Fórum pridal Ucitelka, 27. 8. 2020 12:43 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Ženy, zažili ste už situáciu, kedy bol chlap oproti vám zvýhodnený a privilegovaný?

0
Ucitelka

44 ročný ujo

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Karlotiskot

32 ročný muž
    I'll Be In The Garage

Som chlap a samozrejme som veľakrát zažil kedy bol chlap privilegovaní pred ženou. Či už išlo o pracovné miesto (chlap bol nabraní ihneď, žena si to musela prísť vyskúšať) ale napríklad aj nedostávať v práci vďaka tomu, že som muž sexuálne narážky, mi v niektorých zamestnaniach príde tiež ako privilegium...

Ale jo, podla niektorých sa zas zeny nemusia snažiť v partnerských vzťahoch (rozumej o neho sa nikdy žiadna nesnažila) tak je to tak nejak zrovnané vraj
  2. 2
    Lenuska175

hrá sa, že má 1 rok
    knižnica

Ja som v Tech firme zazila niekolko poznamok o tom, ze je to nanic ze mame vela mladych dievcat, lebo oni odidu na matersku a ze sa tie cisla budu musiet nejako zmenit.
    Ked sa robilo hromadne prepustanie, leteli prevazne zeny - ale to nehovorim ze to bolo jedine kriterium a nejako to suvisi.

Osobne, kde ja toto najviac citim, je ze v ociach rodiny som ja zodpovedna napriklad za to, ci mame upratany byt alebo za to co sa doma vari. Pritom robim viac hodin ako moj frajer. (ale upratujeme vlastne skoro rovnako vela, tu ide skor o to ze ak je nieco zle, jeho alebo moja mamina dodrbu mna nie nas alebo jeho)

V tomto som podla mna dost vychytala, lebo v mojom okoli, najma starsie generacia, je MNOHO parov kde sa zena
    - stara o domacnost, vari perie atd
    - stara o deti
    - aj pracuje rovnaky pracovny uvazok ako muz
    --- to vnimam ako znevyhodnenie, ktore nie je priamo zapricinene napriklad muzmi alebo systemom a ani nema uplne vycislitelne dosledky, nevieme kolko zien by sa rado nieco naucilo, chodilo cvicit a podobne, ale skratka nemaju cas - tu potom nastava otazka, je to vina tej zeny? Mohla by tuto temu vobec doma s muzom otvorit, ked je spolocnost nastavena tak ze zena je ta co sa primarne stara o domacnost a on je toho isteho nazoru? (jasne ze v nasej mladej birdz bubline to nemusime takto vnimat, ale pozrime sa na vztahy ludi co maju 50 a viac rokov)

Ked sa zena uchadza o nejaku vyssiu poziciu, napriklad v parlamente, atd - ludia sa zacnu pytat na to, ako to, ved ma male dieta (priklad Marcinkova)
  3. 3
    Karlotiskot

32 ročný muž
    I'll Be In The Garage

@lenuska175 Toto mi bolo inak od mala divné s tou rodinou. Že dcéra je tak nejak zodpovedná za poriadok v byte zatiaľ čo synovia si chodia na krúžky. To isté potom v dospelosti. Tie poznámky o tom, že žena sa má starať... Ako oka, keď tak má niekto vysporiadanú domácnosť, ale tie ženy robili ako hovoríš, rovnaký úvazok ako muž dokonca trebars aj v tej istej firme tu istu pracu a muz sa moze po prichode domov vyvalit zatial co zena ide robit jedlo. Chlap potom na jar poryloval zahradu, napilil drevo, ktoremu zena podavala a tri dni doma chrčí, že robil okolo domu. Ale zas nevím ja som bol v tomto vychovávaní a nejak prirodzene mi to prišlo neprirodzené. Takze existuje nadej aj na prirodzene vysporiadanie veci. :)
  4. 4
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

Akože, už len také veci, ako to, že väčšina chlapov sa nemusí báť ísť niekam sama, či trebárs len potme domov, cestovať alebo trebárs aj na nejaké podujatie, je imho dosť veľká výhoda.

Mnohé iné fakty sú možno ešte subjektívnejšie, ale je proste veľa vecí, kde to často ani náhodou nie je fér (keď je stále žiaľ u mnohých normalizované, že žena okrem normálnej práce vykonáva zároveň drvivú väčšinu prác ohľadom detí a domácnosti, napríklad)

A hlavne, chlapi sa spravidla sťažujú na to, akí sú znavýhodnení, len keď ženy upozornia na nejaký problém. Len tak sami od seba zvyčajne neprídu s tým, že hej, a čo my?
    (A to, že niekomu niekto nedá, vážne nie je spoločenský problém)

(Čím nevravím, že všetky sa boja alebo že sa chlapovi nemôže nič stať, ale bavíme sa vo všeobecnosti)

5. 5
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@mielikki statistika vravi jasnou recou a sice, ze muzi sa musia bat niekam chodit sami viac, nakolko sa obetami nasilnych cinov stavaju badatelne castejsie.
    https://www.zastavmenasilie.gov.sk/statistiky/

ze sa niekto nevie s partnerom dohodnut na domacich pracach je azda skor znakom blbo fungujuceho vztahu a nie celospolocenskeho problemu.

cize, ak sa bavime vo vseobecnosti, nikde tu nevidim ani len naznak akehokolvek systemoveho znevyhodnovania na zaklade pohlavia.

dalsi den, dalsia diskusia o obrovskom celospolocenskom probleme, ku ktoremu vsak neexistuje jediny konkretny priklad :( niekto by az mohol nadobudnut dojem, ze sa jedna o vymysel a nie skutocny problem.
  6. 6
    Narazuvzdornaa

