Koho stretne učiteľ na húsenkovej dráhe

Pracujem v školstve, kde sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí sú tak neskonale ovplyvniteľní a citliví. Ten tam hore je mi svedkom, že si veľmi vážim každú prácu, každé povolanie. Keďže čítam Pratchetta, tak jednoznačne aj zlodejov a vrahov (ktorých záverečné skúšky sú taktiež, mierne povedané, stresujúce) a rovnako aj Smrťa, ktorý zapína Caps Lock, keď hovorí, čiže je úplne cool. Napriek tomu sa odvážim povedať, že je len pár povolaní, ktoré sa dostávajú do tak tesného kontaktu s mládežou. Vidím žiakov, ktorí sú vyrovnaní, uvoľnení, raz smutní, raz spokojní, proste takých, akí by mali byť v ich veku. Akou som bola ja v ich veku. A potom vidím žiakov, ktorí sú tak nehorázne mimo obraz, až ma to fyzicky bolí.

Nevysvetľujte si to "mimo obraz" zle. Nechcem nikoho vtesnávať do šablóny, ale za 4 roky som sa naučila, že decká sú buď v pohode, alebo nie sú v pohode. A to v "pohode" zahŕňa smiech i slzy, občasné nervové zrútenia, nevhodné poznámky i trápne chvíle, o ktorých budú ich kamaráti hovoriť dekády. Dokonca aj hnev na rodičov alebo ich úplné zbožňovanie. Toto všetko patrí do "normálu".

Ale... tá druhá skupina. Ktorá mi tak často trhá srdce na kusy. Ešte vždy sa vedia predo mnou skryť, ešte vždy sa stáva, že ich prehliadnem a prídem na to až v ich 3. ročníku. Môže tu patriť chlapec, ktorý sa pred ostatnými hrá na najväčšieho frajera. Od začiatku mu však vidíte v očiach niečo. Ako keby vám hovoril: "Maj si tu svoje prednášky, ale ja viem niečo, čo ty nie. A máš sakramentské šťastie, že to nevieš." A potom prídete na to, že videl svojho otca zomrieť. Toto nie je chyba nikoho. Ale tak často je to chyba NIEKOHO.

Verte mi, za 90% posranej psychiky môžu rodičia. Nemilujú ich dostatočne. Milujú ich príliš. Rozvedú sa a následne si dieťa medzi sebou pohadzujú ako horúci zemiak. Rozvedú sa a dieťa je týždeň u mamy a týždeň u otca. Rozvedú sa a dieťa je u babky. Rozvedú sa a dieťa vláčia po súdoch. Nerozvedú sa a trestajú dieťa. Nerozvedú sa, ale zabúdajú, že majú dieťa. Matka pracuje v Rakúsku a dieťa sa stará samo o seba. Otec chce všetko ovládať a mať dokonalé dieťa a to dieťa sa bojí aj hlasno dýchať. Otec podvádza matku a dieťa si nevie vytvoriť zdravý vzťah. Matka sa druhýkrát vydá, má dieťa s novým manželom a na prvé dieťa zabúda.

A o čom všetkom ešte neviem.

Kde vidíte toľko radosti a bolesti na jednom mieste?

Každý hovorí o cestovaní. Koľko toho dá človeku. Ako rozšíri jeho obzory. Toto všetko kvitujem. Ale skúste stráviť len jeden rok so žiakmi. Precestujete s nimi Ameriku, Brazíliu, Aljašku, Izrael, Rwandu i Čínu. Ich rodičia do vášho života prinesú pokoj pútnického miesta i hurikán z Floridy. Každý deň je húsenkovou dráhou vašej psychiky. Učíte sa, keď ste dole, keď ste 2 sekundy na vrchole, i keď padáte a kričíte ako blázon. Nepotrebujete nádherný západ slnka nad oceánom. Nájsť krásu dokážete aj sediac na záchode, keď si užívate, že ste dokázali utiecť zo zborovne bez toho, aby vás zastavil nejaký žiak. Pocit nirvány sa dostaví aj vtedy, keď pijete kávu ráno a obedujete na obed. Toto všetko zažijete medzi mladými. Tam zistíte, že oni (i my) sú naozaj centrom vesmíru a že každý jeden z nich má v sebe unikátnu galaxiu. Každý deň mám pri nich pocit, že som objavila nový prvok alebo vyhrala/prehrala milión. Veľmi často som len rada, že som prežila, ale rozumiete pointe, však?

