Je to len mravec - skutočne?
Je malý a teda má malú hodnotu.

Kľudne ho môžeme zabiť. O nič nejde.

Takto zmýšla mnoho ľudí.

Predom upozorňujem že tento článok je len ukážka toho ako sa pozerám na veci ja, niekomu môže prísť vtipný až prijebaný. Chápem že mnoho z vás to nepochopí a nedokáže sa na to pozrieť z iného uhla pohladu ako sú zvyknutí, a považujú ma za kkta. Ale nepíšte mi to sem. Môžte odísť a nečítať to. Alebo si zanadávajte, ako môžem porovnávať neporovnateľné. Ale nechajte mi môj názor. Berte to ako úvahu. :)

Ľudia zvyknú zabíjať hmyz. Pretože je malý a nemôže kričať.

Je nám do smiechu keď niekto vyjadrí ľútosť nad niečím tak malým.

Ale aká je pravda?

Ak sa pozrieme na priblížené fotky hmyzu tak sú to normálne živočíchy.

Len ľudia ich vnímajú inak pretože sme väčší.

Vo svojej podstate je to primitívny spôsob zmýšlania pripomínajúci pravekého človeka.

Ale čo teraz? Máme prestať vraždiť hmyz? Však aj tak nevedome zabíjame baktérie. Tak prečo vynakladať úsilie na nezabíjanie hmyzu?

Radšej buďme pohodlní a ignorujme ich životy. Preboha hádam nebudem vynkladať toľko námahy som zvyknutý na iné. Takto premýšla väčšina. Inými slovami - naša pohodlnosť je nám prednejšia ako život iných. Ako život tých, ktorí pre nás nepredstavujú nič. Preto je to tak. My sme tu tí silnejší, a určujeme pravidlá. Tak ich určíme tak ako to vyhovuje nám, aj keď ostatní vďaka tomu umierajú. Nájdeme si pár argumentov, aké ťažké by to bolo, aké je to zložité, a radšej ostaňme tam kde sme aj boli. Pretože človek je sebecký. To tvrdí aj história.

Ak si porovnáme človeka s vráskavcom ozrutným, tak sme pre neho asi niečo také ako je mravec pre nás.

Máme šťastie že takéto obrovské tvory žijú vo vode. Inak by nás hlavne v minulosti zašlápli tak ako my zašlápneme toho chrobáka.

Náš krik by nepočuli a ani by ich nezaujímal. Však je to len človeka. Tak malý že ani nevedno rozoznať kde má končatiny.

Každý kto skúma prírodné vedy vie, že celý vesmír je zložený z častíc, ktoré sú tvorené menšími časticami. Tie menšie sú tvorené ešte menšími, a väčšie sú súčasťou ešte väčšej. Ale všade je to rovnaké.

Hmota je tvorená atómami. Atóm je tvorený molekulami.

Ak existuje vo vesmíre život, nemusí byť veľkostne na tom rovnako ako človeka. Mimozemšťan môže existovať v podobe baktérie či tak ozrutných bytostí že Slnko by bolo preňho ako pre nás tenisová loptička. To zatiaľ nevieme. Vieme ale že existuje niekoľko štádií objemu.

Sú veci tisíckrát väčšie ako človek a niektoré žijú.

Potom sú veci tisíckrát menšie ako človek a tiež žijú.

Ďalej sa ľudia zvyknú odvolávať na to že ten hmyz ani nemá vedomie.

Ako to vieme? Pretože je malý? Aký sme my oproti vráskavcovi ozrutnému? A predsa máme vedomie, myslím si že dosť vyvinuté.

Samozrejme ich mozog je primitívnejší ako náš.

Ale kto určuje tú hranicu čo je už vyvinutý mozog ktorý má právo žiť a čo nie?

Faktom je že mozog majú.

Pre niekoho môžme aj my pôsobiť ako také baktérie. Áno, človek tvorí, maluje, spieva.

Ale človek sa zároveň rozmnožuje len vďaka hormónom, pudom, nezomierame od hladu zase len vďaka pudom. Sme do určitej miery tiež len mechanicky ovládaní mozgom.

Niekde som videl že len pár % nášho mozgu využívame vedome, rozhodujeme sa, myslíme si, to tvorí okolo 6% mozgového potenciálu.

