Duchovný romantizmus III

Pokračujem v pridaní ďalšieho príspevku, ktorý som adresoval v tej diskusii.

Ako som spomínal, mnohí máme tendenciu aj bez akéhokoľvek zdania kohosi uraziť, zosmiešniť a podobne. Toto bola podstata hriechu aj farizejov. Teoreticky mali pravdu, že podľa židovských zákonov, avšak židia to robili na základe nepochopenia výroku pri zvestovaní.... A slovo sa telom stalo... Jn 1,14.

Teda Ježiš ako slovo, pretože v nich horela vyslovene nenávisť ku Ježišovi pretože si mysleli, že je nejaký bludár, ale vidíme, ako hrozne tragicky a fatálne sa títo ľudia mýlili. Oni sa božích zákonov držali naozaj ortodoxne, to nemôže nik poprieť, ale to, čo im azda naozaj chýbalo k dokonalosti bola láska.

Bola to láska Ducha Svätého, ktorú zo svojich myšlienok a domnelého duchovného života vyslovene vyhnali preč, nevidiac osobu Ježiša Krista ako pravého Boha a človeka. Bola to láska Ducha Svätého, nielen na Turíce zostupujúceho, ale v každom okamihu, keď sa modlíte k Pánovi. A toto práveže mnohým z nás chýba nie k dokonalosti, to by bolo trúfalé a dosť odvážne vysloviť, ale k bežnému životu.

Pamätám sa, azda nikdy predtým sa mi to nestalo, asi len pri duchovnej obnove, ktorú sme mali minulý rok, na youtube som si pozrel homíliu protestantského pastora, ktorý kázal na svadbe anglického princa. Bola to neuveriteľne strhujúca kázeň plná svätého ohňa Ducha Svätého, ktorý zostúpil na Turíce na apoštolov, ktorý zostupuje neustále na obetné dary posväcujúc ich na svätej omši. Neskutočne mnohorakým spôsobom sa dá opísať táto všemohúcosť Pánova, ktorá má počiatok v Ňom samom. Tá kázeň vo mne samom dlho rezonovala, a pred tým som uvažoval, o čom asi bude kázať. Presvedčený a veľmi nadšený som bol, z jeho prejavu, pretože som si istý, že tento istý Duch Svätý zjednocuje veriacich, ktorých čosi rozďeľuje.

Dobrá správa! Môžeme sa o to spoločne modliť, pretože človek takto obetuje duchovné dary, a naplní svoj život tajomstvom Pánovho utrpenia, zmysel ktorého nám Pán vysvetlí vo večnosti, nakoľko prirodzene všetko nemôžeme pochopiť, čo je pravda ja to tak vnímam ako ďalšie mylné a tragické uvažovanie v živote mnohých kresťanov, ktorí všetko videli, o všetkom počuli, vedia dokonale state písma svätého, vedia čo sa kde nachádza, ale na ich živote to tak nevidno, pretože tak sami nečinia.

Niektorí majú tendenciu možno rozmýšľať síce nie pozemsky, a rozmýšľať naozaj o duchovných hodnotách v dimenzii duchovného poznania, avšak nie sú schopní to aplikovať do reálneho života. Majstrovstvo umenia duchovného života kresťana je práveže toto. Áno, niekto možno nekradne, niekto možno nepoužíva vulgárne slová, niekto možno je naozaj dobrý a podobne, ale pritom ma mnoho iných ďalších nerestí, ktorých sa teda nemieni vzdať za žiadnu cenu, a rád si ich pestuje. Nie je schopný priznať si svoj omyl, nachádzať možno útechu a cenné rady v počúvaní a rozjímaní nejakých duchovných rozhovorov, čo mi napríklad pripadá dosť zvláštne.

Ako teda spomínam, áno, mnohí majú vieru, majú aj nádej, ale nemajú lásku. Možno teraz vymenujem niektoré nepríjemné faktory, ktoré sa budú týkať nás spoločne, ale toto som proste postrehol, a musíme si to naozaj uvedomiť, či sme kresťania, alebo nie sme kresťania, a razíte si vlastnú cestu. A síce.

Sú to ľudia mimoriadne tvrdí, necitliví, veľmi arogantní, veľmi sebavedomí, to by som azda najviac zdôraznil, majú nulovú toleranciu ku chybám druhých, vidiac len vlastný prospech, vlastné pocity. Majú veľmi kruté úsudky, a veľmi nemilosrdné praktiky. Oni síce sa možno nedopúšťajú nejakých hriechov, ktorých sa celkom ľahko dopúšťame z nejakej nerozvážnosti, avšak ich pýcha, celková falošnosť nasvedčuje predovšetkým k poznaniu, že všetci sme hriešni, a všetci potrebujeme predovšetkým činiť pokánie.

Na záver ešte spomeniem niekoľko faktorov. Práve najviac zla v spoločnosti spôsobili navonok bezchybní ľudia, plní vlastnej spravodlivosti.


Zdieľaj článok na facebooku
65 odoberateľov

Komenty k článku

  1. 1
    Atom2

    30 ročný muž

    ja si myslim, ze na tych modlitbach az tak nezalezi ...kdejaky fanatik z kdejakej sekty nazyva svoje sialenstvo vierou a mysli, ze kona v mene Boha ....ale to spravne je to co mame v srci a mysli, pomahat tym co pomoc potrebuju a len nase kazdodenne skutky ukazu ci sme dobrym clovekom alebo nie. "Velmi casto sa uspokojujeme tuzbou byt anjelmi na nebi a pritom zabudame byt cestnymi ludmi na zemi."