26 ročná žena
    bridge troll

Takto, neviem menovat konkretneho chlapa, ktory bol predo mnou zvyhodneny

Ale minimalne v kariernych veciach, na minimalne troch pohovoroch mi bolo s roznym stupnom priamosti povedane, ze zena nevie pocitat, zena nevie robit s pocitacom, nie je to praca pre zenu (projektovanie v suchu v teple v kancli), bola som xkrat skusana z dost elementarnej matematiky/fyzicky s tym, ze ked som vedela odpovedat alebo som poznala zariadenia a metody, na ktore sa ma pytali, tak som 'nejaka prilis sebavedoma'
    + Otazky, kedy pojdem na matersku (co je protizakonne)
    + Na univerzite mi skolitel povedal, ze zeny by nemali chodit na STU

Alebo na sluzobke ma jeden externy spolupracovnik dve hodiny vypocuval, preco som po skole nastupila do prace a nemala babatko, ci moji rodicia maju peniaze pomahat mi s babatkom, ci mam zdraveho partnera, aky bude pre mna stresujuci sex po tridsiatke, ked sa budem snazit pocat..

Akoze fakt mi povedzte, chlapi, ci sa bezne potykate v praci s hodnotenim vasej plodnosti alebo pocuvate, ze vas poslu na nejaky event, lebo sa budete pacit dolezitemu staremu panovi, alebo po vas kazde rano popiskuje vratnik
  7. 7
    Forte

8 ročné dievča
    som rada ze som tu

@notmehofejk toto NIE JE celospolocensky problem? Ja osobne som bola vychovana vzdy tak, ze nemam povinnost robit niekomu vo vztahu sluzku ale otvorene môzem povedat a potvrdit ze aspon polovica mojich znamych (dievcat aj chlapcov) ano. Ked ti niekto od malicka do hlavy vtlka ze ked si chlap, tak uplne staci odrobit si svoje veci v praci a potom sa môzes pohodlne zvalit doma na postel a cakat obskakovanie, tak to bude pravdepodobne ocakavat aj vo svojich vztahoch a ty tu trepnes ze to je "len neschopnost rozvrhnutia si domacich prac a nie spolocensky problem"??
  8. 8
    Misfit44

15 ročný chalan

staci, ze idem po ulici a tu odkial pochadzam, som sa stretla s najvacsim poctom kokotov a pravidelne som sa stretavala s narazkami alebo si dovolili sa ma dotknut, ci je den ci je noc... realne sa tu bojim ist sama von v noci (a to som na dedine) ovela viac ako vo velkom meste
    nemyslim si, ze sa s tymto stretava nejaky muz
  9. 9
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

Kokos, nie, vôbec som nepočúvala kolegyne o tom, ako pristupujú k svojim partnerom ako k decku, čo by sa o seba nevedelo inak postarať a príde im to normálne, tak to asi bude problém, nie?
  10. 10
    Nespiacakraska

30 ročná žena
    Doma

Kolko krat som sa stretla s tym, ze nie som vhodny kandidat na pracovnu poziciu pretoze"toto nie je praca pre zenu". Uprimne? Kedy mi neodpisali/odpisali ze podla zivotopisu stojim za mily ony, by ma to menej nasralo ako toto...
  11. 12
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@forte eh, nie, nie je. co, ludia nemaju vlastny mozog? nemaju moznost sa nad vecami sami zamysliet, bez ohladu na to, ako boli vychovavani? lebo ja by som povedal, ze maju. a ked uz to sami nedokazu (co je podla mojho skromneho nazoru taky red flag, ze sam o sebe staci na to, aby som o dotycneho nezavadil), nikto ti nebrani a) skusit mu vysvetlit, ako sa veci maju a ako si to predstavujes (za predpokladu, ze mas pocit, ze ti za to dotycny stoji) b) vobec s nim nechodit a proste si najst niekoho, kto ti vyhovuje.

dalsia vec, implikujes, ze neexistuju pary, ktorym old-school rozlozenie sil a povinnosti vyhovuje. co ak existuju? ides teraz nasilu riesit "celospolocensky problem" tym, ze ich hodnoty a vztahove preferencie oznacis za problem a zakopes ich pod ciernu zem, vnucujuc im popri tom svoju predstavu o spravnom rozlozeni sil?

long story short, ludia si mozu najst partnera, ktory im vyhovuje a zaroven nemusia byt vo vztahu s takym, ktory im nevyhovuje. a je po probleme.
  12. 13
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

Priznám sa, keď som ešte žil v stredovekom Uhorsku tak sa mi stávalo, že som bol ako muž pracovne aj spoločensky zvýhodnený.
  13. 14
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@notmehofejk čo v tom linku protirečí tomu, čo som vravela? To, že ženy sú častejšími obeťami partnerského násilia?

V každom prípade, keď sa spočítajú všetky obete násilia, okej, možno to vychádza v neprospech mužov, čo je ale podmienené ďalšími faktormi.
    Každopádne strach "ísť sama niekam" vychádza skôr z obáv zo sexuálneho násilia a obťažovania, ktoré máva i dlhodobé psychologické následky a nie je často nahlasované. Lebo keď sa nebodaj ozve, je to často pre obeť ešte horšie, vrátane hlášok ako "veď mala byť za to rada".

Ukáž mi ženu, ktorú nikdy neotravoval náhodný cudzí chlap do takej miery, až sa začala naozaj báť, a ja jej prídem osobne pogratulovať, donesiem jej kyticu a spýtam sa jej, ako sa jej to podarilo.

