Fórum pridal Lakero, 26. 6. 2017 20:21 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Veriaci

0
Lakero

19 ročný chalan
Ďaleko za siedmimi horami

Veríte všetkému čo vaše náboženstvo káže alebo čo sa v ňom rozpráva?
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Mayben

25 ročná žena
    telom v PD, mysľou inde...

ni
  2. 2
    Soy_goodking

hrá sa, že má 0 rokov

Ja som dlhé roky neveril, ale jedného dňa som uvidel anjela, ktorý lietal dnu v kostole a potom aj s celým kostolom vošiel do môjho dedka. A odvtedy verím.
  3. 3
    Efyks

9 ročný chlapec

Keď už človek verí, tak by mal veriť poriadne!
  4. 4
    Kuko1965

hrá sa, že má 0 rokov

Chápem otázku tak, že sa týka oficiálneho učenie Cirkvi. Teda napr. u katolíkov potvrdené pápežom.
    Nie som ešte dostatočný kresťan katolík, ani nemám dostatočné poznatky. Katolicizmus len spoznávam. Katolícke učenie je tak rozsiahle, že neviem povedať či rozumovo súhlasím so všetkým. Zatiaľ s tým, k čomu som sa dostal nielenže súhlasím, ale presiahlo to moje očakávania. S triezvosťou musím povedať že som ním nadšený.
    Niektoré záležitosti v náuke sa mi zdá, domnievam sa, že sú len dané - to sú tie, o ktorých sa vlastne nedá moc diskutovať, dokazovať, ani špekulovať. Teda tam je priestor pre vieru. Nemám s tým problém - veriť.
    Iná otázka je čo sa "rozpráva", teda neoficiálna časť. Tak tam býva často problém. Dosť často sa stretávam s nadšenými propagátormi, ktorí majú viac nadšenia ako vedomostí. Často na škodu veci. Dá sa to však chápať. Veď aj moje vyjadrenia sú veľmi často z toho "súdku". :-)
    -----------------------------
    Myslím že otázka, ktorú si veriacim položil je vynikajúca a presne triafa "klinček po hlavičke". Otázka viery: Kto je pre Teba Ježiš? je asi pre mňa tá najpodstatnejšia. Je Ježiš Boh? Skutočne vstal z mŕtvych? ... tak potom ako žiješ? Pre mňa sú to zlomové otázky. Verím, chcem veriť. Rozhodol som sa že verím. Na otázku prečo potom tak stále nežijem je len odpoveď - pre moju slabosť, únavu ale aj hriech.
    Veria katolíci že pri premenení prichádza do toho kúsku "chleba" živý Ježiš? Boh? Že sa tam denne uskutočňuje zázrak? Prečo tam potom nekričím? Verím že pri sviatosti zmierenia je prítomný sám Ježiš? Spovedám sa otvorene a maximálne úprimne? ...
    ... tých otázok o viere je ohromné množstvo. Viera bez skutkov je však mŕtva (ako hovorí Biblia). Žijem?

5. 5
    Mobscene_69

23 ročné dievča
    Smultronställe

Ako vidím, táto téma tu ešte stále neskončila...
  6. 6
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

Ale naozaj je tej témy moc. Ani sa mi reagovať nechce.
  7. 7
    Marcello1111

29 ročný muž

ty si pokrstený?
  8. 8
    Tomas55555

22 ročný chalan

Ano , my veriaci mame mnozstvo dokazov preco verime tomu comu verime a neverim tym vedeckym kecom ,kedze kazdy rozumny clovek si uvedomuje ze veda uznava len to co jej vyhovuje a nepohodlne fakty zamlcieva .
  9. 9
    Redchevrolet

32 ročná žena
    Bratislava

Naozaj uz dost.
  10. 11
    Midnight

28 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@tomas55555
    keby ste mali dôkazy tak sa jedná o vedomosti.
    lenže viera sa tomu hovorí práve preto že dôkazy nemáte.

