Som nevychovaný?

V každodennom živote nás všetkých postretnú chvíle, keď sa zamyslíme, prečo sme konali tak, ako sme konali alebo prečo sme to nespravili inak. Ja si však myslím, že často nie sme na vine práve my a len sa obviňujeme zbytočne.

V každodennom živote nás všetkých postretnú chvíle, keď sa zamyslíme, prečo sme konali tak, ako sme konali alebo prečo sme to nespravili inak. Mňa veľmi "zaujali" hodiny etickej výchovy už na základnej škole a to asi v piatom ročníku. Určite to poznáte, vchádza do triedy úplne nová učiteľka alebo učiteľ a vy o nej buď neviete nič, alebo ste počuli nejakú charakterovú vlastnosť. Tak to bolo aj u nás, neboli sme ničím výnimoční, okrem padajúcich okien, ale to je už iná téma... Najprv to bolo v pohode, pretože sme sa bavili o druhoch komunikácie, vysvetlili sme si, že čo je dialóg a monológ a myslel som, že ma tento predmet bude fakt baviť.

Roky bežali rýchlo a etika sa menila. Raz to bola hodina, kde sme vyrábali veci na burzu alebo na nástenku, inokedy sme zas kreslili nezmyselné veci. Celé to nabralo na vážnosti, keď som začal chodiť na strednú školu, konkrétnejšie gymnázium, kde je tento predmet povinný a dokonca známkovaný. Skoro 2 mesiace sme strávili s praktikantkou, ktorá nám dávala témy na scénky, pri ktorých sme sa mohli tak smiať na vlastnej nešikovnosti a hanbiť sa za ňu. Fakt dôležité hodiny, ale čo už. Konečne odišla a dúfal som, že už bude len lepšie a lepšie. Opak bol pravdou... Prišla k nám fanatička, ktorá tento predmet priam milovala, hovorila chrapľavým hlasom a miestami som myslel, že buď som psychopat ja, alebo ona.

Mám pocit, že ona, pretože predstavovať si, že som myš a myslieť na to, čo ma asi trápi alebo keby som bol ovocný strom, tak aký by som bol, nikam neviedlo. Ja nie som jablko, aby som hovoril, kde v koši chcem byť a ani nie som kameň, aby som hovoril, kde by mi bolo najlepšie. Ak je toto normálne, tak chcem byť mimo toho koša a pod zemou, chcem sa separovať od tejto zbytočnej spoločnosti, kde ikonou je človek, ktorý používa každé druhé alebo tretie slovo z angličtiny a stále sa sťažuje na "FaceBook-u", že mal písať nezmyselný diktát a dostal zlú známku. Tak toto je už smiešne. A potom sa čudujeme, že v parlamente je Fico a spol... Vážne, nechýba tu niekomu trocha hanby?

Hlavne, že ľudia, najmä ženy a starí ľudia, nás kritizujú, že sa nevieme správať a sme nevychovaní. Vážne? Chcem dôvod, prečo by som mal čakať, nech nejaká namyslená "piča" prejde dverami, aby o mne nešírila intrigy, chcem dôvod, aby som vedel, že prečo mám uvoľniť miesto v autobuse niekomu, kto na to nemá, aby tam postál 5 minút, ale aj tak tam ide, lebo v "Kauflande" je akcia na cukor. A nie, nie som krutý. Každý v takomto veku môže požiadať o starostlivosť a dostane zle platenú pracovníčku alebo pracovníka, ktorí im na ten nákup pôjdu. Tiež by ma zaujímalo, že ako vieme, že či sme porušili nejaké nepísané pravidlo etiky alebo bontónu. Veď chlap má žene podržať dvere, ale zas na druhej strane má vchádzať prvý, tak si rozmyslite, že čo chcete.

Druhá vec je, že prečo mám byť milý a správať sa podľa etiky, keď aj tak všetko splním a sadneme si k stolu a dotyčná osoba pozerá do smartfónu, tak toto je už na smiech. Tak mi povedzte, že či som psychopat len ja alebo som len človek, ktorý vystúpil z radu oviec...


