Fórum pridal Montgomery, 17. 5. 2019 07:51 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

V otázke interupcii ste

0
Montgomery

29 ročný muž

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

a celí blbí proliferi nech sa premenujú na propôrodníkov alebo na čo, keď im je aj tak vždy jedno, čo sa stane so zúčastnenými stranami potom, a v mnohých prípadoch ohrozujú ich životy
  2. 2
    Dwarvax

31 ročný muž

Ak sa bavime vylozene o krajnych moznostiach, ze ci zakazat interupcie alebo ich dovolit, tak som rozhodne a 100% pro-choice.
  3. 3
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

ja osobne si neviem predstavit ist na potrat, ale myslim si, ze kazda zena by mala byt schopna urobit toto rozhodnutie za seba. tak ci tak je to pre zenu velmi tazke rozhodnutie.
  4. 4
    Bakedbride

29 ročná žena

a celí blbí prochoiceri nech idú niekam do riti a premenujú sa jak chcú
  5. 5
    Forte

19 ročné dievča
    lälälä

Ak matka nema pravo ist na interupciu, nech potom ani otec nemam pravo len tak zdrhnut/vysrat sa na oboch. O znasilneniach a podobnych veciach ani nehovorim, pride mi to cele uplne chore. Ked si proti, môzes byt proti aj bez toho aby si do toho nutil cele svoje okolie. A nejdem dalej ani pisat lebo sa mi len zdviha tlak.

+ ma tiez bavi, ako najväcsi zastancovia pro-life nechcu ani len pocut o adopcii. Som zvedava ak by sme tu vsetci boli nuteni byt prolajf, kto by sa staral o tie opustene deti v decakoch.
  6. 6
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

@forte ďakujem, že sa tu rozčuľuješ aj za mňa :)

a čo tak fakt, že zákazom tohto sa nikdy počet potratov výrazne nezmenil, akurát sa diali v podmienkach, ktoré boli extrémne nebezpečné pre dotyčnú ženu a často zanechali dlhodobé následky.

Ak chcú tomu predísť, nech sa zamerajú na to, aby ľudia mali dostatočný prístup k informáciam a prevencii a vytvorili spoločnosť, kde sa človek nemusí báť o dobro narodeného dieťaťa a to, že ich dieťaťu nemôžu zabezpečiť dostatočne dobrý život. A nie niečo zakazovať, dokelu.

(mala som rozpísaný dlhší koment, čo všetko ma tam ešte serie, ale... ešte by ma to nasralo viac)
  7. 7
    Warble

20 ročné dievča

nerozumiem, ako sa niekto moze stavat do role niekoho, kto rozhoduje o cudzich zivotoch, o ktorych nevie ani ň.
  8. 8
    Nats

hrá sa, že má 1 rok

prečo sa nevieme poučiť z minulosti... v minulosti potraty boli zakázané a neviem o tom, že by tento zákon zabránil potratom, iba sa vykonávali na čierno alebo v iných krajinách, čo iba spôsobilo zvýšenú úmrtnosť ak sa to nepodarilo
  9. 9
    Dwarvax

31 ročný muž

@forte "Ak matka nema pravo ist na interupciu, nech potom ani otec nemam pravo len tak zdrhnut/vysrat sa na oboch." - no on to pravo ani nema. :)

Ale so zvyskom uplny suhlas.
  10. 10
    Interrupcio

32 ročný muž
    Bratislava

no, ja som za... ak by mal niekto zaujem, tak 500 za jeden zakrok to isti :S
    taktiez sa da dohodnut na mnozstevnej zlave ;)
  11. 11
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

