Ťažký život s tehotenským bruchom

Asi každá žena si raz predstavuje, aké to bude, keď sa dozvie, že je tehotná. Jedna skupina bude jasať a tá druhá bude na pokraji nervového zrútenia.To prekvapko pre tie, ktoré sú najprv tak nadšené, že ku koncu budú tiež na pokraji nervového zrútenia.

Keď so strnulým úsmevom hovoríte frajerovi, že vám meškajú krámy a on sa smeje, lebo predsa je normálne, že to občas príde o pár dní neskôr. Keď mu to však opakujete aj po 10tich dňoch a on sa smeje, lebo si myslí, že si robíte srandu. Predsa na vás spozná, že máte dostať krámy. Prsia väčšie, žerete všetko čo príde pod ruku a nálady sa kymácajú z extrému do extrému. Keď mu to však hovoríte už 2 týždne, a v tom smiechu je už zreteľne počuť zúfalstvo, ide do tuhého.

Kúpite asi 3 tehotenské testy, pre istotu. A keď sa na všetkých objavia tie 2 paličky, revete 2 hodiny doma v posteli a premýšľate z ktorého okna skočiť. Namiesto toho tíško sedíte v čakárni u lekára a dúfate, že sa všetky testy zmýlili.

Dobre, po pár dňoch revu, depresií vstrebete tú informáciu, že z vás bude matka. Začínate s takými tými argumentmi, že už máte dosť rokov, že veď ste spolu už dlho, veď aj tak by k tomu už raz prišlo, veď aj tak máte už kde spolu bývať a podobne. Len, ako to oznámiť verejnosti? A tak pri jednom nedeľnom rodinnom obede to z vás vylezie a už nemôžete nič zobrať naspäť. Nastáva nekonečný kolobeh otázok, rád a odporúčaní, ktorý bude ťahať asi až do pôrodu.

Jedlo = šabla na záchode. Nič viac k tomu nejde dodať. Iba ak by ste boli jedna z tých šťastných, ktorým špatne nebýva. Mne bolo. Bodka.

Ak ste mala pred tehotenstvom kopec koníčkov a záľub, zabudnite na ne. Iba žeby ste ich vždy mohli vykonávať ležmo, po sediačky, s oblými nožničkami a podobne... Inak na ne zabudnite.

Rovnako zabudnite na to, že s vami budú ľudia jednať ako s človekom, ktorým ste boli predtým. Odteraz, ste TEHOTNÁ! To znamená, že sa okruh tém na rozhovor točí len okolo troch najdôležitejších vecí : ste tehotná, ste tehotná a kedy porodíte, ste tehotná a čo to bude za pohlavie. Od toho sa bude odvíjať ďalšie pokračovanie hovoru, napríklad, aké bude mať meno, či máte už všetko nakúpené (je jedno v ktorom ste mesiaci), alebo ako sa cítite, a budú vám váš rastúci pupok ohmatávať.

Zabudnite na svoj šarm a zmysel pre humor a pokojne si odpovede na dané otázky nahrajte a púšťajte v spoločnosti stále dokola, nikto si to ani nevšimne. A hoci ste boli doteraz spoločenský tvor, budete sa spoločnosti desiť, lebo by ste si radšej strčili chilli papričku do zadku, ako počúvať stále dokola tie isté otázky. Navyše, ísť von znamená vyzliecť si pyžamo ... a pyžamo je od nástupu na materskú ten najúžasnejší, najfantastickejší kúsok oblečenia, ktorý doma máte.

Horšie, ako večné otázky sú len večné rady. Všetci vám chcú pomôcť, všetci chcú poradiť a pri každej príležitosti hovoria svoje skúsenosti. Môže to byť celkom poučné, ak by sa rady aspoň v niečom zhodovali, ale keď každý hovorí niečo iné, je to už iná káva a jediné, čo z toho máte, je totálny chaos.

Od prvého momentu, kedy prezradíte, že ste tehotná, odrazu všetci poznajú kompletnú zostavu personálu na každej pôrodnici, ktorá vám napadne a sú schopný jedným telefonátom vybaviť všetko, od sestričky, primára, odborníka na kojenie, prípadne náhradnú matku. Vy len prikyvujete a dúfate, že sa vám podarí porodiť niekde v tajnosti v stodole, aby ste mali pokoj.

