Fórum pridal Google123, 20. 4. 2017 20:26 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Som...

0
Google123

16 ročný chalan
Stará Ľubovňa

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Hagelslag

23 ročný chalan

Neviem, podľa mňa každý človek je tak pol na pol, veď chudobný tiež nik nechce byť...
  2. 2
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

https://www.youtube.com/watch?v=6dlmS9Avq_A

Snáď aspoň väčšina pochopí čo týmto odkazom na Platóna chcem povedať a že je to k téme.
  3. 3
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@hagelslag To vôbec nie je o chudobe........Ak to autor fóra tak berie tak potom nechápe vôbec svojej ankete.
  4. 4
    Hagelslag

23 ročný chalan

@kierkegaard Tak potom som ja primitív....nechápem
  5. 5
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@hagelslag v skratke - materializmus verí že všetko je z hmoty, všetko je matéria a v podstate neverí v dušu (je aj zo pár výnimiek iste a za túto definíciu by ma dosť ľudí zvozilo ale v základe je to fajn) A idealizmus je opak toho - verí v nejakú ideu, niečo transcendentné. Niečo ideálne......Podobenstvo o jaskyni vo videu @2 Tiene = materializmus. To čo robí tiene = idealizmus. Veľmi stručne a menej presne povedané.
  6. 6
    Verdamt

25 ročný muž

There is no self.
  7. 7
    Hagelslag

23 ročný chalan

@kierkegaard Aha dík za vysvetlenie, ja som stále bral materializmus ako honbu za peniazmi a idealizmus ako tie duchovné rečičky...ale dík za objasnenie ešte raz....potom sa neprikláňam ani k jednej z možností, lebo jedna bez druhej je nedokončená...
  8. 8
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@kierkegaard a kto tu hovoril, že ja to beriem ako @1, ja tomu rozumiem, inak by som asi nezakladal toto fórum. :-/
  9. 9
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@google123 Tak fajn.
  10. 10
    Emzááák

36 ročný ujo

Z pohľadu na majetok som idealista. Nezaujímajú ma statky, domy autá, ale skôr to filozofovanie. Ale z hľadiska napr. dokazovania viny na súde som materialista, pokiaľ nemáte vrahovu zbraň s testami jeho odtlačkov, tak ma nikto nepresvedčí. Príkladov sa dá nájsť mnoho.
  11. 11
    Sadistrom

29 ročný muž
    polia luky lesy

fetautista
  12. 12
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard to s tou jaskynou si pamatam ze sme mali na občianskej vychove :D a aj tak nechapem ako na zaklade toho mam vediet ci som materialista alebo idealista? :D
  13. 13
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

Ako keby sa to vylučovalo
  14. 14
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

Fekalista
  15. 15
    Morningcoffe

18 ročné dievča
    in the sky with a diamonds

Verte ci neverte ale včra som o tom uvažovala v električke
  16. 16
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@lenkaska1 Áno. :D Však ono to je v podstate podobenstvo práve o tom.....to čo je v jaskyni - svet matérie v ktorom v podstate aj tak všetci žijeme. To čo je mimo jaskyne je svet ideí - kto verí že okrem jaskyne už nič nie je tak je materialista kto verí že to čo vidíme je len zdanie a predchádza nás nejaký iný "svet" nejaká idea tak je idealista.
  17. 17
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa Chceš povedať že sa to nevylučuje? Ty si múdry ako rádio ale ako rádio z 19. storočia.
  18. 18
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard mne to príde ako úplná blbosť... lebo napríklad ja by som mu verila aj keby tam som pripútaná ... lebo predsa viem, že on bol odpútaný a videl ten svet čo ja nie. Kdezto logicky, ze ak by cely cas sedel vedla mna priputany a zacal nieco hovorit a vymyslat si ake to je mimo jaskyne a hovoril by to ako nieco pravdive, tak by som mu neverila lebo viem ze sa to nemal ako dozvediet. Ja som proste realista.
  19. 19
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@lenkaska1 Lenka zamerala si sa na zlú časť toho podobenstva, ten záver sa niekedy ani neprednáša. :) Hlavné je to ako pekne Platón vysvetliť materializmus a idealizmus na tomto podobenstve. Povedzme že ľudia mimo jaskyne sú ľudia po klinickej smrti potom je reálne im veriť?
  20. 20
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@kierkegaard @2 (thumbs)
  21. 21
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard Tak lebo som si to vysvetlila po svojom. Ale to je blbosť :D lebo keby si to vysvetlím hentak ako ty píšeš, t.j. idealizmus je to čo je von mimo jaskyne a materializmus je jaskyňa, tak idealizmus je vlastne realita a materializmus je obmedzený postoj ...
    no neviem presne ako funguje klinická smrť, takže sa neviem vyjadriť
  22. 22
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@lenkaska1 Áno, tak to chápali prvý idealisti a ja to tak chápem svojim spôsobom tiež.
  23. 23
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard tak potom si asi nikto neprizná, že je obmedzený a všetci sme idealisti t.j. realisti :D
  24. 24
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@lenkaska1 Ja si to priznám a okrem mňa isto veľa ľudí. :D Ale poznám ľudí čo si to nepriznajú a veria tomu že všetko je matéria a nič nad matériu neexistuje, smutný život majú, málo sa usmievajú.
  25. 25
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard ty si si to nepriznal alebo si si nemal co priznat, pretoze si hlasoval za idealista :D asi si ma trošku zle pochopil, ja som chcela povedať, že nikto si neprizná, že je obmedzený = materialista = všetci sú idealisti a budú hlasovať za idealista
  26. 26
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@lenkaska1 Aha, chápem. Dám ti hviezdičku.
  27. 27
    Lenkaska1

