29 ročný muž, si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

Jediný koncept boha ktorý dáva zmysel aj z vedeckého hľadiska

(pôvodne TSka, osoba do mňa ďobla že nech z toho spravím blog, čiže nech sa páči, blog)

okej, takže najprv kúsok kontextu: som programátor, najviac ma zaujíma robenie hier a umelej inteligencie a podobne, plus tá neurológia, čo sú vlastne všetko veci o tom ako urobiť systém/mechanizmus ktorý sa správa tak že produkuje vedomie, alebo aspoň niečo čo ako vedomie/živá vec pôsobí. to je jeden kúsok kontextu.

druhý kúsok kontextu: existuje pojem zvaný "emergentné systémy", prípadne "emergentné správanie". je to o tom, že ak máš veľa v podstate jednoduchučkých hlupučkých elementov, ktoré sa správajú podľa zopár jednoduchých až primitívnych pravidiel, ale dáš ich dokopy dosť veľa, zrazu celá tá grupa, celý ten systém, začne vykazovať známky komplexného až priam inteligentného správania. to je princíp na základe ktorého fungujú kŕdle a roje, vtákov, rýb, atď. dá sa to dosť ľahko simulovať, už som kedysi programoval simuláciu kŕdľa, je prekvapivo ľahké na základe troch pravidiel podľa ktorých sa každý z tých elementov správa vytvoriť "kŕdeľ" ktorý sa pohybuje a pôsobí na nerozoznanie od tých živých vtáčích. vlastne aj neuróny a mozog fungujú do veľkej miery na tomto princípe, jeden neurón je svojou funkciou primitívna tupá vec, mechanická súčiastka, ale zapoj ich na seba 10tisíc, a zrazu máš, takmer samú od seba, inteligenciu na úrovni vínnej mušky. zapoj ich stotisíc, a máš inteligenciu dážďovky. pár desiatok miliónov, a vieš simulovať mozog potkana.

...pár stoviek miliárd, a máš mozog ľudský.

tretí kúsok kontextu: počítač sa dá vyrobiť prakticky z čohokoľvek. elektrina nie je podstatná. už od roku 1800 ľudia vyrábali mechanické počítače, len ozubené kolieska a tak. akurát elektrina je jediná ktorá umožňuje narvať to obrovské množstvo súčiastok na dostatočne prakticky malý priestor, aby sme mali mobily a podobne. mechanický počítač sily tej najstupídnejšej, najlacnejšej detskej kalkulačky sa dá vyrobiť najmenší asi taký že by zabral plochu veľkosti trojizbového bytu.

ale okrem tohto obmedzenia nezáleží z toho počítač vyrobíš, ak tie komponenty vedia interagovať pár úplne primitívnymi spôsobmi. čiže teoreticky biologický počítač (mozog), hydraulický počítač (trubky ktorými tečie kvapalina, myslím že taký nikto nepostavil, ale dalo by sa, len načo), atď... hocičo.

okej, konečne sa môžeme dostať k pointe :-D

tri veci na ktorých sa o bohu zhodnú všetky monoteistické náboženstvá:

1. Je všadeprítomný

2. je vševediaci

3. je všemocný

jediná reálna vec o ktorej vieme že existuje a všetky tieto tri podmienky spĺňa: vesmír. lebo

1. je všadeprítomný, lebo vesmír je všetko čo existuje, čiže samozrejme že je všade, lebo on je definíciou pojmu "všade"

2. je vševediaci - čiže má všetky informácie čo existujú. všetky informácie čo existujú sú obsiahnuté vo vesmíre, a sú jeho prirodzenou súčasťou, vesmír ako celok je priam ich ultimátnym praktickým, fyzickým vyjadrením, čiže vesmír ich všetky má, čiže zasa, samozrejme. vesmír vždy "vie" v akej pozícií je každá planéta, lebo tú informáciu obsahuje, uloženú v samotnej reálnej pozícii tej planéty. takisto všetko ostatné. vesmír má všetky "vedomosti" (informácie) o všetkom existujúcom uložené v samotných tých existujúcich veciach, uložené vo forme samotnej existencie tých vecí.

3. je všemocný - čiže dokáže spraviť čokoľvek čo spraviť chce.