Zvyšok sú veci ako vnímanie zmyslov, riadenie hormónov a podobne.

Človek je z nášho pohladu vyvinutý. Vo svojej podstate je však to isté ako mravec.

Jeme, s prepáčením sereme, jebeme a umreme. Popritom vytvoríme pár tónov alebo pár čarbaníc na plátne. To je všetko.

Zohrávame len jednu z mnoho úloch v ekosystéme Zeme. Rovnako ako napríklad šváb.

Niekomu to môže prísť vtipné. Pretože celý život, CELÝ svoj život žije iba v jednom objemovom rozmedzí. V tom ľudskom.

Nikdy nevidel nič inteligentnejšie ako je človek. Nemá nás s kým porovnať.

Nikdy nevidel človeka z pohladu niečoho väčšieho ale vždy ich videl iba ako rovnocenné bytosti rovnako silné ako je on sám. Preto ich vníma ako niečo viac, niečo čo aj má hodnotu. Rovnakú ako on.

Nejaké mravce či iný hmyz, to sú len tie hýbajúce sa bodky na zemi. To sa nedá porovnávať.

Ak letíme lietadlom, alebo stačí aj pohlad z nejakej vyššej veže, ako vidíme ľudí? Nejaké farebné drobné veci tam dole.

Nepočujeme ich. Je ich tak veľa a všetci sa hýbu a všetci sú takí rovnakí, nevidíme tam žiadnu jedinečnosť. Ako keď sa pozeráme na mravenisko.

Skúste to niekedy.

Ďalší príklad bude pre niekoho možno trochu nevhodný, moc krutý/drsný.

Ale ak sa pozrieme na zábery z vojenských operácií, napríklad keď námorníctvo odstreluje pozície nepriateľa, tak vidíme nejaké rakietky ktoré dopadajú na tie hýbajúce bodky. Bodky sa rozhýbu rýchlejšie a chaoticky uteká každá iným smerom.

Nejaké z nich vidíme horieť a po chvíli sa prestanú hýbať.

Každý reaguje rovnako. Tak ako im mechanicky prikáže mozog. Vypustia sa hormóny strachu. Všetci majú rovnakí výraz a správajú sa rovnako. Žiadna jedinečnosť človeka nevidno.

Z tohto pohľadu vyzeráme presne tak isto, či sa nám to páči alebo nie, ako mravenisko ktoré niekto zapaluje.

Z tohto pohladu, z dialky, nevidieť žiadne utrpenie. Áno vieme, že tam práve prebieha peklo. Manželky pricházajú o mužov, deti o otcov. Ale z tohto pohladu vidíme len nejakú nepatrnú zmenu. Len pár mŕtvych organizmov ktoré pre prírodu nepredstavujú takmer žiadnu škodu.

Ak sa pozrieme zblízka, vidíme ako to skutočne je. Obrovské utrpenie, výkriky, plač, ak človek zažije vojnu na vlastnej koži tak sa častokrát zblázni.

To isté platí pre hmyz. My to vidíme ako niečo nepodstatné. Ale z ich pohladu je to možno iné.

Veľa ľudí odpovie na otázku, či zabijú hmyz ak ho vidia, napríklad že: Podla nálady.

To, akú mám momentálne náladu rozhoduje o tom, či vezmeme niekomu život alebo nie. Záchrana života nejakej drobnej existencie pre nás nepredstavuje absolútne nič, žiadnu hodnotu.

Je to tak. Všetci si uvedomujeme minimálne to, že hmyz je pre nás nič, ich život je pre nás nič, pretože sme niečo viac ako oni. Sme o toľko inteligentnejší, vyvinutejší silnejší a hlavne väčší, že pre nás skoro ani neexistuje.

Pre porovnanie: Svet ovláda elita najbohatších.

Rôzne mená multimiliardárov ovplyvňujú celý vývoj sveta.

Ľudia sa zvyknú hádať aký až vplyv majú tí bohatí.

História nam ukazuje (hlavne 20. storočie) že minimálne v niektorých prípadoch

chcel jeden človek, jeden jediný, ktorý mal ale väčšiu moc, ovplyvniť celý svet.

V extrémnych prípadoch sa dá spomenúť Hitler či Stalin.