"a neverim tym vedeckym kecom"

tak šup, zahodiť počítač, mobil, oblečenie, všetko, vysťahovať sa z domu a ísť bývať do pralesa. pretože tie vedecké kecy ktorým neveríš boli sformulované presne tými istými postupmi skúmania, uvažovania, experimentovania, a robenia záverov, ako tie ktoré vymysleli, postavili, a darovali ti horeuvedené dary. a vlastne dary všetkého čo vidíš okolo seba.
    čiže buď nie je blbosť nič toho, alebo je blbosť všetko z toho.

a keďže to prvé neuznáš, tak musíš uznať to druhé. že napríklad počítače sú nezmysel, fikcia ktorá nefunguje, neexistuje nedá sa vyrobiť, nemôže fungovať.
    (mimochodom sú založené na základnom zistení, a na svoje fungovanie vyžadujú aby bola pravda že jedna častica môže byť v jednom čase na viacerých miestach zároveň, riadna kravina, čo? zahoď ten falošný neexistujúci črep na ktorom si písal predošlý koment!)

"kedze kazdy rozumny clovek si uvedomuje ze veda uznava len to co jej vyhovuje a nepohodlne fakty zamlcieva ."

jasné, a preto vyžaduje aby každá teória bola nielen potvrdená, ale aj vyvrátiteľná, tzn. MUSÍ existovať spôsob ako ukázať, ak nie je pravdivá, musí existovať pre každú minimálne jeden typ experimentu že "ak sa táto teória mýli, tento experiment dá takýto výsledok".

a preto základným postupom na overovanie teórie je že sám jej tvorca sa snaží všemožne dokázať že daná teória je nesprávna, a až keď sa mu to mnohokrát mnohými spôsobmi nepodarí, potom ide riešiť overovanie či a ako veľmi je správna.

neviem kde, ale niekde bola pred pár dňami diskusia že či ak by sme mali tú možnosť genetickým inžinierstvom pozmeniť svoje deti, či by sme to spravili.
    odpovedal som tam že okrem nejakých vážnych chorôb či porúch by som to nerobil.

skúsenosti s @Tomas55555 mi zmenili názor: myslím že genetické inžinierstvo potomkov by malo byť nielen povolené, ale aj v určitých smeroch povinné. Napríklad, každému dieťaťu musí byť povinne zabezpečené minimálne IQ 70, presne aby sme sa vyhli takým prípadom ako je @Tomas55555 .

"a nepohodlne fakty zamlcieva"

ono problém s realitou je že sa obvykle zamlčiava dosť ťažko.
    skús napríklad niekomu zamlčať že existuje Mesiac.
    môže sa ti to podariť akurát vtedy ak je dotyčný vychovaný a vycvičený veriť na hovoriace hady, jednorožce, hyperpriestorové drevené archy ktoré majú vnútorný objem niekoľkomiliónovkrát väčší než ten vonkajší, a podobne.

@Redchevrolet že? :'-(
  11. 12
    Alex458

20 ročné dievča
    ♥Hogwarts♥

Sa to mení na kresťanskú stránku? Mne sa nechce dookola čítať tieto kresťanské veci, kde sa vždy ludia iba hádajú, posielajú do pekla atd. Radšej dáke pekné letné témičky vymyslite (letim) ;P
  12. 13
    Tomas55555

22 ročný chalan

@midnight
    (vycvičený veriť na hovoriace hady, jednorožce, hyperpriestorové drevené archy ktoré majú vnútorný objem niekoľkomiliónovkrát väčší než ten vonkajší, a podobne.) Stále lepšie než verit že sa dačo nahodne samo vyvinulo :D alebo že sa z jašteričky vplyvom evolucie stal kondor :D alebo ze sa z ryb nakoniec vyvinul clovek ryby postupne presli na sus .... vsak pocuvas sa niekedy co hovoris ?
  13. 14
    Verdamt