Čo vesmír "chce" robiť, to popisujú fyzikálne zákony, lebo presne to ony sú - vyjadrenie toho ako sa vesmír chce správať. A fyzikálne zákony zároveň vyjadrujú čo vesmír robí. Čiže áno, robí všetko čo robiť chce.

toto je krok 1, máme... útvar ktorý spĺňa tri základné body definujúce boha. o tomto nemá význam diskutovať, je to proste konštatovanie faktov, zatiaľ nula akéhokoľvek nepodloženého názoru, všetko proste nevyvrátiteľná realita.


teraz krok dva je ten, kde sa do toho zapája môj osobný názor a tie kúsky kontextu ktorými som začal:

1. mozog je počítač ktorý produkuje myseľ, inteligenciu, na základe princípov emergentných systémov, čiže princípu že keď necháš interagovať dosť veľa jednoduchých súčiastok, získaš komplexný výsledok.

2. počítač sa dá vyrobiť z hocičoho, stačí aby tie elementy vedeli medzi sebou interagovať, a aby ich bolo dostatočné množstvo.

3. vesmírne telesá a objekty medzi sebou interagujú, skrz gravitáciu, rôzne elektromagnetické žiarenia, atď.

4. vesmír je tak nesmierne obrovský že počet elementov čo medzi sebou interagujú je v ňom... niekoľko miliárd NÁSOBNE vyšší než počet neurónov v ľudskom mozgu, alebo počet súčiastok čo tvoria počítač.

5. čiže podľa môjho názoru je veľmi veľmi možné, že interakcie týchto elementov, orbity a gravitačné ovplyvňovania sa planét, hviezd, galaxií, atď, sú vo výsledku, z pohľadu veľmi zďaleka, keď to vnímaš ako celok, ekvivalentné nejakému výpočtovému procesu. ktorý je v súčte dosť obrovský a komplexný na to, aby jednou z jeho emergentných (prirodzene, samo od seba vzniknuvších) efektov bol nejaký druh inteligencie alebo vedomia, podobne ako procesy v mozgu, z tvojho pohľadu "zvonka", na mozog ako celok, tvoria tvoju inteligenciu, a tvoje vedomie.

čiže voilá, ultimátna bytosť.

až na to, že aj keby to tak hneď bolo, tak médium aj proces aj rozsah tohto výpočtu je čomukoľvek čo poznáme tak neskutočne vzdialený, že tá inteligencia/myseľ/bytosť by nám bola naprosto cudzia a nepochopiteľná a nepopísateľná, čo sa týka jej zámerov (ak nejaké má), "myšlienkových procesov", toho ako prebiehajú, či vôbec niečo také má... čiže všetky tie trápne somariny o snahe popísať tú bytosť, a akokoľvek ju personifikovať, alebo vôbec hocijako sa snažiť myslieť si že o nej za týmto bodom môžeme povedať čokoľvek čo by nebola úplná trápna pičovina... sú namyslené ľudské kravinky.

aj keby sa hneď niekedy reálne dokázalo, že to takto je (čo je ten bod v ktorom "verím" že to tak asi je, a "verím" že možno raz sa to nejak podarí overiť/dokázať), v tom bode sme skončili. nič viac, by sme o ňom aj tak nikdy neboli schopní zistiť, ani spoznať, ani s ním nijak komunikovať, a my sme pre neho tak maličkí a nepodstatní ako pre teba je jeden elektrón v jednom atóme v jednej bunke niekde v tvojom tele. čiže tá bytosť by si dosť možno o nás ani neuvedomovala že sme nejaké bytosti, asi by to ani nevnímala v takejto rovine, rovnako ako ty sa nezamýšľaš nad tým či je ten jeden elektrón niekde v tvojom tele nejak bytosťou. a aj keby si to uvedomovala, bolo by jej to asi tak ľahostajné, ako je tebe ľahostajný ten jeden elektrón niekde v tvojom tele.

asi tak, koniec myšlienkovej linky :-D

vlastne ešte dodatok: až teraz keď ti poviem že oproti tomuto mi všetky existujúce náboženstvá (nie to ešte kresťanstvo) pripadajú urážlivo, trápne, primitívne, smiešne obmedzené a hlúpe a maličké a trápne a smiešne a primitívne, tak až teraz asi zhruba chápeš prečo a čo tým myslím :-D

Zdieľaj článok na facebooku
134 odoberateľov
Midnight

Opakovane certifikovaný najväčší antikrist tohto portálu a možno aj celého milénia.

Komenty k článku

 1. 1
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @Marcello1111 @Georg21 @Tomas55555
  enjoyte popis ultimátnej bytosti ktorý nie je na úrovni obmedzenosti starovekých pastierov oviec ;)
 2. 2
  Johnysheek

  10 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  zaujimava uvaha.. i ked zaver mi prisiel mimo ale chapem ze si proste musel..
  najvtipnejsia je vsak cast kde ty ako "malicky atom" riesis "co by robila ta " vesmirna bytost" " a hodnotis ci by mal ci nemal a aky zaujem... :)
 3. 4
  Jerometoucanrainbow

  31 ročný muž
  underline everything I'm a professional

  veď to je Beyonder
 4. 5
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  To dáva zmysel
 5. 6
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @johnysheek nemám ti na ten stupídny koniec komentu čo povedať.

