Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky... či ako to bolo

Kráčam k La Putike. Som kompletne premočená a v duchu pičujem ako chorá vrana. V diaľke aj napriek dažďu rozoznávam jeho žltý dáždnik a žalúdok mi spraví nepekný kotrmelec. Nádych, výdych a ešte raz si zopakovať, že o nič nejde. Je to predsa iba obyčajné stretnutie, dám si víno, poviem mu všetko, čo mám na duši, vezmem si svoje veci a sebavedomo a s dobrým pocitom odkráčam domov.

Jasné, ty hrdinka.

..............

Myslím, že som sa so svojím „veľkolepým“ plánom nikomu nepochválila, no pôvodne som v deň môjho porozchodového reunionu s Richardom mala v pláne vykonať presný opak toho, čo som v skutočnosti urobila – dať si jeden (naozaj len jeden!) pohár ríbezľového vína, vypočuť si ho a slušne, ale hlavne priamo ho poslať do prdele. Celý ten osudný deň som sa snažila samu seba presvedčiť o tom, ako mi to je celé vlastne úplne jedno a dookola ako obohratá platňa som si v hlave opakovala veci, ktoré mu chcem povedať.

„Bla bla bla, po tom trištvrte roku ma to už absolútne netrápi.“

„Bla bla bla, ja som sa v živote už dávno pohla vpred.“

„Bla bla bla, ozaj a vieš, ako mi je bez teba super?“

Dobrý pokus, Daša, neviem, koho si tým chcela ojebať.

Úprimne, naozaj veľmi som si chcela za týmto presvedčením stáť, no niekde tam v mojom vnútri žil celý ten čas dotieravý červík pochybností (ha, že vraj červík.. skôr červisko!), ktorý usilovne nahlodával moju hrdosť a sebaistotu a čím viac sa blížil čas nášho stretnutia, tým menej som si bola istá tým, že na neho všetok ten bullshit sebavedomo vysypem. A keď som stretnutie nezrušila ani napriek kalamite, ktorá práve zúrila nad Bratislavou, ani napriek mlákam v mojich topánkach, bolo mi jasné, že až tak ukradnuté mi to zasa nie je. Chcela som ho vidieť a byť s ním. Hneď v ten večer, ani o hodinu neskôr.

Bol to taký zvláštny pocit. Na jednej strane som tušila, prečo ma zavolal von, na druhej strane som sa nevedela zbaviť dojmu, že zas len klasicky overthinkujem. V deň, keď sme sa rozchádzali, som mu povedala, že to raz bude určite ľutovať. Boli to však iba husté reči ohrdnutej frajerky a v skutočnosti som veľmi pochybovala, že takýto scenár vôbec niekedy nastane. A čím dlhšie sme boli od seba, tým menej a menej pravdepodobné to pre mňa bolo. A predsa...

Kráčam k La Putike. Som kompletne premočená a v duchu pičujem ako chorá vrana. V diaľke aj napriek dažďu rozoznávam jeho žltý dáždnik a žalúdok mi spravil nepekný kotrmelec. Nádych, výdych a ešte raz si zopakovať, že o nič nejde. Je to predsa len obyčajné stretnutie, dám si víno, poviem mu všetko, čo mám na duši, vezmem si svoje veci a sebavedomo a s dobrým pocitom odkráčam domov.

Jasné, ty hrdinka.

Stačilo mi vidieť jeho úsmev, počuť jeho hlas, cítiť, ako pekne vonia a vedela som, že som totálne v riti, že nič z toho, čo som mu dnes chcela povedať mu určite nepoviem. Zrazu mi to všetko prišlo také známe a také prirodzené; to že tam spolu sedíme, pijeme, rozprávame sa, smejeme sa, že ma drží za ruku a usmieva sa na mňa. Bolo to znova ako za starých dobrých čias, akoby sa tých posledných deväť mesiacov ani nestalo, akoby sme sa nikdy ani nerozišli.

Nedokážem ani len odhadnúť, koľkokrát sa mi o tomto snívalo. Stále jeden a ten istý sen dookola – ako za mnou prišiel a povedal mi, že mu je to celé veľmi ľúto a chce, aby sme boli zasa spolu. Ako sme si potom robili fotku a dávali ju na Birdz s veľkými očakávaniami, ako bude osadenstvo reagovať :D Najhorší pocit na svete bolo zobudiť sa a zistiť, že to bol len ďalší z nespočetného množstva snov. Ten niekoľko sekundový pocit po precitnutí, keď človek ešte nevie rozlíšiť čo je sen a čo skutočnosť, ten nepríjemný pocit úzkosti, keď som si uvedomila, že realita je diametrálne odlišná a na milé vzdialená od toho, čo som práve videla a prežila.

A zrazu tu bolo ráno po tej noci.

S obrovským bolehlavom (nakoniec to nebol len jeden pohár vína, aké prekvapivé!) som ešte dlhú chvíľu po zobudení zmätene ležala v posteli a snažila sa rozpamätať, čo sa minulú noc vlastne stalo. Opäť ma zovrel ten nepríjemný pocit, keď som chvíľu nevedela, čo je sen a čo realita. A nakoniec totálny mindfuck, keď som si uvedomila, že všetko to, čo sa mi za posledný rok toľkokrát snívalo, je teraz skutočné. Že včera mi Richard povedal, že mu je to celé veľmi ľúto a že by bol rád, keby sme boli zasa spolu. A že som mala od neho po zobudení správu s prianím pekného rána, že sa toto celé skutočne deje a ja tomu akosi nedokážem uveriť.

