Burizon Break


Hlavným hrdinom série je Michal Skopole, ktorého zamestnaním je architektúra. Po nociach si privyrába v pražiarni burizónov. Je tam hlavným paličom a tak je aj jasné, že vie čo je to poriadna robota. Jedného dňa sa dozvie, že jeho brat Abrahám ,,Linkoln´´ Buro bol neprávom obvinený z vraždy a odsúdený na doživotnú prácu v továrni na sladkosti zvané burizóny, ktorá zároveň slúži ako väzenie. Rozhodne sa mu pomôcť. Zoberie si teda svoje dve verné kamarátky, športové pušky PAUK a Kalašnikov a ide s nimi vylúpiť Národnú Slovenskú Úsporňu. Bolo čo lúpiť, lebo v kase banky boli všetky bankové poplatky.

Vzápätí je zatknutý políciou. Pred súdom požiada, aby si trest mohol odpykať v továrni na burizóny v obci Líščia Riečka na východe Slovenska. Argumentuje svojou praxou a tým, že má know how na veľmi špeciálne karamelové burizóny na bielom korení. Pred nástupom na výkon trestu uvidí v KrimiNovinách v nemenovanej televízii HNOJ podrobné plány továrne-väznice, a tak plány zašifruje do obrázkov skombinované s tým know how na burizóny. Tie si dá svojmu kamarátovi nakresliť na chrbát a hruď večným perom spolu s Henou (zrejme dáka Henrieta). Veľká nevýhoda je ale v tom, že sa nemôže sprchovať, pretože voda by zmyla plány. Preto sa môže sprchovať len do pol pása. Ten pás si dal pre istotu tiež vytetovať.

Keď nastúpi do väzby, stretne sa so svojím bratom prezývaným Čiara (anglicky Link) a jeho kamarátmi: Hispáncom (popr. rómskym spoluobčanom) Šukrem, mafiánom A-Brucim, bývalým vojakom Ce-Ntom, zlodejíčkom Tweetym, bisexuálnym sociopatom prezývaným Čajové vrecúško, blázna s menom Patošík, a s Eastmorelandom, ktorý kedysi vylúpil banku so svojím mačkopalom a na neznámom mieste ukryl veľkú sumu peňazí.

Je ich veľa a iba Boh si to môže pamätať. Netreba. Dôležité je, že spolu zorganizujú útek. Michal sa dozvie, že jeho brata uväznili preto, lebo aj on mal recept na špeciálne burizóny, ktorý chcel predať konkurenčnej firme. Boli mácané v roztoku bieleho vína, čili a okeny. Už len ich farba búrila hormóny a iné vnútorné sily. Burizóny proste fičia. Počas príprav na útek si Michal na steny cely vyvesí plagáty svojich veľkých idolov: Angeliny Jolie, Chucka Norrisa, Jacka rozpar-ováča a Jánošíka.

Chcel tým zmiasť pozornosť, aby si dozorcovia mysleli, že za plagátmi sú ukryté tunely na útek. Avšak všetci dozorcovia čítali knihu od Stephena Kinga Vykúpanie sa vo väznici Šušeň Shawshank, a tak sa nenechajú zmiasť. Po prehodnotení situácie, Michal vyberie zo záchoda skrutku a s jej pomocou sa začne prekopávať na slobodu. Prekope sa až do ošetrovne. Pri plánovaní a kopaní mu pomáhajú aj jeho kamaráti, ale celú akciu sa im snaží prekaziť dozorca Bielik. Keď nadíde čas na útek, Michal si zavolá správcu väznice-továrne s prezývkou Filmárik a Filmuška, aby mu ukázal kadibúdku zo špajdlí, ktorú staval pre správcovu manželku na narodeniny.

Správcu tajne a nenápadne ovalí, zoberie všetky potrebné veci a ponáhľa sa za parťákmi. Spoločne prelezú cez záchod do ošetrovne a stadiaľ prelezú cez múr. Ešte pre zmätenie hľadacích psov trikrát to absolvujú tam a späť. Ochranný systém väznice tiež nezaľáha. Okamžite sa spustí alarm a hrdinom sú v pätách väzenské ozbrojené jednotky. Eastmoreland pri úteku umiera a ostatným prezradí, kde ukryl peniaze.

Ostatní utekajú na stretnutie lietadlom, ktoré vybavil A-Bruci. Lietadlo však odletí a partii nezostane nič iné, ako utekať pešo. Zvyšok série je asi pätnásť dielov prudkého behu, dychčania, obzerania dozadu, spotených čiel a nejaké ponáranie sa do stoky s krokodílmi. Za extra popis deja to nestojí.