@interrupcio Skvelý výber nicku. :D
  12. 12
    Mariquittka

25 ročná žena
    sôvä birdzu, Kežmarok

skôr pro-life, potrat možný len v prípade ohrozenia života matky, dieťaťa, ťažkej genetickej vady a znásilnenia (aj keď v tom prípade radšej adopcia, ale to by som nechala na žene)...+ celkovo osvetu okolo toho a prostriedky na to, aby sa mohlo prirodzeným spôsobom znížiť počty potratov, lebo darmo niekto ide bojovať za život, keď na druhý deň sa blbo pozerá na slobodné matky (áno, tie odvážne, ktoré sa rozhodli dieťa si nechať aj napriek tomu, že frajer je hajzel a dedina má predpotopnú mentalitu) a iné ženy, ktoré nežijú úplne podľa kostolných predpisov, v mojom okolí poznám kopec pokrytcov, viem o čom hovorím
  13. 13
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

Ja som klikol pro-life hlavne ako svoj vlastný postoj, nie v tom zmysle, že to chcem zakázať všetkým vo všetkých prípadoch. Nezvyknem sa o tejto téme hádať a tiež mám problémy s vystupovaním niektorých pro-life aktivistov.
    Tiež súhlasím s námietkami, čo ste niektorí spomenuli, že zákaz potratov by aj tak nezabránil tomu, aby sa konali, a navyse by sposobil iné problémy.
    Taktiez suhlasim s vycitkou, ze pro-life aktivisti sa orientuju na zakazy potratov, ale nezaoberaju sa inym temam, ktore by pojem "pro-life" mal zahrnat.

Ale vyhrady typu ako moze niekto rozhodovat o zivote ineho alebo ze nech sa staraju o seba a nic neprikazuju druhym, vo mne vyvolavaju otazku, v com presne je rozdiel medzi zakazom vykonat potrat vo vysokom stadiu tehotenstva alebo napriklad zabit tyzdnove dieta a zakazom potratit 4 tyzdnovy plod.
    Jasne, ze cim vacsi plod, tym vacsie zdravotne rizika to zrejme prinasa pre matku (ale ak je ona ochotna ich podstupit, preco to zakazovat zo zakona?) a zabit tyzdnove dieta znie pre vacsinu ludi vyslovene obludne, ale z mnohych hladisk je to porovnatelne - tyzdnove dieta tiez o sebe nevie a tiez sa nevie o seba postarat, takze v podstate mu to nemoze vadit.

Tiez rozmyslam v suvislosti s tymito temami o posuvani hranic - ak teda je kriteriom to, ci je zivot chcený ostatnými ľuďmi, ci je samostatny, ci je mozne si ho vychutnat, tak potom co nam brani nezabijat ludi s vaznym postihnutim? Povedzme clovek, ktory je tak retardovany, ze fakt je len na pritaz ostatnym, ak by bol odkazany sam na seba, neprezije, a jeho kognitívne schopnosti su velmi nizke.
  14. 14
    Riddler

26 ročný muž
    Turiec

Tiež asi skôr pro-life, s tými dodatkami, ktoré napísali @12 a @13
  15. 15
    H8r

24 ročný chalan
    Wookiee

@pubertslatinocelny Práve preto, že je táto téma tak veľmi komplikovaná a často subjektívna či vágna (čo je ešte embryo, čo je plod, čo je už človek a je medzi nimi vôbec rozdiel?) je myslím súčasné status quo na Slovensku rozumným kompromisom. Legálne interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, potom už nie. Iste, niekto by možno radšej pridal niekoľko týždňov navyše, niekto možno ubral (napr. aj ja), ale väčšina sa nepochybne zhodne na tom, že extrémy na oboch stranách debaty (zabíjanie novorodencov vs. kriminalizovanie matiek, ktoré si nechajú odobrať 2 týždňové embryo) sú zlo.
  16. 16
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

@h8r volaco hovoris
  17. 17
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

