Nilesovi

Bol koniec augusta 2017. Po mesiacoch váhania som si konečne zadovážila klietku aj potrebné vybavenie. Číhala som na inzeráty ponúkajúce potkaních chlapcov, lebo tí sú vraj pokojnejší a prítulnejší.

Neviem si potom predstaviť, aký by si bol nezastaviteľný, ak by si bol dievča.

Pani z inzerátu, na ktorý som reagovala, mi odpísala s tým, že má ešte dvoch. Pozrela som si fotky. Do prvého som sa zaľúbila na prvý pohľad, druhý si bol ty. Vzala som vás oboch, Grimsley potreboval kamaráta a nechcela som myslieť na to, čo by s tebou bolo, ak by ťa nikto nechcel. Pani chovala i plazy.

Už prvé dni, keď sa Grimsley bál tak, že ani nevychádzal zo záchoda, si prejavil svojho dobrodružného ducha. Smelo si preskúmal celú klietku, ktorá bola vtedy pre vás gigantická a potom si svojmu bratovi ukázal všetky dôležité miesta. Napájačka a miska s jedlom, ktorá je doteraz jeho najdôležitejším miestom. Objavil si, že prejdeš cez mreže. Naučil to Grimsleyho.

Krvopotne som vám obohnala klietku pletivom, aby ste neutekali a pribudol k vám Siegfried. Odvážnejší ako Grimsley, stal sa tvojim neodmysliteľným parťákom na dlhú dobu. Koľkokrát ste sa spolu pobili, koľko hlúpostí ste spolu porobili, nikto nespočíta.

Kým však ten sa vždy rád prišiel pomojkať, ty si nedokázal obsedieť ani sekundu. V porovnaní s ostatnými mám minimum tvojich fotiek, zvlášť nerozmazaných. 

V puberte sa naplno prejavila tvoja zloba. Šikanoval si Grimsleyho a nebyť toho, že sme sa nakoniec naučili, že ak ti dám viac pohybu, budeš pokojnejší, asi by si bol už dávno vykastrovaný.

Okrem toho sa ale niekde stala chyba. Neviem, či som niečo spravila zle ja, či ostatní alebo sa časom prejavila nejaká trauma z čias, keď si bol ešte úplné bábätko. Veľmi ľahko si sa začal cítiť ohrozený, a keď si sa cítil ohrozene, hrýzol si. Báli sa ťa nielen iní ľudia, ale občas aj ja. Vždy som ti rada poskytla výbeh, ale ak si sa tam nechcel vrátiť dobrovoľne a potrebovala som ťa tam dostať - pre tvoje vlastné bezpečie - bolo zle. Hryzol si ma mnohokrát a nie raz som ti neúmyselne spravila niečo, čo asi nebolo tebe najpríjemnejšie. Nevyčítam ti, že naša vzájomná dôvera nikdy nebola vysoká.

Neskutočne ťa lákal balkón. Raz som ho zabudla zatvoriť, keď som vás pustila. Zbadala som sa, zatvorila dvere a nevšimla si, že ty si už bol vonku. Keď som si to po hodnej chvíli uvedomila, s výčitkami som ťa išla odtiaľ vziať, čakajúc, že budeš niekde chudiatko vyplašený. Miesto toho si si tam užíval najlepšie chvíle svojho života a tváril sa urazene, že už máš ísť späť.

Pred pár mesiacmi som si povedala, že ti doprajem výbeh po balkóne, keď po tom tak veľmi túžiš. Bolo teplo, ja som na teba mohla dohliadať. Veľmi ležérne si sa hneď vrátil z balkóna dnu a nejavil oň záujem. Keď však boli zas zatvorené dvere, chcel si tam ísť znova, rebel jeden.

Keď som začiatkom roka priniesla domov Yukiho, s tým, že môžete mať nového kamaráta, správal si sa k nemu síce lepšie, ako Siegfried, ale aj tak si ukázal svoju darebnú stránku. Bál sa a chcel od všetkých pokoj. Vedel si to. Aj tak si do neho dobiedzal, až kým na teba nezaútočil. Takmer si prišiel o oko, skončil si s nahryznutým viečkom, ktoré sa nikdy poriadne nezahojilo, ale tváril si sa, akoby sa nič nestalo.

