide o to, ze bol spojeny s vyraznou diskriminaciou vedlajsich narodov (inych ako Rakusania a Madari) aj po stranke pravnej a hospodarskej. Este aj bazalna Wikipedia hodnoti R-U v tejto dobe ako "zalar narodov", a to si zvykne dost davat servitku pred usta.

  A napokon, dnes sme opat vsetci v jednom vreci - akurat v priaznivejsej konstelacii :)
 9. 9
  Rambo30

  16 ročný chalan
  Skoro Dunajská Streda, malá dedina..

  @redchevrolet Ale habsburgovci už vládli 1000 rokov.... Proste oni nemali ako kradnúť a zbohatnút boli bohatí... A nacionalizmus bol jediní problém ... Rakušania boli pánmi . maďarom sa to nepáčilo tak si mysleli že rakusaci sa nadraduju nad madarmi(aj sa nadradovali) a tak maďari zacali upevnovat moc nad uhorskom .. Proste je to na dlho písanie a mne sa radsej rozpráva o tom ..
 10. 10
  Redchevrolet

  32 ročná žena
  Bratislava

  @rambo30
  Ale no :)
  Habsburgovci ako rod na europskej urovni sa zacali vzmahat na prahu novoveku (zac. 16. st) a vtedy sa dostali aj k moci v Uhorsku. Dovtedy slo o bezvyznamny slachticky rod z nemecko-rakuskeho pohranicia. Cize u nas vladli cca 500 r.
  Majetok a vplyv ziskavali (az na zopar vynimiek - kam patrilo aj Uhorsko) za pomoci katolickj cirvki (obojstranna spolupraca), velkym poctom deti a ich vyhodnymi sobasmi.
  Tymto sposobom sa za cca 200 rokov stali popri Bourbonovcoch najvyznamnejsim europskym rodom.
  Ty si fakt myslis, ze bohati a vplyvni uz netuzia po dalsej moci a dalsich peniazoch, alebo aspon po ich udrzani?

  Blizsie k teme: nacionalizmus nebol ani zdaleka jedinym problemom R-U 19. a 20. st. Napokon, ani dnes niet ziadnej krajiny iba s jedinym problemom :)
  Ved R-U bola jedna katastrofa. Az na zopar vyspelejsich regionov okolo najvyznamnych miest slo o zaostalu agrarnu krajinu, s prevahou chudobneho vidieka, slabou urovnou a dostupnostou skolstva, zdravotnej strarostlivosti, az do polky 19. st. pod vlyvom retardujuceho feudalizmu.
  Ani po jeho pade nebol v tychto podmienkach nastupujuci kapitalizmus obzvlast spasitelsky. Uzera, korupcia, alkoholizmus, vystahovalectvo s nasivnym vyludnenim velkych oblasti...a nezaujem vlady o riesenie akychklovek z tychto problemov.
  Nechapem, ako ho moze dnes niekto obhajovat z dovodu ineho, ako cisto recesistickeho.