@pubertslatinocelny strašne som rada, že si to takto vysvetlil, po tom, ako som bola najprv vcelku sklamaná, keď som videla to hlasovanie :)

no napríklad, čo sa toho posúvania hraníc týka, tak často je však i problém v tom, že sa embryu (väčšinou je to v prípade potratov ešte len embryo, plod vzniká až v neskorších štádiách, kedy ale potraty bývajú vykonávané len výnimočne - a aj vtedy spravidla u matiek, ktoré to dieťa chceli, len pokračovanie tehotenstva by malo vážne zdravotné následky či smr´t pre niektorú zo zúčastnených strán). Takže i preto sú tam nejaké obmedzenia, ohľadom najneskoršieho možného termínu pri tých bežných potratoch, aby tam bol menší priestor na tieto otázky ohľadom samostatnosti. (sú pro-choice aktivisti, ktorí sú za potraty aj v neskorších štádiách bez medicínskeho oddôvodnenia, a odvolávajú sa napríklad tým, že nie vždy sa podarí vybaviť zákrok "včas", hlavne ľuďom z nižších sociálnych vrstiev, ktoré by nečakané dieťa "poškodilo" asi najviac (z finančného hľadiska), ale neviem, nakoľko je toto len amerikacentrická záležitosť, a sama neviem, ako sa k tomu úplne postaviť)

K argumentoch o rozhodovaní o živote niekoho iného ide hlavne o to, že väčšina prolajf ľudí proste stavia práva hoc aj dvojtýždňového embrya nad práva dotyčnej tehotnej, čo je jednoducho scestné, nech sa na to pozeráš akokoľvek. Lebo hrubo povedané, predstav si, že v tvojom tele rastie niečo, čo nechceš, zásadne to ovplyvní tvoju spoločenskú aj finančnú situáciu (aj v prípade, že hneď dáš dieťa na adopciu, lebo čo som si všimla, tak mnohí tí, čo sa stavajú proti interupciách zároveň na matky, čo nechali dieťa v nemocnici a odišli, pozerajú ako na krkavčie a odsudzujú ich rovnako, ako by ich odsudzovali, keď by podstúpili potrat v čase, keď dané dieťa malo nervovú sústavu na úrovni bezstavovca), nehovoriac o možných zdravotných následkoch.
    Pridaj si k tomu fakt, že (podľa mojich informácií, môžem sa mýliť) väčšinu interrupcií nepodstupujú ženy, ktoré to majú ako zábavku a formu antikoncepcie, ale naopak ženy, ktoré majú rodiny, antikoncepcia zlyhala, a nemôžu si dovoliť vychovávať ďalšie dieťa.
    A samozrejme, napríklad aj v prípadoch, že niekto spraví zlé rozhodnutie a otehotnie s človekom, ktorého videl prvý raz, je nespravodlivé, že všetky spoločensko-finančno-zdravotné následky by mala znášať len žena, kým muž v lepšom prípade len platí výživné (aj to v takýchto prípadoch nemusí byť jednoduché ho vystopovať), keď chybu spravili obaja rovnako.

O prípadoch, kedy by sa malo dieťa narodiť do partnerstva, kde dochádza k domácemu násiliu, alebo iným spôsobom žena otehotnela nedobrovoľne (čo nemusí byť len znásilnenie, sú aj prípady, kedy muž sabotoval použitú antikoncepčnú metódu, kvôli nejakým svojim nekalým úmyslom), už ani nehovoriac.

Kvôli tomu všetkému, čo som tu (a vyššie spomenula), si preto myslím, že je dôležité žiť v spoločnosti, kde je možné uchýliť sa v prípade potreby aj k takémuto riešeniu. Samozrejme, takéto rozhodnutie by sa nemalo brať ľahkovážne a hlavne by sa mali ľudia snažiť, aby k takým situáciam dochádzalo čo najmenej, ale som prekvapivo agresívna voči ľuďom, ktorí sú zásadne proti :D
    (ak som niekde vyššie použila nesprávny argument alebo použila príliš prehnané prirovnanie, ospravedlňujem sa. taktiež by som rada zdôraznila, že napriek tomu, že sama po deťoch netúžim, proti deťom samotným nič nemám, práve naopak, v mojom ideálnom svete sú všetky deti šťastné a chcené a vlastne aj to je jeden z dôvodov, prečo moje názory sú také, aké sú :D )
  18. 18
    Salora

