Fórum pridal Kierkegaard, 14. 6. 2018 19:10 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Veríte v existenciu paralelných vesmírov?

0
Kierkegaard

24 ročný chalan
Vesmír

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

Ja osobne tomu neverím, ale teórie paralelných vesmírov sa nevysmievam. Zaujíma ma.
  2. 2
    Nightrain

30 ročný muž
    Levice

Čo to znamená?
  3. 3
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

v tomto nie, ale v paralelnom anoo
  4. 5
    Pubertslatinocelny

31 ročný muž
    veselo aj vážne

Tento je môj obľúbený
    https://youtu.be/VIfxDoQDaFE
  5. 6
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@hoperpohroma super odpoveď. :D
  6. 7
    Melancholik

26 ročný muž

ako teórii o možnosti že existujú aj iné formy vesmíru ktoré nevidíme a nebudeme môcť pochopiť , tomu verím .. ale ako o pojme že naš vesmír existuje vo forme aj s nami viac krát, tomu neverím a príde mi to viac ako nepravdepodobné
  7. 8
    Wewo

25 ročný muž

@melancholik neda sa hovorit o (ne)pravdepodobnosti pokial nevies kolko "pokusov" a na vznik vesmiru existuje.

je to logicky nezmysel, nieco ako delenie nulou.

Je to ako hovorit o (ne)pravdepodobnosti ze na kocke hodis 6.
    Pravdepodobnost toho ze padne 6tka zalezi od toho kolko krat mozes hadzat.

Nie je jediny dovod mysliet si ze sa konal iba jeden pokus na vznik vesmiru, tak isto ako nie je dovod mysliet si ze ich bolo viacero. Za to ak bolo pokusov nekonecno, je ~100% istota ze "niekde" existuje vesmir v ktorom sa vsetko udialo rovnako ako doteraz, akurat som tento koment nenapisal a ty si nemusel gulat ocami (: (letim)
  8. 9
    Melancholik

26 ročný muž

príklad s kockou je zlý pretože o nej aspon vieme že obsahuje číslo 6 a že môže byt hodené ..

na to aby si vznikol v špecifickom poradí ako dokonale usporiadanie atómov chronologicky v čase další krát by bola nutná obrovská masa energie aby zopakovala celu históriu času a ty si aj tak tak sebecky že si dokážeš predstavit že sa vesmír udeje miliardy rokov rovnako ale ta zmena nastane až keď vytvorí teba a niekde okolo roku 2000 nášho letopočtu odchýli nejake časti :D tak až toto tebe pride logické tak klobúk dole :D @wewo
  9. 10
    Wewo

25 ročný muž

@melancholik nie je na tom absolutne nic sebecke 0_0

Pravdepodobnost ze sa rozdiel udeje v tom ze sa odchylia drobnosti v roku 2000 alebo v tom ze sa miliardu po vzniku v inej slnecnej sustave na istom mesiaci pohne zrnko prachu o milimeter do inej strany je PRESNE ROVNAKA, pokial existuje nekonecno pokusov.

Tak ako vieme ze na kocke existuje cisto 6 a moze byt hodene, tak isto vieme ze exituje vesmir ako je nas a ze dokazal byt stvoreny. Vobec v tej vete nevidim argument a priklad je dokonaly kedze nim iba chcem dat najavo ze bez toho aby si vedel kolko mas pokusov nemozes hovorit o (ne)pravdepodonosti vysledku.

Hovorit o obrovskej mase energie je tiez irrelevantne... kto akoze posudzuje ci je obrovska? A kto posudzuje ci su miliardy rokov dlha alebo kratka doba?
    Ty, ty stvorenie niekde okolo roku 2000? Ake sebecke :P :D

Je uplne jednoznacne ze ak existuje nekonecno vesmirov tak existuju aj vesmiry v ktorych su iba mikroskopicke rozdiely.

