Fórum pridal Tomas55555, 1. 10. 2020 17:35 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Rekreačné poukazy - vyhodené peniaze

Názory k téme

 1. 1
  Feelagain

  23 ročné dievča
  based in Brno

  to bude zase mudrost
 2. 2
  Tomas55555

  25 ročný muž

  Rekreačné poukazy sú cestovateľské poukazy ktoré dá zamestnávateľ svojmu zamestnancovi raz do roka, vo výške max. 275 eur, ak o ne zamestnanec požiada. Toto sa vzťahuje výlučne na firmy ktoré majú 50 a viac zamestnancov.

  Doteraz to fungovalo tak, že ak zamestnanec išiel na výlet po Slovensku a jeho výlet ho stál napríklad 300 eur, zamestnávatel mu preplatil 55% tejto sumy, a teda okolo 165 eur. Ak by výlet stál 510 eur, zamestnavatel by mu preplatil znovu 55% a teda 275 eur, čo je maximálna možná cena, ktorú zamestnávatel zamestnancovi može preplatiť. Takto to fungovalo za vlády Smeru, SNS, Most - Híd.

  Po novom to však bude fungovať tak, že 55% sumy výletu už nebude preplácať zamestnávateľ, ale štát.

  V COM JE PROBLEM ?
  1) Nevidím dovod prečo by mali či už zamestnávatelia, alebo štát preplácať svojim zamestnancom nejaké výlety. Zamestnanci ktorí pracujú vo firme s viac než 49 zamestnancami, spravidla nedostávajú nízke platy, preto nie je dovod takýmto zamestnancom niečo preplácať, nech si to zaplatia sami. Oveľa vhodnejšie by bolo keby zamestnávatelia tie peniaze radšej darovali niekomu kto ich naozaj potrebuje, napriklad bezdomovcom, dochodcom, či chudobným.

  KOLKO EUR PREPLATILI ZAMESTNAVATELIA ?
  2) Co som pozeral, tak počet zamestnancov vo firmách s viac než 49 zamestnancami, tvorí asi 200 tisíc. Z tohto množstva 42% požiadalo o rekreačné poukazy. Priemerná cena výletu bola 308 eur, z toho 170 eur preplatil zamestnávateľ. A teraz pome počítať :
  84 tísíc (42% z 200 tisíc) X 170 = 14,28 mil.

  KOLKO EUR PREPLATI STAT ?
  3) Ak bude rekreačné poukazy preplácať štát a nie zamestnávatel, VSETCI zamestnanci o ne svojho zamestnávatela požiadajú, pretože už sa nebudú ostýchať pred šéfom - zamestnávatelom že ho finančne zaťažujú. A už zamestnanci nebudú chodiť na lacnejšie výlety (aby šéfovi nespravili veľké náklady), ale kedže to bude dotovať štát, povedia si že budú chodiť na drahšie výlety, a už priemerná suma výletu nebude činiť 308 eur, ale 510 eur, a priemerné preplatenie nebude činiť 170 eur, ale maximum 275 eur a to štátom.

  Ak si to spočítame, tak z 14,28 mil. eur sa to može vyšplhať na 50 milion eur ročne!!! 50 milion eur ročne štát minie peniaze tam kde to nie je treba. Tých 50 milionov by sa oveľa viac hodilo dochodcom, chudobným, bezdomovcom, alebo na nákup klímy a toaletného papieru do nemocníc.
  Súčasná vláda síce urobila o dosť lepšie sociálne opatrenia než vláda predchádzajúca, ale tieto rekreačné poukazy by sa mali hned zrušiť!

  https://e.dennikn.sk/1960143/rekreacne-poukazy-by-mal-docasne-preplacat-stat-teraz-na-to-hlada-peniaze/
  https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/je-to-vonku-pozrite-kolko-ludia-skutocnosti-dostali-rekreacne-poukazy

 3. 3
  Firestorm

  30 ročný muž
  Bratislava

  Nikoho to nezajíma..
 4. 4
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @firestorm tvoj koment ma nezaujíma
 5. 5
  Torpedo08