V druhej sérii sa síce v dejovej linke trochu strácame. Nevieme ani o kom to vlastne je. Projekt Burizon Break má ale už svoju povesť a sledovanosť a výchovné účinky. Je to preto, lebo svojimi zápletkami nám dáva pocity podobné tým, ktoré majú narkomani keď to preženú s dávkou. Všetko normálne je nenormálne a všetko úchylné je absolútne jasné a zrozumiteľné. Hovorí sa, že seriál sa natáčal tak, že ráno došli chlapi za režisérom strihli si, že kto bude dnes padúch a potom začali točiť. Horšie bolo ak začalo neplánovane pršať, alebo sa im už nechcelo a dokrúcali na druhý deň. Strihli si a koniec dielu celkom ľahko mohol byť taký, že bol padúchom pôvodne (včerajší) kladný hrdina.

Identifikovateľné dejové línie sú zhruba takéto. Pri úteku „osmička z Líščej Rieky“ narazí na mnoho problémov. Nájdu auto, ktoré sa Šukre snaží naštartovať. Zistia, že v ňom nie je motor, a tak zbytočne stratili drahocenný čas. Sú si vedomí, že si mohli veľa zarobiť. Nájdu si potom iné auto a cestou sa dohadujú o tom, že sa rozdelia. Čajové vrecúško sa však nechce rozdeliť, a tak sa pripúta rukou k Michalovi. A-Bruci sa rozzúri a odtne mu ruku nájdenou, v kroví pohodenou sekerou. Vlastne až druhou sekerou, lebo tá prvá sekera bola tupá a tak tú ruku iba zlomila.

Čajové vrecúško so svojou rukou ujde a neskôr si ju dá prišiť ožratému veterinárovi, ktorý mu ju prišije naopak. Patošík si nájde bicykel a zvyšní šiesti idú pešo. Na ceste majú stále najrôznejšie prekážky: policajti, Tweetyho svokra, miestni obyvatelia obcí (niektorí aj živí), cez ktoré prechádzajú, nedostatok jedla, dáky farár a WC.

Niekoľkokrát ich takmer chytili. Napríklad pri ceste lesom stretli poľovníka s dcérou. Ten na nich okamžite začal mieriť dvojhlavňovou loveckou brokovnicou, avšak A-Bruci vytasí revolver a prinúti lovca odovzdať pušku a aj oblečenie, ktoré si oblečie Ce-Nt. Pri hrobe neznámeho chlapa nájdu civilné oblečenie, ktoré tam ukryl Michal. Ale ani to nie je bez problémov - oblečenie je buď príliš úzke, alebo veľké. Všelijako odstáva, nie je celkom „šik“, nohavice škrtia na vajciach a niekedy vadí aj farba.

Po rozlúčení sa rozdelia na dve partie. Je ich nepárny počet a tak musia A-Bruciho rozseknúť po výške na polovicu. Šukre sa potom ide pomstiť manželke, ktorá ho počas jeho pobytu v továrni-base opustila a ide sa vydať za jeho kamaráta. Michal s bratom Linkom idú zachrániť Linkovho syna, ktorému je Link otec. Pravá polovica A-Bruciho sa ide pomstiť zradcom. A-Bruci bol totiž pravák. Ce-Nt ide zachrániť manželku a dcéru, Tweety ide po Eastmorelandových peniazoch (ako aj ostatní), a Čajové vrecúško sa ide pomstiť bývalej manželke, ktorá ho udala...

Neskôr sa stretnú na mieste, kde Eastmoreland zakopal peniaze. Na mieste však stojí dom. Prezlečú sa za deratizérov a pod zámienkou veľkého výskytu švábov začnú prekopávať pivnicu. Nakoniec vykopú peniaze, avšak len dvadsaťkorunáčku aj s hlavou ministra Zajaca a nájdu aj dvojeurovku s Cyrilom a Metódom. Link, Šukre a Michal im ich ukradnú a ujdú, Ce-Nt sa napriek tomu znova vyberie za rodinou a ukryjú sa.

Celá partia má stále nejaké problémy: prenasledujú ich policajti, dozorca Bielik a Čajové vrecúško, ktorí chcú Eastmorelandov poklad, tajný agent Kellerman (po hebrejsky „šťastný pes“) a agent Honey (po slovensky „med“), ktorý už zabil Tweetyho aj A-Bruciho a vie, kde majú utečenci namierené. Blázon Patošík si medzitým nájde čln a rozhodne sa na ňom ujsť do Holandska...

Link a Michal sa rozhodnú vyhľadať Jacka Bauera, vodcu komanda CTU, ktorý im možno bude vedieť pomôcť. Prenasledujú Čajové vrecúško, ktorý im vzal dvadsaťkorunáčku z pokladu a uteká do Maďarska. Nasleduje ich aj Šukre a Bielik. Nakoniec všetko dobre dopadne. Bielik, Čajové vrecúško a Honey skončia vo väzení, majiteľka továrne na burizóny/ väznice odstúpi. Kellerman všetkých obháji pred súdom, a tak sú všetci zbavení obvinení. Avšak tajná služba má ešte nejaké plány s Michalom - a tak Michal putuje do ďalšej továrne...

Zdieľaj článok na facebooku
2 odoberateľov

Komenty k článku