Fórum pridal Miso16211, 16. 8. 2018 20:49 do kategórie Veda a technika. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Vedec na SR - popularizácia

0
Miso16211

30 ročný muž
Bardejov

Zdravím, myslíte si, že vedci na Slovensku by mali robiť nejakým spôsobom popularizáciu svojho výskumu? Napr. písanie blogov o svojej práci, zrobenie streamu, kde sa verejnost moze pytat čo to vlastne robi, nejake video o tom, čo robí?
Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Majmarad

  35 ročný ujo

  Určite áno :) Možno by si ostatní ľudia uvedomili ich prácu.
 2. 2
  Miso16211

  30 ročný muž
  Bardejov

  @majmarad a v akej miere? Lebo nemam pocit, ze na youtube nieje nejak extra super vela video o tom. Videa typu VAT, kde sa tak odborne pred kamerou hovori, alebo promo videa Univerzity Komenskeho (matfyz) to je take čudné.
 3. 4
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  ja chcem Sheldona Coopra, teoria strun a bozony - to je moje (hehe)
 4. 5
  Lostinthedark

  23 ročný chalan
  neoliberálny fašista

  Keď budeš hľadať a zaujímať sa, tak tie veci nájdeš, širokú verejnosť to aj tak nikdy zaujímať nebude, nech by sa vedci aj na hlavu postavili.
 5. 6
  Miso16211

  30 ročný muž
  Bardejov

  @salora je jeden český tím, ktorý sa zaoberá teóriou strún a ide im to. https://www.youtube.com/watch?v=gIAdAfD-Q1w
 6. 7
  Miso16211

  30 ročný muž
  Bardejov

  @lostinthedark hej no. Len ja neviem no. Mozno som len obmedzený na úzky okruh.
 7. 8
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  @miso16211 hej, viem o tom (hehe) ale ja chcem specialne Sheldona
 8. 9
  Miso16211

  30 ročný muž
  Bardejov

  @salora študuješ fyziku?
 9. 10
  Salora

  hrá sa, že má 2 roky
  Oostende - Kappelmeister Birdzu

  @miso16211 co si pas? nieeee.... ja som muzikant a o fyzike neviem ani prd.... (: prave preto som studoval to, kde nie je ani matika ani fyzika (hehe)
 10. 11
  Mariquittka

  25 ročná žena
  sôvä birdzu, Kežmarok

  určite pomocou blogov alebo výstupu na TEDx napríklad, tiež to takt chcem :) no na slovenských VŠ (väčšine určite) je výskum odtrhnutý od vyučovania, učitelia učia predmet, popritom publikujú a študenti o publikáciách nemajú ani šajnu, ďalšia vec sú výročné hodnotenia učiteľov, kde často uspejú hlavne tí, čo majú áčkové články vo WOS, ale pedagogický prístup je zanedbávaný, ved možno majú na študentov viac času, vedia lepšie vysvetliť a to nikto nerieši, len počty publikácii, a ked sme pri tých publikáciách tak úspešnosť je niekedy ovplyvená tým, že niektoré školy sponzorujú zborníky, tak učitelia z nich majú väčšiu šancu na uverejnenie ako z iných škôl, robia sa aj dotazníky spokojnosti s učiteľmi, ale to asi len preto, aby sa splnili ISO normy školy...čiže učite viac prepojiť a viac o výskume diskutovať nielen so študentmi, ale aj na verejnosť :)
 11. 12
  Marjy77

  20 ročné dievča
  Wilderland

  ja si myslím že to nie je také dôležité. Lebo keď pracujem na nejakom výskume tak je v prvom rade dôležité to aby to prinieslo niečo tej výskumnej oblasti v ktorej pracujem a aby to eventuálne uľahčilo život všetkým ľudom. Podľa mňa je rozhodne lepšie venovať sa stopercentne výskumu a jeho propagácií vrámci ľudí čo o tej oblasti niečo aj vedia ako riešiť bežných laikov. Ale samozrejme je dobré aj keď nejaká časť vedcov popularizuje.,
 12. 13
  Smajlo18

  22 ročné dievča
  Andromeda

  Ale veď to aj robia niektorí, bohužiaľ väčšinu ľudí to nezaujíma a už vôbec nevyhľadáva. To, čo je v súčastnosti populárne a rozšírené závisí od ľudí, od publika, preto tu už máme 10. sériu farmy (nie preto že by to Markízu bavilo, ale točia to lebo to má vysokú sledovanosť).

  Ale kto chce tak nájde aj niečo od slovenských vedcov, píšu blogy, knihy, prednášajú, popularizujú. Príklady - Mojžiš, Celec, Szolcsányi, Kováčik (Vedátor_sk na Fb) a ďalší..
 13. 14
  Smajlo18

  22 ročné dievča
  Andromeda

  A nemusia to robiť všetci, vedcov nie je málo, pracujú v skupinách na tom istom. Nie každý má "vlohy" na tú popularizáciu tak sa môžu venovať vede na 100 %.
  Ale určite je to dôležité, mohli by to robiť viacerí