Závislosť je diabol odmien a trestov

Začínam chápať ľudí čo hovorili o drogách a závislosti, nie ako z väčšej časti závislosti na látke, ale z väčšej časti ako o návykovom stave mysle. Stav, v ktorom telo potrebuje závislosť. A konkrétna látka, tvrdé drogy, počítač, cukor, automat, alkohol, spoločnosť, nakupovanie, je už len vyústenie. 

A ako sa vlastne rozpozná taká závislosť? Keď niečo nechceš robiť, vieš že nedáva zmysel to robiť a aj tak to robíš. A teda keby človeku na chvíľu zobrali potrebu robiť to, alebo brať to, a dali mu možnosť či znovu chce, povedal by nie. Preto napríklad aj zlosť, ktorú máme na niekoho komu nemôžeme nič spraviť, ale necháme ju zožierať telo zvnútra vykazuje črty závislosti. 

Závislosť nie je o počte hodín strávených niečím, myslením na niečo, počte vpichov, hltov, šľukov, klikov na automate. Je to jednoducho strata kontroly, kedy automatické procesy v mozgu majú vyššiu kartu ako procesy vedomé. 

Mozog je nastavený tak, aby nás motivoval za nám prospešné veci a trestal za nám neprospešné veci. Problém je, keď sa mozog "pomýli". V náboženskom ponímaní by sa dalo povedať, že myseľ ovládne diabol. Psychológ by to možno nazval afekt, samostatná autonómna personalita. 

Jedným riešením je súperiť s diablom, kto z koho. Ja chcem toto, ty chceš tamto. Uvidíme kto má vyššiu kartu. Ja chcem pekné telo, ty chceš cukor. Ja chcem slobodu, ty chceš ópium. Ja chcem finančnú stabilitu, ty chceš ťukať automaty. Ja chcem čítať dobré knihy a ty chceš pozerať youtube. Takýto prístup je samozrejme značne vysilujúci, ako každá vojna. A ako vidíme na mnohých ľuďoch, často končí katastrofálnou porážkou a rezignáciou. Večne chudnúce ženy, večne prestávajúci fajčiari. Večne sa na odvykacie oddelenia vracajúci sa feťáci. 

Myslím si však, že diabol aj osoba majú niektoré spoločné "premenné", v zmysle globálnych premenných v programovaní. Používajú tie isté štruktúry, keďže v skutočnosti sa jedná o jeden a ten istý mozog. A teda keď diabol spraví zlú vec, aj osoba cíti potešenie. Ak diabol chce, potom aj osoba tak trochu chce. Prestanem budúci týždeň. Veď ešte idem na chatu, tam sa aj tak bude piť a fajčiť. Veď ešte ide veľká noc, tam sa aj tak budeme všetci objedať, schudnem potom. Ospravedlnenia osoby, ktorá pochytila trochu z myslenia diabla. Podľa mňa práve preto je najťažšie zbaviť sa závislosti, že človek sa nevie rozhodnúť že chce, pretože sa v ňom zrkadlí časť myslenia diabla. Lebo ak niekto FAKT chce tak prestane prakticky s hocičím (alebo zomrie ak sa jedná o látkovú drogu, ktorá je tak naviazaná na telesné procesy, že telo bez nich už nedokáže existovať.) A teda diabol prakticky nikdy nedokáže vyhrať v priamej férovej vojne. No ako intuitívne vieme, diabol je mazaný a úskočný. Keď ťa môže zlomiť tak ťa zlomí, ak ťa nevie zlomiť tak ťa presvedčí. Daj si len jednu. Z jedného koláča určite nepriberieš. Do automatu nahádžeš len vopred pripravený obnos peňazí.

Tak ako obvykle, z najväčších predností často pramenia najväčšie slabiny. V zmysle "To je ale krásne nové auto, bola by to ale drahá drahá škoda, keby ho niekto poškrabal", alebo "Tie topánky boli také drahé, že si ich radšej ani neobujem, ešte by som ich zašpinila". A tak ako má diabol dosah na myslenie osoby, je len logické predpokladať, že aj osoba má dopad na myslenie diabla. 

Druhým riešením, ktoré sa priam samo ponúka je teda vojsť do mysle diabla, keďže aj jeho myseľ je mysľou osoby. Viac zatiaľ neviem.

Zdieľaj článok na facebooku
31 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Superpinkhero

  hrá sa, že má 1 rok
  Brno

  :D Ha, Diabol, ja mu hovorím strážca prahu... :D
  Ale jo presne s tým súhlasím!!!! :D Keď sa človek naozaj vnútorne rozhodne, že to nechce ( a nie, že to chce ale myslí, si, že by nemal, nie je to vhodné a pod.) tak proste prestane z minúty na minúty, lúsknutím prsta... ako blesk proste už N.E. bodka.
  Pretože podľa mňa neexistuje stav ako "prestávanie" Buď to robíš alebo nie. Nič medzi tým nie je. "Prestávam, obmedzujem" to je vlastne proces kedy v tom aj naďalej zotrvávaš ...
  Vždy je najväčší problém v tom, že ty vlastne chceš :D
 2. 2
  Poppyseed

  24 ročné dievča

  Po precitani som si hned povedala, ze aky dobry clanok.

  Ahaha, nehovoril si si pri svojich Kushino nozoch, ze radsej ich nepouzijes, aby nestratili svoju ostrost?
 3. 3
  Lool141

  22 ročný chalan
  Medzi Jupiterom a Saturnom

  Chválim autora, veľmi pekne. Len dodám, že je viacej stanovísk k tomuto. Jedno je aj to, že si ľudia hľadajú závislosti, z dôvodu nedostatočnej socializácie. Alebo teda z nekvalitných vzťahov, ktoré sú okolo daného jednotlivca, ktorý je ,,závislý". Myslím si, že to je dosť problém dnešnej spoločnosti, výhoda je internet (rýchla odozva), nevýhoda je hĺbka vzťahov. Ale to by bolo na dlhšie..
 4. 4
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  @Superpinkhero Mas take drahe prahy ze ich treba strazit? Som myslel ze prahy su z obycajneho dreva vacsinou:) Hej ved to, ze sice nechces, ale chces lebo ved to je take super, takze chces nechciet ale chces:)

  @Poppyseed To je neskoro, mala si si to povedat este pred precitanim:P No, pytal som sa ze ako dlho vydrzia ostre a ked rezem nieco tvrdsie tak si hovorim stale ze "toto ho iste otupi sakra", ale zatial to zvladam.

  @Lool141 To znie celkom rozumne, zahrnut do toho aj tu socialnu cast, mozno by sa to dalo este viac zovseobecnit, ze jednu pomerne zdravu zavislost na spolocnosti nahradzas druhou na niecom horsom. Ale takto to podla mna funguje aj medzi inymi druhmi, ja som napriklad zacal fajcit "zhodou okolnosti" prave ked som vysadil vsetky jednoduche cukry zo stravy a cele dni som mal pocit ze mi nieco chyba.
 5. 5
  Amikadze

  23 ročné dievča

  zaujimave, palec hore
 6. 6
  Ferko2

  23 ročný chalan

  Laska k sebe a k okoliu...a neviem kazdy ma iny zivot. Ale myslim ze clovek co zije laskou zabuda na to ze je zavisly.