  @jerometoucanrainbow Beyonder?
  aha, vygooglil som si.
  nie, to je zasa nejaká personifikácia.

  @james98
  :) to je všetko/jediné čo to má robiť
 6. 7
  Klidopido

  25 ročný muž
  Martin

  Zaujímavé čítanie.
 7. 9
  Kassiar

  21 ročný chalan
  (凸ಠ益ಠ)凸

  @jerometoucanrainbow Pokiaľ myslíš Beyondera z Marvel komiksov, tak nie Beyonder ale One Above All. Beyonder nieje taký všemohúci a vševediaci.
 8. 10
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @marcello1111 ahaho, tak ty si zasa len filipko.
  to ma úprimne povedané prekvapilo.
  a to je asi tak jediná vec v tvojom komente ktorá dáva zmysel a zaslúži si akúkoľvek reakciu.
 9. 11
  Marcello1111

  30 ročný muž

  :)
 10. 12
  Tomas55555

  23 ročný chalan

  (aj keby sa hneď niekedy reálne dokázalo, že to takto je (čo je ten bod v ktorom "verím" že to tak asi je, a "verím" že možno raz sa to nejak podarí overiť/dokázať), v tom bode sme skončili. nič viac, by sme o ňom aj tak nikdy neboli schopní zistiť, ani spoznať, ani s ním nijak komunikovať, a my sme pre neho tak maličkí a nepodstatní ako pre teba je jeden elektrón v jednom atóme v jednej bunke niekde v tvojom tele.)

  Nemozes vediet tvrdit ci sme pre Boha nepodstatny alebo nie. Ja mozem tiez naprogramovat svet v nom stvorit bytosti a zariadit tak ze bytosti ktore ma budu posluchat a milovať tak tým dam vecny zivot. Co je natom nelogicke ?
 11. 13
  Cos45

  601 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  3. je všemocný - čiže dokáže spraviť čokoľvek čo spraviť chce.

  Čo vesmír "chce" robiť, to popisujú fyzikálne zákony, lebo presne to ony sú - vyjadrenie toho ako sa vesmír chce správať. A fyzikálne zákony zároveň vyjadrujú čo vesmír robí. Čiže áno, robí všetko čo robiť chce.

  Fyzikalne zakony nie su nijako specificke pre vedu. Nevieme, ake su fyzikalne zakony a ci nie su v case premenne. Takze tato teoria nezodpoveda striktnym vedeckym pravidlam.

  Podla mna tvoja teoria vynechava jeden velmi dolezity prvok: cloveka a zaroven ludi. Nemozno Boha oddelit od cloveka a cloveka od Boha. A kedze nepozname presne fyzikalne zakony, nemozeme vediet ani to, ako vplyva clovek na Boha a Boh na cloveka.

  Ak veda, tak poriadne!
 12. 14
  Tomas55555

  23 ročný chalan

  @marcello1111 Nechaj ho Marcello nema zmysel sa s nim hadat on si stale bude mliet svoje, a veci ktore sa mu nebudu pacit tak to bud odignoruje alebo to vsetko zvalí na náhodu . On kebyze aj 1000 ludi dostane v sekunde na namesti infarkt tak by to zvalil na nahodu. On si vyberie vzdy to najmenej mozne pravdepodobne riesenie len aby to zapadalo do jeho uvahy a presvedcenia
 13. 15
  Marcello1111

  30 ročný muž

  @tomas55555
  HAhah, veď ja sa s ním nehádam, poznáme sa 7-8 rokov, poviem si ja, povie si on, "pekne" sa porozprávame tým to haslo a ideme si po svojich...
  :)
 14. 16
  Darkestangel

  23 ročné dievča
  Co doma

  mám z toho strašne zmiešané pocity
 15. 17
  Wistingher

  22 ročný chalan
  Bratislava

  Už dlho rátam s teóriou, že slnečná sústava je ako jeden atóm s jadrom a elektrónmi, rovnako tak všetky sústavy , a že sme trebars súčasťou nejakej veci alebo bytosti, niekde... v inom svete a čas je to čo vytvára hlavný rozdiel medzi nami... Ak je teória veľkého tresku pravdivá, tak je teoreticky možné, že to je životnosť danej veci,bytosti alebo toho celého v čom sa nachádzame... veď donedávna nemali šajnu že je niečo menšie než prach, a potom sa zistilo že sme zložení z atómov... takisto existujú rôzne mikroorganizmy... myslím že možno nebudem úplne ďaleko od pravdy, ak poviem že takto to môže byť aj vo väčšom gigantickejšom prípade...
 16. 18
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @tomas55555
  "Nemozes vediet tvrdit ci sme pre Boha nepodstatny alebo nie."

  súhlasím. čiže celá biblia sa vo svojej základnej premise mýli lebo tvrdí niečo čo nemôže vedieť.

  neeext.

