Brno a ja

2011

Je začiatok septembra, mám čerstvých 18 a rodičia ma s dvoma kuframi a taškou zaváranín vykladajú v Brne. Mamka mi dá 500 korún do začiatku, zamáva na rozlúčku a ja sa prvýkrát v živote cítim šťastná. Šťastná a slobodná.

Prvý byt, je nás v ňom sedem a v izbe sme traja. Je mi to jedno, som šťastná. V izbe bývam s Terkou, prvýkrát spoznávam rovnako šibnutého človeka. Po večeroch pozeráme gossip girl, v piatok pijeme lacnú vodku s ešte lacnejším energeťákom a chodíme do klubov so vstupom zadarmo. Cez víkendy stopujeme na výlety a prezliekame sa za špiónky. Večne nemáme peniaze, suchá ryža je honosná večera a nám je to jedno.

Prvá škola. Čelím realite, zisťujem, že študujem sen svojich rodičov. Trápim sa, od rána do večera sedím pri knihách, nenávidím to každým dňom viac, ale skúšam bojovať.

2012

Prvá brigáda, robím v stánku s kávou a spoznávam úžasných ľudí. Milujem to, s letom priberám druhú brigádu a sťahujem sa k punkáčom. Bývame spolu deviati, niekedy jedenásti, podľa toho kto má zrovna novú frajerku. Každý týždeň párty, ďalší noví ľudia, druhý ročník a ja si prvýkrát pripúšťam, že to asi nedám. Prvý frajer. Prvý naozajstný, poznáme sa z brigády, viem že spolu nebudeme navždy, ale žijem prítomnosťou. Po pol roku sa v dobrom rozchádzame a ja som šťastná, že som o jeden vzťah múdrejšia.

2013

Štvrtý semester a ja to vzdávam. Hlásim sa na inú školu, úplne inú, takú akú chcem ja, bez ohľadu na to, akú mi prinesie budúcnosť. Beriem svoj život do vlastných rúk, plním si sen - cestujem. Dva mesiace po Európe, sama, bez peňazí, veľa muse a Matthew Bellamy, po lete sa vraciam do punkového bytu.

Nová škola. Som šťastná, baví ma to, skúšky dávam ani neviem ako. A prichádza láska. Veľká, obrovská, najväčšia na svete a ja som šťastnejšia ako kedykoľvek predtým.

Pretĺkam sa podradnými brigádami. Blokujem tovar v supermarkete, vkladám kalendáre do papierových krabíc za 50 korún na hodinu, robím nočné v sklade so zeleninou. Je mi to jedno, som šťastná ako nikdy predtým.

2014

Jedného dňa sa rozhodnem ísť behať. Zavolám kamošovi, zabehnem asi sto metrov a s plačom vyčerpaná spadnem na zem. Aj tak to nevdzám, som rozhodnutá že sa chcem zmeniť a on ma v tom podporuje. Mínus 20 kíl a ja ešte netusím, akú vášeň som v sebe objavila.

Sťahujem sa z punkového bytu, prvýkrát mám samostatnú izbu. Maličkú, na byte bývajú divní ľudia, ale cítim sa dospelo. Stále zaľúbená, každým dňom viac.

2015

Sťahujeme sa, spolu, do bytu ktorý je len náš, a ja som tak strašne hrdá. Milujem ten byt, je maličký, na kraji Brna, ale cítim sa v ňom úžasne - zo všetkých bytov v ktorých som bývala je doteraz tento môj najobľúbenejší. Škola je super, baví ma, už neukladám kalendáre do papierových krabíc, ale brigádujem na recepcii v penzióne. Je to lepšie, ja bežím svojich prvých 5 kilometrov bez zastavenia a prvýkrát zažívam to, čo prajem zažiť každému.

Robím si vodičák a začínam jazdiť. Moje prvé auto, staré, po mamke, spoznávam Brno z inej perspektívy.