A prosím ťa, keď ti ženy povedia, že sa niekde necítia bezpečne, tak neargumentuj tým, že vlastne aj muži sa môžu tak cítiť. Ale necítia. Tak asi problém nebude v tom, že 99% žien je paranoidných
  14. 15
    Tikalok

hrá sa, že má 1 rok

@notmehofejk to, ako má kto dôvod báť sa chodiť sám von, sa ráta počtom násilných trestných činoch spáchaných na danom pohlaví? jednak tá štatistika nehovorí nič o tom, koľko z tých obetí trestných činov bolo niekde osamote a nie je z toho zrejmé ani koľko z tých obetí sa obeťou stalo pri vlastnej pasivite. čo sa týka znásilnení a sexuálneho zneužívania, tie hovoria naozaj jasnou rečou. tiež nevieme, koľko obťažovania sa do žiadnych štatistík ani nedostane, ale ak nie sme slepí a hluchí, tak si to asi vieme predstaviť.

a týmto, čo hovorím, sa nevyjadrujem k ničomu inému než k tvojmu prvému odstavcu
  15. 16
    Annyejnji

22 ročné dievča

Študujem medicínu. A minimálne v mojom meste to funguje tak, že medicínu študuje čoraz viac žien a je ich v ročníku by som povedala aj 80% aj viac. Ja som v takej "inej" skupinke, ako je to bežné a mám viac spolužiakov chlapov, ako dievčat. Nepočula som o žiadnej inej skupinke, kde by to takto bolo. Tým však, že sme takáto skupinka, veľakrát zažívame od profesorov práve narážky, že aké je to super, akí sme super, že máme jednoducho veľa chlapcov. Veľakrát sme sa stretli s názorom, že medicína je pre mužov a ženy by ju vlastne vôbec nemali študovať, alebo keď už, tak rozhodne nie chirurgické odbory. Čo bolo pre mňa náročné počuť, lebo uvažujem o gynekológii a človek sa to aj bojí povedať nahlas v takom prostredí. Taktiež sme mali učiteľku jedného dvojsemestrálneho predmetu, ktorá vyslovene preferovala chlapcov. Dávala im lepšie hodnotenie, viac im pomáhala a verejne sa o nej vedelo, že to tak je, že úplne iné zaobchádzanie zažiješ na základe svojho pohlavia.

Všeobecne by som povedala, že hoc sa to nehovorí nahlas, veľa profesorov má v sebe zakódované, že medik je čosi viac ako medička. A potom aj keď sú praxe, tak som počula, že ženy sú proste "sestričky" a muži sú "páni doktori" keď sú z rovnakého ročníka na rovnakej praxi :D
  16. 17
    Teal

hrá sa, že má 2 roky
    >/vιℓℓαιn_

@nespiacakraska ak sa ti to stalo, môžeš s nami prosím takýto email zdielať? Alebo hociktorá iná žena. Ozaj by som rád videl, ako to vyzerá keď ti spoločnosť odpíše, že ťa nechce zamestnať, pretože máš nevhodné pohlavie.
  17. 18
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@mielikki pockaj, ja som myslel, ze sa bavime o strachu chodit niekam sam. ci sa tu azda vychadza z predpokladu, ze je v taychto situaciach utocnikom tvoj partner?

ale som rad, ze si spomenula partnerske nasilie. spolocensku stigmu zameranu voci muzom, na ktorych pacha nasilie partnerka, by zle sexisticke jazyky mohli nazvat diskriminaciou muzov na zaklade pohlavia.

pokial ide o sexualne obtazovanie, tak to je, pokial mi je zname, absolutne protizakonne a postihovatelne. sotva sa mozme bavit o systemovom probleme, ked system take spravanie explicitne netoleruje.
  18. 19
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@tikalok nuz, pokojne mozes z uzasnych stranok nasich institucii skusit vydolovat lepsie statistiky a mozme to rozobrat detailnejsie.
  19. 20
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@notmehofejk ja som len reagovala na ten link, ktorý vravel viac o domácom násilí ako o potvrdzoval tvoj argument

A nikto tu teraz nehovorí o tom, že v takých prípadoch stigma neexistuje a samozrejme je to zlo, zaujímavé ale je, že ju ľudia ako ty spomínajú len vtedy, keď sa poukazuje na násilí na ženách, nezvykne sa stávať, že príde chlap sám od seba s tým, že počúvajte, toto je problém, ktorý treba riešiť
    Vždy len "kopec žien trpí tak a tak" "ALe Aj MuŽoM sA tO sTávA"

Lenže je rozdiel zákon a prevedenie v praxi. To, že obete sú často odrádzané od toho, aby takéto veci nahlasovali, podobné činy sú často ťažko dokázateľné a podobne, sú to proste veci, ktoré sú problém
    Takže áno, nemusieť na takéto veci a riziká myslieť, keď len tak ideš niekam von, je výhoda
  20. 21
    Illusion0

24 ročné dievča

@annyejnji Drz sa. Urcite si nenechaj odradit od tej gynekologie a od toho co chces par hlupakmi. :)
  21. 22
    Blackfog

hrá sa, že má 0 rokov

Ja som mal matikára čo skôr zvýhodňoval dievčatá, prilepšoval im percentá, prilepšoval známky na vysvedčení, na Vianoce im dával sladkosti a ja som sa mohol pojebať aby som mu dokázal, že 78% je dvojka a nie trojka. Skončil som s trojkou kvôli tomu, že som chalan. A nájdu sa na škole učiteľky čo všade preferujú a uprednostňujú dievčatá... Takže aj ja ako muž sa cítim znevýhodňovaný.
  22. 23
    Wewo

27 ročný muž
    Skyr addict

@tikalok "tiež nevieme, koľko obťažovania sa do žiadnych štatistík ani nedostane"

bingo. Nevieme to ani o jednom pohlavi. Kolko muzov myslis ide na policiu s tym ze boli sexualne obtazovani? o_O "...tak si to asi vieme predstaviť..." Problemom je aj to, ze ste emocne zaivnestovani vnimat zeny ako obete a pri chlapoch je to akosi nemyslitelne, lebo dotycni si veci radsej predstavuju.