  @Cos45 ak si si nevšimol, tak aj sám priznávam že "poriadna veda" doknčí na konci bodu jedna.
  ale aj tak, čisto vrámci môjho názoru " Nemozno Boha oddelit od cloveka a cloveka od Boha." súhlasím, ale len preto že boh ako ho poznajú ľudia je antropocentrický konštrukt. ak si to myslel akokoľvek inak tak vysvetli

  @Marcello11111 @Tomas55555 má v @14 pravdu, nechaj ma, nemá zmysel aby si na mňa dokola mlel tie isté prijebané argumenty ktoré sú za posledných 400 rokov nonstop vyvracané a vy ani nemáte dosť kapacity na to aby ste si to všimli. o jedno retardované zopakovanie viac na tom nič nezmení.

  @darkestangel to je najlepší možný výsledok. zmiešané pocity totiž obvykle vedú k úprimným úvahám.

  @wistingher hej, toto čo opisuješ bol pre mňa tak nejak medzistupeň na ceste k tomu o čom je blog. pokračuj (nie v komentoch, nie pre mňa, v úvahách, pre seba).
 17. 19
  Cos45

  601 ročný ujo
  |̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ |

  @Midnight
  Samozrejme, ze som tak nemyslel. Bol by som vtedy napisal to, ze Boh je len vymysel cloveka. Co som naozaj myslel, je tak trochu v sulade s priblizenim, ze Boh je chapany, ako Vesmir a teda aj s uvahou, ze clovek, ako je sucastou Vesmiru, tak je aj sucastou Boha (tranzitivita). Len s tym rozdielom, ze to nemozno chapat tak, ze clovek je podriadenou entitou Vesmiru, ze nema tzv. "vlastnu volu." Clovek a jeho dusa totiz obsahuje komponentu, ktora je autonomna a neda sa zlomit z "vonku" - mimo tejto, ako by som to nazval, nedobitneho 'safeu'. Tento 'safe' je dokonale neprelomitelny a na to, aby sa zmenil jeho obsah, musi s tou zmenou suhlasit. Teda clovek je sucastou Boha, ale zaroven kazdy clovek ma bozske vlastnosti a jeden clovek moze spasit cely Svet, pokial by to tak chcel. Samotni Buddhovia maju tuto moc, ale vzhladom na to, ze stav Buddhy sa dosahuje len takym sposobom, ze ich ciel je pomahat vsetkym zivym bytostiam. A dokonaly Svet by nebolo vhodne miesto pre ostatnych - nedoknalych ludi. Inymi slovami, ludstvo sa spasit neda, ale postupne konverguje k spolocnemu cielu - nirvane (osvietenie, stav Buddhy). Neviem teraz, co som vlastne vysvetlil, ale mal som v zaujme vyvratit dva casto sa opakujuce omyly, ze clovek je len 'loutka' a tiez to, ze Boh je iba vymysel cloveka. K tomuto poslednemu by som chcel este dodat, ze vsetky nabozenstva opisuju entitu, ktora by akoby bola nad ludmi a teda sa da opisat, ako nejaku bytost. Lenze tou bytostou nie je samostatna, oddelena entita, so samostatnou inteligenciou, ale vysledkom nasich kognitivnych usilia. Entita, ktoru opisuju vsetky nabozenstva je teda iluzia, lebo nevidia jednotu v celom Vesmire. Ziadna cast nie je izolovana, ziadna bytost nie je nezavisla, nic nie je nahodne a vsetko je prepojene so vsetkym. Sme Bohovia v jednom vyzname, existuje Boh, ako nadludska bytost a zaroven je to vsetko klamstvo, kedze sa clovek sa nevidi v skutocnosti. Zije v iluziach a vymysla veci, ktorymi navonok vie vysvetlit to, co dokaze pozorovanim pochopit. A tu sa to zamotava, pretoze skutocne to dokaze pochopit len ludska bytost, ktora je zbavena vsetkych iluzii mysle - stav Buddhy. Skus si napriklad pozriet film Maly Budha (ulozto sk), pripadne ine filmy s touto tematikou na youtube. Skus zacat meditovat a rozpravat sa s ludmi, ktori chapu Svet tak trochu inac. Vedecky pristup bude asi posledny v rade, ktory vsetko opise do detailov. Myslim, ze sa toho nedozijeme, a ani nasi potomkovia, kedze take nieco mozno ocakavat asi tak za 100 ludskych zivotov (ale mozno nas prekvapia, teda nie nas, ale niekoho potom v buducnosti).
 18. 20
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  "Neviem teraz, co som vlastne vysvetlil, ale mal som v zaujme vyvratit dva casto sa opakujuce omyly, ze clovek je len 'loutka' a tiez to, ze Boh je iba vymysel cloveka."

