mal to byť #november2022 , ale je to niečo úplne iné, taký výgrc mojej duše. príjemné čítanie priatelia

Ja som vlastne celý život, taká strašná trúba. Furt niečo urobím, na základe toho, ako to cítim a takmer vždy to dopadne zle.

Napr. keď som v 3.ročníku na základnej škole pofarbila spolužiačkinu novú, svetlúnko-žltú mikinu tušom. Tak za prvé – Kto si na výtvarnú nosí čisto novú, svetlúnko-žltú mikinu? A za druhé – nemala sa s ňou tak vychvaľovať, krava.
Ako krava som však skončila ja. Po výtvarnej to povedala pani učiteľke a tá to vymyslela fakt šalamúnsky– povedala jej, že mi niečo môže pofarbiť tiež – vraj „aby ste si dievčatá nič nemohli vyčítať, aby ste si boli kvit“. Keby to bolo všetko, nepoviem ani slovo, lenže ona mi nielenže pofarbila celý môj tretiacky výtvarný masterpiece, ale ešte aj v triede povedala, že mi minule na desiatovom chlebe videla biely povlak a deti sa mi odvtedy vyhýbali. Vraj im doma rodičia povedali, že nechcú doma vidieť moju novú kamarátku Mucorínu Mucedovú. Pozerala som na nich, akoby spadli z višne, a určite ani oni netušili, čo vlastne zo seba vypustili. Dnes sa na tom smejem. Ha, Mucorína Mucedová. Fakt dobré. Aby som sa ale posunula – nejak som toto, zhruba mesačné vyhýbanie sa prežila, sedieť sám malo aj nesporné výhody – nemusela som si po hodine veci poriadiť, iba som ich posunula na druhú polovicu lavice a na konci dňa zošupla dnu do tašky a zavrela. Mamina ma vždy hrešila, že mám krásne dosky a že si mám veci ukladať do nich, nech sa mi nepokrčia. To bol však zbytočný luxus a hlavne – zaberalo to veľa času, ktorý sa dal tráviť zmysluplnejšie. Napríklad si dávať závody ku skrinkám. Klasicky, kto tam je posledný je zhnité vajce. Po mesiaci sa so mnou chtiac-nechtiac deti znovu začali baviť, pretože som si skoro jediná písala úlohy z matiky a neskromne môžem tvrdiť, že v tom čase mi matika fakt šla.

Väčší problém však nastal v 9.ročníku, keď som v akomsi amoku už nemohla zniesť ako si moji spolužiaci robia srandu z nášho učiteľa. Teda, bol to typ, z ktorého si srandu robil každý, ale on si to naozaj nezaslúžil. Bol to vysoký, starší pán. Volal sa Pavel a učil nás biológiu a technickú výchovu. Bývalý alkoholik, ktorý navyše račkoval. A na každú hodinu si vždy doniesol balíček tic-tac-ov, z ktorých si každých 5minút, na sekundu presne, 2 vytiahol a prenechal ich útrobám svojho tráviaceho systému. Keď nám náhodou-či schválne zvonil telefón, vždy povedal „vypni ten pjímač, ty pjimitív“ a tak. Spomínam si, ako sme raz písali písomku z biológie a jeden z mojich mentálne slabších spolužiakov na telefóne pustil zvuk húkajúcej sanitky. Pali sa vyklonil z okna a hľadal sanitku. 20 minút. Vždy sa na mňa usmieval a ja na neho tiež a snažila som sa naozaj vôbec nesmiať, keď po stýkrát na žiadosť triedneho osadenstva vysvetľoval rozdiel medzi hrtanom a hltanom. Nerobila som si z neho srandu, a dokonca som za to párkrát nepekne nahúkala na svojich spolužiakov. No a za to ma znenávidela časť našej triedy a začala robiť zle aj mne. Žalovať som nechodila, už len to by mi chýbalo – a navyše zostával nám už len spoločný polrok.