Zdieľaj článok na facebooku
0 odoberateľov
Iviking

Vítam každého, kto klikol na môj (zatiaľ) skromný profil a som ešte radšej, ak je to dievčenská návšteva. Najprv by som chcel vysvetliť význam môjho mena. Chcel som mať len "Viking", ale to bolo obsadené a tak som musel niečo pridať, a keďže číslo a ani SK sa s "Viking" dokopy nehodia, tak som prihodil "i", pretože som vlastníkom iPhone. A nedomyslený registračný Birdz systém by prerobil moje meno (iViking) na škaredšie (Iviking), ale čo už... :D Takže vo svojom voľnom čase sa venujem všelijakým zaujímavostiam, športujem a sledujem najmä seriály a môj najobľúbenejší, ktorý je jednoznačná jednotka je seriál "Vikings", po našom Vikingovia, ktorý ma chytil už od začiatku a budem sem z neho hádzať veci/fotky/videá. Ďalej píšem rôzne slohy, eseje a tvorbu, ktorú si môžete nájsť aj na mojom blogu a tam si prečítať viac o mojom "vnútre" alebo mi môžte jednoducho napísať.

Komenty k článku

 1. 1
  Dumbledore

  tvári sa, že má 3 roky
  Godricova Úžľabina

  Hlavne je zbytočné riešiť takéto hlúposti. Správaj sa tak, aby si nerobil zle iným a ani sebe. A to stačí.
 2. 2
  Zajkousko

  33 ročný muž
  Žilina pod Dubňom

  ak si myslíš, že si nevychovaný tak na sebe pracuj a buď príkladom pre druhých rovesníkov...
  mať dobrý pocit z pomoci druhým je úžasná vec, tvoja duša rastie......
  a ako sa hovorí a nakoniec aj vždy vyplní:
  Dobro sa dobrom opláca a zlo, zlom...

  nehľaď na druhých, ich skazené životy a cynizmus, zvoľ si cestu lásky a láska ťa bude sprevádzať životom... :smile:
 3. 3
  Dumbledore

  tvári sa, že má 3 roky
  Godricova Úžľabina

  Normálne plačem.
 4. 4
  Ludusinqa95

  24 ročné dievča
  Tam, kde končí realita dneška

  Wáu...
 5. 5
  Iviking

  tvári sa, že má 3 roky
  Kattegat

  @dumbledore v prvom rade nebudem robiť zle sebe. :)
  @zajkousko čo sa teba týka, tak je to absolútna blbosť. Mne tiež nikto nič zadarmo nedal, tak prečo ja mám byť bezhlavo dobrý k ostatným? :)
 6. 6
  Dumbledore

  tvári sa, že má 3 roky
  Godricova Úžľabina

  @iviking no ak nepoznáš na toto odpoveď, tak kamoško, veľa rozumu nemáš ...
 7. 7
  Iviking

  tvári sa, že má 3 roky
  Kattegat

  @dumbledore, keď myslíš. :)
 8. 9
  Zajkousko

  33 ročný muž
  Žilina pod Dubňom

  rob si ako chceš, nato máš slobodnú vôľu, ja ti nebudem do rozkazu....
  ale potom sa nečuduj, že sa máš zle v živote...
 9. 10
  Iviking

  tvári sa, že má 3 roky
  Kattegat

  @zajkousko ja sa mám zle? Vôbec nie... :D Ale je vtipné, že mi to hovorí chudák, čo sa hrá na nejakého "farárika", alebo čo to vlastne si... :D
 10. 11
  Zajkousko

  33 ročný muž
  Žilina pod Dubňom

  potom nech ti to "ja sa nemám zle", vydrží do konca života...
  a máš pravdu som chudák...
 11. 12
  Subarnica

  23 ročné dievča

  Prepáč ale mám pocit že tu od nás chceš nejaký názor alebo vyjadrenie (hoci sú to len rečnícku otázky ale to je jedno) a keď sa niekto nejak vyjadrí tak skáčeš do bitky :)
 12. 13
  Pinkhero

  17 ročný chalan
  Alternia

  Lebo robit dobre je suuuupeeer :))
 13. 14
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Už len preto, že sa ten dôchodca trepe za zlacneným cukrom, aj keď pomaly ani nevládze stáť, by si mu mal to miesto uvoľniť.
 14. 15
  Iviking

  tvári sa, že má 3 roky
  Kattegat

  @subarnica, lebo správna odpoveď neexistuje. Každý si môže vybrať, čo bude robiť, okrem bezdomovcov a vážnejšie postihnutých ľudí. Nevidím dôvod, aby títo starci zavadzali a ešte sa urážali, keď nemusia. Nech si sedia doma a tam si oddychujú.
  @antifunebracka, ale nejaký rozumný dôvod? To je ako keby som ja šiel z tréningu a museli mi uvoľňovať miesto, lebo som unavený a nechce sa mi stáť...