Nebol si ani náhodou hlúpy. Vedel si, že ti stačí, ak zapanáčkuješ a budeš sa tváriť rozkošne a podelím sa s tebou o večeru, na rozdiel od Siegfrieda si vedel, že to stačí a netreba sa uchýliť ku krádeži.

Myslela som si, že si nezmar. Posledné mesiace si mal svoje zriedkavé prítulné chvíľky, robila som si srandu, že musíš byť chorý. A ktovie, ak by som ťa dala vtedy vyšetriť, možno by si tu ešte bol.

A možno nie, kto by už bral ako vážnu obavu to, že  sa začínaš konečne zdomácňovať?

Myslela som si, že budeš žiť naveky, bol si vždy taký neposedný lotor, že ťa predsa nemohlo len tak niečo zastaviť.

A predsa, len som ťa našla jedného dňa ležať bezvládne v klietke, neschopného postaviť sa na zadné nožičky. Nevládal si papať, no i tak, keď som ťa priviedla k veterinárke, injekciam si sa bránil, ako si len vedel.

Bol si naozaj statočný bojovník, ale posledné dni boli príliš aj na teba. A nie tým, že si sa z hrdého tvora zmenil na prítulné zvieratko, ktoré jedlo, len keď som ti to priamo podala. Videla som, ako sa chceš umyť, a už viac to nezvládaš, musela som ťa kúpať - vec, čo si vždy neznášal a ani som sa o to už ani nepokúšala. Teraz si sa ani len nesnažil brániť. Videla som, ako chceš jesť, ale už len samotný proces ťa unavuje. Už si sa nebránil ničomu.

Vždy, keď som len pomyslela na to, že ukončím tvoje trápenie, si to vycítil. Prebral si sa, snažil si sa mi dokázať, že si ešte zaslúžiš šancu. Odpusť mi, ak som stratila nádej skôr, ako ty.

Bola som pri tebe v tvojich posledných chvíľkach bdelosti. SI moje prvé zvieratko, pri ktorom som dokázala prekonať svoj strach a pozrieť sa na teba aj po smrti. Po dlhej dobe si sa tváril spokojne, dúfam teda, že som spravila dobre.

Hoci som spravila nespočet chýb, vždy som sa snažila ti dať najlepší život, ako som mohla. Ak sa mi to nepodarilo, odpusť.

Zdieľaj článok na facebooku
213 odoberateľov
Mielikki

Take me home, country roads

Komenty k článku

 1. 1
  Staphylococcus

  hrá sa, že má 0 rokov
  neexistuje

  Och fnuk :( Strasne ma to mrzi.
 2. 2
  Mielikki

  hrá sa, že má 1 rok
  Pani lesa

  @staphylococcus ďakujem za podporu, aj predtým pod statusmi a tak
  (a aj ostatným, samozrejme)

  neviem, kam som dala rozum, keď som sa rozhodla pre zvieratá, čo žijú tak krátko
 3. 3
  Elkiller

  29 ročný muž
  burkina faso

  no hej potkany sa dozivaju malicko
  trosku mimo temu na nete som nasiel ze morske prasa sa doziva od 4 do 8 a ja mam jedno uz 13 rokov a vobec nevyzera ze by sa chystalo :O
 4. 4
  Mielikki

  hrá sa, že má 1 rok
  Pani lesa

  @elkiller to musí byť nejaký rekordman :O (rekord je tuším okolo 15, ale aj tak)
  aké máš tajomstvo? a hlúpa otázka, nevymenil ti ho niekto pred pár rokmi za identické ale mladšie? :D
 5. 5
  Staphylococcus

  hrá sa, že má 0 rokov
  neexistuje

  @elkiller ty kks, to mi pride az mierne nerealne.
 6. 6
  Elkiller

  29 ročný muž
  burkina faso

  @mielikki
  @Staphylococcus
  je to tak, aj to predtym (jej mama) mala 10r ked sa pobrala tak asi ma dlhovekost v krvi
 7. 7
  Elkiller

  29 ročný muž
  burkina faso

  z wikipedie " Najdlhšie žijúce morča malo 14 rokov a 10 a pol mesiaca a bolo zapísané v Guinessovej knihe rekordov."
  este 2 roky a mam rekord :D