Fórum pridal Feelagain, 23. 8. 2019 01:19 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

viete si predstaviť, že sa vzdáte svojho aktuálneho života a pôjdete sa starať o rodičov?

0
Feelagain

22 ročné dievča
based in Brno

v minulosti to bolo (vraj) bežné, že sa deti starali o svojich rodičov v starobe, viete si predstaviť, že by ste sa presťahovali, vzdali svojej práce, a starali sa čisto len o rodičov doma? Ak nie, ako by ste to riešili?
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Gothicpoethic

26 ročná žena
    Partizánske

Nie, nemusím si to ani predstavovať. Skrátka nie.
  2. 2
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

Tu v Azii to tak fici doteraz. Keby bolo treba tak presuniem mamu na Taiwan a vyriesim jej nejaku Filipinku, nech sa o nu stara.
  3. 3
    Efyks

11 ročný chlapec

@tommyhot a čo keď Filipínka nebude mať riešenie? :(
  4. 4
    Majmarad

36 ročný ujo

Vychovali ma, a bol by som idiot ak by som sa nepostaral o rodičov a pichol ich niekam do cudzieho prostredia len preto, pretože nemám čas. Mali na mňa čas a ja by som sa ani nemohol pozrieť sám na seba do zrkadla ak by som si ten čas na nich nenašiel. Takže áno, okamžite by som sa vzdal čohokoľvek.
  5. 5
    Alex458

22 ročné dievča

Určite áno. V sekunde by som to zrobila, ak by to bolo potrebné. Dali mi všetko, čo mi na očiach videli, vychovali ma, prežili so mnou ťažké obdobie nášho života. Nerobilo by mi to najmenší problém.
  6. 6
    H8u

26 ročná žena
    Štefanov

Nie.. a moji rodicia by to po mne ani nechceli tak ako by som to ja nikdy v zivote nechcela po svojich detoch. Je rok 2019 zaplatila by som opatrovatelku a chodila ich navstevovat
  7. 7
    H8u

26 ročná žena
    Štefanov

Inak ale dost dobre forum, chvalim :D
  8. 8
    Staphylococcus

hrá sa, že má 1 rok
    a witch of the woods

Nevirm, moji rodicia nemaju este ani 50 rokov, dost sa spolieham na to, ze moju starostlivost nebudu este dlho potrebovat.
    Ale ofc pocitan s tym, ze raz ano, a dost premyslam nad tym, ako to raz vyriesim, az bude treba, aby som s nimi bola viac a castejsie. Pevne verim, ze brat bude blizsie a utiahne to vacsinu casu a ja si budem raz za nejaky cas brat dllllhy homeoffice a chodit za nimi.
    Co samozrejme bude mozne, ak neodidem este dalej a nebudem mat vyrazne inu pracu....
  9. 9
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

Neviem si to predstaviť. Ale o mamu by som sa postarala, ale presťahovala by som radšej ju k sebe.
    Otca by som bez výčitiek šupla do domova.
  10. 10
    Pubertslatinocelny

32 ročný muž
    pubertkúpnoknedlizovaný

Myslím, že v minulosti to ale neznamenalo, že sa vzdali svojej práce kvôli starostlivosti o rodičov, nie?
    Proste bolo normálne doopatrovat, ale neverím, že by si chudobní ľudia mohli dovoliť starať sa čisto len o rodičov.
    U mojich rodičov a svokrovcov som zažil, ako sa starali o svojich rodičov/svokrovcov a ja by som to chcel urobiť nejak podobne - určite rátam s tým, že budem musieť veľa vecí obetovať, aby som sa postaral (a nemám ilúzie o tom, ze to bude ľahké alebo príjemné), ale chcem byť ochotný takéto obety podstúpiť.
    Žijem a plánujem žiť blízko nich a kariéra nie je pre mňa veľmi dôležitá, takže by to pravdepodobne ani neznamenalo nejaké úplné vzdanie sa môjho života
  11. 11
    Jasmiine

26 ročná žena
    GREECE

V minulosti ale bola uplne ina situacia, vacsinou vsetci byvali blizsie k sebe, dcera vo vedlajsej dedine, syn v hornej druhy v dolnej. A v 50rokoch sa islo na dochodok, cize 50roc clovek na dochodku doopatrová rodicov 70rocnych bez toho aby sa vzdala prace/kariery/starostlivosti o deti lebo uz pracovat nemusel, bol na dochodku.
  12. 12
    Kaiserchief1

tvári sa, že má -1 roky

Viem si predstaviť, že ich doopatrujem ale to asi zďaleka neznamená, že sa kvôli tomu vzdám svojej práce. A nemám s tým problém a aj to spravím ak bude treba. Ale jedine mamu.
  13. 13
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

