Fórum pridal Darksider96, 20. 10. 2019 14:49 do kategórie Dejiny, história. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Sviatok všetkých svätých VS Halloween

0
Darksider96

23 ročný chalan
Underworld

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

Kde je možnosť, že ani jeden? Aj tak sú oba v podstate o tom istom.
  2. 2
    Riddler

26 ročný muž
    Turiec

SVS má pre mňa určite väčšiu hodnotu, emočnú a duchovnú, halloween ani moc neoslavujem, ale urobím radosť svojim blízkym, vyrobil som takých netopierov, ktorých naplním sladkosťami :)
  3. 3
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

ako sa to vezme - s rodicmi SVS, s kamosmi asi na hroby nepojdem, tak mame stretko u nich na byte v maskach
  4. 4
    Bebekex

26 ročná žena

akoze ma hroby domov nechodievam
    na mrtvych spominam sama v sebe
    a halloween beriem ako moznost vyblaznit sa v maske bez toho,aby to bolo divne
  5. 5
    Grietusha

36 ročná teta
    world citizen, človák

ani jedno, ja slávim mamkine narodky.
  6. 6
    Erixa

22 ročné dievča
    Raxacoricofallapatorius

Z duchovného hľadiska SVS...

Ale behať v maske je väčšia zábava
  7. 7
    Poke

7 ročný chlapec
    Prešov

esteticky sa mi viac páčia svs lebo sme vtedy chodili na návštevy, hroby a dosť sa hovorilo o minulých predkoch + tá atmosféra jesene v plnom prúde.... ach

ale neslávim už ale asi spravím vychádzku po cintoríne
  8. 8
    Laurikaaa

23 ročné dievča
    Londýnčanka

Najskôr s rodinou po hroboch teda sviatok všetkych svätých a potom kľudne didžina takže obidvojo :D Jedno nevylučuje druhe :D
  9. 9
    Sidious

21 ročný chalan

ani jeden
  10. 10
    Kissmeplease

23 ročné dievča
    workoholička

@7 ja mám tiež rada tú atmosféru svs, vždy ideme na hroby, pospomíname si na tých, čo tu už nie sú a ja si trocha poplačem.

Ale zasa so synom robíme aj tie halloweenske veci, vyrezávame tekvice, chystáme kostým na školskú “párty” a je to fajn :)
  11. 11
    Vreskot000

