Fórum pridal Rebarboe, 3. 3. 2019 11:57 do kategórie Umenie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Saint Denis, gotika

0
Rebarboe

18 ročné dievča
Zmrzlinový zámok Vasilja Blaženého, Candyland

Hľadám niekoho, kto sa vyzná do gotickej architektúry a povedal by mi prečo je na katedrále Saint Denis len jedna veža
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Hnisavica

tvári sa, že má 3 roky

https://en.wikipedia.org/wiki/Basilica_of_Saint-Denis#Removal_and_reconstruction_of_the_north_tower

Tuto píšu, že ju v 19. storočí poškodilo tornádo a nepodarilo sa ju opraviť, tak ju strhli.
  2. 2
    Rebarboe

18 ročné dievča
    Zmrzlinový zámok Vasilja Blaženého, Candyland

@hnisavica ďakujem
  3. 3
    Skvrnka

22 ročné dievča
    parkovisko za Viedňou

To s tým tornádom som nevedela. Ja som počula iba o ľudskej motivácií, prečo im nestálo za tú snahu to dokončiť/opraviť.

Saint Denis patrí do ranej gotiky (asi okolo 1140), potom začala frčať čoskoro iná móda - vrcholnej gotiky (1200). Kým raná je taká ťažkopádnejšia, mohutná, skôr v štýle románskeho slohu, vrcholná odľahčuje steny, snaží sa čo najviac miestnosť presvetliť vitrážami, je priestorovo rozmernejšia, rastie ešte viac do výšky, je vyčačkanejšia, atď.

Takéto budovy sa stavali aj niekoľko rokov, čiže kým Saint Denis stihli dokončiť (srali sa s ním dosť dlho :D), sloh sa pohol ďalej a radšej sa venovali iným stavbám - v ich ponímaní modernejším.

A potom ešte, ale toto je len môj dohad - Saint Denis je v Paríži v matke paži, čo si možno potom aj uvedomili, že je pekne na riť (Parížania by ti odpovedali, že to ani nie je v Paríži, fakt) :D A stavba gotických chrámov sa potom posunula viac do centra Paríža, mimo toho, i zoskupenie chrámov vrcholnej a neskorej gotiky je dosť blízko pri sebe.
  4. 4
    Hnisavica

tvári sa, že má 3 roky

@skvrnka Hej, ja som to zjednodušil, lebo tam sa to dá podrobnejšie doštudovať, oni ju potom zrejme z bezpečnostných a asi aj iných dôvodov rozobrali s tým, že neskôr ju zrekonštruujú (aj tie kamene odložili či čo) a myslím, že práve teraz niekedy sa do toho chcú pustiť.
  5. 5
    Skvrnka

22 ročné dievča
    parkovisko za Viedňou

@hnisavica škoda škodúca, s tou jednou vežou vyzerá podľa mňa lepšie a zaujímavejšie :D