Fórum pridal Kassiar, 10. 4. 2018 17:25 do kategórie Politika. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Ste za spoločný európsky štát?

0
Kassiar

21 ročný chalan
(凸ಠ益ಠ)凸

Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  niečo ako USE? (hehe) pekná kktina...
 2. 2
  Emzááák

  17 ročný chalan
  Kysuce

  Niektoré národnosti by sa cítili utláčané a to by viedlo k rozbitiu celej EU, no thanks, it's good now...
 3. 3
  Moonlawoo

  hrá sa, že má 1 rok

  Keďže obľúbenou voľnočasovou aktivitou Európanov je vzájomné vraždenie sa, tak nám ani nič iné nezostáva.
 4. 4
  Tomias

  hrá sa, že má 1 rok

  nestači nam terajši bruselsky diktat? to by už dupľom stratilo slovensko suverenitu
 5. 5
  Hoperpohroma

  tvári sa, že má -68 roky
  tulam sa

  keby nam vybudovali cesty a pracovne prilezitosti tak preco nie :D najlepsie keby sme ani vladu nemali lokalnu, lebo slovaci sa nikdy nenaucia volit perspektivne
 6. 6
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  Z dlhodobého hľadiska je to jediný možný rozumný krok.
 7. 7
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  A z krátkodobého...asi občianska vojna. Lebo “dyktat bruselu, zydia, iluminaty a samotni satan chcú zotročiť sloveänou”. Kokoti vždy stali a vždy budú stať v ceste pokroku.
 8. 8
  H8r

  24 ročný chalan
  Bohužel Bar

  Presne ako píše @hoperpohroma , takmer vždy radšej so-called "diktát Bruselu" ako slovenským národom navolení chuji.
 9. 9
  Lordnorton

  hrá sa, že má 2 roky
  Nová Dubnica

  Spoločný štát by priniesol fiškálnu úniu a väčšiu šancu na riešenie štrukturálnych rozdielov v EU.
  Jedinú obavu mám, z vítaciej politiky EU. Keby sa normálne držali hranice, tak by to bolo ok.
 10. 10
  Kassiar

  21 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  @h8r Vystihol si to presne (thumbs)
  Ale alternatíva stále existuje (mimo parlamentu), ale bohužial v parlamente nie.
 11. 11
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  Ano to je jasné, ale len ak by hlas všetkých štátov napr. v nejakej forme federácie, mal rovnakú váhu.
 12. 12
  Jagang

  29 ročný muž
  I´ll catch you in your dreams

  Gena este aj na grafe maju cervenu farbu....practe sa nikto takych na sk nepotrebuje...
 13. 13
  Marjy77

  19 ročné dievča
  Wilderland

  je ťažké predpovedať čo bude v budúcnosti, takže je možné že niekedy o 100-1 000-10 000 rokov nastane situácia keď to bude vhodné, ale v tejto chvíli to tak nie je
 14. 14
  Kassiar

  21 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  @james98 Hlas štátu závisí od počtu obyvatelov, tak je jasné že Nemecko (takmer 100 miliónov obyvaťelov) ho má najväčší. Aj v USA máš to isté napr. že Kalifornia, New York, Florida, Texas, Illinois prehlasujú tie všetky ostatné, lebo v nich žije najviac ľudí.
 15. 15
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  @14 To áno, ale dá sa spraviť aj demokratickejšie - lebo je nemyslitelné aby silnejšie štáty rozhodovali o slabších. Nejaký vyvažovací mechanizmus - prípadne vždy pred väčším a dôležitejším rozhodnutím široký konsenzus a to takým spôsobom, aby rozhodnutie vyhovovalo všetkým partnerom. Nepáči sa mi predstava, že by silnejší aktér mal rozhodovať v celo-federatívnych otázkach. Takže si to predstavujem ako silnú konsenzuálnu formu demokracie, kde by možno bola demokracia viac posilňovaná na úkor autoritatívnych rozhodnutí.
 16. 16
  Sasi2680