V takých bežnejších príkladoch sa dajú spomenúť operácie CIA v 20. storočí ktoré sa dnes odtajnujú, a niektoré z nich znejú: Destabilizovať región s cielom zosadiť ich vodcu, znížiť hospodársku úroveň za cieľom vyvolania verejného hnevu, a podobne.

Či už CIA, Islamský štát, Hitler alebo iný jedinci, na tom nezáleží - ale každý z nich zavraždili vela ľudí, zničili životy miliónom, pripravili o domov ďalšie milióny.

Z každej vojny má niekto zisk. Títo ľudia častokrát vojnu podporujú a snažia sa ju udržať. Znovu je jedno koho si pod tým predstavíme. Niekto vidí ako najväčšieho štvanca vojen USA, niekto teroristické skupiny a ich velitelov.

Najlepší príklad bude Hitler- on vojnu dokonca aj vyvolal. Asi ju nechcel ukončiť. Prečo? Však umierali ľudia.

Každý z nás krúti hlavou a nechápe ako to môžu robiť.

Matky pozerajú na svoje mŕtve deti a pýtajú sa: Prečo? Prečo je táto vojna? Prečo ju neukončia? Kto na tom profituje? Prečo to robí?

Myslím že každý z nás zažil situáciu keď nechápe ako môže byť niekto taký hajzel.

Ako to súvisí s týmto blogom? Vysvetluje to náš pohľad na mravcov. Človek nemôže byť objemovo väčší ako ostatní ľudia, ale napríklad finančne áno.

Čím je dnes človek bohatší, tým má väčšiu moc.

Sroos sa netají tým že ovplyvňuje dejiny.

Hitler bol vodca nacistického Nemecka, jeho moc bola tak veľká, aké bolo Nemecko. Hitler nechcel vojnu skončiť. Pretože chcel zisk. Chcel nové územie, silnejšiu ríšu. To že umierali ľudia ho netrápilo, pretože bol tak "veľký" (mocný), že tí ľudia boli oproti nemu nič, boli oproti nemu to, čo sú mravce oproti nám.

Aj keď sa to ťažko predstavuje, pre týchto ľudí predstavuje obyčajná stredná trieda asi takú moc ako pre nás mravce.

Sila obyčajného človeka je totálne zanedbatelná oproti sile Soroša, Trumpa, Putina, Hitlera alebo aj velitelov IS. Preto sa cítia asi tak ako sa my cítime oproti mravcom. Miliónkrát silnejší. Preto aj páchajú, niektorí z nich, také ohavné činy. Sú shopní zabíjať, ničiť. Pretože je to pre nich nič. Oni sú silnejší. Nejaký Afgánec alebo obyčajný človek strednej triedy v ich živote nehrá rolu. Tak ako v našom ten mravec.

Tak keď budeme najbližšie nechápavo krútiť hlavou nad niektorými ľuďmi, ako môžu niečo takéto páchať, tak si spomeňme, že my sme boli v ich pozícii keď nám tá včela vbehla do bytu.

Hahaha. Vtipné. Od vojny odbočiť k nejakej včele.

Vtipné ale pravdivé.

Zdieľaj článok na facebooku
0 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Habitat

  hrá sa, že má 1 rok

  Dostal som sa až k časti "Atóm je tvorený molekulami.", no potom už len:
  https://s21.postimg.org/v3h32phon/1492367673521.jpg
 2. 2
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @habitat Nie, nie je to celkom tak. Máš pravdu. Písal som to rýchlo a okrem toho je tam možno aj ďalších pár gramatických chýb.
  Mení to podstatu?
 3. 3
  Genksta

  22 ročný chalan

  neprecital som to cele (po tie politicke veci som sa dostal) ale chvalim tento clanok, ja som sa len prednedavnom uvedomil a prisiel na to ze to ako vnimam zabijanie hmyzu je ovplyvnene hlavne kulturne - je to bezne a robi to skoro kazdy....ale nie je to spravne a pokracovat v tom nebudem, je to proste nieco co zije a clovek nema pravo tomu ublizovat pokial to neublizuje jemu...som zvedavy o kolko bude musiet ludstvo pokrocit dalej aby sa zmenil pohlad na taketo veci...
 4. 4
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @genksta Ďakujem, som rád že niesom sám kto to takto vníma. :)
 5. 5
  Kuko1965

  hrá sa, že má 1 rok

  Človek zabije 475-tisíc ľudí a komár 725-tisíc za rok.
  Sebaobrana. To je iný uhol pohľadu.
  (thumbs)
 6. 6
  Stefanius

  24 ročný chalan

  pravda treba si vazit kazdy zivot aj hmyzi ale mandolinkam sa neubranim musim ich znicit :smile:
 7. 7
  Thrwtchr

  25 ročný muž
  poloha sa načítava

  Darwin tiež tvrdil, že mravčí mozog je podľa neho "najzázračnejším kúskom hmoty", snáď viac, než ten náš ľudský.