@0 "...napríklad aj nedostávať v práci vďaka tomu, že som muž sexuálne narážky..."

No nech ti nejebe. Toto moze fakt napisat iba skladnik obklopeny chlapmi.
    Paradoxne je, ze vzdy ked som tu na Birdzi spomenul som som bol (ale nielen) od zien neraz sexualne obtazovany, dostal som vysmech (a neprekvapivo prave od samozvanych """liberalov""", lebo to ej nepohodlny fakt ktory nesedi do aktualnej spolocneskej narativy).

Je mi na grc z obmedzenstva a sexizmu co tu citam, uplna jednostranna slepota.

Tiez to, ze sa zena boji chodit sama vonku, je akoze privilegium muzov? o_O
    Ci tu uz treba plakat fakt o vsetkom? To nie je spolocensky problem muzi vs zeny, to je ked tak problem ludia schopni sa branit vs ludia neschopni sa branit.

Co sa tyka situacii v praci, neviem sa vyjadrit, vobec nepopieram ze co som si tu precital je pravda, a je to smutne. Na druhu stranu, pracujem na IT oddeleni firmy ktora ma asi 80% zamestancov mlade zeny (na inych poziciach, nie IT), a neprekvapilo by ma kebyze su na tieto pozicie zeny vyberane prednostne. Su skratka povolania / pozicie kam sa lahsie dostanu zeny, potom su take kde sa lahsie dostanu muzi. Argument o tom ze muzi nemusia celit otazkam materskej a deti beriem. Paradoxne vnimam to tak (aj ako clovek co sa zucastnuje vyberovych procesov) ze ked muz chce mat coskoro deti, je to viac-menej plus, lebo to znamena ze sa usadi (nzedrhne za pol roka za lepsou ponukou do zahranicia) a bude usilovnejsie pracovat lebo bude potrebovat zabezpecit rodinu. Samozrejme ani muzov sa na to nepytame, ale tak osobne by som to ja vnimal. Je to privilegium? Mozno hej.

Spat k teme,
    Hladame do timu juniorov a nedavno som pohovoroval jednu slecnu, na konci prijemneho uvolneneho pohovoru sa ma na rovinu pytala ci nebude vadit ze je zena. Az som zostal v soku a ani som nevedel co odpovedat :) Urcite by ma ani nahodou nenapadlo ze kvoli svojemu pohlaviu nebude mat logicke zmyslanie alebo co, v kazdom pripade ju povazujem za uplne plnohodnotnu uchadzacku (dokazala ze ma dostatocne skills, a dostala ponuku).

To, ako atraktivna zena narusi pracovne prostredie a sustredenost doteraz cisto muzskeho timu je zase uplne druha vec. To ale nie je privilegium jedneho pohlavia, myslim ze uplne rovnake by bolo sa nad tym minimlane pozastavit, kebyze k timu 10-tich zien pridate chlapa.
  23. 24
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@mielikki ale je tam vidno aj to, ze muzi su obetami nasilia castejsie. ako som povedal, ked tu niekto pride s detailnejsou statistikou, mozme to rozoberat hlbsie. dovtedy faktom ostava, ze muzi su vo vseobecnosti nasiliu vystaveni castejsie.

dobre. a pointa? chlapi to neriesia, zeny ano. good for them, i guess. a ako presne to ma suvisiet so systemovym celospolocenskym znevyhodnovanim zien?

to je problem vymozitelnosti prava, vo vseobecnosti. a tyka sa to pravneho systemu ako celku. ziadna suvislost s pohlavim.
  24. 25
    Papver

24 ročné dievča

@16 Kks, ja som praveze vzdy taka poctena, ked si o mne myslia, ze som sestricka, lebo sestricky su pre mna real heroes. Ja by som bez nich na praxi bola totalne stratena. Nehovoriac o tom, ze mnohe toho vedia viac nez samotni lekari, su ustretove a napomocne. Ja k nim vzhliadam a mam velky respekt a prve co spravim, ked niekde nastupim je, ze sa skamkosim so vsetkymi sestrami na oddeleni. :D
  25. 26
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@notmehofejk "chlapi to neriešia, ženy áno"
    asi preto, že sa ich to týka viac, nie?

je to celospoločenské? je
    je to problém spoločnosti? je. ak by si viac ľudí uvedomovalo, že naozaj nie je okej správať sa ako nevychované zvieratká, problém by sa zmenšil. Podobne ako sa mnohé činnosti dajú eliminovať vhodnou osvetou a podchytením rizikových prípadov a riešením potenciálnych problémov skôr, ako je neskoro

je to nevýhoda? je (keď sa necítiš bezpečne v istých situáciach, kedy sa iná skupina obyvateľstva cíti bezpečne, tak áno, je to nevýhoda. Aj keby to malo ovplyvniť len voľný čas a nič "životne dôležité", stále je to záležitosť, ktorá nie je v poriadku)

a otázka vymožiteľnosti práva nie je systémový problém? a súvislosť s pohlavím je asi taká, že sa s tým viac stretávajú konkrétne skupiny obyvateľstva, nie je to naprieč populáciou rovnomerne
  26. 27
    Ryu4

25 ročný muž

https://pbs.twimg.com/media/ENd5PWDU8AAL67y.jpg
  27. 28
    Kerrang

28 ročný muž

V mojej robote si to najmenej odlíže všetko žena ...stačí že pani hlavní sú muži, poprípade starší muži, tak to tu vyslovene ide najavo z nich, hlavne z toho jedného, že by tu prijal každú mladú a môže mať aj minimum IQ, aspoň by mal na čo zazerať aké má povedzme nohavičky
  28. 29
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@mielikki to znie ako spekulacia. ja zase mozem tvrdit, ze sa muzi hanbia priznat, ze sa ich to tyka, prave kvoli spolocenskej stigme.