25 ročný muž

Veriť je zbytočné. Jedine vedieť má skutočný význam.
  14. 15
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@tomas55555 A ty sa niekedy počúvaš? A to ti hovorím ako kresťan! Veď nemáš ani štipku sebareflexie! Ale ja ťa beriem s rezervou, učitelia na ZŠ by za to čo tu tvrdíš boli na teba isto hrdý. Nevieš čo je filozofia vedy, a zdá sa mi ani teológie. Skús si dať pred seba niekedy zrkadlo.
  15. 16
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Pozri sa mám kamaráta ktorý je prehnane veriaci ale aj on uznal že evolúcia a veľký tresk je pravda. Dokonca aj pápež to uznal! Neveríš vede, tak keď budeš mať niekedy chrípku tak vôbec neber žiadne lieky, lebo aj to je veda. Ako pozri sa ja rešpektujem teba aj tvoju vieru, ale niektoré tvoje výroky sú nonsens ktorý mi dvíha tlak.
  16. 17
    Vreskot000

30 ročný muž

@kassiar lenže zase si nepochopil, ze evolucia a tresk kedže nema svedka, nemože byť pravda. :D veda robi čo empiricky dokáze ano ano, ale čo nevie to vyhlasi za nezmysel. nie všetko možeš pochopiť! človek sa chce hrať na kohosi čo nie je
  17. 18
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@vreskot000 Tak takto . Evolúcia nema svedka ale sú dôkazy :
    - kosti, presne to zapadá od najstaršieho predka až po súčasného človeka
    - rozdiel medzi opičiou a ludskou DNA je iba 2%
    - a ďalej máš mnoho dôkazov na svojom tele : ochlpenie, ostré očné zuby, oči, hlava a rozloženie orgánov a len taký palec, ten má v živočíšnej ríši iba človek a opica a mnoho ďalších dôkazov o ktorých ani ja neviem.
    A toto sice môj osobný názor ale ľudia sa dosť opičia , napriklad : tie priblblé účesy, tetovania, náušnice ,rôzne nemožne oblečenie a v súčasnej dobe fidget spinner :D. Proste keď ma niekto niečo okamžite to musí mať aj ten druhý ( nazval som to opičí efekt )
    Tak nieje jednoduhšie priznať že evolúcia riadil boh, ako popierať nepopieratelné. Zamyslisa!
  18. 19
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar To ze veskera hmota bola nahromadena v jednom bode je fantasmagoria. A taktiez dalsia fantasmagoria je ta ktora hovori o tom ze pred velkym treskom neexistoval cas. Kebyze neexistuje cas tak by sa pochopitelne ani velky tresk odohrat nemohol. A Velky tresk tiez nemohol vzniknut samovolvne z NICOHO !!!
  19. 20
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar (- rozdiel medzi opičiou a ludskou DNA je iba 2%) tento rozdiel pripada iba na urcitu cast Dna . Na ostatnych castiach boli tie rozdiely viditelne vecsie.

(kosti, presne to zapadá od najstaršieho predka až po súčasného človeka)
    To je ako kebyze najdeme 10 druhov psov od civavy po buldoga a by sme predpokladali ze tam doslo k Evolucii ................
    Precitaj si kreacionizmus.cz mas tam kopu clankov vyvracajuce tie tvoje bludy.
  20. 21
    Tomas55555

22 ročný chalan

A navyse aj s bananom sa zistilo ze mame az 60% zhodnu DNA znamena to teda ze clovek je z 60 % banan ?
  21. 22
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Ale môže bolo dokázané že niektoré kvarky napríklad v káve sa vytvárajú z ničoho (kvarky - základná stavebná častica hmoty) . No dobre toto nechajme tak.
  22. 23
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 A teraz mi povedz úprimne! Prečo máš taký problém z evolúciou a veľkým treskom? Prečo?
    Opäť opakujem uznal to aj PÁPEŽ!
    Pozri sa aj ja si čiastočne myslím že boh je a teda to on bol pri veľkom tresku a riadil evolúciu. Ja neviem ty si u nejakej sekty alebo čo, veď väčšina kresťanských cirkví evolúciu prijala.
  23. 24
    Bagul