  Citoval ho Kropotkin vo svojej teraz už kultovej "Vzájomnej pomoci" (Mutual aid). Teda, neviem, ale myslím, že je to docela dôveryhodné, pretože Kropotkin sám bol veľmi dôsledný prírodovedec, fascinovaný obzvlášť mravcami a iným sociálnym hmyzom.

 8. 8
  Thrwtchr

  25 ročný muž
  poloha sa načítava

  Inak, prikláňaš sa k názoru, že sentiencia (vnímavosť) je binárna, alebo že je skalárna?
 9. 9
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @thrwtchr ťažká otázka.
  Popravde nad týmto som sa ani nikdy nejak nezamýšlal. Asi skôr skalárna, ale ako píšem, keby som si o tom zistil viac možno by som napísal niečo iné.
 10. 10
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  :D :D Dámy a páni, takto vyzerá pseudofilozofovanie a banálne moralizovanie v tej najčistejšej podobe. Ono väčšina ľudí nezabíja hmyz pre potešenie, vieš. Hmyz navyše ani nemá mozog. A nie, Soros skutočne nikdy nikomu nijak neublížil. Ale načo to vysvetľujem postihnutému chlapcovi na začiatku puberty, ktorý odhaľuje tajomstvá sveta ;)
 11. 11
  Thrwtchr

  25 ročný muž
  poloha sa načítava

  @vsakpredsajaa Hej, toto je taká skôr okrajová téma. Ak Ťa zaujíma viac o tom Darwinovi, evolúcii, sociálnom hmyze atď. a zároveň ťa zaujíma tento presah do ľudských societ, tak vrelo odporúčam Kropotkinove diela.

  @Antifunebracka V niečom s Tebou súhlasím, napríklad tie úvahy o Sorosovi mi prišli dosť scestné (a je to už pomaly taká floskula rôznych konšpirátorov, jasné, že za všetko môže Soros so svojimi petrošekelmi :D ).
  Proste taký rýchlokvasený blog.

  Ale ako môžeš, prepánajána, tvrdiť, že hmyz nemá mozog? Dúfam, že to nemyslíš vážne. Minimálne napríklad taký Darwin by s Tebou ostro nesúhlasil (viď. môj koment vyššie).
 12. 12
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @antifunebracka 1. Kde píšem že ludia zabíjajú hmyz pre potešenie?
  2. Hmyz nemá mozog? Ako môžeš napísať takúto kurevskú pičovinu a následne dodať že ja som na začiatku puberty? Ono to vyzerá že ty si nedokončil ani ZŠ keď zajebeš toto. Možno si len často chýbal
 13. 13
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @thrwtchr určite si ich pozriem :)
  Čo som zatial stihol pozrieť tak to vyzerá strašne zaujímavo.
  Celkovo som Darwina moc neuznával ale keď si pozriem jeho citáty tak dávajú najväčši zmysel a najlepšie vysvetlujú zákon výberu.
 14. 14
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  "Ľudia zvyknú zabíjať hmyz. Pretože je malý a nemôže kričať."
  jj preto ho určite zabíjajú
  @thrwtchr Odkiaľ vy 2 beriete, že hmyz má mozog? Má nervové ganglium, ale to sa s mozgom rozhodne nedá ani porovnávať.
 15. 15
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  @antifunebracka zle si to pochopil.
  Myslel som to tak že ak vbehne hmyz do bytu tak ho zabijú pretože je malý a nemôže kričať a teda pre nich nemá ani takú hodnotu aby obetovali minútu zo života a vyhnali ho.
  Ale aj keby som to myslel inak(čo som nemyslel!) je to dôvod nato aby si ma označil za postihnutého puberťáka?
  Btw BANÁLNE MORALIZOVANIE - to je pre každého niečo iné, pre náckov je banálne moralizovanie ak niekto rieši Mazurekove výroky na FB.
  To nie je žiadny argument.
  A ten mozog - áno hmyz naozaj má mozog.
  Daj si to do googlu priemerný hmyzí mozog obsahuje 100 000 neurónov.
 16. 16
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  Keď sa mi v izbe vyroja mrave, tak ich nezabíjam preto, že sú malé a nemôžu kričať, ale preto, že je nemožné ich vynášať po 1 von. Rovnako ako komáre v noci, ktoré ťa mimochodom v niektorých krajinách môžu aj zabiť.
 17. 17
  Thrwtchr

