Fórum pridal Google123, 20. 4. 2017 20:26 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Som...

0
Google123

16 ročný chalan
Stará Ľubovňa

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Hagelslag

22 ročný chalan
    U teba doma

Neviem, podľa mňa každý človek je tak pol na pol, veď chudobný tiež nik nechce byť...
  2. 2
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

https://www.youtube.com/watch?v=6dlmS9Avq_A

Snáď aspoň väčšina pochopí čo týmto odkazom na Platóna chcem povedať a že je to k téme.
  3. 3
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@hagelslag To vôbec nie je o chudobe........Ak to autor fóra tak berie tak potom nechápe vôbec svojej ankete.
  4. 4
    Hagelslag

22 ročný chalan
    U teba doma

@kierkegaard Tak potom som ja primitív....nechápem
  5. 5
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@hagelslag v skratke - materializmus verí že všetko je z hmoty, všetko je matéria a v podstate neverí v dušu (je aj zo pár výnimiek iste a za túto definíciu by ma dosť ľudí zvozilo ale v základe je to fajn) A idealizmus je opak toho - verí v nejakú ideu, niečo transcendentné. Niečo ideálne......Podobenstvo o jaskyni vo videu @2 Tiene = materializmus. To čo robí tiene = idealizmus. Veľmi stručne a menej presne povedané.
  6. 6
    Verdamt

25 ročný muž
    Pustina pri Trnave.

There is no self.
  7. 7
    Hagelslag

22 ročný chalan
    U teba doma

@kierkegaard Aha dík za vysvetlenie, ja som stále bral materializmus ako honbu za peniazmi a idealizmus ako tie duchovné rečičky...ale dík za objasnenie ešte raz....potom sa neprikláňam ani k jednej z možností, lebo jedna bez druhej je nedokončená...
  8. 8
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@kierkegaard a kto tu hovoril, že ja to beriem ako @1, ja tomu rozumiem, inak by som asi nezakladal toto fórum. :-/
  9. 9
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@google123 Tak fajn.
  10. 10
    Emzááák

35 ročný ujo

Z pohľadu na majetok som idealista. Nezaujímajú ma statky, domy autá, ale skôr to filozofovanie. Ale z hľadiska napr. dokazovania viny na súde som materialista, pokiaľ nemáte vrahovu zbraň s testami jeho odtlačkov, tak ma nikto nepresvedčí. Príkladov sa dá nájsť mnoho.
  11. 11
    Sadistrom

28 ročný muž
    polia luky lesy

fetautista
  12. 12
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard to s tou jaskynou si pamatam ze sme mali na občianskej vychove :D a aj tak nechapem ako na zaklade toho mam vediet ci som materialista alebo idealista? :D
  13. 13
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

Ako keby sa to vylučovalo
  14. 14
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

Fekalista
  15. 15
    Morningcoffe

18 ročné dievča
    in the sky with a diamonds

Verte ci neverte ale včra som o tom uvažovala v električke
  16. 16
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@lenkaska1 Áno. :D Však ono to je v podstate podobenstvo práve o tom.....to čo je v jaskyni - svet matérie v ktorom v podstate aj tak všetci žijeme. To čo je mimo jaskyne je svet ideí - kto verí že okrem jaskyne už nič nie je tak je materialista kto verí že to čo vidíme je len zdanie a predchádza nás nejaký iný "svet" nejaká idea tak je idealista.
  17. 17
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@vsakpredsajaa Chceš povedať že sa to nevylučuje? Ty si múdry ako rádio ale ako rádio z 19. storočia.
  18. 18
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard mne to príde ako úplná blbosť... lebo napríklad ja by som mu verila aj keby tam som pripútaná ... lebo predsa viem, že on bol odpútaný a videl ten svet čo ja nie. Kdezto logicky, ze ak by cely cas sedel vedla mna priputany a zacal nieco hovorit a vymyslat si ake to je mimo jaskyne a hovoril by to ako nieco pravdive, tak by som mu neverila lebo viem ze sa to nemal ako dozvediet. Ja som proste realista.
  19. 19
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@lenkaska1 Lenka zamerala si sa na zlú časť toho podobenstva, ten záver sa niekedy ani neprednáša. :) Hlavné je to ako pekne Platón vysvetliť materializmus a idealizmus na tomto podobenstve. Povedzme že ľudia mimo jaskyne sú ľudia po klinickej smrti potom je reálne im veriť?
  20. 20
    Georg21