32 ročný muž

najprv musíš vedieť, čo pojem halloween znamená. lebo to je anglická skratka All Hallows' Eve čo po slovensky znamená Predvečer Všech svätých“. čiže ten anglický prepis je v podstate to isté.šte aj v dnešnom gréckom kalendári sa táto nedeľa volá Nedeľa svätých. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii, vždy Panne a všetkým svätým mučeníkov. Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. Prvého novembra sa sviatok Všetkých svätých (už nielen mučeníkov) začal sláviť v 8. storočí, najprv v Írsku, potom v Anglicku. Pápež Gregor IV. (827-844) rozšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si v tento deň pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári alebo nie sú oficiálne vyhlásení za svätých. Na Slovensku je Slávnosť všetkých svätých dňom pracovného pokoja. Druhým významným sviatkom je spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Tento sviatok nadväzuje na Slávnosť všetkých svätých. Spomienku na všetkých verných zosnulých zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka ehom 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí. Veriaci, ktorý v deň Spomienky na všetkých verných zosnulých nábožne navštívi kostol alebo kaplnku a pomodlí sa Modlitbu Pána a urobí vyznanie viery (Verím v Boha), môže získať úplné odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci. Okrem tohto odpustkového úkonu sa žiada splniť tri podmienky: sv. spoveď (krátko predtým alebo potom), sv. prijímanie (najlepšie v ten istý deň) a modlitba na úmysel Sv. otca (stačí Otče náš, Zdravas a Sláva). Okrem toho ako vo všeobecnosti treba vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu aj k všednému. Tieto odpustky možno získať od poludnia predchádzajúceho dňa až do polnoci určeného dňa. Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín a aspoň mysľou sa pomodlí za zosnulých, môže získať odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci, raz denne od 1. novembra do 8. novembra. Halloween je niečo, čo sa prieči podstate toho, čo oslavuje katolícka cirkev a v čo by mal každý človek veriť - dobro, spravodlivosť a kultúra života. Myslí si to rímskokatolícky kňaz František Galvánek z Považskej Bystrice. „Halloween ponúka niečo, čo oslavuje smrť, zdôrazňuje strach, je to zamerané na násilie a ubližovanie. Masky strašidiel sú napríklad považované za zaujímavejšie, keď sú na nich znázornené znetvorenia. Z utrpenia sa však žarty nemajú robiť,” zdôraznil Galvánek. Ako dodal, mnohé bytosti, za ktoré sa deti počas Halloweenu prezliekajú, predstavujú zlé vzory - bytosti spojené s hriechom. „V nemalej miere je tento pohanský sviatok spojený s okultizmom, s oslavou zlého diabla ako takého. Niekto sa na tom možno pousmeje, no tieto nečisté sily majú svoju moc aj v tejto pretechnizovanej dobe,” varoval kňaz. Zdôraznil, že zo svojej skúsenosti aj z rozprávania rodičov vie, že je to niečo, čo neprináleží povahe dieťaťa a je to aj cudzí prvok. Robí sa to síce z recesie, no treba si uvedomiť, že do živej duše človeka sa zasadzuje niečo veľmi podstatné, čo môže neskôr priniesť aj negatívnu odozvu, alebo nepríjemnú skúsenosť. „Deti v Amerike prezlečené za strašidlá chodia počas Halloweenu od dverí ku dverám a keď im niekto otvorí, zakričia 'trick or treat', čo vo voľnom preklade znamená 'dajte mi sladkosť, lebo vám niečo vyvediem'. Táto veta však pochádza z čias, keď pohanskí kňazi druidi žiadali od ľudí obety pre zlých duchov,” doplnil Galvánek s tým, že i keď je to celé zahalené do kostýmov a prikryté sladkosťami, podstata zostáva. Autorstvo Halloweenu, ako pôvodne pohanského sviatku, sa pripisuje starým Keltom. V 16. storočí sa v anglosaských krajinách cirkevný Sviatok všetkých svätých a Halloween „zliali”. Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neslávili cirkevné Dušičky. Vrátili sa preto k pohanskej verzii sviatku. Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali hallow11najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa rýchle „uchytil”.
  12. 12
    Firestorm

29 ročný muž
    Bratislava

@vreskot000 @11 Fakt si myslíš, že to bude niekto čítať ? ...
  13. 13
    Vreskot000

32 ročný muž

@firestorm bratu. nadhodila sa tu jedna tematika na ktorú som ponúkol komplexný pohľad. nejde o to, či som písal múdre vety, ale o to, o čom to naozaj je. normálny človek aj ked nemusí byť veriaci predsa s úctou spomína na tých, ktorí už nie sú medzi nami, pretože vie, že aj on sa raz ocitne na druhej strane. a nijaké tekvice ani masky, ani nejaké americké sračky ti nepomôžu práve vtedy, kedy to budeš najviac potrebovať.
  14. 14
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

@vreskot000 A mŕtvi blízki mi ako pomôžu, keď to budem najviac potrebovať?
    Btw na to, aby som spomínala na blízkych nepotrebujem žiadny komerčný kresťanský sviatok.
  15. 15
    Vreskot000

32 ročný muž

@tralalibang nepotrebuješ kresťanský sviatok, ale normálne si nikdy na nich nespomenieš aj tak. a práve ocenujem na náboženskom prejave to, že tento sviatok sa dostal do kalendára, kde si ho v konkrétny den pripomeniem. sčasti pravdu máš. na blizkych si môžem spomenúť hocikedy. aj na cintorín môžeš zajst trebars denne, bez problémov. ale je dobré, kedy je niečo stanovené, a komerčnosť v kresťanskom rozmere neexistuje. sviečky, kahance páliť nemusím, hoci je to zvyk, alebo nosenie vencov, možno koli výzdobe. ako pohoda, normálna vec. ale vieš. ide o to, že keby nijaký sviatok neexistoval, nikdy to nezoberieš vážne, že proste niečo sa stalo. ja na hrob mojho starého otca chodím každý tyžden aj dva krat. z tvojho pohľadu ked napísem, mi je jedno, či pojdem prveho novembra, druheho alebo piateho na cintor. pohoda. ale ten konkrétny den mi pripomína niečo, čo niekto pevne stanovil preto, aby jeden den, resp dva boi osobitne určené pre tých, ktorí už nie sú medzi nami. to je práve veľmi pekné na tom. aj ty maš narodeniny v nejaký konkrétny den, a v daný den oslavujú možno desiatky tisíc iných ľudí taktiež narodeniny, hoci s nimi nijako nesúvisiš, a možno sa narodili v tú istú hodinu ako ty. predsa ťa s nimi nič nespája. Ten sviatok má význam taký, že dnes si tu, a zajtra možno sa ocitneš vo večnosti, aby človek pamatal na smrť a prechod do večnosti, kedy proste opustíš tento svet, teda kedy zomrieš. chápem, že ťa nikdy nenapadlo to, že raz to príde na každého z nas, a nevieš si topredstaviť, ale ked pridu choroby a staroba, potom si to budes veľmi dobre vedie predstaviť.
  16. 16
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

