Prečo sa starať o svoje mentálne zdravie?

  Dnes je mentálne zdravie v rebríčku asi najviac tabu téma. Nikto sa ťa na neho nespýta. Len povrchná otázka "Čau, ako sa máš?", odpoveď stále tá istá: "Dobre!" lebo kto má na koho vôbec čas a kto sa chce komu vôbec v rýchlosti vyspovedať?! Táto téma je viac tabu ako sex. Pozri sa na televíziu ak ju sleduješ, či skôr na teba vyskočí program/reklama s tématikou sexu alebo nejaký náučný program...tak isto aj na internete. Ale o to nejde. Chcem tým povedať, aby si sa o seba staral/a - robil/a si očistu svojich myšlienok.

  Pozri sa na ľudí z predošlej generácie v tvojom okolí. Neverím, že nenájdeš minimálne jedného, ktorý tak troška nie je v poriadku. Ak nechceš dopadnúť aj ty ako človek, na ktorého práve myslíš, mal by si kvôli sebe robiť tieto veci.

1. Spánok.
Veľmi dôležitá vec je spánok. Mal by si spať minimálne tých 7-8hodín a neverím, že máš tak nabitý deň, že to nedáš. Vieš o tom, že nedostatok spánku ti dokáže spôsobiť mentálnu poruchu? Málo spánku je symptómom ako aj spúšťačom poruchy.

2. Alkohol a drogy
O tomto netreba veľmi polemizovať. Sám som bol v jednom období na dne, ale keď toto úplne vymedzíš, uvidíš, ako sa ti zlepší život. Čo bola frajerina v 15 je teraz smiešne. 

3. Zabudni na minulosť.
A hlavne posuň sa vpred. Odrež ľudí, ktorí ťa ničia.

4. Rozprávaj
Ak máš komu, hlavne sa neužieraj vlastnými myšlienkami, ktoré sú zacyklené a stále o tom istom. Rieš problémy ako dospelý človek, aj keď dieťa drieme v každom z nás, nekrič, neplač ako 5 ročný, keď sa niečo zlé deje a nedarí sa.

5. Stále niečo rob.
V prípade depresií je šanca, že si ju vyliečiš tým, že niečo budeš robiť. Je jedno čo, pomáha aj upratovanie a pocit dobre vykonanej práce je len začiatok. Treba svoju hlavu stále niečím zamestnať, tým ju nekŕmiš odpadom devastačných myšlienok, aká si nula.

6. Vypni.
Nie, nemyslím svetlo v kuchyni. Nachvíľku vypni ak to dokážeš, nájdi si pár minút čisto len pre seba, napíš si pár vecí z dňa alebo týždňa za ktoré ďakuješ, lebo keď za niečo ďakuješ zároveň nemôžeš preklínať.

(ešte to tu doplním, chcem k jednotlivým veciam napísať viac)
tieto vety neslúžia ako liek, ale ako prevencia...

Zdieľaj článok na facebooku
4 odoberateľov
Thankyou

Als mijn kat een koe was kocht ik geen melk meer

Komenty k článku

 1. 1
  Koichi

  tvári sa, že má 3 roky

  Dobré :) celkom fajn rady
 2. 2
  Vreskot000

  31 ročný muž

  úplne úžasné
 3. 3
  Sponkabob

  22 ročné dievča
  NR

  "Odrež ľudí, ktorí ťa ničia"
  A už nám je všetko jasné :D
 4. 4
  Thankyou

  tvári sa, že má 3 roky

  @sponkabob (letim) (cmuk)
 5. 5
  Ausgezeichnet

  21 ročné dievča

  Paradíze
 6. 6
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  strbak birdzu

  Takže sa ti smiem niekedy posťažovať? :O
 7. 7
  Thankyou

  tvári sa, že má 3 roky

  @antifunebracka ah, zlatúšik, ty môžeš všetko!