  29 ročný muž
  kOkOtOvO na Záhorí

  Tolko sa mi nechce citat
 6. 6
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @torpedo08 Kratšie to napísať naozaj nešlo, a nie je to žiaden sloh, ale asi tak 3 minútové čítanie. Ale zhrniem ti to teda :

  Rekreačné poukazy stáli zamestnávatelov okolo 14 milionov eur ročne, no po novom bude rekreačné preukazy preplácať štát, a to bude stáť už okolo 50 milionov eur. 50 milionov eur ročne preplatí štát tým, ktorí sú dostatočne bohatí na to, aby si to zaplatili sami, a teda týchto 50 milionov eur ročne sa vyhodí von z okna, pričom chudobní, bezdomovci, dochodcovia by tieto peniaze potrebovali oveľa viac.
 7. 7
  Torpedo08

  29 ročný muž
  kOkOtOvO na Záhorí

  @6 No to je blbe, ked tak by ich asi mali dostavat iba ludia s nizsimi prijmami
 8. 8
  Kassiar

  23 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  @torpedo08 To ano, ale naco im davat tie poukazy, radsej im tu hodnotu poukazu dat do vyplaty.
 9. 9
  Torpedo08

  29 ročný muž
  kOkOtOvO na Záhorí

  @kassiar njn
 10. 10
  Kassiar

  23 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  Ale konecne mas celkom fakt rozumne forum, ze rekreacne poukazy su zbytocnost.
 11. 11
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @kassiar no však áno, súhlasím, nech im to dajú finančne a dotyčný nech si s tým už urobia čo chcú.
 12. 12
  R4ptor

  26 ročný muž

  väčšina chudobných a bezdomovcov si sami môžu za to kde sú ... prečo brať ešte viac peňazí pracujúcim ľudom a dávať ich lenivým sockám, ktoré vyžierajú štát?
 13. 13
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @r4ptor

  Dochodcovia čo celý život odpracovali, a dostávaju 250 - 300 eurové dochodky, tí patria tiež medzi lenicé socky ? Alebo tí, čo normálne pracujú, no následkom choroby či vyhadzovom prišli o prácu sú tiež lenivé socky ?

  Aj veľká čast bezdomovcov minimálne určitý čas pracovala, no potom sklzla do problémov a dostala sa na ulicu.. Ty si nikdy v živote neurobil chybu ? A kebyže na základe jednej životnej chyby skončíš na ulici dakde v kanáli, páčilo by sa ti to ? Mal by si si vyskúšať aspon na jeden den cez zimu prespať na ulici, hned by si na bezdomovectvo zmenil názor.
 14. 14
  Sidious

  22 ročný chalan

  Uvedomuješ si súdruh, že všetky tvoje plány sú len o zdanení ľudí a prerozdelení peňazí?
  Inak som za zrušenie poukazov.
 15. 15
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @sidious Ok, ale ako inak racionálne by si chcel vyriešiť chudobu na Slovensku ?

  okrem zdanenia a prerozdelenie sú už iba nasledujúce možnosti :

  1: Nájsť na Slovensku ropu, alebo nejaké iné nerastné bohatstvo z ktorého predaja zbohatne celé Slovensko

  2: Pozicať si od ECB, miliardy, a tie potom rozdať obyvateľom.
  Pozn: Toto však nie je riešenie, pretože toto je luxusný život na dlh.