je v spolocnosti vela blbcov? je. suvislost s pohlavim veskera zadna.

niektore skupiny ludi su v istych situaciach viac ohrozene ako ostatne? ano. but again, je to vseobecny problem, ktory nie je exkluzivny pre zeny.

ktore skupiny ludi sa s tym stretavaju viac? to mi opat znie ako spekulacia.

suma sumaru, zatial sme sa dopracovali k tomu, ze existuju jednotlivci, ktori vo vseobecnosti porusuju zakony a ze nie je vzdy lahke ich potrestat v sulade so zakonom. cool. to mi ale pride ako kurva badatelne odbocenie od systemoveho celospolocenskeho znevyhodnovania zien :-/
  29. 30
    Michelleee

25 ročná žena

@papver ja len ze suhlasim do bodky (hehe)
  30. 31
    Mielikki

hrá sa, že má 1 rok
    Pani lesa

@notmehofejk aj si sa skúšal niekedy kvalifikovať na olympiádu s touto mentálnou gymnastikou?

niektore skupiny ludi su v istych situaciach viac ohrozene ako ostatne? ano. but again, je to vseobecny problem, ktory nie je exkluzivny pre zeny.
    Pardon, že to takto formulované nie je otázka len žien, ale aj rasizmu, homofóbie a ktovie čoho ešte
    Ale o tých teraz debata nie je
  31. 32
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@mielikki rovnako je to aj problem bieleho mladenca na ciganskej zabave alebo popradcana v lendaku. sranda, ze ty si spravis uzucku selekciu z mimoriadne vseobecneho javu predstierajuc, ze ide o problem systemoveho celospolocenskeho znevyhodnovania zien a nasledne ti nepride ani kus debilne spominat mentalnu gymnastiku :D
  32. 33
    Wewo

27 ročný muž
    Skyr addict

@notmehofejk tu mentalnu gymnastiku mozes brat ako kompliment k nepriestrelnej argumentacii a pekny znak toho ako mielikki dochadza para, nema ako obhajit hluposti co pise tak uz sa musi uchylit k tomuto.

Tak najprv na otazku "kedy bol chlap voci vam zvyhodneny a privilegovany" povie ze muzi sa nemusia bat chodit v noci sami (pritom vsetky data to len a len vyvracaju) a nakoniec to chce zahrat do outu s tym ze ved existuju znevyhodnene skupiny takzeee... eeee... takze mam pravdu!

Je to situacia schopny branit sa vs neschopny branit sa, a je to riadne individualne. Barsktory chlap je uplne zranitelny ked sa niekde sam tula, a najde sa dost zien ktore by nadejnemu znasilnovacovi s prehladom rozkopali hlavu. A na muzoch sa deje omnoho viac nasilia. Myslim ze je jasne kto tu predvadza mentalnu gymnastiku ked sa tieto uplne jasne fakty snazi ohnut aby mu vyhovovali.

Z toho ako sa niektori jedinci silou mocou snazia o tejto situacii uvazovat ako o situacii kde je je klucova identita cloveka predovsetkym ako clena skupiny A vs clena skupiny B je uz uplne na hlavu.

Fakt uplne ZA KAZDU CENU musia byt zeny znevyhodnene a bodka, taka je narativa a toto nesmies spytovat. Ci to zodpoveda realite je irelevantne.

Mna len zaujima ze ci si tie bodiky ktore ziskavate ked sa vykreslite ako obete clenovia udajne znevyhodnenej skupiny (a idealne viacerych!) aj mozete niekde vymenit za vecne ceny? Ci aka je vlastne motivacia byt za kazdu cenu vnimany ako obet?

Nie ze by mi vadilo toto forum vo vseobecnosti, je to zaujimava tema a rad si precitam o skutocnych situaciach v ktorych sa stalo nepravo, a tieto situacie odsudzujem a ma ich byt co najmenej, sam si davam pozor aby som sa niecim takym neprevinil.

Lenze tak ako su niekde zvyhodnovani muzi, su zase inde zvyhodnovane zeny. To ze sa z toho niekto snazi urobit asymetricku situaciu a systematicky problem spolocnosti je iba wishful thinking.
    "Privilegia" mame podla situacii a tie mozu byt rozne. Ako povedal notme, biely typekna ciganskej zabave sa velmi lahko moze dostat do pruseru. Znamena to ze cigani su privilegovani, lebo prave vtedy pruser nemaju?

Toto uvazovanie nad svetom v skupinach ktore maju privilegia vs tie co su utlacane neodraza realitu a nicomu to nepomoze.
  33. 34
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@wewo akoze aby bolo jasne, ja vonkoncom nepopieram, ze existuju muzi, co sa k zenam spravaju ako kokoti a povazujem to za neakceptovatelne. myslim, ze je to dost zrejme kazdemu, kto aspon ako-tak eviduje moju aktivitu, lebo si z nich velmi casto robim srandu. nutno vsak podotknut, ze je to prakticky vzdy zlyhanie jednotlivca, nanajvys izolovanej skupiny jednotlivcov.

odmietam vsak tvrdenia, ze ide o systemovu a celospolocensku zalezitost. a to nielen preto, ze to jednoducho nie je pravda a doposial nebol odprezentovany jediny naznak dokazu, ktory by to podporoval. akonahle sa pripusti myslienka, ze to tak naozaj je, otvara to priestor pre vsemozne formy pozitivnej diskriminacie - a to uz bude skutocny systemovy a celospolocensky problem.
  34. 35
    Wewo

27 ročný muž
    Skyr addict

@notmehofejk ved samozrejme, ja to odsudzujem. Priatelka prave dokoncila skolu a hlada si pracu, a nesmierne by ma nastvalo keby dostala odpoved ze nie je vhodna na poziciu lebo je zena, a vzdy sa o nu bojim ked ide sama v noci mestom, atd.