18 ročný chalan

V Boha áno, ale na prikázania a nebodaj na to, čo trepe pápež či iný zástupca cirkvi je výsmech.
  24. 25
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar Nic sa nevytvori z nicoho :D to len vedci zas nevedeli vysvetlit mechanizmus vzniku a tan napisali ze to vzniklo z nicoho :D
  25. 26
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar preto lebo je to nezmysel , a to je fakt a je mi jedno ci to uznal Pápež alebo nie.Kebyže to Pápež neuzna tak by si veril tomu ze evolucia neprebehla ???
  26. 27
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@bagul Suhlasím s tebou ale ja len narážam nato ze on je kresťan pravdepodobne aj katolík a neberie vážne papéža.
  27. 28
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar ak veris velkemu tresku tak potom nechapes principom hmoty. Hmotna nevznika ani nezanika len sa premiena. Takze pri ziadnom velkom tresku nemohla vzniknut hmota z nicoho a ani sa hmota nemoze stlacit do velkosti spendliku je to skratka nemozne .
  28. 29
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Pozrisa môj názor je že k viere v boha nepotrebuješ žiadne naboženstvo, cirkev, sekty a podobne.
  29. 30
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Bol si niekedy v Cerne v ženeve kde je najrýchlejši urýchlovač častíc?. Niekedy si tam zajdi.
  30. 31
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar nemame dokazy ani o tom ze sa vesmir rozpina. To ze vidime jak sa galaxie v sucasnosti vzdaluju tak za prve to bolo pred miliardami rokmi a nieje iste ci aj v SUCASNOSTI prebieha stav rozpinania. A navyse to ze sa galaxie od nas vzdaluju moze byt aj preto ze Galaxie sa podobne ako planety pohybu po urcitej svojej drahe ako sa pohybuje zem okolo slnka napriklad.Mozno ze mensie galaxie su pritahovane vecsimi galaxiami , ako dva magnety.
  31. 32
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar Velky tresk by mal byt prijimany len ako Hypoteza, teoria (aj ked je to podla mna velmi slaba teoria s mnoha nedostatkami ) ale urcite nie ako vedecky overeny fakt ktory sa prezentuje ako zaista pravda podobne ako evolucia .
  32. 33
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Možem sa ťa opýtať v akej si cirkvy?
  33. 34
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar nie som v ziadnej cirkvi . Suhlasim s tebou ze na to aby clovek veril v Boha netreba byt v ziadnej cirkvi to je moj osobny nazor. Praví krestan by mal verit v Boha, a podla toho aj konať dobre skutky, vystríhat sa hriechom , a poprípade aj sirit tuto dobru zvest ,otuzovat a podporovat aj ostatnych vo viere :)
  34. 35
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Pozri sa ! Evolúcia ani veľký tresk nevylučujú existenciu boha!
    Ja ti naozaj nerozumiem. Dobre veľký tresk neni 100% ale ta evolúcia je pravda. Zapametaj si že boh nieje žiadny čarovný deduško, ktorý urobý čary mary fuk a je tu všetko. Proste všetko má svoj čas.
  35. 36
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Inak keby ta to zaujímalo pred teóriou veľkého tresku bola napríklad teória nemenného stavu . Tak teda napíš tvoju teóriu stvorenia vesmíru. Naozaj som veľmi zvedavý.
  36. 37
    Livre

17 ročné dievča

Neverím ani sebe. Prečo by som mala veriť niečomu čo káže kresťanstvo a je to prispôsobené čisto manipulačným zámerom? Všade prachy, biznis a zaslepené babky.
  37. 38
    Sypomka

18 ročné dievča
    V hlave

Nie. Ja vlastne ani nie som si ista, ci verim niecomu z toho co sa tyka krestanstva
  38. 39
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar Lenze ja tomu neverim preto lebo je to somarina ! A ano evolucia vylucuje to co je napisane v Biblii. Kde v Biblii mas napisane ze clovek vznikol z opice ??? Prvy clovek bol Adam a nie ziadna opica.