hrá sa, že má 2 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

a zaujímavé... zasa o tejto téme píše chlap (hehe) (:
  19. 19
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@pubertslatinocelny 4tyzdnovy plod a tyzdnove dieta nie su ani zdaleka take iste, 4tyzdnovemu plodu nebije srdce a je to v podstate len zarodocny vacok a nie plnohodnotne dieta. btw, to tyzdnove dieta v podstate schopne zivota je.. akoze ok, potrebuje niekoho, aby mu dal jest a prebalil ho, ale ma vyvinute pluca, srdce, mozog (ak hovorime o uplne donosenom a zdravom dietati). Neviem, toto su pre mna take extremisticke porovnania.

A ja osobne napriklad som aj za eutanaziu, kedze si tu tu temu tak trosku nadhodil. Inak ludia v stadiach, ake si opisal su casto “zabiti”, len sa to vola ze “odpojenie od pristrojov”. Priroda je inak v tomto super, ze velakrat aj ludia s tou velkou retardaciou a tak sa aj napriek opatere rodiny nedoziju velmi vysokeho veku.

Ako ja neviem, ako si to predstavujes, ale ja viem, ze pre zenu/dievca, ktore podstupi interrupciu to nie je lahke rozhodnutie a je jedno, ci je tehotna 5 tyzdnov alebo 12 tyzdnov. A nesu si to so sebou vacsinou cely zivot. Osobne poznam viacero pripadov, ktore to z roznych dovodov podstupili a fakt mi ver, ze to vobec nie je tak, ako si vela ludi mysli, ze su s tym totalne ok a je im to jedno.

Plus moj velmi velky problem s vela pro-life ludmi je to, ze neuznavaju ani antikoncepciu a teda pre nich jediny akceptovatelny sposob ako nemat deti, ked ich nechces/nemozes si dovolit mat je nemat sex (alebo znasilnovat ministrantov).
  20. 20
    Narazuvzdornaa

24 ročné dievča
    unclean, a libertine

zasnem, aka pekna diskusia sa tu rozmaha

a ano, pekna = mne po chuti

grcam krv z toho, co sa deje v Polsku alebo v niektorych statoch USA
    isteze nepovazujem interrupciu za formu antikoncepcie, ale zit v krajine, kde mam ako zena nulovu moznost podstupit interrupciu, pripadne mi za to hrozi vazenie, si nedokazem predstavit a desi ma to viac ako fasizmus
  21. 21
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

U mňa dosť rezonuje to čo je napísané v @12 a @13 ale tiež mávam dakedy aj výhrady voči niektorým pro-life aktivistom takže to neviem takto jednoznačne označiť.

@Kakofonicka Ale nemôžeš iba tak odbiť 4 týždňové embryo, že je to v podstate iba nejaký zárodočný vačok. Nezáleží predsa na tom či má srdce alebo vyvinutý mozog, od prvého dňa sa z toho vyvíja človek a nebude z toho opica za žiadnych okolností.
  22. 22
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@kaiserchief1 no, niektori ludia su horsi ako opice :D podla mna dost zalezi na tom, chapes, tomu plodu nebije este ani srdce, je to nic, iba zhluk buniek a keby potratis spontanne, tak je velmi velka pravdepodobnost, ze si myslis, ze mas iba velmi silnu menstruaciu (ako ok, akurat zrazeniny ti to mozu prezradit, ale ja napriklad som mavala kvoli inym zdravotnym problemom zrazenu menstruacnu krv, takze...). akoze neviem, podla mna je chore porovnavat zarodocny vacok a realne narodene donosene dieta. to dieta ked zabijes, tak to citi, ten zarodocny vacok to nema este ani cim citit.

ja neviem, toto bolo pre mna odmalicka strasne wtf, ako moze niekto porovnavat hento a realne zive dieta. a to som bola ako dieta strasne veriaca :D
  23. 23
    Hanka88

