Krátko o jablku a víkendoch

Pred časom som sa v práci rozhodla, že si dám jablko. Vzala som si ho do kuchynky, umyla ho, nakrájala, vybrala z neho ohryzok, dala si ho na tanierik, sadla si za stôl a začala ho jesť. V kuchyni bol vtedy aj kolega, ktorý sa ma robiac si kávu spýtal, prečo som si to jablko tak pracne krájala. Povedala som mu, že neviem, prečo nie, vždy ho tak jem, lebo mi nakrájané jednoducho viac chutí. A on na to, že to je strata času, že som ho už dávno mohla mať zjedené, namiesto toho krájania.
Sedela som tam so svojim jablkom a premýšľala, prečo majú všetci tak málo času. Prečo sa všetci predbiehajú kto má plnší diár, kto má cez deň viac meetingov, kto viac nestíha, kto má koľko vybavovania. Prečo si každý nesadne k jablku a nevychutná si ho očistené, len tak, 5 minút za stolom, premýšľania o ničom.
To máte ako piatky. V piatky sa vás každý pýta, čo budete robiť cez víkend. Teda, aspoň mňa sa to každý pýta, a často odpoviem, že nič. Nemám v pláne vôbec nič, vstanem kedy budem chcieť, a budem robiť čo budem chcieť, aj keby to malo zahŕňať len ležanie v posteli pri filme, alebo sedenie na balkóne s kávou v ruke a pozeranie na ľudí na ulici. Veľa mojich víkendov vyzerá takto, lebo tak ich vnímam, že víkendy sú na to, aby som úplne vypla a proste si oddýchla. Nemala v hlave ani jedinú povinnosť a len si dobila energiu na ďalší týždeň. Ale keď na otázku čo budem robiť cez víkend odpoviem že nič, ľudia sa často zarazia - robiť nič sa asi nenosí. Obdivné pokývanie hlavy dostanete za celodenný kurz programovania a večernú párty v sobotu, a šesť hodín práce navyše v nedeľu.
Mne by sa proste páčilo, keby sa viac oceňovalo umenie oddychovať. Dať si prestávku od všetkého, vedieť si zadeliť čas a aktivity tak, aby človek nebol v strese, aby sa obdivovali ľudia, ktorí voľný čas využívajú sami pre seba. Možno by mi potom kamarátka neposielala odfotený diár sťažujúc sa (alebo skôr chváliac?), že nemá kedy kúpiť vianočné darčeky, možno by môj kolega každý deň o jednej nevyhlásil, že dnes ani nestíha ísť na obed, a možno by nikomu neprišlo čudné, že si nakrájam jablko, keď mám naňho chuť :-) 

Zdieľaj článok na facebooku
315 odoberateľov
H8u

Som nesmrtelna a rada robim zle a ešte sa zmestí 966 znakov.

Komenty k článku

 1. 1
  Majmarad

  36 ročný ujo

  Pekne napísané .) kiež by som to vedel.
 2. 2
  Tomtoylc

  27 ročný muž
  SK/CZ

  ono to možno vyznie smešne ale ak sa ponáhľam tak len vtedy, keď chcem mať viac volneho času na oddych (hehe)
  ... ale inak som spomalil, celkovo, občas som bol ,,uponahlaný,,
  ... a rovnako, niič dopredu neplanujem, len vynimočne
 3. 3
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  to je tak nádherne napísané! (love) oh
 4. 4
  1ggy

  22 ročný chalan
  Zvolen

  Toto mi úplne hovorí z duše :D :)
 5. 5
  Ssnehulienka

  24 ročné dievča
  Dolný Kubín

  tak je! :)
  aj ked teda, sa trochu divne divam na ludi co stale dookola si uzivaju vysvetlovat mi ako malo casu maju. teda, mam pocit ze poznam dva typy ludi - 1. maju malo casu, ale maju to tak nastavene ze si fakt ten zivot uzivaju a nemaju potrebu o tom furt hovorit, 2. typ su ti ludia, ktori sa velmi vyzivaju v sebaprezentovani toho busy "idealu"
  kazdopadne sa tesim lebo mam pocit ze byt zaneprazdneny uz nei je tak in ako kedysi a ze sa opat zacina riesit ze ved treba aj vypnut a nic neriesit