Čo je to za jazyk (nárečie) ?


Vybral som sa na predĺžený víkend do Nemecka, povzbudiť cez víkend našich hokejistov a tiež si pozrieť historické Drážďany. Takže som si pred odchodom aj oprášil nemčinu, ale keď som sa ubytoval v hoteli v mestečku Weißwasser, čakalo ma prekvapenie. Po nemecky tu totiž rozprávajú väčšinou len turisti a domáci rozprávajú prevažne akousi zvláštnou zmesou poľštiny a češtiny so silným nemeckým prízvukom. Som si však podľa slov 100% istý, že je to slovanský jazyk aj keď má veľa slov z nemčiny. Tento jazyk je aj napísaný v obchodoch, vychádzajú v ňom noviny a dvojjazyčná tabuľa pri vstupe do mesta Weißwasser je "Běła Woda", teda nie "Bílá Voda" po česky ale ani "Biała Woda" po poľsky. Keď som sa v hoteli pýtal, vraveli mi, že sa nazývajú "Wenden" alebo "Sorben" ale nikdy predtým som o tom nepočul. Zvláštne, že sa na území Nemecka rozpráva celkom iným jazykom, ktorý je nám vzdialene blízky a starí ľudia často ani po nemecky nevedia.

Zdieľaj článok na facebooku
0 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Zoberhrozno

  24 ročný chalan

  hornolužická srbština
 2. 2
  James98

  30 ročný muž
  Bratislava

  Až tak zvláštne to zas nie je, je to proste menšina Lužických Srbov, ktorá v tej časti dominuje. To je ako keby si prišiel k nám, kúsok od BA, a čudoval by si sa, prečo tu skoro nepočuť slovenčinu, ale maďarčinu - ktorá nie je slovanský jazyk.
 3. 3
  Bombarder

  hrá sa, že má 0 rokov

  Preto som sa čudoval keď som išiel od mesta Bautzen smerom do CZ cez Jirikov tak som videl ns tabuliach nápisy v aj v nemčine aj v tomto jazyku, myslel som si že sú to nejaké kolónie poliakov.
 4. 4
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  oklamcak birdzu

  To je ten prekliaty multikulturalizmus!