@efyks riesenie coho? nechapem
  14. 14
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

@majmarad "Mali na mňa čas a ja by som sa ani nemohol pozrieť sám na seba do zrkadla ak by som si ten čas na nich nenašiel"

Je to ale dost ina situacia. Ty si sa na svet nepytal, priviedli ta sem lebo chceli oni sami, takze je logicke, ze sa o teba aj postaraju. Tebe ale tato "povinnost" nevyplyva z nicoho. Ty si si rodicov nevyberal. Takze nepostarat sa o nich je podla mna uplne moralne v poriadku.
  15. 15
    Majmarad

36 ročný ujo

@tommyhot nepovedal by som
  16. 16
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

@majmarad co by si nepovedal? Ze si sa na svet nepytal a rovnako ze si si nevybral rodicov?
  17. 18
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

bežne áno, nakoľko bývam blízko, ale ak by to bolo niečo vážnejšie, kde by som sama nepohla, už by som využila opatrovateľku, prácu mám (momentálne) dosť flexi, aj keď už o kúsok menej ako predtým, ale vzdať by som sa jej nemusela, čo je ale nevýhoda, že som jedináčik a som na to sama
  18. 19
    Majmarad

36 ročný ujo

@tommyhot rodičov si vždy vyberáš, aj prostredie do ktorého sa narodíš :) Teda nie ty konkrétne, ale tvoja duša :)
  19. 20
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

@majmarad :D ok
  20. 21
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

@majmarad No to je asi najväčšia kokotina akú som kedy počula. Určite som túžila po takom kokotnom otcovi, ktorý snáď nikdy nič dobré neurobil... Fakt som sa o to prosila, aby ma splodil a znepríjemňoval mi život, uhm len po tom moja duša vždy bažila.
  21. 22
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

Od kedy umrela mama(o ktorú som sa predtým ako ju zobrali do nemocnice starala) sa vlastne zdržujem pri otcovi aby som mu mohla pomáhať, takže áno, starala. Otec už má svoj vek aj keď sa to asi z mojich statusov o nespiacomotcovi nezdá.

Bývalý bol v tomto super, plánovali sme spolu ze si zriešime dvojgeneračný RD aby sme tam mohli nasťahovať na dôchodku našich rodičov a pomáhať im. :)

A áno, mám nutkanie sa starať o starých a chorých ľudí.
  22. 23
    Willbebetter

tvári sa, že má 5 rokov

My tuto situaciu teraz riesime s babkou, ktora ostala po smrti dedka a caka, ze rodina ju doopatruje. Ale osobne suhlasim s tym, ze dnes uz to nie je nutne a na zariadenie komfortu su potrebne nic len prachy. Nehovorim ani tak o opatrovacich domoch kym to nebude nutne, skor o moznosti mat trebars pre rodicov byt, kde mozu dozit a opatrovatelku a samozrejme chodit k nim a starat sa o nich popri svojom zivote. Takze tymto smerom oboznamujem aj moju mamcu, ze preto sa budem snazit mat dost penazi, aby som jej to mohla zabezpecit. Nastastie je rozumna a chape to.
  23. 24
    Mezomus

hrá sa, že má 1 rok
    asshole birdzu!

mama povedala, ze chce ist do domova :D

a tatko to vybavil frajersky, v najlepsich rokoch si zmyslel, ze mu staci truhla! (thumbs)
  24. 25
    Majmarad

36 ročný ujo

@tralalibang určite hej, malo ťa to niečo naučiť :) A naučilo, buď rada.
  25. 26
    Majmarad

36 ročný ujo

@willbebetter peniaze toto nevyriešia. Mama ti síce nič nepovie, ale popremýšľaj.
  26. 27
    1ggy

22 ročný chalan
    Zvolen

Keby nebolo iné východisko, tak určite áno. Man up and deal with it ¯\_(ツ)_/¯
  27. 28
    Fakecocacolazero

