Pred bránami dospelia

...a tak som sa dostala sem.

Neisto prešľapujúc z nohy na nohu pozorujem bránu, ktorá mi akosi znenazdajky skrížila púť. Nerozumiem, prečo tu je.
Načo je potrebná brána uprostred cesty, keď za ňou pokračuje cesta úplne rovnaká?

Ktosi pokladal za dôležité umiestniť ju práve sem.
Ktosi považoval za dôležité vtesať do nej ornamenty, ktoré síce ťahajú pozornosť pútnika viac, než by si sám dokázal pripustiť, no zároveň sú desivé.
Ktosi považoval za potrebné spraviť ju tak veľkou, že aj keby to nebola pravda, človek pred ňou nadobudne dojem, že cesta za ňou bude azda plná čohosi priam nadpozemsky iného.
Kto však má vedieť, ako to v skutočnosti je? Keď ňou prejdem, hlučne sa zavrie a cesta späť bude nemožná, aj keby som po nej túžila.
Viem to. Pár brán som už prešla, no ani jedna z nich ešte nespôsobovala toľko zmätku v mojich myšlienkach.

...a možno ani tak nejde o bránu samotnú...

Obzerám sa späť, tam, odkiaľ som prišla. Cesta sa kľukatí a stáča, zvažujúc sa stále dolu. Za zábradlím, ktoré lemuje oba jej okraje, vnímam obrovskú hĺbku naplnenú hmlou. V diaľke sa črtajú obrysy ďalších špirál ciest, podobných tej mojej. Vidím ľudí, ako po nich kráčajú stále vyššie a vyššie.
Občas sú špirály prepojené a tak ľudia môžu prejsť istý kus cesty spolu. Napadne mi myšlienka, že to musí byť krásne.
Kráčať s niekým.
Túto myšlienku však okamžite zavrhnem, hľadiac na rozmrvenú kamenistú pôdu pod mojimi nohami. Nikto by nemal kráčať po tomto chodníku.
Dokrvavil by mu chodidlá.

Cesta je občas rozbitá, plná kamenia, zaplavená alebo zarastená podivnými rastlinami, ktoré človeka oslepia, spútajú a uväznia v temnote. A tak, hoc stúpa hore špirálou, má pocit, akoby bol uväznený v nekonečnej slučke.
Podvedome sa dotýkam jazvy, ktorú mi tieto rastliny zanechali. Bolo to len pred pár zákrutami. A ani ich nebolo veľa. Povzdychnem si s nádejou, že ich už nestretnem, aj keď viem, že to je nemožné. Ich korene sa tiahnu pozdĺž celej mojej špirály.

Moju pozornosť opäť upútava brána. Neistými krôčikmi sa k nej približujem, lebo sa mi akosi nechce na druhú stranu. Obávam sa, kam ma špirála zavedie. Nechcem skončiť ako jedna z tých ľudí, ktorých som občas pozorovala pri svojom výstupe. Odbočovali na nesprávnych križovatkách a cesta ich zaviedla nie hore, lež dole, na samé dno prázdnoty, ktorá obklopuje špirály. A čím bolo dno bližšie, tým viac ich k sebe ťahalo. Možno sa mi to len prisnilo, no videla či vnímala som ľudí, čo sa s príšerným smiechom vrhali v náruč dna. Ich tváre boli desivé.
Na mnohých z nich som videla jazvy podobné mojej. Bála som sa, že skončím rovnako.
Pred očami sa mi mihajú aj výjavy ľudí, ktorí sa síce neoddali dnu, no nedostali sa ani po špirále hore. Zostali blúdiť hmlou a tá ich pohltila. Aj táto možnosť mi často navodzovala zlé sny.

Chladný vietor rozfúkal prach okolo mojich nôh a ja so záujmom sledujem jeho drobučké čiastočky, ako sa spokojne nechávajú odnášať v diaľku.
Odtrhnem kvet rastúci pri bráne a odfúknem ho smerom k jednej zo špirál, na ktoré dovidím, s nádejou vyčarovať aspoň malý úsmev. Aj sama sa usmejem.

Môj zamyslený pohľad na špirály pretrhne zvuk hodín odbíjajúcich dvanástu. Prenikavo sa rozlieha celým priestorom a mňa odrazu premkne silný pocit, že ten správny už čas je tu.

Po toľkých rokoch.
Pred toľkými rokmi ukrytými za touto bránou.

S posledným úderom stláčam kľučku a...

Zdieľaj článok na facebooku
44 odoberateľov
Tarassaco

She used to draw rainbow faces in the sand. But the rainbow made the face sad... had bits of foam coming out the bottom of its mouth. It's kinda funny that way.

Komenty k článku

 1. 1
  Jerometoucanrainbow

  30 ročný muž
  underline everything I'm a professional

  Don't start to doubt yourself now ,be confident !
  https://www.youtube.com/watch?v=I_vzG5nYk1I
 2. 2
  Midnight

  28 ročný muž
  si prijebaný mentálny prípad, ktokoľvek toto čítaš, ak som ti explicitne nepovedal inak

  hlavny rozdiel je ze az za tou branou properly zacina PvP zona, pred nou je to, aj ked sa nezda, v podstate len coop PvE.

  ak teda spravne chapem(?)
 3. 3
  Tarassaco

  8 ročné dievča

  @midnight no, teoreticky áno, tak sa to všeobecne berie... len začiatok PvP nemusí byť pevne stanovený tou "bránou". Ale to je v podstate jedno, princíp je rovnaký... :D
 4. 4
  Vymyslinick

  19 ročné dievča
  mind the secret services! not everyone who tells you (s)he is a member and looks like a fool, is NOT a part of it, it's his/her role to pretend being crazy/insane/fool cause all the others just think they are something more, but they're definitely NOT

  A áno, milujem novotvary.
  "DOSPELIE" je ú-ž-a-s-n-é !!!

  A ešte "načim".
  Používa veľmi málo ľudí,
  Kvitujem!
 5. 5
  Tarassaco

  8 ročné dievča

  @vymyslinick aj mne sa strašne páči! Už neviem, či som ho od niekiaľ prebrala, alebo kde sa vzalo, ale už som si ho adoptovala. (rofl)
  A načim je moje obľúbené tiež.
  Mám trošku záľubu v archaizmoch. Práve dnes som s kamarátkou konštatovala, že zastarané slová, paradoxne, oživujú slovnú zásobu. (: