27 ročný muž, občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

Drahí priatelia

Drahí priatelia, chcem sa k vám prihovoriť v tento prekrásny deň ako keď sa Kushku Mirtin prihovoril svojim rodičom, keď sa vrátil z doposiaľ málo prebádanej deviatej sféry. Nechcem tým tvrdiť, že som takým istým priekopníkom a pionierom, ale každý z nás má svoje vlastné hranice a limity, ktoré sa snaží pokoriť. Áno, každý z nás je svojím spôsobom pionierom a na túto krásnu myšlienku z hlbín svojho podvedomia som sa rozhodol reagovať v tomto blogu. Chcem to urobiť na príklade svojej vlastnej výpravy do hlbín nevedomia. 

Samozrejme, sú iní, ktorí podnikli túto cestu a dostali sa oveľa ďalej, sú majákom pre tých, ktorí by ich raz chceli nasledovať. Avšak aj keď moja cesta nebola o pokorení nejakej nebotyčnej hranice a nestal som sa Gagarinom iných sfér, bola o dosiahnutí mojej vlastnej dosiaľ nebotyčnej hranice. Malý krôčik pre človeka na jeho vlastnej ceste. My všetci sa stávame Gagarinmi, ak dosiahneme limit, na ktorý sme predtým hľadeli ako na vzdialený bod na nebi. Pre každého je to nebo inak vysoké, no každý malý krôčik smerom k vrcholu, aj každé zošmyknutie sa smerom dolu je súčasťou našej cesty. Lebo ak robíme kroky vpred a pozdvihneme sa z jamy, krivka bude aj s prepadmi (lebo úprimne, krivka nemôže nasledovať len hore) z celkového hľadiska stúpať ako ETF fond S&P 500.

 A teraz, milí priatelia, by som vám povedal, kam som sa vo svojich limitoch posunul, kam som sa v hlbinách nevedomia dostal a čo som tam našiel. Viete, často sa stretávam s názorom, že pútnik na svojich cestách loví vedomosti a múdrosť. Nie je to tak celkom pravda. Áno, vedomosti sú pri hľadaní múdrosti užitočný nástroj. Ale treba mať na pamäti, že múdrosť má mnoho podôb a je mnoho ciest, ako sa dostať k múdrosti. Lebo často sa stáva, že pútnici nenachádzajú na svojich cestách tú verbálnu múdrosť, ktorú očakávali a ostávajú sklamaní. A to sklamanie odvádza ich pozornosť od iných vecí, na ktoré pri svojej ceste natrafili a ochudobňujú sa o obohatenie, ktoré si pri svojej slepote nevšimli. Tu sa pristavím pri ďalšej krásnej myšlienke, ako naše očakávania menia naše zážitky. Ale o tom možno nabudúce.Aby som sa vrátil k hlavnej téme, pútnik môže natrafiť často len na nejasné obrazy a pocity. Niekedy však bývajú veľmi intenzívne a ak sa im otvorí, posnaží sa im porozumieť, už len tie ho môžu posunúť bližšie k múdrosti. Teraz by som sa rád podelil o svoj zážitok.

Pozeral som sa von oknom. Žiarivé slnečné lúče oslavovali príchod nového dňa. Mäkké oranžové svetlo dodávalo krajine istú tajomnosť, ba až nadprirodzenosť. Prebúdzajúce sa domčeky, opustené ulice, ešte nepoškvrnené raňajším zhonom, lúky a polia miznúce za obzorom vyzerali ako z iného sveta. Myseľ sa mi pri tom pohľade vyjasnila a v tej čistote ranného zore som zazrel seba. Takého, aký som, bez príkras, bez sebaklamov, ktorými sa za normálneho stavu snažím zahladiť svoje chyby, bez hľadenia na svoj odraz ako z pokriveného zrkadla. Bolo to ako prebudenie sa zo zimného spánku. 

Poviete si: "Primitívko, ty môj dopletený astralan, čo z toho máš, ak si si tú bdelosť mysle nepriniesol so sebou, ale zostala tam za obzorom?" A ja ti odpoviem, ty môj zvedavý priateľu, čo rád používa otázniky, že je lepšie vidieť jednu scénu v 4K ako celý film v 144p.

Na záver pridám jednu krásnu myšlienku. Myseľ je ako kvet, musíš ju nechať rozkvitnúť. Lebo len ak je otvorená, vyníma sa v plnej kráse. Prajem krásny dník a mám vás rád, hoci len tak naoko, neúprimne.Zdieľaj článok na facebooku
18 odoberateľov
Primitiv

“He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.”

Komenty k článku

 1. 1
  Swamper

  39 ročný ujo
  BA

  Šak stačilo napísať , že si mal svetlú chvílku To musíš okolo toho robiť taký cirkus ?
 2. 2
  Primitiv

  27 ročný muž
  občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

  @swamper Zdravím ťa, priateľu. Na začiatok ti chcem poďakovať za prejavený záujem a za podnetnú otázku. Ja sám som sa nad ňou musel na chvíľu zamyslieť. Aby som tebe a zároveň aj sebe odpovedal na tvoju otázku, ľudia si tu odkladajú rôzne myšlienky, postrehy či zážitky. Niekedy im ani nezáleží, či si ich niekto prečíta alebo nie. Tento článok som si tu zaznamenal, aby som sa oň podelil s ostatnými a zároveň som si ho tu zachoval aj pre seba, aby som sa k nemu mohol v budúcnosti vrátiť a pripomenúť si ho. Je to zápis do takého verejného denníka. Ale vidím, že tvoja myseľ ešte nerozkvitla, takže ti tvoje nepochopenie nemám za zlé a úprimne ti prajem všetko dobré. Možno sa raz uvidíme na vrchole hory, kde sídlia jednookí bohovia, ktorí rozprávajú slová pravdy.
 3. 3
  1ggy

  23 ročný chalan
  kde sa dá

  Veľmi dobrý pokus, ale vetý sú príliš krátke a držia sa témy. Taktiež chýba fráza "o čo vlastne ide". Inak super, hodnotím 8/10, kvalitný shitpost. :D
 4. 4
  Tarassaco

  7 ročný chlapec

  Dokonalé! Ešte aj koment @2! Bude pokračovanie? :D