Keby čo i len tušili, čo všetko dávajú, aj keď si myslia, že nemajú nič alebo že všetko strácajú...Zdieľaj článok na facebooku
128 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  Treba im dať trojky zo správania a nechať prepadnúť. To ich naučí!
 2. 2
  Johnysheek

  9 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  ty kacírka.. že "Smrťa" :O snáď SMRŤa? nie? O:)

  ...
  ale inak.. mi príde že je primálo ľudí, ktorí toto dokážu vidieť.. ďakujem.

 3. 3
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  tehulka birdzu

  Čo toľko temnoty na letné prázdniny? :O
 4. 4
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @antifunebracka na toto som myslela už dávno (v podstate každý deň v práci) a keďže teraz dovolenkujem, našla som si čas to konečne dať aj na papier.

  @johnysheek možno ma to časom prejde, keď už bude moja psychika dôležitejšia :D
 5. 5
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking a čo ich to naučí?
 6. 6
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  @5 To uvidime az ked to vyskusame:)
 7. 7
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking dala som len pokarhania, na dvojku to nevydalo :,(
 8. 8
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  Tak na zaciatok to staci, ale casom musis pritvrdit:) Uz si sa aj zalubila do nejakych ziakov?:)
 9. 9
  Johnysheek

  9 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  @titus nahodou preco.. pozitivny pristup a jemne naivny je fajn
 10. 10
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking ešte stále nie, ale sú to len 4 roky. Hoci jeden mal namále, keď mi raz na zač. hodiny povedal: "Dnes nejak naľahko, p. učiteľka", keď som prišla v sukni a blúzke. :)
 11. 11
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  Vidis, prave preto ich treba disciplinovat trojkou a prepadnutim inak si potom zacnu vela dovolovat (ver mi, ja mam oducenych uz x rokov (kde x = 0)):) Podla mna si mu mala ukazat to co este nikdy nevidel:)
 12. 12
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking Príručku ortoepie?
 13. 13
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  Ortopédia s tým nema nic spolocne:P
 14. 14
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking to je fakt. s týmto skôr ortografia.
 15. 15
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  neviem co je ortoepia, ortografia a vlastne poriadne ani ortopedia, ale mala by si pracovat na knihe, ucitelstvo budes mat ako hobby, ale treba zbohatnut.
 16. 16
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @soy_goodking joj, viem. Ale učiť je ľahšie.
 17. 17
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  tehulka birdzu

  @soy_goodking Ako to robíš, že každý tvoj komentár je o niečo trápnejší? Príznak autizmu? :D
 18. 18
  Titusik

  tvári sa, že má 3 roky

  @antifunebracka zasa prrr. My sa takto občas podrypujeme, tak poprosím nikoho tu neurážať, ok?
 19. 20
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  tehulka birdzu

  On začal, inde. Vieš o tom, že všetky ženy - teda aj teba - nazval retardovanými pičami s vagínou?
 20. 21
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  @Antifunebracka #tučniak nie všetky, ale 98% a deťmi, nie pičami. Veď originálny článok v plnom znení je stále k dispozícii. Tebe ale pravda veľa nehovorí, tak mne len ostáva zalomiť rukami a smutne si povdzychnúť, že tvoja mamka nedostala pred rokmi rakovinu krčka maternice a vyplodila takého retarda:D
 21. 22
  Soy_goodking

  hrá sa, že má 1 rok

  @Antifunebracka No dobre, sú tam aj piče, tentoraz si ma dostal ty lišiak:D