Ak sa prerieknete, že nebodaj nakupujete už detskú výbavu, obrňte sa! Rady čo ešte treba kúpiť sa pohrnú z každej strany. „Body sú zlé, košieľky treba! Košielky netreba, radšej body! Je to organická biobavlna?!“ A v duchu otvárate nôž a podrezávate všetkých okolo, so spokojným výrazom na tvári si užívate následné ticho.

To, že dieťa berie výživu od vás je pravda. Sú však ľudia trpiaci predstavou, že musíte v tom prípade jesť non-stop, aj počas spánku, treba si dávať pozor, či vám počas noci nechcú podávať tekutú stravu vnútrožilne. Najlepšie 4 bežné vaše porcie hneď za sebou a nechápu, prečo nechcete. Možno sú to tie psychotypy, čo chcú všetkých okolo vykrmovať. Pokiaľ za prvé 3 mesiace nepriberiete aspoň 20 kilo sú vami sklamaný a myslia si, že vaše dieťa asi umrie na podvýživu. Mimo to máte zakázané všetky tie dobré veci, ktoré ste mali tak rada. Sushi? Tatársky biftek? Údený losos? Plesňové syry? Nie, nie. Môžete sa len pozerať ako si pochutnávajú ostatný.

Ak ste chodili po schodoch do práce, stále sa nájde niekto, kto bude šokovaný, že ste s tým neprestali ani počas tehotenstva. Predstava, že tehotná žena má len sedieť na zadku je v spoločnosti tak hlboko zakorenená, že priniesť si čas z kuchyne sa im bude zdať pre vás ako nepochopiteľná namáhavá činnosť. Často sa pristihnete ako pozeráte nechápavo okolo seba a premýšlate o živote na samote niekde na Sibíri, aby sa k vám ľudia nesprávali akoby ste mali obrnu.

Je pravda, že ak už niekoho presvedčíte, že ste stále samostatná a silná žena, s rastúcim bruchom budete vyzerať naozaj smiešne, keď sa budete snažiť zaviazať si topánky. Alebo oholiť nohy. Alebo proste len dovidieť si na nohy. Ak náhodou máte rady dlhé prechádzky po okolí, tak už nemáte, lebo po ceste budete musieť čúrať tak 6x. 

V chladných mesiacoch vás môže chytiť soplík, kašlík a iné chorôbky. Ten zamrznutý úsmev tety v lekárni, keď jej poviete, že ste tehotná a potrebujete niečo proti kašľu je naozaj na nezaplatenie..

Veľké finále. Big Finish! Pomaly sa to blíži - Pôrod! a vy len dúfate, že ak to zvládli pred 100 rokmi niekde na slame, na poli, bez liekov, doktorov, len za pomoci vriacej vody a handier, tak to zvládnete tiež. Snažíte sa nemyslieť na všetkú tú krv a sprievodné tekutiny, ktoré z vás pôjdu a predstavujete si krásne ružové voňavé bábätko. Pre istotu ale prepočítavate rozpočet, či si v prípade núdze môžete dovoliť epidurálky. 
Zdieľaj článok na facebooku
20 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  Tento článok by som rád odporučil môjej kamarátke @Antifunebracka
 2. 2
  Atropabelladona

  hrá sa, že má 2 roky

  článok zábavný a aj poučný :D len jedna vec - v lekárni nie sú predavači :D oni sú na toto označenie veľmi veľmi veľmi citliví :D
 3. 3
  Hel14

  29 ročná žena
  BA - Petržalka

  @atropabelladona opravila som sa :D
 4. 4
  Atropabelladona

  hrá sa, že má 2 roky

  @hel14 :D :D tak už len Ti zaželať veľa šťastia, aby to prebehlo v pohode, bez komplikácií :D
 5. 5
  Peculiar

  31 ročná žena
  Stovežatá

  Na Slovensku nie je epidurál hradený z poistenia (inak doporučujem, mne fakt pomohol)? Btw tehotenstvo je ešte tá lepšia časť, počkaj čo príde potom (hehe)
 6. 6
  Hel14

  29 ročná žena
  BA - Petržalka

  @peculiar idem na Antolsku a tam si ju musim zaplatit. Niekde je to mozno inak.
  No ved o mesiac budem spominat na len zavadzajuce brucho :D
 7. 7
  Mayben

  26 ročná žena
  Vraj najväčšia diera

  ja som rodila bez epidurálky (lebo som sa toho bála :D ) a tu som :D
  ale celkom super, výstižný blog! (thumbs)