  3: Naučiť chudobných ľudí cudzie jazyky aby išli pracovať do zahraničia.
  Pozn : Nie každý má talent na naučenie cudzieho jazyka, a nie každý chce opustiť rodinu a ísť do zahraničia. 16. 16
  R4ptor

  26 ročný muž

  písal som, že väčšina si za to môže sama a to je aj pravda ... či už ide o drogy, alkohol, gamblerstvo alebo nedostatok rozumu ... samozrejme sú aj výnimky ktoré spomínaš ty, ale to je tak 10% ... o dôchodcoch som nepísal, ale tým vychádza štát dosť v ústrety a nepoznám dôchodcu z môjho okolia, ktorý by na tom bol finančne až tak zle - ak vedia aspoň trošku hospodáriť s peniazmi a mysleli vopred na dôchodok a niečo si prišetrili tak sú v pohode

  každý robí chyby, ale je treba aby sa z nich človek poučil, napravil ich a už ich viac nerobil ... kopec ľudí sa ocitlo na ulici, ale niektorí našli v sebe tú silu, vzchopili sa a dostali sa odtiaľ ... tí, ktorým to takto vyhovuje, nech si tam ostanú
  ak chceš pomáhať ľudom, mala by tu byť nejaká selekcia a nie všetko rovnakým dielom a každému ... inak som za zrušenie poukazov, radšej by som to dostal rovno do vrecka
 17. 17
  Notmehofejk

  39 ročný ujo
  MASSIVE Red Pill

  nebol by som povedal, ze niekto aj jednoduchy a nesporny fakt dokaze podat takym sposobom, ze to znie ako sprostost. ale ty si to zvladol.
 18. 18
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @notmehofejk O akom fakte to hovoríš ?
 19. 19
  Midnight

  31 ročný muž
  čo to zase píše?!

  @tomas55555
  ak je to čo si napísal pravda, tak:
  a) súhlasím, ten nový spôsob je riadna hlúposť

  b) ten starý spôsob mi... tak trochu dáva zmysel. akože... firmy mávajú rôzne zamestnanecké benefity, poukazy na vzdelávacie programy, zľavy na masáže, inde vo svete aj nejaké konkrétne dovolenky a podobne. čiže ten starý spôsob beriem ako formu zamestnaneckého benefitu, aj keď... štátom predpísanú, čo je trošku... hm. nie pekné, z pohľadu firiem, a akoby snaha umelo zvýšiť celoplošnú úroveň zamestnaneckých benefitov. ale... vcelku to tak nejak viem brať že to nie je príliš veľká záťaž pre jednotlivé firmy, a milé pre zamestnancov, hlavne keď si vezmem ako poznám väčšie firmy ako sa svojich zamestnancov snažia žmýkať čo to ide.

  b.2) to je "zamestnanci práve vo väčších firmách majú obvykle nie až také nízke platy" je úplná hlúposť. najjednoduchší a najjasnejší príklad - choď sa spýtať roboša za pásom vo volkswagene, aký má plat. viac ako 800 to nebude. keď už chceme takto hlúpo zovšeobecňovať, tak práve naopak, väčšina výrobných pozícií je vo veľkých firmách, a väčšina výrobných pozícií je zároveň úrovňou platu v tých nižších vrstvách. ale celé to zovšeobecnenie je podľa mňa hlúpe a silno skresľujúce

  c) ten nový systém, že to prepláca štát... je úplne odveci. neviem čo viac k tomu povedať.

  @15 socializmus ešte v žiadnom štáte v histórii chudobu nevyriešil. doteraz najefektívnejším nástrojom na riešenie chudoby sa zdá byť podpora rastu ekonomiky. a zlepšovanie vzdelanosti a finančnej gramotnosti obyvateľstva.

  @12 @R4ptor
  "Medzi najčastejšie subjektívne príčiny, ktoré uvádzajú autori patria aj tieto:
  – vzťahové problémy v rodine – partnerské, súrodenecké alebo rodičovské,
  – úmrtie partnera alebo rodičov (respektíve blízkej osoby),
  – zdravotné postihnutie,
  – strata zamestnania, rôzne znevýhodnenia v prístupe na trh práce,
  – migrácia za prácou do veľkých miest, kde je jedinec odkázaný sám na seba,
  – neschopnosť plniť podmienky spojené s užívaním bytu/domu (platba nájomného a energií),
  – strata bytu/domu v dôsledku iných okolností (podvod, právny nárok iných
  osôb),
  – výstup z ústavného zariadenia (detský domov, psychiatrická liečebňa),
  – návrat z výkonu trestu odňatia slobody,
  – sklon k nekonvenčnému spôsobu života prijatý ako riešenie problémov,
  – rôzne druhy závislostí."
  http://www.humannageografia.sk/clanky/55_2_04_Milackova_Rochovska.pdf

