Aktivisti LGSM (Lesbian and gay support the miners) - alebo ako lesbická a gay komunita podporovala v roku 1984 štrajk baníkov proti Thatcherovej reformám. Keď utláčaní podporujú utláčaných...
James98

Komenty k fotke

 1. 1
  Rifla

  22 ročné dievča

  Lol a ja ze to je sucasna ultrasuperhipsta banda
 2. 2
  James98

  32 ročný muž
  Bratislava

  @rifla Vtedy to bol autentický módny štandard, teraz je to hipsterstvo :D
 3. 3
  H8r

  26 ročný muž
  Wookiee

  Na jednej strane predstierať ekológiu, na strane druhej ísť na barikády kvôli záchrane umierajúceho uhoľného priemyslu. Klasická schizofrénia radikálnej ľavice.
 4. 4
  James98

  32 ročný muž
  Bratislava

  @h8r V tomto prípade nebolo iniciátorom nejaké konkrétne radikálno-ľavicové zoskupenie, hoci je pravda, že v tom období sa všetky Lesbian and Gay hnutia zviezli na vlne ľavicového aktivizmu. Na druhej strane je pravda, hoci by som to nenazval "schizoférniou", že v tomto prípade ide o rozpor. Bežným robotníkom išlo o zabezpečenie prežitiach ich rodín - LG sa postavilo na ich stranu kvôli šikane baníkov zo strany novinárov kvôli štrajkom atď. Následne banícke odbory tlačili na Labour Party aby do programu presadili aj boj za práva LG. Takže vznikla zaujímavá syntéza, ktorú je ťažké napodobniť. Thatcherovej rozhodne tiež nešlo o ekológiu, na to sa nedá ani pomyslieť - išlo čisto len o škrty. No a ten spomínaný rozpor vlastne ani rozporom nie je - pracovné miesta baníkov nebolo možné nahradiť - takže postaviť sa na ich stranu je prirodzené (či už zo strany odborov alebo LG). Ak by ich nahradiť bolo možné verím, že by tlačili aj na ekologickú rovinu - čo však v kapitalizme možné nie je, takže pracovali s tým čo majú. V etickej a morálnej rovine je to obhajitelné (keďže išlo o holé prežitie a dôstojnosť tisícok ľudí) - neobhájitelné ale je drancovanie prírody čisto za účelom prehlbovania a zvyšovania zisku pre pár investorov.
 5. 5
  Lojzo_xxl

  26 ročný muž

  A dnes tu mame gay pride, buzny sa vždy potrebujú predvádzať, nestačí im, že si žijú v kľude a nikto im nič nerobí
 6. 6
  Hetfield

  34 ročný ujo
  Studna

  chápem že baníkov to nasralo ale uzavretie baní sa nakoniec ukázalo ako správny krok,Británia sa dostala z totálnej recesie 80tych rokov
 7. 7
  H8r

  26 ročný muž
  Wookiee

  Myslel som to tak, že v tej dobe sa proti Thatcherovej reformám postavila v podstate celá ľavica, nielen L&G aktivisti. Ale áno, pri dostatočnom množstve mentálnej gymnastiky sa dá obhájiť všeličo. Dokonca aj dotovanie nerentabilného, stratového uhoľného priemyslu v prospech úzkej skupiny zamestnancov neochotných rekvalifikovať sa. A to všetko na úkor zvyšku spoločnosti a kvality životného prostredia. Potom si však kolegovia ľavičiari musia uvedomiť, že sa principiálne v ničom nelíšia napr. od Donalda Trumpa, ktorý má po ich vzore v zámere populisticky kriesiť a umelo udržiavať pri živote pennsylvánske či virginské uhoľné bane. Tiež si nepochybne myslí, že tamojšie pracovné miesta sa len tak ľahko nahradiť nedajú.
 8. 8
  H8r

  26 ročný muž
  Wookiee

  Inak, hovoriť o "holom prežití" baníkov je tiež riadna demagógia. Thatcherová tých 200 tisíc baníkov nakoniec na dlažbu dostala a tí nepochybne masovo nepomreli (britská social safety net zrejme úspešne zabrala). Takže realita túto teóriu úspešne vyvracia.