9 ročný chlapec
    ירושלים

@kierkegaard @2 (thumbs)
  21. 21
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard Tak lebo som si to vysvetlila po svojom. Ale to je blbosť :D lebo keby si to vysvetlím hentak ako ty píšeš, t.j. idealizmus je to čo je von mimo jaskyne a materializmus je jaskyňa, tak idealizmus je vlastne realita a materializmus je obmedzený postoj ...
    no neviem presne ako funguje klinická smrť, takže sa neviem vyjadriť
  22. 22
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@lenkaska1 Áno, tak to chápali prvý idealisti a ja to tak chápem svojim spôsobom tiež.
  23. 23
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard tak potom si asi nikto neprizná, že je obmedzený a všetci sme idealisti t.j. realisti :D
  24. 24
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@lenkaska1 Ja si to priznám a okrem mňa isto veľa ľudí. :D Ale poznám ľudí čo si to nepriznajú a veria tomu že všetko je matéria a nič nad matériu neexistuje, smutný život majú, málo sa usmievajú.
  25. 25
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard ty si si to nepriznal alebo si si nemal co priznat, pretoze si hlasoval za idealista :D asi si ma trošku zle pochopil, ja som chcela povedať, že nikto si neprizná, že je obmedzený = materialista = všetci sú idealisti a budú hlasovať za idealista
  26. 26
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@lenkaska1 Aha, chápem. Dám ti hviezdičku.
  27. 27
    Lenkaska1

21 ročné dievča
    Bratislava

@kierkegaard ďakujem :) som rada, že si ma pochopil :)
  28. 28
    Redchevrolet

31 ročná žena
    Bratislava

@kierkegaard
    Prave som sa tu dozvedela, ze materializmus/idealizmus je nieco uplne ine, ako som si povodne myslela :)
    Takze potom som typicky materialista.
  29. 29
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@redchevrolet Zas ja nehovorím nejaké dogmy - že tak vo filozofii je a bodka. Tak to neberte. Ale tak väčšina filozofov by som ňou súhlasila asi. Takže okey, asi si materialista teda. :D
    @melancholik Ty máš pár semestrov za sebou, čo povieš na moje vysvetlenie?
  30. 30
    Redchevrolet

31 ročná žena
    Bratislava

@kierkegaard
    Tak som to nemyslela :) V tomto sa vobec nevyznam a moja predstava bola zrejme mylna, co takto narychlo potvrdil aj ujo Gugel. Takze dakujem, prave si v niecom poucil materialistu :)
  31. 31
    Melancholik

25 ročný muž

necital som to takze az budem mat cas pozriem sa @kierkegaard
  32. 32
    Kuko1965

hrá sa, že má 2 roky
    Bratislava

Žalostne málo možností.
    Realista.
    Verím v Boha. Nie však takého, akého si čitateľ tohto môjho príspevku predstavuje. :-)
    Neverím že náš štát je demokratický. Verím že je plutokratický.
    Verím že väčšinou neplatí že 1 + 1 = 2
    Viem že najprv bolo vajce. Až potom sliepka. Verím v platnosť prírodovedných zákonov v bežných Zemských podmienkach. V tom som idealista.
    A tak ďalej.
  33. 33
    Ye6xncvl

16 ročné dievča

@kierkegaard ja len.. to som ñou mi rezalo oci (hehe) so mnou nabuduce (:
  34. 34
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Špeh na Venuši

@ye6xncvl Ďakujem za poučenie, najmem si ťa ako asistentku a hlavnú slečnu cez korektúru.
  35. 35
    Savvym

23 ročný chalan

oboje, moja ideálna predstava je mať veľa materiálu. @google123
  36. 36
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@savvym ja o voze, ty o koze, ale šak v pohode... :D
  37. 37
    Savvym

23 ročný chalan

a ty si riadne nechápavý, to nie je prvý krát. Vážne neviem čo si o tebe myslieť. @google123
  38. 38
    Google123

16 ročný chalan
    Stará Ľubovňa

@savvym prvýkrát sa píše spolu a nie prvýkrát. A nemusíš ma označovať, keď som dané fórum založil ja. :D
  39. 39
    Savvym

23 ročný chalan

ty si riadny inteligent. Keby si aj chápal, čo som ti napísal. @google123