Potom sa každý rozpŕchol svojím smerom – niektorí zostali na ZŠ a trúfam si tvrdiť, že sú tam doteraz, niektorí za hranice, iní do nápravných stredísk a viacerí, vrátane mňa, na gymnázium. Vždy som chcela ísť na gymnázium a skoro od mala som vedela, že raz chcem byť vedkyňa. Taká šialená vedkyňa v Dutošvarcovej korporácii a ako staršia som už chcela byť naozajstnou vedkyňou v bielom plášti. Už cesta na gympel však bola ťažká. Totižto, ja som sa na základke takmer vôbec neučila. Naozaj. Prehodila som si učebnice a keď nás čakala nejaká písomka, priznávam, raz som si to prečítala. V deviatom ročníku nás každý strašil monitorom a rečami o tom, že je to najdôležitejší deň našej budúcnosti. Nebrala som ich vážne. Môj ocino však áno. Na monitor som sa nepripravovala, na prijímačky tiež nie. Nejak som sa nemala čo učiť. Nasledovali však dni, keď ma môj ocino nútil sedieť nad knihami a učiť sa. Keď ma nepúšťal von, kým som sa aspoň dve hodiny neučila. Keď mi v záchvatoch zlosti vykrikoval, že zo mňa nič nebude, skončím ako smetiarka a na gympel také „niečo“ ako ja nikdy nezoberú. Monitor síce nedopadol najslávnejšie, no na gympel som sa dostala. Reči môjho ocina sú však vo mne stále a ja sa stále cítim ako "také niečo", pri každej náročnejšej situácii. Asi na tom niečo bude. Alebo som si to len osvojila, keď som to tak často počúvala. Viem, že to nemyslel zle, no ovplyvnilo ma to, a nemyslím si, že v dobrom.

Napríklad aj teraz, práve teraz znovu stresujem, a znovu sa cítim ako "niečo také", lebo si začínam uvedomovať, že sa blíži maturita. Tá, ktorá podľa mňa už niečo narozdiel od monitoru znamená. Ktorej sa fakt bojím, hoci každý, kto ju má za sebou hovorí, že je to formalita. Sedím nad učebnicou chémie a snažím sa môj mozog donútiť rozlišovať pyrol, pyrazol, piridín, 2Hpyrán, 4Hpyrán, piperidín, pirimidín, pelagru, PPvitamín a purín a.. cítim sa beznádejne.

Teraz by som rada písala, že ma ráno o 5 rokov zobudí budík presne tak, ako ma zobudí zajtra a ja sa budem nenajedená, nenamaľovaná ponáhľať na prednášku, ktorá ma bude extrémne baviť, a na ktorú sa budem tešiť takmer ako na výlet s priateľmi. Že celý život bude presne podľa mojich predstáv, budem vedieť konať rozmumom a nie všetko podriaďovať svojmu srdcu a budem rozvážna a  spokojnejšia a šťastnejšia, avšak to neviem. Naozaj netuším, čo do môjho života za 5 rokov vstúpi, či naozaj neskončím ako smetiarka, ako mi vyveštil  môj ocino. Jediné, čo som sa naučila, alebo teda, čo ma môj život naučil je, že 99% vecí, ktoré sa nám prihodia vieme ovplyvniť. A ja naozaj nechcem skončiť ako smetiarka, hoci mám aj k týmto ľuďom hlbokú úctu, a preto

Pyrol, pyrazol, piridín...
Zdieľaj článok na facebooku
36 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Ps102

  22 ročný chalan
  Muchosransk, mestská časť Vukojebina

  Tá učiteľka je pizda.
  Hentak sa trestať môžu možno tak basisti medzi sebou...
 2. 2
  Ánosomtuprvýkrát

  17 ročné dievča
  no a najradšej mám tých, čo to najviac potrebujú, ... tých, čo ma neznášajú a nenávidia (@Vymyslinick, 17.11.2017, 6:15 CEWT)

  Bože, toto je naprosto dokonalé.
  TOTO keď prečítaš ako príhovor na stužkovej, tak
  ťa všetci budú milovať do konca svojho života.
  Ja som ťa už dávno, ale teraz ešte viac.
  SI ÚŽASNÁ A SUPER. A tatino to len preto, že to
  cíti a chcel ti zraziť hrebienok, aby si si to neuvedomila
  príliš zavčasu, A ja som tá sviňa, ktorá mu to pokazila!
  Keď ja už som raz taká!
  Vážne, TOTO je to, čo by malo zaznieť na tvojej stužkovej ...
 3. 3
  Warble