Lenze su to zlyhania jednotlivcov.

Podla mna libtardi to aj vedia, len kedze to co popisujes v druhom odseku je priamo ich cielom (transformacia spolocnosti a preusporiadanie hierarchie podla ich predstav), ktory ma byt dosiahnuty prave tym ze iste skupiny ludi budu zvyhodnovane (pozitivne diskriminovane) len a len pre ich prislusnost k skupine ktora bola v starom systeme udajne znevyhodnovana.

Treba prekuknut tento trik, upozornovat a ukoncit tieto bullshity hned v zarodku a adresovat problemy tam odkial pramenia - z nedokonalosti a pochybeni jednotlivcov.
  35. 36
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@wewo pokial ide o pracu, nevidim to tak jednoznacne a mam pocit, ze su zamestnavatelia tlaceni do bezvychodiskovej situacie. aspon teda na papieri. lebo, cielom kazdej firmy je minimalizovat naklady a maximalizovat zisky. a ked sa ti na poziciu hlasi mlada zena, nesie to so sebou riziko, ktore muz nenesie, ze ti jedneho krasneho dna zahlasi, ze je tehotna a cya o par rokov, mozno. pre teba tym vznikne mnozstvo nakladov a komplikacii navyse. su to naklady a komplikacie, s ktorymi sa pri muzoch nerata, resp. su statisticky ovela nizsie. mas teda niekolko moznosti, z ktorych ziadna nie je dobra. vezmes zenu, das jej rovnaky plat ako by si dal muzovi a zmieris sa s tym, ze to eventualne bude drahsie ako zamestnat chlapa. alebo vezmes zenu a prisposobis jej plat tak, nech sa tym vykompenzuju buduce naklady a komplikacie. alebo nevezmes zenu za to, ze je zena a odseries si PR shitstorm.

v reale je to o nieco ine, lebo firmy su tiez len ludia. moznoze ti ide viac o prostredie a kulturu ako o maximalizovanie ziskov/minimalizaciu nakladov, dotycna sa k vam super hodi, a tak neriesis, ze je to na papieri financne neefektivne. moznoze je pre tvoj biznis PR tak dolezite, ze by ti neprijat zenu/dat jej nizsi plat sposobilo vo vysledku vacsie straty nez ju prijat a dat jej "muzsky" plat. je toho vela. kazdopadne chcem povedat, ze striktne z biznis perspektivy jednoducho mlada zena predstavuje vacsie riziko nakladov navyse nez mlady muz, a ked sa nejaky zamestnavatel rozhodne, ze je to pre neho dolezity faktor, je to jeho pravo.
  36. 37
    Burn

28 ročná žena
    Praha

Uz ked som studovala medicinu, stale nam bolo naznacovane, ze zeny by mali mat v prvom rade deti a starat sa o rodinu, idealne by to tak malo byt uz pocas studia a je to nasou hlavnou zivotnou ulohou (s cim mozno ja aj ako-tak suhlasim, ale kazdy nie a preco sa vobec do niekoho takymto sposobom starat?). Vraj ked nebudeme mat deti uz na skole alebo hned po nej, zostaneme "na ocot" a aj tak nebudeme nikdy take dobre doktorky ako muzi, pretoze sme naladove, nedokazeme sa tak rychlo rozhodovat. atd. a na chirurgicke obory mozeme radsej hned zabudnut. Nekonecne kecy! Ale aj tak som si ten chirurgicky obor vybrala. Pri prvom prac. pohovore mi primar - inak velmi mily - povedal, ze by ma rad vzal, ale ma este jedneho zaujemcu - muza, ktoreho teda vezme urcite a mna by sice aj chcel, ale musi mu schvalit vedenie, ze prijme sucasne 2 absolventov. Takze bolo jasne, ze som az druha v poradi. Napriek tomu, ze ja som tu skolu mala hotovu v 24 rokoch, on mal 33 (a nic ine vystudovane okrem tohto), mala som ovela viac praxe, stazi... Ale to je jedno, stale som bola len zena.

Na dalsom pohovore o 2,5 roka neskor mi iny primar povedal, ze by radsej na mojom mieste videl muza, ale co narobime, radsej sikovna holka nez nesikovny kluk. A jasne ze sa absolutne narovinu pytal, kedy planujem mat deti, co sa nesmie, ale v tomto je medicina 100 rokov za opicami.

Celkovo je dost velky problem dostat sa k vacsim operaciam. Zeny su vnimane ako neperspektivne, akurat ze sudruhom nedochadza, ze ked sa raz bude starat o nich, ked budu stari a chori, budu musiet byt vdacni aspon za tie zeny, kedze sa kontinualne zvysuje ich prevaha na lekarskych fakultach a to malo chlapcov uz nevyhladava typicky chirurgicke obory, ako tomu bolo kedysi.