  26 ročná žena

  asi by som Bola za @5 @6 @7 @8 @9
 17. 17
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  @15 Lebo vždy máš 2 možnosti. Buď budeš eskalovať napätie a nespokojnosť u nejakej časti partnerov, alebo sa budeš snažiť situáciu demokraticky vyvažovať a upokojovať. Prvá možnosť takmer vždy zlyháva.
 18. 18
  Firestorm

  29 ročný muž
  Bratislava

  Nie
 19. 19
  Wistingher

  22 ročný chalan
  Bratislava

  Prinieslo by to veľa výhod. Ale bol by veľmi nestabilný. Každý by si nárokoval niečo, a všade by niekto proti niečomu protestoval. ... Napr. neviem si predstaviť, ako by sa Srbi zniesli s Kosovom ako v jednom štáte ... :D ... A Maďari so Slovákmi takisto :D ... Dalo by sa veľa takýchto skupín vymenovať... Podľa mňa EU úplne stačí. Možno v rámci EÚ nejak zvýšiť právomoci alebo možnosti v rámci dohody... ale to tiež ťažko...
 20. 20
  Moonlawoo

  hrá sa, že má 1 rok

  @h8r Ale boli by to NAŠI chuji!!
 21. 21
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  no, takto. pokojne nech ostanu "hranice statov" v ramci zachovania nejakej kultury a komunit ludi sebe blizkych. predsalen, multikulturna spolocnost nie je pre kazdeho. osobne proti nej nic nemam, ale aj tak sa citim a asi aj vzdy budem citit prijemnejsie v meste, kde je majorita "mojich". ale na druhej strane, tato planeta je uz peknych par rokov jeden celok a jeden celok si nevyhnutne vyzaduje centralizovanu vladu. tam niet o com. keby som zobral korporat a dal kazdemu oddeleniu autonomiu, tak skrachuje. a rovnako to pojde aj s civilizaciou pri zachovani sucasnej formy vlady, lebo je za tym ten isty princip. hrat sa na staty kvoli nejakemu hlupemu historicko-patriotsko-dementnemu neviem comu, je skratka picovina. vacsina rozhodnuti dnesnych statov ma globalny dopad. a je neudrzatelne, aby niekoho akcie mali dopad mimo jeho sferu vplyvu a kompetencii. centralizacia vlady je nevyhnutna a cim skor k tomu dojde, tym lepsie pre vsetkych. okrem retardovanych patriotov, no.
 22. 22
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  @james98 lenze cim komplexnejsie a zlozitejsie su problemy, o ktorych politika rozhoduje, tym vacsiu ulohu zohravaju nedokonalosti demokracie. a dojde to do bodu (aj ked, podla mna to v tom bode uz davno je, lebo ved, pozri sa na vysledky volieb vsade okolo seba), ked demokracia v jej momentalnej podobe zacne byt doslova kontraproduktivna. lebo priemerny volic NEMA NAJMENSIU SANCU zhodnotit, ktory kandidat tieto problemy dokaze riesit a ktory nie. ak ma v buducnosti fungovat demokracia, tak jedine s vyraznymi zmenami. hoci ja by som sa za istych okolnosti nebranil ani jej uplnemu zruseniu.
 23. 23
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  @22 a toto je situacia dnes. co to bude o 10/20/30 rokov, ked budu musiet politici vykonavat rozhodnutia o technologiach, ktorym poriadne nerozumeju ani ich tvorcovia? a ako pride priemerny volic k tomu, aby vedel zhodnotit, kto bude vediet zhodnotit, co je spravne urobit?
 24. 24
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  @23 pici. deja vu. nebavili sme sa uz na tuto temu? :D
 25. 25
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  @notme Veď v tom je problém, ak vnímaš demokraciu iba v zastupiteľskom zmysle a z pohľadu širokých más iba ako volebný akt. V liberálnej demokracii funguje zastupiteľský stranícky systém, ktorý si vyžaduje značné množstvo peňazí aby vôbec niekto mohol byť zvolený. Čo sa týka parlamentu, tak môže byť zvolená len strana. Na to, aby strana mohla byť zvolená, potrebuje kapitál. Ak ho nemá, získa ho len prostredníctvom kapitálu napríklad od veľkých podnikateľov, oligarchov, ktorí za svoju investíciu zákonite budú niečo požadovať - nikto ti nedá peniaze len tak. To znamená, že to, ako je nastavený systém, determinuje zároveň to, že niekto za danou stranou stojí (a to zakaždým). Ak by sme sa chceli vyhnúť prepojeniu oligarchov na politiku museli by sme zmeniť volebný systém.