  ani jedno z toho moja hypotéza netvrdí, ale to už zachádzame do úplne samostatnej filozofickej témy že "osud" a "slobodná vôľa" je presne to isté, len pomenované z dvoch opačných uhlov pohľadu.
 19. 21
  Lukaso121

  28 ročný muž
  Nitra

  ty budes ateisticky agnostik
 20. 22
  Georg21

  11 ročný chlapec
  Jerušalajim

  Nečítal som to, ale:

  Ak chápeš, to nie je Boh! - sv. Augustín

  Boh, ktorý nás stvoril bez nášho súhlasu, nás bez nášho súhlasu nespasí. - sv. Augustín
 21. 23
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @georg21 "nečítal som to, ale napíšem ti ako refutáciu v podstate jednu z hlavných poínt toho blogu čo som práve nečítal, ktorá je vlastne aj refutáciou celého môjho náboženstva"

  ...dobrý si komik :-D

  to bolo k tomu prvému citátu, lebo ten druhý je naprostá kravina.
 22. 24
  Sumivybanan

  27 ročný muž
  Banská Bystrica

  Ale ved je to stale o tom istom... Akurat v tomto pripade poňate z pohladu vyvojara hier... My ludia vzdy len prideme do toho bodu ktori nas vracia späť na zaciatok...
 23. 25
  Vreskot000

  32 ročný muž

  neviem či si na to prišiel sám, ale stále si nevyvrátil dôkaz Boha. a to čo píšeš nedava práveže vôbec zmysel. On sa ti nedá poznať ľudskými zmyslami. je to pre nás skryté. otvor si pismo sveté.
 24. 26
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @vreskot000 netreba vyvracat co neexistuje. nedosiahol som to o co mi neslo. nechapes nieco na co nemas kapacitu co bolo jasne uz od momentu ked si zacal mat pocit ze biblia dava zmysel.

  nepovedal si nic hodnotne, ako uz je v tvojom kulte zvykom.
 25. 27
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @sumivybanan vobec to nie je o tom istom. je to takmer uplne opacne tomu co opisuju monoteisticke nabozenstva.
 26. 28
  Vreskot000

  32 ročný muž

  ak si neveriaci aky zmysel ti dáva takáto diskusia?
 27. 29
  Vreskot000

  32 ročný muž

  dalšia otázka, ak je teda tvoj materializmus taky jedinečný že presahuje naboženske vnimanie, prečo ešte nevivynuli liek na rakovinu. napriklad. počuvaj ma sem , 14. rokov sa venujem jednej činnosti, kde som do večnosti odprevadzal ludí, čo zomreli na starobu, alebo nejaku formu rakoviny. Ak existuje medicína, ktorá už v stredoveku dokázala pitvať človeka, prečo nevymyslia učinny liek na rakovinu. na svete zomrie denne veľa osôb neprirodzenou smrťou.. teda nie starcov na starobu, to je prirodzené. ale na choroby... rakovina so všetkými možnými druhmi a podobne. Boh lusknutím prsta nevymyslí nič. je zaujimave, že ano, v Boha ľudia veria, ale napriek modernim medicinskym riešeniam stále ľudia zomieraju na rakovinu. možnosti su teda 2.
  1.bud ho nevymysleli, a ludi dopuju liekmi a liečivami, ktoré aj tak nemajú účinok a chorý tak či tak postupom času zomrie.
  2.vymysleli, majú ho, ale nechcú ho dať do obehu, lebo potrebujú minúť 5 neúčinných liekov, ktoré sa lepšie marketingovo predaju.
  3. tretí bod súvisi s druhým. ak existuje, a platí bod 2. ktorý som povedal, v medicíne pracujú tí najväčší chrapúni, a cirkev má morálne právo kohosi kritizovať, resp. má morálne právo poukazovať na zlo v spoločnosti.
 28. 30
  Vreskot000