23 ročné dievča
    Malacky

Uff, toto ma uz zacina pomaly desit a asi na tuto temu tu budem mat zo svetkych najnegativnejsi nazor :D . Ale nikdy v mojich predstavach riesenia nebolo starat sa o nich svojpomocne ...
    Presne kvoli tomuto, ze sa nechcem vzdat svojho zivota a venovat ho cely niekomu inemu, nechcem deti. Takze v suvislosti s rodicmi, co sa este k tomu ani o mna poriadne nestarali, to urcite nepripada v uvahu. Jedine v co dufam, ze nezostane jeden z nich (nebodaj obaja) v nejakom velmi zlom stave, ze sa o seba nebudu vediet fyzicky postarat lebo neviem ci by som financne utiahla platit 24h pecovatelku.
    Ale samozrejme uz teraz to zacina mama vytahovat, ze ako sa ona starala o svoju mamu na smrtelnej posteli, takze to este bude sranda pocuvat :) .
  28. 29
    Barb

hrá sa, že má 2 roky
    Piešťany

@5 @12

ano o mamu sa postaram a spravim cokolvek preto aby dozila tak ako si zasluzi. ak by bolo treba, tak by som sa bez mihnutia oka vzdala prace ci skoly. kazdopadne premyslala som uz nad tym, az mi vzdy do placu pride, ale treba s tym ratat. s bratom by som sa snazila spravit kompromis a v zaujme nas oboch by bolo jej co najviac pomahat :) beriem to ako svoju psiu povinnost.

otcovi by som ustav/domov dochodcov vybavila, kvoli nemu by som sa svojho komfortu nevzdala.
  29. 30
    Antifunebracka

30 ročný muž
    podkastak birdzu

@27 !!!!!!!
  30. 31
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

Ťažko... pomôžem s kadečím... ale prist o pracu kvoli tomu to by nemohlo existovat ine riesenie. Nastastie je tu moznost dobre niekomu zaplatit ak chces mat niekoho na opatrovanie...
  31. 32
    Ssnehulienka

24 ročné dievča
    Dolný Kubín

skor to bolo naviazane na to ze tie deti s nimi zili vo viacgeneracnom dome cize poto to nebol taky skok

neviem si to moc dobre predstavit a viem ze by to bolo trapenie aj pre nasich ze su niekomu pritazou, ale nenechala by som ich na pospas osudu ze jo
  32. 33
    Salora

tvári sa, že má 3 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

riesil som to s mamou.... ked si odmyslim fakt, ze zo zakona je dieta povinne sa postarat o svojich rodicov, tak je to predsa samozrejme... teda za normalnych okolnosti, ked rodina normalne fungovala a funguje... musel by som sa prepadnut od hanby do najhlbsej riti, keby som ich nechal na pospas osudu alebo ich dal niekam do nejakeho starobinca... btw. nad tymto by sa mali zamysliet prave ti zastancovia "tradicnej slovenskej rodiny"... a neznamená to, že som sa musel (že by som sa musel) vzdať svojho doterajšieho života resp. práce...

presne, ako píše @Tommyhot v Ázií je to normálna vec... a nielen v Ázií...

@H8u no nie som si isty, ci toto nejako suvisi s tym, ze je rok 2019...
  33. 34
    Kerrang

26 ročný muž

Ja áno, som jeden z tých.. ...však aj keď som už rozmýšľal nad prácou v zahraničí, tak kvôli mame upúšťam ...je to už môj posledný rodič a inak som sám (bez žiadnej opory), nikoho tak blízkeho tu nemám :(
  34. 35
    Kerrang

26 ročný muž

*tohto plánu ...a či stretnem ťažko povedať, zatiaľ mám pocit, že pri veľkom nešťastí by sa nakoniec každý otočil chrbtom a riešil si svoj život, svoje problémy ako býva zvykom..
  35. 36
    Kerrang

26 ročný muž

Mama zatiaľ sa má relatívne dobre, všetko zvláda, len ja proste by som mal výčitky a chcel by som skôr či neskôr prísť zo zahraničia domov, lebo by som myslel, že má nejaký problém
  36. 37
    Narazuvzdornaa

25 ročná žena
    unclean, a libertine

moji rodicia maju obaja cez 60 a som ich jedine (spolocne) dieta, pocitam s tym, ze sa o nich budem starat

neviem, ci nejako na full time, to si tazko viem predstavit.. tiez by som sa snazila skor riesit nejaku flexibilnejsiu pracu v KE + osobu na opatrovanie
    isteze keby jeden mal nejaku tazku smrtelnu chorobu v poslednom stadiu alebo co, tak zostanem s nimi, kolko treba
  37. 38
    Narazuvzdornaa