@vreskot000 Narodeniny neoslavujem, takže si vlastne použil správne prirovnanie k sviatku všech svätých, ktorý tiež neuznávam :D Ja nemám rada tieto sviatky. Mne ten sviatok príde rovnako zbytočný ako valentín, na blízkych si spomeniem aj bez neho a nepotrebujem k tomu žiadny sviatok. A neviem no, ako sa nedá zobrať vážne, že mi niekto umrel. Jediný človek, ktorý mi bol blízky a zomrel donedávna ani nemal hrob, takže neviem ani kde by som cez ten jeden deň chodila :D A neboj sa, to, že zomriem ma napadlo už možno viackrát než teba a viem si to veľmi dobre predstaviť. A dúfam, že žiadna večnosť neexistuje, jeden život stačí :D
  17. 17
    1ggy

22 ročný chalan
    kde sa dá

Ja neuznávam chodenie na hroby zosnulých, robím to len kvôli blízkym, lebo IM na tom záleží. Podľa mňa na tom nezáleží. Na hrobe môjho deda, ktorý zomrel keď som mal 10 rokov, som bol asi raz a napriek tomu doteraz si na neho dosť často spomeniem. A je to pekné, pretože v určitom zmysle časť z neho stále žije so mnou. Sviečky, či kytice, to sú pre mňa kokotiny, ktoré si nikdy nebudem vážiť. Preukazujú lásku asi tak, ako preukazuje lásku darček od mamy, ktorá mi ho kúpi pomocou linku, ktorý som jej sám poslal. Pokiaľ bol preňa niekto dôležitý, tak si ho pamätám. Silené chodenie na hroby na tom nič nezmení. (?)
  18. 18
    Obsession

hrá sa, že má 2 roky
    Tam kde lisky davaju dobru noc

Ani prvý ani druhý
    Oba “sviatky “ majú pohanský pôvod, len sa tvária kresťansky
  19. 19
    Farfala

29 ročná žena
    hľadajúca

Halloween, lebo je fajn mat prilezitost zabavit sa... Ano, mali by sme spominat na tych, co nie su medzi nami, no nie "na prikaz", lebo je taky datum, kedy sa to robi... Ak na niekoho myslim, tak uprimne bez ohladu na datum.
  20. 20
    Lukaso121

28 ročný muž
    Nitra

Tomu hovoris komplexny pohlad vresky? Trochu do detailov by som poprosil ,lebo som to celkom nepochopil ;P
  21. 21
    Martin093

25 ročný muž
    Bratislava

Som za pôvodné sviatky. To znamená pamiatka zosnulých. Sviatok všetkých svätých je čisto kresťanský sviatok.... Ale to už rozpísal asi v tom texte hore, nechcelo sa mi to čítať...
  22. 22
    Mobscene_69

26 ročná žena
    Smultronställe

oboje! jeseň je moje obdobie a všetko čo to prináša milujem (rofl)
  23. 23
    Livre

19 ročné dievča

Ja milujem oboje! Milujem chodit po hroboch a s celou rodinou spominat, uz od detstva a VZDY LEN na Vsech svatych pozeram Ducha a pokazde prinom revem.
    Ale na druhej strane sa aj rada bojim, milujem tekvice, halloweenske ozdoby, horory.. no uz sa neviem dockat