  25 ročný muž
  poloha sa načítava

  @antifunebracka Tak, hm, Darwin používa termín "cerebrálne ganglie" zameniteľne s termínom "mozog". Čiže porovnávať sa to dá. ;)

  https://darwinsaid.wordpress.com/2010/03/19/charles-darwin-on-the-ant-brain-vs-the-human-brain/
 18. 18
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  @thrwtchr Ono od Darwina sa biológia trošku posunula ;)
 19. 19
  Thrwtchr

  25 ročný muž
  poloha sa načítava

  @antifunebracka Nielen trošku, samozrejme. To ale nie je žiadny protiargument, pokiaľ si to tak zamýšľal. ;) ;)
  Darwin položil nejaké tie základy, na ktorých stojí celé naše dnešné chápanie evolučného procesu... podobne ako v prípade priekopníkov/čok chémie sa isté veci proste nemenia.
  A vedci aj dnes bežne referujú na tento orgán u mravcov ako mozog.

  http://guides.library.harvard.edu/fas/Brains/ants
 20. 21
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  @thrwtchr Nebudem sa naťahovať o slovíčka, podstatné je @16 ;) ;)
 21. 22
  James98

  30 ročný muž
  Bratislava

  @antifunebracka @10 Len k tomu Sorosovi. Vyjadrím sa k nemu, lebo ho mám rád - mám rád jeho knihy a dosť často ho citujem (hoci v "mojich" kruhoch mi je to vyčítané, robím to aj tak). Naozaj, Soros nikomu neublížil - ale keby si poznal jeho knihy, tak by si ho (spolu s inými pro-Americkými zmýšlajúcimi ľuďmi) začal neznášať. Soros na úvod väčšiny svojich kníh píše o sebe, o svojom živote, o svojej teórii reflexevity atď. Dokonca rád píše o tom (a chváli sa tým), že Má rád keď zasahuje do chodu dejín - to znamená, že finančne podporuje rôzne prevraty a revolúcie, proste rád je súčasťou vývoja dejín. To neni žiadna konšpiračná teória, môžeš si to prečítať napr. v tejto knihe jeho knihe http://www.martinus.sk/?uItem=37931 kde sám vymenúva, na ktorých prevratoch a projektoch sa podieľal. Rovnako z tejto knihy pochádza aj jeho citát "Hlavnou prekážkou stabilného a spravodlivého svetového poriadku sú Spojené štáty." A tým sa spúšta jeho náklad voči Spojeným štátom (ale je pravda, že v jednom odstavci kritizuje aj Rusko - to je však zanedbatelné - keďže celá kniha sa venuje kritike USA). Soros, hoci neni politik, má reálnu moc a silu ovplyvňovať udalosti vo svete vďaka svojmu majetku - on sa sám sa k tomu hlási, chváli sa tým (je to nezpochybnitelné keďže to naozaj bez okolkov píše vo svojich knihách) - a úplne mu rozumiem, mať toľko peňazí robím to isté (a nevidím na tom nič zlé).
 22. 23
  Vsakpredsajaa

  21 ročný chalan

  "Neriadím sa pevne určenými pravidlami, ale upravujem si ich podla potreby."
  Sorošov citát.
  Ak niekto bude tvrdiť aj napriek tomu že Soros je dobrák čo nikdy neprekročil zákon tak je proste kokot.
 23. 24
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  @james98 Presne, ako si napísal, nevidím na tom ani ja nič zlé, pokiaľ fakt nepodporuje genocídy či prevraty k horšiemu. V mojich očiach je to asi hneď po E. Wieselovi najväčší hrdina.