Legendárna skupina MetaLinda ožíva

Mladším ročníkom, ktorí nie sú orientovaní na domácu rockovú scénu, resp. na retro domácu scénu, tento pojem veľa hovoriť asi nebude. Preto som sa rozhodol ho trošku sprítomniť.

Táto slovenská kapela si za svoju vyše 30 ročnú existenciu preskákala už všeličím. Je síce naozaj pravda, že táto formácia existuje už tak dlho, ale svoj debutový album vydala až v roku 1990. Keď spomeniem slovné spojenie "Ján Ámos Džínový", tak dúfam, že sa niektorým rozsvieti kontrolka a hneď budú vedieť koľko bije. Je to totižto názov jednej z ich prvých megahitov.

Táto kapela má pre mňa osobne jednu takú zaujímavú zvláštnosť. Určite ich je viac, ale v tejto jednoducho vynikajú, aj keď možno asi ani nechcú. Reč je o striedaní spevákov. Keď si vezmeme obdobie výlučne od roku 1990 a budeme rátať spevákov, ktorí sa nachádzajú na jednotlivých albumoch, tak ich narátame asi viac ako päť.

Kto túto kapelu pozná už dlhé roky, tak automaticky sa mu vybaví charizmatický spevák Paľo Drapák, s ktorým táto kapela zažila obdobie najväčšej slávy v rokoch 1990 až do roku 2000, kedy krátko po vydaní albumu "Zavesení v prievane" sa Paľo rozhodol odísť. Priznajme si, že pre každú kapelu, ktorá zmení speváka z vlastnej iniciatívy alebo z donútenia (odchod speváka alebo smrť), nastanú krušné časy. Mnoho zarytých fanúšikov bude mať stále v ušiach a pred očami toho klasického dlhoročného speváka a keď príde nový, nuž... nie každý sa s ním dokáže stotožniť.

My, fanúšikovia MetaLindy sme boli v tejto situácii už viackrát. Po Paľovom odchode prišiel ako prvý na ranu spevák Roman Ročo Čief, ktorý aspoň podľa môjho názoru bol naozaj kvalitnou náhradou, resp. nástupcom za Paľa Drapáka. Žiaľ, vydali spolu len jeden album "Tutovky (2002)", ktorý obsahoval jedno CD s pôvodnými novými piesňami a druhé CD s najväčšími hitmi, ktoré prespieval vtedajší Ročo. Z tohto albumu pochádza aj pieseň "Slnko svieti nám", na ktorú si veľmi dobre pamätám z čias takej TV hitparády Sedmička na STV.

V roku 2005 vydala kapela nový album "Biológia" so staronovým spevákom Dušanom Horeckým. Ten bol spevákom MetaLindy ešte pred rokom 1990. Tento album, ktorý obsahoval aj DVD s videoklipmi, bol žiaľ najslabší z éry po roku 2000 a obávam sa, že to bol najslabší album vôbec, ktorý táto kapela vydala. O tom určite svedčí aj fakt, že keď v roku 2010 vyšla výberovka "Best Of", tak zaradili na ňu iba jednu pieseň z tohto albumu, ktorá ani nebola singlom. Reč je o piesni "Sviečku mi rozsvieť". Kto ju nikdy nepočul, tak vrelo odporúčam, lebo je to naozaj nádherná vec.

Písal sa rok 2007 a do kapely prišiel nový spevák Patrik Imre. Spolu s ním vydali album s výstižným názvom "No. 13", keďže sa jednalo v poradí už o trinásty album tejto kapely vrátane živáku "Noc s MetaLindou (1996)" a výberovky "Hitovky (1999)". Na tomto albume No. 13 sa udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Tracklist pozostáva z nových piesní s Paťovým hlasom, no zároveň sa tu nachádza aj niekoľko piesní s Paľovým hlasom, ktoré mali slúžiť ako spomienka. Táto spomienka síce bola pekná, ale aspoň mne osobne to prišlo tak, že to tam jednoducho dať museli. Keď sa obzrieme spätne, tak na Tutovkách bolo CD so starými piesňami v novom šate. Na albume Biológia pre zmenu bolo DVD so starými klipmi. Tak jednoducho si asi povedali, že tam dajme Drapákové veci, nech nám to nejako zachráni. Tieto staré songy mi tam samozrejme nevadili, ale podľa mňa to vôbec nemuselo byť. Radšej by som uvítal ešte o nejaké 3 songy viac s Patrikovým hlasom, ktorý mi do tejto kapely sadol rovnako dobre ako vyššie spomínaný Ročo. Odhliadnuc od tohto faktu, bol tento album asi najlepší z éry po Drapákovi. Albumu môžem vytknúť jedine to, že sa nepredával samostatne, ale ako súčasť časopisu Život (ak ma pamäť neklame).

