Grimsleymu

Grimsliačik, Grimsítko. Možno o tom nevieš, ale bol si láska na prvý pohľad. Utešené, ustráchané potkaniatko, ktoré vyrástlo na najväčšieho potkana, akého kto na okolí videl.

Hoci si bol prvý, ktorý prišiel na to, ako utiecť z klietky, za svojho života si ju opúšťal len nerád. Radšej si driemal v záchode alebo si jedol, koľko si vládal, zatiaľ čo sa Siegfried s Nilesom naháňali.

Záujem o život mimo klietky si vlastne prejavil až po smrti svojho brata. Bolo to tým, že ťa rád šikanoval a tak si mal od neho pokoj aspoň keď on šiel von?

Nerada zjednodušujem tvoju charakteristiku na to, že si bol veľký jedák (čo bolo niekedy aj praktické, všetky lieky si vždy popapal rýchlo a bez výhrad). Ešte aj dnes som si z toho robila srandu, vo chvíľach, keď si už bol na ceste za svojim bratom a ja som to nevedela.

Keď si chcel, vedel si byť nesmierne prítulný. Nezvykol si si to žiadať tak často, ako Siegfried, ale keď už na to prišlo, vydržal si dlho. Dokonca si mi rád ukázal, kde presne ťa treba škrabkať a za odmenu si sa mi snažil očistiť tepláky alebo tričko.

Bol si dobrý potkan, so svojimi vypleštenými očičkami, spiac vyzerajúci ako veľká palacinka, ktorý by neublížil nikomu, pokiaľ by si ho nepomýlil s jedlom. A tvoji dvaja kamoši si ťa občas mýlili s podnožkou, ale ty si sa tváril, že ti je to jedno.

Do úplného konca si bol napriek svojmu veku a nadváhe plný energie. Ešte včera si panáčkoval pri vidine nejakej maškrty.

A dnes... myslela som si, že spíš. A potom, za nejaký čas, som videla, že Siegfried dačo chce. A ty si spal stále. Nereagoval si. Vtedy mi došlo, že sa už nepohneš. Vzala som ťa na ruky, bol si už úplne studený a ja som stále čakala, že sa pohneš, že predsa nemôžeš odísť takto náhle.

Predsa si ma už raz vystrašil. Mal si tak dva mesiace, ja som odišla na víkend preč a keď som sa vrátila, mal si úplne iný kožúšok ako predtým. Zľakla som sa, že si umrel a niekto mi podsunul náhradu, ale bol si to stále ty, rovnako vyplašený a lenivý, len si sa začal sfarbovať do biela.

Ale teraz to bolo naozaj, náhle a nečakané. Mal si síce svoj vek a pár zdravotných problémov, ale nič nenasvedčovalo tomu, že sa už blíži tvoj čas. Utešujem sa tým, že si sa nestihol trápiť.

Ostáva mi len Siegfried. Zatiaľ mu nedochádza, čo sa stalo a pre jeho dobro dúfam, že je príliš egoistický aristokrat na to, aby mu prekážal život osamote.

Zdieľaj článok na facebooku
213 odoberateľov
Mielikki

Take me home, country roads

Komenty k článku