Inak ale nie som feministka, o domacnost sa staram, varim denne, upratujem, nakupujem atd. ochotne. Moj muz robi zase ine veci a nie je to podla mna vyrazne neferove. Ale tie blbe poznamky v praci, ktore su vo vyspelej spolocnosti absolutne nepripustne, lenze tito spiatocnicki sudruhovia sa stale nebavia vypustat podobny hnoj do sveta... (grc)
  37. 38
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@burn že sú ženy horšie napr. v chirurgii je podložene dátami? Predpokladám, že sa vedu nejaké záznamy. Vyplýva z nich, že vo všeobecnosti ženy na stole zabijú viac ľudí/spôsobia viac trvalých následkov/etc?
  38. 39
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@38 samozrejme sa pýtam na pomer neúspešných zákrokov k úspešným, nie na absolútne čísla.
  39. 40
    Burn

28 ročná žena
    Praha

@notmehofejk Nemyslim si, ze by na toto mohla existovat nejaka validna studia. To, ci je niekto dobrym operaterom (alebo aj vseobecne lekarom), zavisi od mnohych inych a ovela dolezitejsich faktorov. Snazit sa vyvodit zavery len na zaklade pohlavia by bolo mega kratkozrake. A hodnotit chirurga len podla miery komplikacii tiez. Castym fenomenom uspesnych profesorov v chirurgickych oboroch je, ze ich vyborne vysledky su potencovane doslednym vyberom perspektivnejsich pacientov, u ktorych je mensia pravdepodobnost vzniku komplikacii. Nikto to ale samozrejme neprizna. A nejaky "obycajny" doktor, ktoreho ambiciou je proste pomahat ludom a nie ohurovat oslnivymi vysledkami, proste operuje kazdeho, kto to potrebuje, komplikacie az tak nepocita, no mozeme si sami skusit odpovedat, kto z nich je lepsim doktorom.

Inak z vlastnej skusenosti mi pridu zeny v chir. oboroch casto velmi schopne mozno aj preto, ze musia byt ambiciozne a mat tvrde lakte, aby sa udrzali a presadili v tom nie velmi priatelskom prostredi. Ale nechcem generalizovat.
  40. 41
    Kerrang

28 ročný muž

No a moc sa mi to ako chlapovi nejaké zvyhodnenie nestávalo ...jedine u gay profesorov boli chlapci zvýhodnení (hehe)
  41. 42
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@burn určite by mohla existovať, otázne je, či existuje dostatočne rozsiahla a detailná vzorka dat. Skreslenia a klamy vies s dobrou vzorkou dat a rozumným analytikom odfiltrovať. Na jednej strane si myslím, že v medicíne sa uchovávajú dostatočne podrobne záznamy, na druhej strane ale asi bude problém ich analyzovať, lebo ochrana súkromia and shit. Len ma zaujíma, či je v zdravotníctve ten stereotyp opodstatnený, alebo nestojí na ničom. Vonkoncom nemám nič proti ženám na poste chirurga - ba naopak - osobne sa mi to veľmi páči. Len som proste zvedavý (hehe)
  42. 43
    Kakofonicka

29 ročná žena

@notmehofejk co sa tyka tych zien chirurgov, tam to mozno vychadza z toho, o com mne hovorila kamoska, ktorej manzel je ortopedicky chirurg - zeny su brane ako nevhodne chirurgicky, pretoze niektore operacie su fyzicky narocne, si vela hodin v nepohodlnej pozicii a pod. a jednoducho muz to lepsie ustoji, ako zena. ci to je realne pravda je na posudeni kazdeho, ale toto mi bolo povedane ako real dovod z tohto konkretneho oboru.
  43. 45
    Notmehofejk

39 ročný ujo
    MASSIVE Red Pill

@kakofonicka nuz, to znie ako padny argument, pokial sa teda bavime o obsadzovani konkretne takej pozicie, na ktorej sa vykonavaju fyzicky narocne zakroky. dokial existuje objektivny a faktmi podlozeny predpoklad, ze muz bude tu pracu zvladat lepsie, nepovazujem jeho uprednostnenie za sexizmus ci diskriminaciu (a rovnako tak by som nepovazoval za sexismus ci diskriminaciu, keby bola v opacnom garde uprednostnena zena).
  44. 46
    Openmindedfreak

31 ročný muž

@burn kamoš má manželku detskú chirurgičku a vraj je extrémne zložité dostať sa na tento post. Argument prečo nie znel, že ženy sú na deti príliš citlivé a tým pádom zväčša nevhodné pre výkon povolania a sám to pomenoval ako psychicky najnáročnejšiu chirurgiu vôbec. Ja to nejak posúdiť neviem, no zmysel by to dávalo, čo si o tom myslíš ty?
  45. 47
    Limitles

8 ročný chlapec

Firmy co budu mat najviac tehu by mali platit najnizsie dane <33333
  46. 48
    Burn

28 ročná žena
    Praha

@openmindedfreak Nesuhlasim, mnohe zeny ani nechcu mat deti a okrem toho to, co on popisuje - citlivost zien na deti je nieco ine v praci a ine doma. To je ako ked sa ma niekto pyta, ci ked som urologicka a vidim v praci tolko nahych chlapov, ci na "to" potom este mam chut aj doma. Ale sucastou profesionality je predsa aj iste odosobnenie sa. V praci som lekarka, doma som zena / matka / ...

Okrem toho nesuhlasim s tym, ze detska chirurgia je psychicky najnrocnejsia. Nemam rada toto podla mna nezmyselne superenie specializacii. Kolki lekari si vyskusali na vlastnej kozi vsetky obory, aby to mohli posudit? Snad ziadni a keby aj, tak stale je to velmi subjektivne. Podla mna je napriklad psychicky narocna transplantacna chirurgia (dovodov mam mnoho, ale asi celkom staci predstavit si pohlad do prazneho hrudniku mladeho cloveka, ktory si dobrovolne necha vybrat srdce a/alebo pluca preto, ze proste nema inu moznost na prezitie...+vsetky konsekvencie). Alebo napriklad aj nechirurgicky obor neurologia s enormnym mnozstvom nepriaznivych diagnoz a nedostatocnymi nastrojmi na liecbu. Napriklad take neurodegenerativne ochorenia, ALS alebo niektore agresivne nadory mozgu mladych ludi, vsetky mozne poranenia mozgu a miechy, vegetativne stavy a vobec vsetky mozne pripady, kedy sa z funkcnych ludi stavaju tela bez mozgu alebo naopak mozgy bez moznosti kontrolovat telo... to by napriklad mna deptalo uprimne ovela viac, pozorovat tych ludi odchadzat a nemoct im pomoct, nez tie svojim sposobom dost uspokojive chirurgicke obory, kedy pacientom naozaj casto pomozeme rychlo a efektivne (vysledok je viditelny prakticky hned). Ze sa niekedy niekomu nepodari pomoct alebo ze existuju komplikacie, s tym by mal byt vyrovnany podla mna kazdy chirurg, lekar ale vlastne aj clovek, lebo v zivote sa tiez obcas veci nepodaria napriek maximalnej snahe, no nie je to dovodom vzdat usilie a uz v nic neverit.
  47. 49
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

