List otcovi

Ahoj tati.

Dnes som sa o tebe rozprávala s mamou. Po dlhej dobe. V našej rodine, teda v tej rodine, ktorú mama s mojim otčimom, po tom čo ste sa rozviedli sme nikdy nemali tajnosti a rozprávali sme sa o tebe aj predtým. Ale dnes to bolo iné ...

Keď som mala tak 5 rokov nerozprávali sme o tebe veľa, lebo dedko sa na teba hneval. A mal prečo. Zbil si mňa ako bábätko a aj moju mamu. Teda jeho dcéru. Nevedela som o tom, ale dedko mal v tom období vždy pravdu. Keď si odišiel bol mi otcom on. Bála som sa ťa.
Raz si prišiel za mnou, chcel si ma vidieť a dedko ti to nechcel dovoliť. Schovávala som sa pred tebou v izbe a počula tvoj plač. Aj keď som sa ťa bála, vyšla som von a sadla som si ti na kolená, pohladila ťa po líci a ja som nechápala prečo si sa v ten moment rozplakal ešte viac. Dnes to chápem.

Keď som mala 7 rokov, chodil si ma navštevovať, každý mesiac. Kým to súd nezakázal. Vtedy sme pred tebou utekali na políciu, lebo si chcel mamu pri tej návšteve zbiť. Bála som sa ťa ešte viac.

Keď som mala 10 rokov, stál si pred vchodom bytu kde sme sa presťahovali s novým "tatom" a mojou novou ročnou sestričkou, ktorú s ním mama mala. Išla som domov od kamarátky a ty si tam stál. Spoznala som ťa podľa tetovania na ramene, bicykla o ktorom mi hovorila mama. Nespoznal si ma. Myslela som, že prekĺznem do vchodu ale ty si ma oslovil a spýtal si sa, či nepoznám pani, ktorá sa tam nasťahovala, s kočárikom lebo má bábätko a dievčatkom asi o 2 roky starším odomňa. Myslel si tým mňa. Povedala som, že som "ich" tam videla pred asi 3 mesiacmi a že sa zdá, že ten byt niekomu prenajímu a nebývajú tu. Chcela som ochrániť mamu, svoju sestru aj seba. Spýtal si sa kde sa asi zdržiavajú. A ja som sa prezradila. Povedala som svoju bývalú adresu. Robil si sa, že si si to nespojil ale dnes už viem, že určite áno. 
Ah bože, tati, keby som vedela, že je to posledný krát čo ťa vidím, určite by som ti neklamala. Lenže, ja som sa ťa strašne bála.

Keď som mala 12 rokov, prestalo mi chodiť výživné. O 3 mesiace neskôr prišiel list od sociálnej poisťovne, kde mi oznámili tvoju smrť. Zomrel si 5.10, a ja som o tom vedela až pred Vianocami. A tvoja rodina ma nezavolala ani na pohreb. Chápem, že nezavolali moju mamu. Ale mňa? 
Ale veď ja neviem, či by som aj prišla. Áno. Stále som sa ťa veľmi bála. A pri tejto správe som pocítila aj trochu úľavy. Je to hrozné, oci. Ja viem. A prepáč mi to, lebo dnes to už tak necítim.