( ale ta evolúcia je pravda) neni pravda, je to len spekulativna hypoteza ktora ma vela nedostatkov . Vedci uz dost dlho skusaju robit mutaciami pokus ale nepodarilo sa im vytvorit ani len enzym .Jedine co sledujeme je mikroevolucia ziadna makroevolucia v prirode
  39. 40
    Emzááák

35 ročný ujo

"To, že niečo nedokážeme vysvetliť, pomenovať alebo popísať, neznamená, že je to nadprirodzené alebo magické."

Slová Marka Twaina (aspoň si myslím, že to bol on.)
  40. 41
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@kassiar Ty máš zlatú trpezlivosť s ním. ja by som sa pri druhej reakcii na neho už vykašlal alebo bol cynický.
  41. 42
    Vreskot000

30 ročný muž

@tomas55555 jasne že hej.... ale to je ťažká teologia. ak veriš že Boh existuje, Boha nestvoril nikto. on jestvuje sam od seba, od večnosti, nikdy nevznikol a nikdy nezanikne. a sme doma
  42. 43
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@kierkegaard Pozri sa ja som mu povedal čo som musel, lebo mi to proste nedalo pokoja. Koniec koncov je to jeho vec a ja sa tu s nim určite nebudem hádať ako Midnight.
  43. 44
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 V evolúcii a vo veľkom tresku sa proste nezhodneme! Ja ťa o opaku nasilu presviedčať nebudem, je to tvoje rozhodnutie. Myslím si že si dobrý človek, len to máš trochu popletené. Jednoducho je to tvoja vec a keď si tak šťastný tak ti prajem všetko dobré.
  44. 45
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

V Boha áno, cirkevne ucenie len to, co sa da rozumom vysvetlit a co ma aspon
    nejaku oporu ci uz v Biblii alebo zdravom sedliackom rozume....co nemam rada je, ked sa zakazuje nieco, cim si len predstaveni upevnuju moc, a nejde pritom o moje dobro
  45. 46
    Marcello1111

29 ročný muž

ateistom neberiem, že pochádzajú z opice...
    nakoniec sa aj tak správajú, prečo im brať ilúzie, treba im prikývnuť, máš pravdu brate!
  46. 47
    Johnysheek

9 ročný chlapec
    ZA (hranicami vsednych dni)

ANO verim.. a minimalne predpokladam, ze to je pravdive.. a zatial sa nic ako nepravdive neukazalo :)