2016

Mesiac pred štátnicami a ja urobím tú najdôležitejšiu vec vo svojom živote. Napíšem na birdzi niekomu, kto pred časom v statuse spomínal prácu v Brne. Idem na pohovor, vezmú ma a ja zomieram od radosti. Moja prvá naozajtná práca, mesiac ju dávam spolu s učením. Na štátnice idem rovno z nočnej ale nevadí mi to. Som zaľúbená - teraz už aj do práce. Pokračujem na mgr, externe, ale po pár mesiacoch už viem, že to robiť nebudem. Že moje miesto je niekde inde.

Sťahujeme sa, do väčšieho, ja stále zaľúbená, ale.. už je tam ale.

2017

Nová pozícia, moja vysnívaná. Dala som to, vzali ma. Do práce chodím stále radšej, domov už menej, to ale sa zväčšuje a ja cítim, že už to musí prísť. Koniec leta, sťahujem sa a začínam odznova. Po štyroch rokoch sa učím byť sama a je to ťažšie, ako som si myslela. Komplikuje mi to nová láska, taká iná, až príliš bolestivo intenzívna, viem že sa to dobre neskončí, ale bojujem. Polrok na ktorý nikdy nezabudnem, aj keď som sa veľmi snažila.

2018

Ďaľšia nová pozícia, posúvam sa ešte ďalej. Zo srdca sa mi láme posledný kúsok a pripúšťam si, že ten pravý by ma takto neničil. Konečne dokážem byť sama, tentokrát už naozaj, a nakoniec tej samote prepadávam. Po rokoch cítim úplnú slobodu a nezávislosť. Sťahujem sa od spolubývajúceho a prvýkrát bývam úplne sama. Milujem to. Dokonale šťastná sama so sebou, no unavená okolím. Prvá myšlienka na zmenu. Milujem Brno, ale čo ak mi už dalo všetko. Skúšam to, sama v to neverím, a ono to vychádza.

A tak je koniec roka a ja mám pred sebou svojich posledných 76 brnenských dní. 2018 je rokom číslo sedem, 2019 bude rokom číslo jedna a ja cítim, že to presne tak má byť.

Milujem Brno, každú ulicu, každé sídlisko, každý park, každé múzeum, každú kaviareň, áno aj každé fitko, milujem svoju prácu, svoj byt aj svoje staručké auto. Ale aj tak som sa rozhodla riskovať - nejdem za lepším, idem za iným. No na tých krásnych brnenských sedem rokov nikdy nezabudnem. ❤ 
Zdieľaj článok na facebooku
315 odoberateľov
H8u

Som nesmrtelna a rada robim zle a ešte sa zmestí 966 znakov.

Komenty k článku

 1. 1
  Thankyou

  tvári sa, že má 4 roky

  Pekný blok...
 2. 2
  Feelagain

  21 ročné dievča
  based in Brno

  chce sa mi hrozne plakat, ked to pises, lebo som furt chcela byt ako ty, citala som vsetky tvoje stare blogy asi 6x a prides mi mega odvazna a asi si mi vo velkej miere zmenila zivot. Hrozne ti drzim palce, nech budes stastna!
 3. 3
  H8u

  26 ročná žena
  Štefanov

  @feelagain <3
 4. 4
  Grietusha

  36 ročná teta
  world citizen, človák

  z Brna som odchádzala s úplne rovnakými pocitmi :)
 5. 5
  Nicitel

  21 ročný chalan

  Wau :) ja chodím sem tam do Brna na kfc keď sa nudím, ale najlepšie mi tam ide stratiť sa
 6. 6
  Verka13

  20 ročné dievča

  krásne :)
 7. 7
  Drahojev

  18 ročný chalan

  hopefully ma taktiež zoberú do Břna na rok.. :)
 8. 8
  Koichi

  tvári sa, že má 4 roky

  pozdravujem z Brna a prajem ti všetko naj v novej krajine a novej práci :)
 9. 9
  Alysia

  27 ročná žena
  Nové Mesto nad Váhom/ Brno

  ešteže som odmaľovaná a čítam toto večer, lebo si to krásne napísala a ten záver-slzy jasné :)
  Brno je top :) ale zmena je života no :)