  32 ročný muž

  ps. uprimne ľutujem ľudí, nevzťahuj si to na seba, len sa zamysli, ktorí skúmajú, či je Boh alebo nie. pretože skúmaju nie preto, aby sa o tom presvedčili, ale aby si utvrdili svoj mylný dojem. to je definicia ateistu a podobne zmýšľajúcich ľudí :)
 29. 31
  Vreskot000

  32 ročný muž

  druhá vec. bud niečo neexistuje, alebo existuje. filozofia pozná len jedinú možnost. ano, alebo nie. ak áno, ostatné pojmy sú len "pridruženými výrazmi" pridávajúcimi náležitú odbornosť, kvalitu poznania nejakého pojmu. pokiaľ je to nie... tak to všetko zhaslo a nemá zmysel to rozpitvávať. pokiaľ by teda svätopisci nemali dojem, že Boh existuje, nepísali by cca 2200 strán písma sveteho. na to si neprišiel. ps. ak niekto koná nejaký výskum, obyčajne je presvedčený že jeho práca má zmysel. a väčšinou to zmysel má. my kresťania si niekedy mylne myslíme, že materializmus je nepríprustný pre nás kresťanov. ano, ale to len vtedy, ak ho zneužiješ proti viere, svojmu presvedčeniu, alebo pre zlo seba a deštrukcii spoločnosti.
 30. 32
  Sumivybanan

  27 ročný muž
  Banská Bystrica

  @midnight
  narážal som skôr na to že:
  Písal si že bez ohľadu na to ako to monotoestické naboženstva volajú, zhodneme sa na tom že pomenovanie Boh je v skutočnosti vesmír. Dobre to by ešte sedelo. My sme z neho vzišli - z toho vesmíru. My sami sme vesmír. Okay, to je super. Avšak vesmir je teda komplex rôznych vypočtových procesov, ktorých sme akokokeby chtiac nechtiac následok. To by bolo celkom fajn a vpodstate aj pravda. Znamenalo by to že sme v podstate podriadeny ultimatnej bytosti (teda vesmiru). Sme jeho súčasť. Sme pre vesmir ako pre nás ten malý elektrón v našom tele, ktorý je nám ale uplne ukradnutý, resp. nič s nim nemôžeme robiť. Takto to však popisujú aj ďalšie náboženstivá, ktoré majú svojho Najvyššiehho boha - vesmír. Avšak je tu jeden rozdiel. Oni ďalej hovoria že s tým môžeme predsa len niečo spraviť - nemusime zostať bezvýznamným elektrónom. Môžeme sa posunuť v tom vesmíre ďalej - k podstate, priamo k ultimatnej bytosti. Môžeme byť jej oveľa priamejšou súčasťou. Tá poznámka, prečo je to o tom istom, je akokeby mojou reakciou práve na tento bod. Stále prídeme "iba" k nejakému záveru. Tak dobre Boh je láska a čo s tým? :D Boh je počítač a všetko je na progrogramované... a čo s tým? :D Scientologia - My sme vesmir a neobmedzené bytosti.. nuž ale stále umierame čo už... Ezoterika - nie to my sa musíme podriadiť vesmíru, pretože karma a všetko si privoláš... no ok a čo s tým? :D Chápeš? Takto som to myslel. To je presne ten bod ktorý nás zaroveň vracia v tom uvažovaní spať. Pravda je skrátka jedna a my potrebujeme aspoň ako také vedenie aby sme to prežili. Skúsim to vysvetliť asi takto.... Ked som bol malý tak ked sa povedalo tam straší!!! tam je duch! Hned ma to vyľakalo, a považoval som to za niečo mimozmyslové = nemôže existovať.... to proste nejde! Dnes je už viac než isté že niečo ako duchovia, istá energia (naša duša) existujú... Už to prestalo byť o viere... A čo teraz? Opäť by sme sa mohli zaseknúť na tomto bode a rozmyšlať že oo..bože.. ako to že niečo takéto existuje ved to popiera celý môj svet a všetko čo som o ńom vedel... ale tak asi áno asi tam hore niečo bude... super som šťastní.... Ale práveže naopak, my musíme ísť ďalej a vykašlať sa na duchov a rozmýšlať ako sa pohnúť sami duchovne ďalej... Toľko k tomu na večer... :D
 31. 33
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @sumivybanan zbytočné litánie.
 32. 34
  Vreskot000