... dnes, keď mám 22 rokov sme sa o tebe rozprávali viac. Vieš, vždy som vedela, že si mal cca. 7 psychických diagnóz a boli medzi nimi aj schizofrénia a bipolárna porucha. Vedela som, že si krásne kreslil a že si mal v škole skoro samé jednotky. Vedela som, že si spáchal samovraždu. 
Ale dnes mi mama povedala o tebe viac. Povedala, vraj si bol v pokojnom období veľký gentleman, že si sa stretával s poprednými maliarmi a rešpektovali ťa. Vraj si bol šarmantný a pekný. Povedala mi, že si jej písal svoje pocity. Že aj keď si jej zatajil, že si tak veľmi chorý, ostala pri tebe. Nemusel si pracovať, iba si si doma kreslil a písal jej tieto svoje pocity a ona vždy keď prišla z práce počúvala a rozprávala sa s tebou aj 4-5 hodín, dookola ste ich rozoberali. Hovoril si jej, že aj keď sa veľmi trápiš vo svojom vnútri, nezabil by si sa a že aj keď by čo bolo, vydržíš do mojej osemnástky. A chcel si vydržať preto, lebo si si myslel, že ja ťa pochopím. Že ja budem človek, ktorý ťa správne vypočuje. Vraj si to cítil. Oci mal si pravdu. 
Spravil si veľa zlých vecí mame, mne, dnes mi mama hovorila, že si veľmi ubližoval aj sebe, trieskal si si hlavu o stenu, pálil si sa. Kázali ti to hlasy, tie isté hlasy, ktoré ti hovorili aby si bil nášho psa, tie isté, ktoré ti hovorili aby si bil mňa ako ročné bábätko. Ale oci, bol si chorý. A ja ti odpúšťam. A dnes sa ťa nebojím. Keby si vydržal, niekto by ťa pochopil. A možno... možno by niekto konečne pochopil aj mňa.

Mám k tomuto blogu potrebu napísať, že toto tu nedávam aby som bola cool ale pretože som sa dnes po niekoľkých rokoch zmierila so situáciou, ktorá ma veľmi ťažila. A pretože ja veci dokážem zakceptovať naplno, až keď ich dám so seba von.

Zdieľaj článok na facebooku
11 odoberateľov
Plavam_zivotom

Volám sa Paulie a najviac na svete ľúbim môjho Berta a moje 2 tlsté britské mačky Porthosa a Pepsinku. Som tak trošku úchyl na rúžové a huňaté veci, preto keď sa chceš vyválať v rúžovom huňatom koberčeku alebo deke, tak ma kontaktuj. Mám ich dosť. Ľúbim variť a papať, zdravé aj nezdravé veci, ale momentálne si počítam kalórie aby som bola krajšia a šťastnejšia v svojom tele a preto tie nezdravé prosím predomnou nespomínaj! Niekedy sa tu opúšťam, niekedy sa aj nervujem. Ale na to Birdz je, nie? Inak sa snažím byť ku každému milá, dávať každému novú a novú šancu a snažím sa žiť čo najlepšie ako viem. Som blíženec a aj keď viem, že na to mnohí ľudia neveria, rada sa hrabem v astrológií aj o čosi podrobnejšie. A keď ma stretneš, určite mi pochvál linku na oči, lebo tú viem kresliť ukážkovo!

Komenty k článku

 1. 1
  Thinkaboutjustice

  25 ročný muž

  Az mi oci zaslzilo...pekne vyrozpravanie...prajem vela sil :)
 2. 2
  Jezzybell

  hrá sa, že má 2 roky
  žije v krajine zázrakov

  Aach (sorry)
 3. 3
  Sianagirl245

  16 ročné dievča
  tu

  (sorry)
 4. 5
  Tomias

  hrá sa, že má 0 rokov
  v raji

  :(
 5. 6
  Antifunebracka

  28 ročný muž
  mikropenis birdzu :(

  Ak bol chorý, mal sa liečiť. Nič neospravedlňuje mlátenie ženy, tobôž ešte malého bezbranného bábätka. Je to nekonečne ohavné.
 6. 7
  Plavam_zivotom

  22 ročné dievča

  @antifunebracka Liečil sa, on bol viac na psychiatrií ako doma. On to mal s tými diagnózami na dlhšie vysvetlovanie. Ale neobhajujem ho ani náhodou. Boli to zverstvá a som rada, že mama utiekla. Ale teraz som to spracovala a odpustila mu. Lebo ma ten hnev k nemu a nenávisť a hlavne ten strach ničili.
 7. 8
  Delica

  23 ročné dievča
  (-∞,+∞)

  toto ma docela rozosmutnilo.
 8. 9
  Antifunebracka

  28 ročný muž
  mikropenis birdzu :(

  Tak to chápem a schvaľujem.