@mariquittka myslim ze si trochu odporujes O:)
  47. 48
    Tomas55555

22 ročný chalan

@kassiar Nemam to pomylene , viacej o tom studuj , precitaj si od zilmera evoluce podvod stoleti, alebo darvinov omyl a clanky z kreacionizmu . Viacero vedcov uz ukazalo na nedostatky evolucie a jednak aj velkeho tresku .
  48. 49
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@tomas55555 Dobre už to nechajme tak, už sa mi nechce na túto temu písať. :D
  49. 50
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@marcello1111 Pokial narážaš na mňa ,nikde som nepísal že som ateista! Pokial na niekoho iného tak považuj tento komentár za bezpredmetný.
  50. 51
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@johnysheek
    Ja som takto myslela tie zalezitosti cirkevneho ucenia: napr. Predmanzlesky sex, chapem, ze nie je dobre s tym zacinat vztah, ale preco nie u ludi, ktori chcu sttabit spolu zvysok zivota....hormonalna antikoncepcia, chapem, je zdraviu skodliva, moze sposobit neplodnost, ale preco nie kondom...rozvod + dalsia svadba, chapem, ze nedostanu sv.prijimanie ti, ktori pocas 1.manzelstva podvadzali a nasledne si toho partnera vzali, ale preco nemoze dostat prijimanie napr.tyrana zena, ktora v 1.manzelstve trpela a 2.manzelstvo je pre nu vyslobodenie....umele oplodnenie,akoze keby sa odstranili tie maniplulacie s embryami a dali by do toho 1 vajicko, tak este stale by bola cirkev proti tomu?..dalej magia...OK, ale nemoze mat nejaky dar liecenia clovek, co nie je veriaci, lkecenie sa kedysi pripustalo len pri knazoch a tak...taaak to su vedi, na ktore si momenyalne spominam, co mi logiku nedavaju
  51. 52
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@mariquittka
    Aha a este celibat knazov nechapem, ktory bol zavedeny az v r.cca 1000, a v neomylnost papeza tiez neverim, pretoze to nie je Boh, je to clovek a kazdy clovek je iny, a v dejinach to vzdy tak bolo, ze co papez to iny nazor, aj v otazkach viery..cize velmi vela veci je nelogickych a vdacim Bohu za dar kritickeho myslenia
  52. 53
    Kassiar

20 ročný chalan
    Planeta Orion

@mariquittka Presne tak! Si môj človek.
  53. 54
    Midnight

28 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@tomas55555
    "Velky tresk by mal byt prijimany len ako Hypoteza, teoria "

:-D :-D tyvoleeeee.
    "teória" JE VEDECKÝ FAKT.
    slovo "teória" znamená "konceptuálny model ktorý správne a presne opisuje a predpovedá správanie reality".

kokos že "vedecký fakt" :-D
    nič také neexistuje, lebo je len fakt. a "fakt" znamená "neoddiskutovateľný a očividný element reality" (alebo tak nejak zhruba, to už neviem tak presne ako význam teórie, lebo by mi nikdy nenapadlo že to bude treba niekomu vysvetľovať, lebo veď samozrejmá vec)

čiže žiadna teória ani nemôže byť fakt, pretože teória nie je očividná, pretože ju niekto musel vytvoriť. fakt je že "aha, tam leží kameň". fakt je, že "existujú haldy živočíšnych druhov z ktorých mnohé vyzerajú akoby mali niečo spoločné, akoby si boli príbuzné".

teória ja potom to čo na základe faktov vysvetľuje mechanizmus a predpovedá objavenie faktov ktoré zatiaľ objavené neboli. a ak je tá teória správna, tak jej predpovede sú správne.

"viacej o tom studuj , precitaj si od zilmera evoluce podvod stoleti, alebo darvinov omyl a clanky z kreacionizmu"

:-D a čo keby si si niekedy skúsil niečo naštudovať od niekoho kto o tom aj niečo vie? napríklad, od originál tvorcu danej veci? či keď sa chceš najesť tak si tiež najprv necháš predtráviť a vyvrhnúť mamičkou, a tiež sa potom sťažuješ že fuj, ako taký grc môže niekto považovať za jedlo, veď je to úplne nechutné? :-D :-D
  54. 55
    Johnysheek