19 ročné dievča
    Tam, kde nič nie je, ale som na to hrdá

Podľa mňa by interrupcia mala byť povolená len pri krajných prípadoch, ktoré už boli vyššie spomínané. Pretože pre ženy, ktoré sa z istých dôvodov nemôžu alebo nechcú o dieťa postarať existujú adopcie, utajované pôrody, hniezdá záchrany... a tak by páry, ktoré si chcú dieťa adoptovať nemuseli tak dlho čakať, mali by skôr šancu získať dieťa.
  24. 24
    Sasi2680

26 ročná žena

@kakofonicka k tomu "zárodku".. ja som prišla nedobrovoľne o takýto cca mesačný plod a dosť ma to vzalo a keď som sa o tom dozvedela, že niečo vo mne rastie, tak som to nebrala už len ako zhluk nejakých buniek.. :)

ale inak samozrejme súhlasím :)
  25. 25
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Crazy rat lady

@sasi2680 len som prišla napísať, že to mi je strašne ľúto

A že hej, ono môžeme o tom hovoriť ako "len" z biologického hľadiska a všetko, ale v prípade, že si človek vybuduje citový vzťah, tak samozrejme, zrazu znamená niečo omnoho viac

26. 26
    Sasi2680

26 ročná žena

@mielikki ďakujem (love) ale už to bolo dávno, nabudúce sa to už snáď nezopakuje :))
  27. 27
    Grietusha

36 ročná teta
    world citizen, človák

https://images.app.goo.gl/pHrxFJFBxrTSkFmh6

Dufam, že to sem dá, som na telefóne :D
  28. 28
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

@kakofonicka určí to je značný rozdiel, na tom sa s tebou zhodnem, ale aj tak to stále neodstraňuje tu moju dilemu a otázku (o ktorej som písal,
  29. 29
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

Lol, sorry. Pokračujem:

o ktorej som písal, že mi ju táto debata vnuka, nevravel som, že môj názor je jediný správny)

Čo sa týka eutanázie, neovládam presne pojmy a definície, ale pre mňa je prijateľné a dokonca v istých prípadoch žiadúce nasilu nepredlzovat život človeku, ktorý je už odkázaný len na prístroje. Voči čomu námietkam, by bolo podanie "liekov", ktoré usmrtia človeka.

Neviem na základe čoho sa domnievas, že by som si mohol/mal myslieť, že ženy, čo podstúpili potrat, to urobili bez problémov a netrpeli preto. Viem, že pre matku je to veľmi traumatizujúce a mnohé veľmi váhajú a je to ťažké rozhodnutie a dlho potom ich to trápi. To je pre mňa však skôr argument proti než za potraty. A určite je to dôvod na súcit a podporu takej ženy než na odsúdenie
  30. 30
    Kakofonicka

28 ročná žena
    Wonderland

@pubertslatinocelny ja som tym skor myslela, ze pro-life ludia hovoria, ze zeny pouzivaju potrat miesto antikoncepcie, co pravda podla mna nie je

@sasi2680 ano, aj moja kamoska tak potratila a sice sa to dozvedela az spatne, bolo jej to luto. ja som napriklad ani netusila, ked som bola len v 4tom tyzdni. znama musela ist na potrat (doktor jej to nakazal) a bola tehotna iba nieco vyse tyzdna a nebolo jej to jedno. ale proste z biologickeho hladiska to plnohodnotny clovek nie je, o tom hovorim a urcite tazsie by ti prezivala, keby ti umrie uz narodene dieta. aspon si myslim.
  31. 31
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

@kakofonicka aha, ale to som ja nikde netvrdil ani náznakom
  32. 32
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

Som pro-choice ale bol by som radsej keby existoval volny trh s nechcenymi detmi aby mali zeny finacne incentivy donosit dieta a nasledne ho predat parom, ktore nemozu mat vlastne (nie, adopcia, nie je to iste).