Na pracovnom trhu.....
  48. 50
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

Už len si pozrite tie inzeráty a ponuky práce: Hľadáme upratovačKU, čašníČKU, opatrovateľKU, kaderníČKU, kuchárKU, asistentKU, sekretárKU, hostesKU,
    Hľadáme nanažéra, IT pracovníka, vedúceho oddelenia, grafika, programátora, atd...
    Zákon dovoľuje takto formulovať ponuky práce len výnimočne a to v prípadoch, keď danú pozíciu môže vykonávať iba konkrétne pohlavie a to napríklad z dôvodu fyzickej zdatnosti, výšky, váhy.... hľadáme baníka, alebo hľadáme modelku pre dámsku módnu kolekciu
    Normálne by sa mali inzeráty písať štýlom: Prijmeme novú posilu na pozíciu programátor/ka, kuchár/ka, atd.... Je na to doslova zákon a prejdite si ponuky práce a uvidíte koľko nájdete takých, ktorí si vyčleňujú pohlavie, a väčšinou sú nižšie platené pozície s -KU.
    Doslova môžeme mať rovnakú kvalifikáciu, rovnaké vzdelanie a rovnaké skúsenosti.... vždy existujú pozície, kde proste zoberú muža, aj keby že sa na hlavu postavíme. A upratovačky budú vždy ženy nikdy nie ujovia... lebo je to podradné pre uja robiť upratovačku, lebo u nás sa to tak volá....
    Zdravotná sestra.....už náš jazyk nám vnucuje kto má robiť túto prácu. Ideš do USA, a "nurse" sa volá žena aj muž. Je tam oveľa viac mužov v tejto pozícii než na slovensku.. Ktovie prečo... keď je u nás zaužívané "zdravotná sestra". U nás učebnicový príklad na obrázku je vyobrazený doktor muž a vedla neho sestrička žena. Keď je aj žena doktorka, zväčša je obvodná, detská, kožná...... chirurgičiek je málo, to sa tiež len v mužskom rode hovorí.....
    Minule som čakala na autobus, diaľkový. Autobus prišiel na nástupište, vystúpila žena šoférka, práve sa menila s kolegom. Ľudia, nejaké decká za mnou stojaci pri nástupišti začali nahlas bľačať (samozrejme, že to počula aj ona) že AhA ŽeNa!!! PoZrI ŽeNa!!! ŽeNa šOFéRkA! Si ViDeL?! AhA Žena! No jA s ňOu NeJDem!..... keď uvideli že sa vymieňa s kolegom ChVaLa BoHu, Ja By SoM AnI NeNaStúPiL! PrE BoHa ALe Mi OdĽaHlO! FuUuU......Uplne som sa za nich hanbila jak pes. Viete čo je dobre? Že väčšinou pasažieri pred letom nevidia pilota ! To by Slováci mali problém. Hlavne s Emirates a Qatar, oni majú veľa pilotiek, niekedy sú v kabíne samé ženy. Slováci keby niekedy vedeli, tak by sa na palube ožrali ešte viac než sú, tak typicky keď letia.
  49. 51
    Instrucciones

33 ročný muž

@Tasara ale čo má toto spoločné so zvýhodňovaním mužov??

žena kamionistka/pilotka/murárka/baníčka/bagristka/žeriavníčka je proste ojedinelý jav, tak prekvapené reakcie sú celkom prirodzené. To je niečo podobné, ako keď sa v krčme v Hriňovej objaví černoch. Tiež budú ľudia "čumieť"... netreba za tým hneď hľadať sprisahanie...

Máme sa ako muži cítiť diskriminovaní, že na pozícii učiteľa v školke sú v drvivej prevahe ženy?? To je tiež učebnicový príklad - na ilustračnom obrázku zo školy bude s deťmi na 99% odfotená žena...

"A upratovačky budú vždy ženy nikdy nie ujovia... lebo je to podradné pre uja robiť upratovačku, lebo u nás sa to tak volá...."
    ženy robia upratovačky, lebo muži robia údržbárov, vrátnikov a školníkov. Je snáď pre ženy podradné robiť údržbárku alebo školníčku??? Prečo sa ženy na tieto pozície skoro vôbec nehlásia..??
  50. 52
    Tasara

tvári sa, že má 3 roky
    BB kraj

@instrucciones je to forma predsudkov, diskriminovania a sťaženia podmienok. Samozrejme, keď žene z toho všetkého rupnú nervy a niečo povie, bude z nej hysterka. Taktiež dôvod, pre ktorý ženy do určitých pozícií neberú, lebo potrebujú "emočne stabilných ľudí"

Áno, ženy sú učiteľkami najčastejšie pre deti v predškolskom veku, v materských škôlkach a na prvom stupni ZŠ. Viac mužov vidieť na SŠ a úplne najviac na VŠ.. Na VŠ ma učilo 50% mužov. Bude to asi tým, že práca s malinkými deťmi v predškolskom veku a ZŠ mužov až tak neláka.