9 ročný chlapec

@mariquittka ako je super ze mas dar kritickeho myslenia. preto odporucam si nastudovat tu nauku cirkvi v tychto bodoch a snazit sa pochopit preco to tak je. ist do hlbky, historie. ano, je vela veci kde sa da "usudzovat/dohadovat sa/vymyslat" avsak niektore veci platia tak...
    ak by sme si kazdy robili ako ty "po svojom" tak nie 250 papezov by malo co papez to iny nazor ale miliardy krestanov by mali co clovek to iny nazor... preto je tu ucitelsky urad cirkvi ktory ich vsetky zjednoducuje... a ak chces podrobnejsie vysvetlenie k tomu co pises, povedz... ale bude to dlhe ;)
  55. 57
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@johnysheek
    Ako nemyslim, ze po svojom, ale to som tak argumentovala, co je spravne z normlaneho ludskeho hladiska, z normalnej moralky ktora nam je dana zhora nie nejakou instituciou, ktoru clovek sam citi, ci je veriaci ci nie, samorejme sa tych okolnosti, ze nie je psychopat - lebo tam uz aj ta zakladna moralka chyba...:( a viaceri to citia tak nielen ja...lebo ja nerada dodrziavam nieco len pre samotne dodrziavanie a zo strachu, ale musi to mne alebo mojim blizkym nieco dat alebo z toho musim mat ja sama dobry pocit a musim byt vnutorne presvedcena...napr. ak sa teda vratim k prikladu tej rozvedenej tyranej zeny, ktora nasla stastie az v 2.manzelstve, z normalneho ludskeho hladiska ju podrzime, ze sa jej zivot konecne ubera tym spravnym smerom, ze uchrani seba a deti pred hajzlom...noo z institucionalneho nabozenskeho uhla pohladu jej mnohi nedopraju, aani prijimanie nedostane, hoci by sa velmi rada aj v kostole vydala, ale zase je tam ten problem -cirkev to neumoznuje, pripadne komplikuju anulaciu a potom sa tak strasne cuduju, ze sa vydala na urade...preto sa moje presvedcenie nikdy nezmeni,lebo zivot nie je ciernobiely a neodohrava sa len za murmi kostole...a moje zivotne kredo je ZI A NECHAJ ZIT
  56. 58
    Johnysheek

9 ročný chlapec

@mariquittka opaet hovoria tvoje nazory a tvoje dojmy.. ale dobre.. odpisem ti na to neskor presnejsie a podrobnejsie lebo hoci co pises na ucho lahodi, avsak ide na mile od reality resp pravdy/skutocnosti ako to je... :(

ps: kto urcuje co je to "normalne zhora dane" ? my ludia ktori sme ochotni obetovat blizneho len aby sme netrpeli?
  57. 60
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@johnysheek
    A nepocul si nikdy o prirodzenom zakone? Ze nerob to, co nechces, aby robili tebe...to by malo byt v nas bez ohladu na to, ci sme veriaci, ci nie...dokonca niektori neveriaci mozu byt vzorom, lebo sa slusne spravaju a nic za to necakaju, motivuju sa sami a nie odmenou a trestom....akoze mozes mi kludne daco poslat, ja som velmi tolerantna aj voci inemu nazoru, hoci ovplyvnitelna nie som velmi, mna dokaze ovplyvnit len osobna skusenost s Bohom, pripadne skusenost s veriacimi, ktori dokazu tolerovat inych bez presviedcania na tu "spravnu"cestu (to robia jehovisti a moslimovia, ktorych si tu bohuzial pustame, ale to je na inu temu...) pripadne, ak mi nieco pozitivne do zivota prinesie dodrziavanie roznych veci

Skratka nemyslim si, ze je podtstatne do bodky vsetko dodrziavat, skor treba mat dobre umysly
  58. 61
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@johnysheek
    A ty si na tom ako s tvojim presvedcenim? Budoval si si ho sam alebo preto, lebo mama, oco, babka, dedko...atd., lebo inak aj pochybovanie je dar, co ta posuva vpred
  59. 62
    Johnysheek

9 ročný chlapec

@mariquittka nestaci pochybovat a tvrdit potom ze i tak mam pravdu ja ;)
    a nie je to preto ze niekto iny ;) je to preto ze ja.. ze chcem.. ze viem
  60. 63
    Mariquittka

24 ročné dievča
    Kežmarok

@johnysheek
    Tak to je super potom ked to tak aj citis...lebo pri konfronatcii s mnohymi silno veriacimi skm zistila, ze ich viera je mechanicka ;)
  61. 64
    Neronela2006

11 ročné dievča
    Bratislava

Ja verím že existuje nejaká energia ale to nieje náboženstvo