Samozrejme za predpokladu ze ich existuje nekonecno, co v pripade ze ich existuje viac nez 1 (vychadzam z tvojho @7 ) mi skratka subjektivne dava zmysel viac nez ze ich existuje arbitrarny a pre potrebu vypoctu spominanej pravdepodovnosti zanedbatelny pocet (7 alebo 13 alebo 3455).
  10. 11
    Melancholik

26 ročný muž

tak logicky to posudzujem z ludskeho vnimania čo masa je a čo nie ..

každopádne teória v ktorej existuje história času nášho vesmíru viac krát ale z tak malými odchýlkami že by nemali drasticky dopad na celý další vývoj je podľa mňa viac ako nepravdepodobná ale doťahovať sa tu môžme kolko chceme .. s istotou vieme len jedno, že existuje iba jediný vesmír a vždy iba jedna voľba ktorá sa udeje @wewo
  11. 12
    Wewo

25 ročný muž

@melancholik @11
    "s istotou vieme len jedno, že existuje *ASPON JEDEN* vesmír a vždy iba jedna voľba ktorá sa udeje "

To co si napisal urcite s istotou nemozeme povedat.
    Mozes to povedat :D Ale nie s istotou.

Jasne ze sa mozeme dotahovat, mne nejde o to aby som ta presvedcil, iba aby som sa uistil ze chapes moj argument... a naozaj nemam ten dojem ze sa tak stalo :( Lebo znova spominas (ne)pravdepodobnosti a to slovo ma vyznam iba v kontexte ciselnych hodnot, ziadne nam ale nie su zname.

Tu mozme byt akurat (a)gnosticki voci paralelnym vesmirom, ale nemozeme nic tvrdit s istotou, a uz vobec nie o (ne)pravdepodobnosti.

Ze si ty viac nez vedecky a matematicky skor viac umelecky a duchovne orientovana dusa? :S
  12. 13
    Lukaso121

27 ročný muž
    Nitra

ŇYJE
  13. 15
    Melancholik

26 ročný muž

to už je len voľba slov .. je jasne že o iných vesmíroch nevieme ale samozrejme som to popísal tak že s istotou vieme len o jednom .. len o našom .. všetko ostatne čo si napísal ty alebo ja môže byt ale aj nemusí ..

iba tvrdím že paralelne vesmíry ktoré si popísal ty mi zmysel nedávajú, čo neznamena že nemôžu byt skutočne .. keby si ma zase chcel chytiť za slová
    @wewo
  14. 16
    Wewo

25 ročný muž

@melancholik okay!

Ved ja tiez neviem co si o tom myslim, ani ze existuju ani ze nie. Iba som poukazoval na to ze pri takejto teme by nemalo figurovat slovo "(ne)pravdepodobnost" v arzenali argumentov (ani na jednej strane!).

"Nedavat zmysel" je omnoho presnejsie nez "pokladat za nepravdepodobne".

A nie je to chytanie za slovicka - jedno hovori o subjektivnom ludskom vnimani reality a chapani zlozitych abstraktnych pojmov, druhe je z exaktnej matematickej vedy - statistiky - no bez dat sa neda hovorit statistike... je to ako som uz spominal logicky nezmysel, ako delenie nulou.

Pekny vecer zelam :)
  15. 17
    Marcello1111

29 ročný muž

určite áno, zrejme si myslel dimenzie, teraz žijeme v 3. a o 5 rokov prechádzame do 5. dimenzie...
    vo svete t.č. tam už prešlo množstvo ľudí a na internete je x výpovedí...
    takým ozaj znalým vecí je Peter insider s jeho sériou reportáži, ktoré by som nebral na ľahkú váhu...
  16. 18
    Bakedbride

26 ročná žena

@17 xD
  17. 19
    Purpledrug666

25 ročná žena
    Turňa nad Bodvou / KE - Bernard - Riders pub - Beer House - Big Pizza :D

https://www.youtube.com/watch?v=H3m_9xeB4Fc
  18. 20
    Midnight

29 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@marcello1111 nie, nemyslel dimenzie, lebo narozdiel od teba vie čo hovorí =D
  19. 21
    Midnight

29 ročný muž
    si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

@kierkegaard sme vlnovo-časticoví, a v podstate nič nehovorí prečo by sa pravdepodobnostná vlna mala zredukovať zrovna na ten konkrétny bod na ktorý sa zredukovala.

čiže buď je to náhodné, čo mi príliš nedáva zmysel, lebo doteraz žiadne fyzikálne zákony čo poznáme nie sú len tak náhodné, alebo... sa to len náhodne javí, lebo sa uskutočnia vždy všetky možnosti, ale náš uhol pohľadu je obmedzený len na jednu.

čiže inak povedané - buď je vesmír obmedzený a náhodný, alebo sú obmedzené ľudské bytosti.
    a keď mám na výber medzi týmito dvomi možnosťami, tak mi pripadá dosť očividné ktorá z nich je tá nesmierne viac pravdepodobná.
  20. 22
    Midnight

29 ročný muž

a ešte inak: zdá sa že nič nerozhoduje o tom, ktorá varianta z pravdepodobnostnej vlny nastane.