  32 ročný muž

  Totalnu chujovinu si napisal.
 33. 35
  Padlyanjel

  24 ročné dievča
  z Xibalby

  Vedecky správne, ale ako vzdy ti chyba ten druhy pohlad na vec.. ta cast, ktora by tomu vsetkemu davala zmysel. A ako ti tu radia (hoci dost svojsky a nie najlepsie) je to duchovna stranka celej tej veci. Tak sa nezastavuj a chod dalej, nabeh je dobry, len jednostranny.
  Niečo moze a zaroven nemoze byt. Ako hore niekto pisal ze existuje len ano alebo nie, prave naopak. Veda vie, ze moze sucasne existovat oboje.
  Treba ziskat nadhlad, chces sa divat prilis blizko, ale finta je v tom, ze ked odstupis trosku dalej od skumanej veci, uvidis viac suvslosti. Ked podides blizsie, mozes vidiet ako sa jednotlive veci spravaju a ako to cele spolu funguje.
  Jediny problem je, ze silou mocou chces vidiet len svojimi ocami a chapat len svojim egom. Ale oboje veci su falosne...
 34. 36
  Pubertslatinocelny

  32 ročný muž
  konské-e zuby

  Celkom zaujimave. Mne to inac ani velmi neodporuje (ak vobec) svetonazoru zalozenom na mojom nabozenstve...

  Jednu vyhradu mam voci tomu tvrdeniu "my sme pre neho tak maličkí a nepodstatní ako pre teba je jeden elektrón v jednom atóme v jednej bunke niekde v tvojom tele. čiže tá bytosť by si dosť možno o nás ani neuvedomovala že sme nejaké bytosti, asi by to ani nevnímala v takejto rovine, rovnako ako ty sa nezamýšľaš nad tým či je ten jeden elektrón niekde v tvojom tele nejak bytosťou. a aj keby si to uvedomovala, bolo by jej to asi tak ľahostajné, ako je tebe ľahostajný ten jeden elektrón niekde v tvojom tele."

  Zda sa, ze ked sa tych elektronov spaja viac a viac, tak dany system nadobuda coraz zvlastnejsie kvality - napr. aj tvoj priklad s dazdovkou, mozgom potkana a mozgom cloveka to ilustruje. Preto si myslim, ze pri o tolko vacsom "mozgu" od ludskeho by pokojne mohla existovat taka vlastnost, ze by vedel vsetko a zaujimal sa aj o take nic, ako ludia. Ale zas mas v tom tvrdeni "dost mozno" a "asi", takze zrejme nevylucujes ani takuto moznost. A zase ja si to zjavne snazim napasovat do mojho vnimania sveta :-)

 35. 37
  Mix

  29 ročný muž
  Brno

  @midnight No a toto je priklad dobreho blogu na birdzi!
 36. 38
  Marcello1111

  30 ročný muž

  @mix
  kto vie ako sa má Mirečko po tej dobe čo to napísal....
  č sa cíti naozaj šťastný a dobre sa mu darí....
  :)


 37. 39
  Vreskot000

  32 ročný muž

  @pubertslatinocelny to vôbec nie je zaujímavé, pretože tento článok je úplny bullshit. nie obsahovo.... on to napísal vedecky dá sa povedať celkom fundovane, ale to, že žiadny koncept Boha ti aj tak nedáva zmysel z hľadiska ľudského vnímania, pretože Boha nemôžeš a nevieš vnímať zmyslami... zrak, sluch, čuch, chuť hmat, okrem príkladu z náboženských bohoslužobných obradov katolíckej cirkvi, kde kňaz platne premení hostiu a víno s vodou a ozajstné Telo a Krv nášho Pána. Toto je tajomstvo, toto je ďalší koncept Boha, ktorý mne napríklad dáva zmysel do tohoto skazeného života. ešte keď ti chcem napísať trochu všeobecne. Jediný koncept Boha z vedeckého hľadiska... nenájdeš uspokojujúcu odpoveď aj tak nič, pretože ako hovorí žalm, " hlbočina je človek, a jeho srdce je priepasť. " koniec citátu.
 38. 40
  Pubertslatinocelny

  32 ročný muž
  konské-e zuby

  @vreskot000 napísal som "zaujímavé", lebo MNE to prišlo zaujímavé. Ak to tebe zaujímavé nepripadá, to je v poriadku - hoci to, že na to reagujes by som si vysvetlil tak, že ťa to zaujalo, aj keď nesúhlasíš.
  Čítal som to už dávno, tak si podrobne nepamätám obsah, ale nezdá sa mi, že by sa tu nejak spomínali naše zmysly a zmyslové vnímanie Boha.
 39. 41
  Vreskot000