  všimni že závislosti sú na poslednom mieste. a na prvom "rodinné problémy", medzi ktoré patrí aj rozvod (a z neho vyplývajúca strata majetku ktorý ide bývalej manželke). aj keď... technicky vzaté, za rozvod si svojim spôsobom môže človek sám skrz výber nesprávneho životného partnera =D

  "samozrejme sú aj výnimky ktoré spomínaš ty, ale to je tak 10%"

  40-60% bezdomovcov trpí psychickými poruchami. čiže aj toto tvoje tvrdenie vyvrátené.

  "ak chceš pomáhať ľudom, mala by tu byť nejaká selekcia a nie všetko rovnakým dielom a každému"

  selekcia vždy je a vždy bude. to že si to neuvedomuješ len potvrdzuje to čo je vidno z tvojich predošlých tvrdení - že nevieš o čom hovoríš.
 20. 20
  Tomas55555

  25 ročný muž

  @midnight

  1) "ak je to čo si napísal pravda, tak: súhlasím, ten nový spôsob je riadna hlúposť"

  Je to pravda, že štát to má v záujme dotovať, dal som na to i zdroj.

  2) Ja nesúhlasím ani s tým starým sposobom, pretože tie peniaze viac potrebujú dochodcovia, či bezdomovci, než nejakí zamestnanci s 800 eurovým platmi.

  3) "najjednoduchší a najjasnejší príklad - choď sa spýtať roboša za pásom vo volkswagene, aký má plat. viac ako 800 to nebude."

  A tebe sa zdá 800 eurový plat málo ? To bude asi tým že si Itčkar a asi zarábaš 2500 tisíc euro, a preto sa ti 800 eur zdá málo, hoci to je slušný plat.
  Sesternica pracuje vo volkswagene v lakovni, a dostáva 750 eur mesačne, ale k tomu má ešte rozne gastráče navyše a raz do roka spravidla dostane nejakú odmenu vo výške 1000 eur.

  4) "ten nový systém, že to prepláca štát... je úplne odveci. neviem čo viac k tomu povedať."

  V tomto s tebou súhlasím

  5) "socializmus ešte v žiadnom štáte v histórii chudobu nevyriešil."

  Neviem či sa správne rozumieme, a ani neviem čo ty myslíš pod pojmom "chudoba" ? Ja si pod pojmom chudoba predstavujem živorenie a situáciu ked človek nedokáže finančne pokryť jednu zo svojich životných nevyhnutností, ako sú napríklad potraviny, cena energií, bývanie, lieky, atd.

  A na Slovensku je tých ľudí ktorí bud nemajú peniaze nazvyš na lieky, alebo na potraviny (že si nemožu kúpiť mäso alebo jogurty) veľa.

  "doteraz najefektívnejším nástrojom na riešenie chudoby sa zdá byť podpora rastu ekonomiky."

  No povedz ako by sa podľa teba mala naštartovať slovenská ekonomika ?

  "a zlepšovanie vzdelanosti a finančnej gramotnosti obyvateľstva."

  Zdá sa ty že Slováci nemajú dostatočné vzdelanie ? Ako a v čom by si chcel zvýšiť vzdelanost obyvatelstva ? Co myslíš pod pojmom finančná gramotnosť ?

  6) Zaujímavý ten link o príčine bezdomovectva, dakujem ti zan. Na ulici dnes skoro každý bezdomovec pije alkohol, no podľa tvojej štatistiky len málo ľudí sa stane bezdomovcami na základe svojej závislosti, a teda asi všetci tí bezdomovci začali piť alkohol až vtedy ked skončili na ulici, asi aby to ľahšie vstrebali.