čiže... mi príde najpriamejšie tento fakt prijať a usúdiť z neho že nič nerozhoduje o tom ktorá varianta nastane, čiže nastanú všetky, a zasa, len obmedzený ľudský pohľad rozhoduje o tom ktorú jednu variantu zo všetkých čo nastali vidíme my.
  21. 23
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

@melancholik @wewo @midnight a ten exot z piatej dimenzie, to je také dobré čítanie po opici! Ešte musím dať podobnú tému, normálne to pôsobí ako vyprošťovák.
  22. 24
    Xxar3s

35 ročný ujo
    Bratislava

Neverim, ale pripustam moznost existencie. Vedci predpovedaju hned niekolko druhov paralernych vesmirov. No zatial su to len hipotezy.

@Melancholik Ak je vesmir dostatocne velky tak je velmi pravdepodobne ze sa v nom tvoja kopia nachadza hned niekolko krat. pozri si toto (pretoc na 44:17) : https://www.youtube.com/watch?v=I8ctWs-H5wM
  23. 25
    Midnight

29 ročný muž

@xxar3s ...táto teória multivesmíru vrámci jedného vesmíru (neviem ako to volajú) mi príde... divná.
    ako keby sa niekto snažil narvať do teórie multivesmír, ale tak, aby sa vyhol viac než štvorrozmernému priestoru... a to je také...
    ...ako keby som sa pokúsil napiť bez toho aby som vyprázdnil pohár z ktorého pijem =D

ako hej, matematicky to zmysel dáva, ale...
    ...eh =D
  24. 26
    Condition

23 ročný chalan
    Žilina

jednoznačne :)
  25. 27
    Marcello1111

29 ročný muž

@midnight
    ako poviete pán profesor....
    :D
  26. 28
    Midnight

29 ročný muž

@marcello1111 môžem ti to aj vysvetliť tak že síce asi nepochopíš, ale bude to správne a pravdivé vysvetlenie že prečo:

ak si predstavíš že náš vesmír je dvojrozmerný, ako list papiera, že má len šírku a dĺžku, tak na to aby si mohol naskladať na seba nekonečne veľa paralelných listov papiera, ti stačí o jednu dimenziu viac - výška.
    a všetky paralelné vesmíry (listy papiera) sa na seba poskladajú vrámci nej.

akurát náš vesmír je štvorrozmerný (šírka, dĺžka, výška, čas), čiže na to aby si mohol na seba naskladať nekonečne veľa paralelných vesmírov, ti zasa stačí, aby sa na seba naskladali vrámci jednej (piatej) dimenzie.

plus, dimenzie na seba nie sú nikdy paralelné. dimenzie sú na seba vždy všetky navzájom kolmé, tzn. vrámci plochy ktorú tvoria ich definujúce vektory medzi sebou zvierajú 90stupňový uhol, to je jeden zo základných bodov ich definície.
    čiže vo fyzikálnom zmysle, "paralelná dimenzia" (čiže dimenzia rovnobežná s inou, lebo to je to čo slovo "paralelný" vo fyzike znamená, rovnako ako v geometrii) je doslova oxymoron - slovné spojenie odporujúce samo sebe.

ak by si chcel aspoň trošku získať predstavu ako to funguje a čo to znamená, odporúčam toto sympatické a dosť dobre spravené videjko.
    len nezabudni, že vo videjku hovorí o "štvrtej dimenzii", ktorou je vrámci reality čas, ale on nemyslí čas, ale hypotetickú štvrtú priestorovú dimenziu (to čo by v realite bola piata. aj keď zasa... neexistuje vlastne žiadny dôvod nejak to deliť, čas bol vydelený ako samostatný "druh" dimenzie len preto, že nevieme svoj pohyb v nej vedome ovládať, a neustále sa ňou pohybujeme konštantnou rýchlosťou konštantným smerom (ak si pre jednoduchosť odmyslíme teóriu relativity). inak ale "štvrtá priestorová dimenzia ktorou sa neustále pohybujeme spôsobom ktorý nemáme pod vedomou kontrolou" je čo sa týka efektov naprosto zhodná s časom, čiže to rozdelenie je... zbytočné)
    https://www.youtube.com/watch?v=9yW--eQaA2I