  32 ročný muž

  @midnight o tom ale pochybujem že osud a slobodná vôľa je to isté... uplna blbosť. lebo slobodna vola alebo ekvivalent skratene sloboda, je nezávislé na determinácii. a osud neexistuje (fatalizmus) proste blbosť. Osud nie je. len si buď na správnom, alebo nesprávnom mieste. Je ale otázka či existuje niečo vopred určené. v tom nemám ani ja celkom jasno. Ako príklad použijem písmo sväte, bibliu. napríklad mojžiš opísal svoju smrť... ako môžeš to vedieť, alebo teda on, ked ju v tom čase neprežil. ale je to dôkaz, že Bohu nič nie je nemožné
 40. 42
  Midnight

  29 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  @pubertslatinocelny
  hej, trosku som sa vykrutil z tej otazky ci by nas vnimal alebo nevnimal, asi mi v tej chvili neprisla az tak zaujimava.
  ale hej, kedze s dvojnasobnou velkostou sa komplexnost zvysuje kvadraticky ci ako, nemam problem ani s tou tvojou upravou.

  @mix dakujem :)

  @Vreskot000
  tak v prvom rade slobodna vola a sloboda vobec nie je to iste, ani ekvivalentne.

  zadruhe:
  " Je ale otázka či existuje niečo vopred určené."

  aha cize prave si povedal ze osud neexistuje, je ale otazka ci existuje osud.
  gratulujem.

  zatretie, nie si Biblia, to ze ty o niecom povies ze neexistuje alebo existuje neznamena ze to tak je, dokonca ani vramci tvojho svetonazoru =D
  cize nabuduce skus napisat nieco konstruktivne.

  napriklad vysvetlenie toho konceptu ze osud a slobodna vola su dve strany toho isteho ukazu (pripadne nech ziskame svatu trojicu tak emergenciu mozeme pridat ako tretiu stranu toho ukazu, uuu =D) :

  vies hybat palcom na nohe. vies nim hybat preto, lebo svaly v tvojom palci na nohe maju taku povahu, ze ked zaziju elektricky impulz, tak sa rozhodnu stiahnut. lebo sa im tak asi nepriaznive obdobie ich zivota, naplnene elektrickym impulzom, lahsie znasa.
  dostavaju od zivota elektricke soky, rozhoduju sa vyrovnavat s nimi takto. slobodne a prirodzene.

  a potom si tu ty celok, ktory, zjednodusene povedane, pozna povahu palca na svojej nohe tak dobre, ze presne vie aky elektricky impulz mu do zivota kedy poslat, aby sa ten palec zo svojej slobodnej vole zaspraval presne tak ako ty chces.

  tolko zhruba vysvetlenie ako je myslene to ze osud a slobodna vola su dve strany toho isteho ukazu.

  hej, a vseobecne neviem co do tejto debaty furt tahas nejake vnimanie boha zmyslami, alebo chapanie (ako keby si vedel co to slovo znamena), ja som o nicom takom myslim nehovoril. a ani to nemam v plane.

  ty by si sa mal zamysliet nad svojou definiciou pojmu "chapanie", a ci nahodou nie je trochu povrchna, ak mas pocit ze ten opis co som dal sa akokolvek priblizuje, alebo sa snazi priblizit, akemukolvek levelu pochopenia.

  blog bol cisto opis.
 41. 44
  Vreskot000

  32 ročný muž

  Este sa vratim k jednej veci k tvojmu blogu. Odmysli si, co som ti pisal, ale zamysli sa. Uznavas nie o take, ze nieco nevies pochopit rozumovo, exaktne, ale je to tajomstvo? Tym padom pripustil by si moznost ze nieco existuje mimo tvojho vedomia a chapania, aj ked ti nic nijaka suvislost neda logiku. Ale dam ti radu. ja ta presviedčat nebudem, lebo to nema vyznam diskutovat na tému, kde si to nevieme vysvetlit. Ale ak chces, jamti dam bezproblemov kontakt na mojich byvalych profesorov, ktori vyučujú dogmatickú teologiu, filozofiu so všetkymi disciplinami, kde sa pojednava presne o tom, co opisujes ty. Ja ti poslem konakt na nich, kde im jasne napíšeš, svoj članok ešte raz, a napíš im, kde vnímaš problém, a ako to riešiť objektívne, a kde je približne pravda. Co povies
 42. 45
  Vreskot000

  32 ročný muž

  @vreskot000 a tym ukončime túto debatu, a pokial maš rozum pripustiš tuto možnosť, lebo inak to čo si pisal je uplny shit. Ale nehadam sa s tebou, lebo ty si daky iny. Ako v tom dobrom! Co povies? Ak mi odpises, ja to poslem v TS ke komtakt na tych panov, kde ti myslim si isto odpisu.aj ked to nebude hned.