25 ročná žena
    unclean, a libertine

+ este dodam, ze s tymto pocitam ako nejakou formou 'rodinneho zivota' v prislusnom veku, kedze deti nechcem a predpokladam, ze nikdy nebudem mat

a mam silny instinkt starat sa o chorych/starsich/znevyhodnenych ludi, doma sme doopatrovali mojich starych rodicov a tazko postihnuteho stryka, ktory tento rok zomrel

mame taky domaci utulok, milion prichylenych zvierat
    a moja mamka je lekarka a videla som vzdy u nej, ako sa starala o chorych ludi, a viem, ako sa to robi
    + istym sposobom som bola opatrovatelka a zivitelka niekolko rokov v predoslom vztahu, to si uz zopakovat nechcem, ale proste takto sa starat je pre mna velmi prirodzena vec
  38. 39
    Dwarvax

32 ročný muž

Ako na full time? To urcite nie. To proste ani nie je mozne, realne. Ale ak by som si tu starostlivost mohol nejak rozhodit s viac ludmi, ze by to pre mna znamenalo na par hodin denne/tyzdenne, tak asi ano. Ale full time je nerealny. A to si myslim, ze by po mne ani nechceli.
  39. 40
    Drazoal

24 ročný chalan
    Zvoľen

Ja nemam zivot, rad ho teda prenecham rodicom. :D aspon bude moja existencia mat konecne nejaky zmysel.

Kazdopadne, povazujem to za moralnu povinnost.
  40. 41
    Erixa

21 ročné dievča
    Raxacoricofallapatorius

Dala by som ich do domova dôchodcov,kde by som sa následne zamestnala a tak by som sa o nich mohla starať... mám to premyslené
  41. 42
    Saddath

28 ročná žena

Nie, ani by to odomna na milion percent nechceli. O tom sme sa daaavno bavili. Ale pomahat I'm isto budem, to uz robim aj teraz :) taketo veci mam s mamou davno prebrate...
  42. 43
    Tralalibang

24 ročné dievča
    Prdelákovo

@majmarad No hej, naučilo ma to neznášať ľudí, byť negativista a neveriť ani vlastnej rodine. Ak je toto niečo, čo som si vraj vybrala dobrovoľne, tak to som potom ale riadna piča.
  43. 44
    Majmarad

36 ročný ujo

@tralalibang vždy si naša duša volí budúci život. Ono to trošku záleží aj od toho čo si ako človek dosiahla v tom predchádzajúcom, či si sa niečo naučila, niečo pochopila, niečo si uľahčila. Či si bola ,,dobrým,, alebo ,,zlým,, človekom a podľa toho si duša volí taký život, aby to, čo nestihla v predchádzajúcom mohla skúsiť ešte raz. A ak by sa jej to nepodarilo, tak znova a znova. je to tak aj s ľuďmi, ktorí nám do života prichádzajú. Ak ich máme radi, tak je veľmi pravdepodobné, že sme ich v minulom živote milovali a naopak.

To, čo ťa to naučilo malo nejaký dôvod. Možno si bola klamaná, okrádaná, možno ti bolo ubližované a preto si tvoja duša nastavila takýto scenár. Ešte potrebuje pochopiť a nebudeš to ani ty sama vidieť takto.

Vždy si veľmi veľa prinášame z minulosti, to, čo nestihneš v tomto živote podedíš opäť ako ,,nevyriešené,, a darmo sa budeš hádzať o zem a kričať ako je to nespravodlivé - tá piča budeš nakoniec len a len ty.
  44. 45
    Mobscene_69

25 ročná žena
    Smultronställe

Určite by som sa posnažila najviac ako sa len dá a pokúsila sa nájsť najlepšie riešenie pre každého..dali mi počas života aj viac než som si zaslúžila, bolo by odo mňa sebecké ich len tak šupnúť do domova bez toho, aby som sa aspoň posnažila..
  45. 46
    Vreskot000

32 ročný muž

dobrá téma! Ja presne toto robím, ale v súvislosti s mojou starou mamou. Bol by som sprostý robiť niekde za menej peňazí, kde dostávam to, čo by som robil hocikde inde, a mám spústu času. som síce viazaný na miesto, nemôžem len tak odísť, pretože stará mama si vyžaduje prístup a ošetrovanie denne, ale napriek tomu by som nemenil, najlepšie, čo som kedy robil. robím to už dva roky a v zdravotníctve celkovo niečo cez tri roky,