Pravda je taká, že hoci sme boli takmer rok od seba, kráčali každý svojou cestou, žili si svoje životy, randili s inými ľuďmi, nikdy som ho neprestala ľúbiť a nebolo dňa, kedy by som na neho aspoň chvíľu nemyslela. A verte mi, že som sa fakt snažila! Koľkokrát som samu seba presviedčala o tom, že je mi to jedno a že musím ísť v živote ďalej a boli dni, kedy som si myslela, že sa mi to konečne darí, no potom mi stačilo ho čo i len na chvíľu zahliadnuť v škole a vedela som, že to tak ľahko nepôjde. Ktovie, kedy a či by sa mi to vôbec podarilo, som každopádne šťastná prešťastná, že to nakoniec nemusím zisťovať.

Fascinuje ma, aký vie byť život občas nevyspytateľný. Ako v ňom niektorí ľudia vedia narobiť parádny vietor..a niektorí rovno tornádo. „Dúfam, že ti príliš nekomplikujem život“, povedal mi, keď sme sa pred troma rokmi dali prvýkrát dokopy. Presne navlas rovnakú vetu mi povedal aj teraz. Som rada, že mi ho komplikuje. Zas a znova. Nejdem tu písať klišé o spriaznených dušiach a o osude, ale pri ňom mám jednoducho pocit, že je to človek, ktorý ku mne patrí. Človek, s ktorým sa cítim tak dobre a tak prirodzene ako ešte nikdy s nikým. 

Nie je o tom, že som dala druhú šancu len ja jemu. Je to druhá šanca aj pre mňa a hlavne pre nás oboch ako pár. Druhá šanca jeden druhému dokázať, že láska existuje. Druhá šanca byť lepšími ľuďmi a partnermi, navzájom sa motivovať, posúvať sa vpred. Druhá šanca neopakovať rovnaké chyby a napraviť to, čo sme v minulosti pokazili.

Som vďačná za všetko, čo sa stalo. Za všetko čo sme zažili, čím sme si prešli, či už spolu alebo každý zvlášť, za všetko dobré aj zlé. Neľutujem ani sekundu z toho. Pretože verím, že všetko je tak, ako má byť, že to celé malo svoj zmysel. Ukázalo nám to veci, ktoré sme nevideli a potrebovali vidieť. Naučilo nás to veci, ktoré sme nevedeli a potrebovali vedieť. A že nás to všetko nakoniec zaviedlo tými správnymi chodníčkami presne na miesto, kde máme byť.

Tu.

A hlavne spolu. 


Zdieľaj článok na facebooku
32 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Kakofonicka

  28 ročná žena
  Wonderland

  super sa to cita, drzim vam palce! :)
 2. 2
  Neoriginalna

  24 ročné dievča
  ďaleko

  @1 :) akurat menej tych anglicko-slovenskych slov by potesilo :) ale drzim palec!
 3. 3
  Quattroformaggi

  24 ročné dievča
  v jeho objatí

  @Neoriginalna Ja som angličtinar, takže to už je tak trochu profesionálna deformácia, ospravedlňujem sa :( :D Každopádne ďakujem, aj tebe @Kakofonicka :)
 4. 4
  Ps102

  23 ročný chalan
  Jordan Peterson Birdzu

  Aké anglicko-slovenské slová tam sú?
 5. 5
  Quattroformaggi

  24 ročné dievča
  v jeho objatí

  @ps102 Reunion, bullshit a mindfuck :D Bolo ich viac, ale keď som si to teraz po sebe znova prečítala, pôsobilo to naozaj rušivo, tak som tam dala radšej slovenské ekvivalenty.
 6. 6
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  Super :) Verím, že už sa to nezopakuje a vydrží to :) A v čom je to 2. šanca pre teba?
 7. 7
  Quattroformaggi

  24 ročné dievča
  v jeho objatí

  @antifunebracka Tak ja som tiež nebola vždy práve ukážková priateľka.. Čiže bolo a aj stále je čo vylepšovať. Aa ďakujeme :)
 8. 8
  Samtord

  27 ročný muž
  Kalinovo

  Tiež by som aj ja niečo takéto zažil. Dosť ma dostala ta časť, kde to bolo ako za starých čias, akoby by sme ani neboli od seba a tak...
  Veľa zdaru teda
 9. 9
  Patriska

  hrá sa, že má 0 rokov

  Vy patríte k sebe :D :)
 10. 10
  Sasi2680

  26 ročná žena

  (love)
 11. 11
  Purenarcissism

  27 ročná žena
  Naivka.

  Jejo ! super! toto sa dobre citalo, normalne som sa usmievala :) drzim palce a pome niekedy na pivo !
 12. 12
  Kalkulon

  tvári sa, že má 3 roky
  Bratislaba

  do tretice vsetko dobre
 13. 13
  Quattroformaggi

  24 ročné dievča
  v jeho objatí

  @Samtord Vďaka a nezúfaj, možno sa tiež dočkáš :)
  @Purenarcissism Ďakujem, Pjur :) A pivo znie ako super nápad! :D
 14. 14
  Purenarcissism

  27 ročná žena
  Naivka.

  dobre tak nieco dohodneme :) ked pojdeme von napr s bebekex a matwejom, tak sa ozvem :)