Zdravý duch #zdravýduch

"Duchovia neexistujú," vravel si duch Jonatán, keď stál pred zrkadlom a prekonával svoju existenčnú krízu. Zo svojho pôvodného života si nepamätal nič. Nevedel ani, či bol pôvodne Jonatán alebo Jonatánka. Alebo trebárs Aneta. 

Keď sa stanete duchom, postupne, ako sa vaše fyzické telo rozkladá, strácate svoju pôvodnú identitu. Duchovia múmií to majú lepšie, tí si pamätajú všetko a potom nad pohárikom špiritusu spomínajú na staré časy. 

"Ten mejkap už nie je ako kedysi," sťažoval sa raz Tutanchámonov duch Ötzimu, ten ho však s opovrhnutím prerušil, že by sa mal venovať radšej dôležitejším veciam, ako je trebárs globálne otepľovanie.

Jonatána ale zásadné otázky života živých nezaujímali. Bol (bola?) jedným z tých duchov, ktorých telo sa nezachovalo. Nevedel, kedy presne, nepamätá si na časy, kedy nebol takýto. Azda ho spopolnili a tak nemal ani čas smútiť nad vlastnou smrťou, ktovie. Svoje meno si vybral až po smrti. Prechádzal sa po akomsi trhu a tam dakto predával jablká jonatánky. Očarila ho červená farba ovocia a napadlo mu, že to by bolo fajn meno preňho. Volať sa podľa ovocia musí byť predsa minimálne tak vznešené, ako mať meno po kvetoch, no nie?

Jonatán stál pred zrkadlom a skleslo konštatoval, že vyšiel z formy. Tým, ako zabúdal na svoju minulosť, strácal i svoj tvar, bol z neho len akýsi amorfný obláčik hmly. Nepáčilo sa mu to. V zdravom tele je zdravý duch, ale aký je to duch bez tela?
Nevedel, kto je, prečo je a ani len nevyzeral dobre. Závidel tým čerstvým duchom, čo mali svoj ľudský tvar a ľudské spomienky  a v panike a snahe zmieriť sa so svojou situáciou desili svojich pozostalých. Boli pekní  a zábavní. Živí sa ich báli, lebo dokázali vycítiť ich stopy ľudskosti. Jonatána ignorovali, mohol si pri nich pospevovať neslušné pesničky a ani nereagovali. Čo bolo horšie, nedokázal ani zhadzovať predmety tak, ako jeho zachovalejší známi. Pre živých proste neexistoval.


Po debate so Snežienkou, podobne beztvarým obláčikom, ktorý raz našiel ponevierať sa po lese, rozhodol sa krízu svojej neexistencie vyriešiť tak, ako mnohí živí, cvičením. 

"Možno najprv sfúkneš len zrnko prachu a nikto si to nevšimne, ale keď vytrváš, budeš zhadzovať hrnce a možno i nábytok, to by sa ti páčilo, nie?" usmiala sa Snežienka tak, ako to len vedia beztvaré obláčiky bez tváre a mimiky.

"A znova budem existovať!" zvolal nadšene Jonatán. Táto predstava sa mu páčila. Hneď a zaraz sa pustil do cvičenia, jeden deň sa lopotil so zrnkami prachu, ďalší už zhadzoval omrvinky zo stola a ani sa nenazval, a už sa mu i začali rysovať náznaky končatín. Zhodil kus papiera. Bol šťastný.

S končatinami sa mu začali pomaly vynárať i spomienky. Posledné chvíle života, nedostatok kyslíka, dym, oheň... nevedel stále, kto je, ale desivo si uvedomoval, že zhorel zaživa. Preto tá mizerná forma.

Pribúdajúce spomienky ho napĺňali zmiešanými pocitmi. Boli strašné, ale existovali, on existoval, kedysi žil. Nebol len beztvarým obláčikom, mal svoj význam.

Nadšene zodvihol veľký črepník a zhodil ho z parapetu. So strašným hlukom sa roztrieštil na podlahe, hlina pokryla veľkú časť miestnosti. Tmavý tieň vyletel z miestnosti do predsiene. Jonatán sa tešil, že konečne niekoho naplašil. 

Z predsiene sa ozval veľký krik. To miestny človek hrešil svoju mačku za Jonatánov počin.

Duch si povzdychol. Bude sa musieť snažiť viac, aby živí uznali jeho existenciu. Bol však šťastný, konečne sa cítil živo a zdravo, i keď bez tela.


(nerozmýšľala som, nečítala som to po sebe, za prípadné logické či iné chyby sa ospravedlňujem)
Zdieľaj článok na facebooku
206 odoberateľov
Mielikki

Bohyňa chaosu a podivných životných rozhodnutí. Venujte jej jedlo a pozornosť a odvráti od vás všetky zmätočné situácie na seba. Nikdy nemá čas a preto majstrovsky ovláda prokastináciu. Takmer nikdy nespí. Často sa o sebe vyjadruje v treťom rode.

Komenty k článku

 1. 1
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  jurgen birdzu

  Super 1. veta (thumbs) Vlastne celé je to super, si talent, fakticky!
 2. 2
  Delica

  hrá sa, že má 1 rok
  (-∞,+∞)

  úplne plytké nezaujímavé blogy majú viac hviezdičiek ako tento fasa príbeh :(
 3. 3
  Mielikki

  hrá sa, že má 1 rok
  Femiarmy Birdzu

  @delica založ fejk a hviezdičkuj! :D
  a neviem sa rozhodnúť medzi skromným poďakovaním a konštatovaním, že predsa pravé umenie býva ocenené až po smrti autora :/

  :D
 4. 4
  Delica

  hrá sa, že má 1 rok
  (-∞,+∞)

  ja to oceňujem už teraz, neumieraj! :D
 5. 5
  Mielikki

  hrá sa, že má 1 rok
  Femiarmy Birdzu

  @delica zatiaľ neplánujem, asi :D
 6. 6
  Aprilynne

  21 ročné dievča
  BA/BB

  to je uplne super, keby to bola knižka chcem ju dočítať :D
 7. 7
  Mielikki

  hrá sa, že má 1 rok
  Femiarmy Birdzu

  @aprilynne jéj, ďakujem :-D
  Ja len nemám vytrvalosť na dlhé veci :-\