  Tak napr. na Slovensku máme 1 volebný obvod. Bolo by potrebné vytvoriť viacero menších volebných obvodov na lokálnej úrovni (týchto lokálnych úrovní by mohlo byť veľa - niečo ako špirála). Za dané obvody by boli volení lokálne známi ľudia, čo by si vyžadovalo menšie množstvo peňazí, a zároveň by sa znížilo riziko, že za každým jedným potenciálnym zastupitelom by stál nejaký podnikateľ, ktorý by za svoju dotáciu niečo vyžadoval. Ľudia by si transparentnejšie mohli zvoliť svojho zastupitela, ktorý by mal napr. povinnosť pravidelne zverejňovať svoje aktivity, finančné zdroje atď. Ak by sa zaviedlo tiež napr., že ak títo lokálni zastupitelia v niečom zlyhajú, alebo budú netransparentní, ľudia v danom obvode ich môžu odvolať a nahradiť - dalo by sa to ešte vo väčšej miere kontrolovať. Ak sa ale niektorí zastupitel správal nezodpovedne a napr. si ulieval peniaze, alebo začal spolupracovať s nejakým oligarchom, a pritom by ľudia v danom obvode neprejavili záujem o jeho odvolanie, mohol by vzniknúť mechanizmus na celonárodný tlak na jeho výmenu. Atď. atď. to by sa dalo urobiť aj na federálnej úrovni (ak by vznikla napr. európska federácia).
 26. 26
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  @james98 to je prilis malo a prilis neskoro. respektive, hlavne prilis neskoro. system to v principe nie je zly, no stale neriesi fakt, ze priemerny volic dostatocne nevidi do problematik, ktore riesi politika, a pre to nie je schopny volit spravne. a bude horsie, lebo tie problemy su coraz narocnejsie. uz davno sa nerozpravame o tom, ze jeden politik zastava pestovanie kukurice a druhy chov dobytka a volici volia na zaklade toho, co budu papat radsej.

  tento system do velkej miery riesi korupciu, ale to je tak vsetko, co robi. a to je na federalnej urovni v dnesnom svete stale zufalo malo. hlasom ludi treba dat vahu. ono mi pride dost absurdne, ze hlas vysokoskolskeho profesora, povedzme, ma rovnaku hodnotu ako hlas toho najposlednejsieho kopaca kanalov z hornej dolnej. a ani to mi nepripada ako dostatocne opatrenie. vaha hlasu obcana by musela zavisiet od toho, ake blizke a relevantne su jeho vedomosti v odbore, ktoreho "minister" sa prave voli. hoc aj na urovni malych okrskov. jasne, ze ekonom bude mat o ekonomike lepsi prehlad ako biolog, tak pri volbe zastupitela pre ministerstvo financii bude mat jeho hlas vyssiu vahu. pri volbe zastupitela pre ministerstvo zivotneho prostredia zase naopak. to je jedina forma demokracie, ktora by mohla byt aspon ako-tak funkcna.
 27. 27
  Notme

  24 ročný chalan
  najvacsi ko...hut na birci

  demokracia nikdy nebola navrhnuta a ani prisposobena pre dnesny svet. a tento prosty fakt sa z nejakeho dovodu totalne ignoruje. pouzivat milenia stary (let that sink in) system prakticky bezo zmeny a cakat, ze bude fungovat, hoci sa od doby, kedy vznikol, zmenilo doslova uplne vsetko a to hned niekolkokrat...rly? vie mi dakto povedat, o aku logiku sa toto pocinanie opiera?
 28. 28
  Torpedo08

  27 ročný muž
  kOkOtOvO

  @notme tu s tebou asi suhlasim s tym poslednym komentom