Ďalšou zaujímavosťou na tomto albume bolo aj to, že tu bola pieseň "Nebo, zastav dážď", ktorú keď človek niekde počul, tak ani za mačný mak by si nepomyslel, že počúva niečo od MetaLindy. Prečo? Lebo celú pieseň naspieval Jožo Ráž. Presne tak ako keď Marián Čekovský naspieval pieseň "Myslím, že môže byť" s I.M.T. Smile.

V roku 2010 sa na istý čas znova objavil v kapele Ročo a strihli si spolu pieseň "Keď strácam dych", ktorá bola súčasťou Eurosongu 2010. Potom vyšla už spomínaná výberovka "Best Of" a potom nejako kde nič, tu nič.

Raz mi kamarátka poslala jeden taký album, že "The Best Unplugged". Už si ani nepamätám v ktorom roku to vyšlo, viem len to, že toto CD takisto ako z roku 2007 vyšlo nesamostatne, no tentokrát to bolo súčasťou nejakej vodky, ktorej tu nejdem robiť reklamu. CD nemá ani tvar klasického CD, lebo je to takpovediac také mini CD. Bol na ňom znova nový spevák, na ktorého meno si ani moc nepamätám, lebo hlasovo mi tam vôbec nepasoval.

Našťastie sa tam Jaro Mojžiš (pomohol ujo Google) dlho neohrial, a tak dal priestor ďalším spevákom. Viem, že istý krátky čas kapela koncertovala s nejakým mladým chalanom, ale spolu nevydali nič, takže ho medzi oficiálnych spevákov nerátam.

Poďme teraz do súčasnosti a do roku 2018. Kapela má znova nového speváka, ktorým sa stal Andy Hudák z Košíc. Osobne ho poznám už 10 rokov, takže zvyknúť si na to, že zrazu ho počúvam ako ďalšieho v poradí v MetaLinde mi príde trošku čudné. Čakal som však na to, kedy pustia do sveta niečo pôvodné, čo by ma očarilo až tak, že padnem do kolien alebo ostanem s otvorenými ústami. Nestalo sa ani jedno ani druhé, ale...

Pred niekoľkými hodinami pustili do sveta horúcu novinku s názvom "Láska zvíťazí". Je to skvelá rocková pieseň, v ktorej vyniká aj Andyho hlas s perfektnými výškami, ktoré sa hodia do tejto kapely ako riť na šerbeľ.

Táto pieseň sa objaví aj na ich novom albume, ktorý by mal vyjsť už na jeseň tohto roka. Treba len dúfať, že sa ocitne na normálnom disku s normálnym bookletom.

Tu je odkaz na túto novú pieseň. Hádam sa to bude páčiť aspoň niekomu :)

https://www.youtube.com/watch?v=ao4Y4ny44O8
Zdieľaj článok na facebooku
18 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Riddler

  27 ročný muž
  Turiec

  Najlepšia je zaľúbená žaba (lala)
 2. 2
  Richardulman

  31 ročný muž

  @riddler tá je fajná veru :)
 3. 3
  Tikalok

  hrá sa, že má 1 rok

  rok 2018 je rokom neuveriteľných birdz comebackov :D
 4. 4
  Torpedo08

  28 ročný muž
  kOkOtOvO na Záhorí

  Pre mna je to take ze poznam mozno 2-3 hity a viac sa o tu kapelu nezaujimam ale urcite respektujem a nemam nic proti :)
 5. 5
  Pubertslatinocelny

  33 ročný muž
  zvláštne ticho vzniklo

  @3 jj presne. Čo legendárna Metalinda ožíva. Legendárny Richard Ulman ožíva!
 6. 6
  Majmarad

  36 ročný ujo

  Ešte s Paľom to bola Metalinda, bez neho som od nich nepočul nič.