17 ročné dievča, tam kde svetlo horí

O Charlesovi


{Stávate sa svedkami môjho historicky prvého blogu! Som si istá, že táto skutočnosť nijakým spôsobom neovplyvní vaše životy, ale mala som potrebu to tu napísať, ak by tu potom pičoval niekto na mňa, že som sopľaňa, a že nič neviem, a že je to sračka, aj keby mal pravdepodobne pravdu #nebolčasnagramatiku}

*tu končí autorský alibizmus

Keď sa hovorí o Bukowskom, hovorí sa o ňom buď ako o nechutnom kreténovi alebo ako o nadčasovom „bohovi“ literatúry, ktorý opisuje život bez pozlátka a taký, aký je. Na jeho textoch som frčala už od pätnástich. Zaujali ma. Boli jednoduché, pravdivé, priame, drzé a išli proti prúdu. Dovtedy som takýto pohľad na svet nikdy nepoznala a páčil sa mi bol iný, taký rebelský...chápeme sa.

Bukowského tatko v detstve strašne bil. Možno práve preto z neho vyrástlo to, čo z neho vyrástlo. Dokonca sa čudujem, že pri nejakom zo svojich alkoholických delírií neumlátil niekoho na smrť. Bol naňho hrozný pohľad. Na jeho život je hrozný pohľad. Ale jeho texty mi vracajú chuť do života.

A jeho život? Myslím, že jeho život bol stoka. Drogy. Noci, ktoré presexoval s prostitútkami a nekonečná melanchólia utápaná v mori alkoholu. Zo dňa na deň. To isté. Kolobeh, ktorý ja sama nazývam čierna diera. Lebo z toho človek už nikdy nevyviazne. Nehovorím tu o normálnom živote. Stačila mi jedna malá izba a najlacnejšie baby z ulice. Hlavne, aby boli prachy na chľast a cigarety.

Bukowski sa na nič nehral. Doteraz mám z neho pocit, že svojimi textami nechcel povedať nič. Nechcel nikoho napraviť, poučiť, objaviť zmyslel života alebo satiricky vytýkať ľudstvu pokrytectvo. Žil v mizernom prostredí a to aj opisoval. Sranda je v tom, že to prakticky robil...odhaľoval špinu ľudstva, písal, síce nezámerne, o zmysle života a svojimi textami dával ľudom do rúk prosté myšlienky, nad ktorými sa bolo treba zamyslieť.

Zdieľaj článok na facebooku
3 odoberateľov
Rebarboe

Konečne vidím v živote svetlo a nie je to svetlo zo žiarovky. [Update: v tejto chvíli by aj zápalka by bola dobrá]

Komenty k článku