22 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard ďakujem :) som rada, že si ma pochopil :)
  28. 28
    Redchevrolet

32 ročná žena
    Bratislava

@kierkegaard
    Prave som sa tu dozvedela, ze materializmus/idealizmus je nieco uplne ine, ako som si povodne myslela :)
    Takze potom som typicky materialista.
  29. 29
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@redchevrolet Zas ja nehovorím nejaké dogmy - že tak vo filozofii je a bodka. Tak to neberte. Ale tak väčšina filozofov by som ňou súhlasila asi. Takže okey, asi si materialista teda. :D
    @melancholik Ty máš pár semestrov za sebou, čo povieš na moje vysvetlenie?
  30. 30
    Redchevrolet

32 ročná žena
    Bratislava

@kierkegaard
    Tak som to nemyslela :) V tomto sa vobec nevyznam a moja predstava bola zrejme mylna, co takto narychlo potvrdil aj ujo Gugel. Takze dakujem, prave si v niecom poucil materialistu :)
  31. 31
    Melancholik

25 ročný muž

necital som to takze az budem mat cas pozriem sa @kierkegaard
  32. 32
    Kuko1965

hrá sa, že má 0 rokov

Žalostne málo možností.
    Realista.
    Verím v Boha. Nie však takého, akého si čitateľ tohto môjho príspevku predstavuje. :-)
    Neverím že náš štát je demokratický. Verím že je plutokratický.
    Verím že väčšinou neplatí že 1 + 1 = 2
    Viem že najprv bolo vajce. Až potom sliepka. Verím v platnosť prírodovedných zákonov v bežných Zemských podmienkach. V tom som idealista.
    A tak ďalej.
  33. 33
    Ye6xncvl

17 ročné dievča

@kierkegaard ja len.. to som ñou mi rezalo oci (hehe) so mnou nabuduce (:
  34. 34
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@ye6xncvl Ďakujem za poučenie, najmem si ťa ako asistentku a hlavnú slečnu cez korektúru.
  35. 35
    Savvym

24 ročný chalan

oboje, moja ideálna predstava je mať veľa materiálu. @google123
  36. 36
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@savvym ja o voze, ty o koze, ale šak v pohode... :D
  37. 37
    Savvym

24 ročný chalan

a ty si riadne nechápavý, to nie je prvý krát. Vážne neviem čo si o tebe myslieť. @google123
  38. 38
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@savvym prvýkrát sa píše spolu a nie prvýkrát. A nemusíš ma označovať, keď som dané fórum založil ja. :D
  39. 39
    Savvym

24 ročný chalan

ty si riadny inteligent. Keby si aj chápal, čo som ti napísal. @google123
  40. 40
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@savvym ok, tak poďme si to rozobrať. Keď že sa mi tu nechcelo rozpisovať čo je materializmus a idealizmus, tak som na nete našiel veľmi pekný článok čo dané filozofie znamenajú. https://frantisekhodonsky.blog.sme.sk/c/76249/Idealizmus-a-materializmus.html

Môžeš mi potom teda vysvetliť čo má spoločné tvoja predstava vlastniť veľa materiálu s filozofickými smermi? :D