  19 ročné dievča

  @ps102 mali sme aj katechétku, kt. nám pred 1.sv.prijímaním povedala, že sa nemusíme ani snažiť, že Ježiš by do našich zhnitých duší nikdy nechcel vstúpiť
  :D
  @ánosomtuprvýkrát ďakujem za tip :D
 4. 4
  Primitiv

  24 ročný chalan
  občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

  myslel som si, že máš písať ten prejav
 5. 5
  Warble

  19 ročné dievča

  @primitiv mám :D
 6. 6
  Primitiv

  24 ročný chalan
  občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

  No vidíš! (hehe) Šikovná si (thumbs)
 7. 7
  Warble

  19 ročné dievča

  @primitiv ani nie, z prejavu nemám ani čiarku :D
 8. 8
  Primitiv

  24 ročný chalan
  občas sám neviem, v ktorom svete sa práve nachádzam.

  Myslel som si, že to "mám" znamená "mám prejav". Prepáč, kokotizmus je na mojej strane.
 9. 9
  Warble

  19 ročné dievča

  @primitiv aspoň si mi povedal, že som šikovná :( sa to kompenzuje :P
 10. 10
  Ánosomtuprvýkrát

  17 ročné dievča
  no a najradšej mám tých, čo to najviac potrebujú, ... tých, čo ma neznášajú a nenávidia (@Vymyslinick, 17.11.2017, 6:15 CEWT)

  Proste presne tento tvoj geniálny čítavý štýl,
  ktorým je radosť a potešenie sa baviť,
  zakomponuješ doňho všetkých tvojich spolu-
  žiakov a spolužiačky, učiteľov, učiteľky, "profesorov"
  a "profesorky", správne to namiešaš a bude z toho
  najdoko literárna pochúťka v histórii vašej školy!
  Potom nám ho sem, prosím,hoď do blogu, už teraz
  sa naň veľmi teším a neviem sa dočkať!
 11. 11
  Antifunebracka

  28 ročný muž
  go(o)d & (d)evil birdzu

  Dobre píšeš, fakt by si to mala niekde použiť. A... budeš sqelá smetiarka :)
 12. 12
  Warble

  19 ročné dievča

  @anosomtuprvykrat kúsok preexponované, ale ďakujem :)
  @antifunebracka ďakujem aj tebe Karolo, cením si to :)
 13. 13
  Ánosomtuprvýkrát

  17 ročné dievča
  no a najradšej mám tých, čo to najviac potrebujú, ... tých, čo ma neznášajú a nenávidia (@Vymyslinick, 17.11.2017, 6:15 CEWT)

  @12 Ale isteže, ešte sa to aj tvári skromno, pekne
  vychovano, tuší, vie, dúfa, ráta s tým, že je to popiči
  dobré a že na škole niet nikoho, kto by vedel písať
  pútavejšie, aj mňa nemala na gympli slovenčinárka
  bohvieako rada, lebo som jej zapapuľovala, neučila
  som sa jej bifľošoviny, nechcela som jej ísť pred tabuľu,
  ona mne, že dám ti päťku a ja jej, že veď dajte, ale zasa
  myslím, že jej imponovala tá moja nespútanosť a
  mámpičizmus, že, hoci som jednotkárka, kľudne si
  nechám pokaziť priemer a hroziť pokazením vysvedčka
  sólovou dvojkou. No ale tie moje slohy, tými som ju úplne
  vždy odrovnala, bola z nich paf, nemohla ich nemilovať
  a ako milovníčka dobrého slova mi nemohla dať vždy
  na polroku aj na konci iné ako jednotku, nech by sa
  akokoľvek snažila presviedčať sa, že si nezaslúžim.
  A tipujem, viem, že ty budeš niečo plus mínus podobné.
  Takže áno, so skromnosťou a schovávaním sa v kútiku
  sa dosahuje úplne najviac! Diamant treba zahodiť za kôš,
  ešte lepšie zakopať na školský dvor meter pod záhon ruží.
  Nie ho vystaviť na čestné miesto nie v škole.
  Ale v celej dzedzine! A to dzedzinou volám aj menšie mestá
  ako Praha, či Barcelona, mestá sú pre mňa dajmetomu
  v North Am. + Eurázii obce plus mínus desať melcov,
  Tokyo, New York, Moskva, Londýn - 13.5 8.1 12.2 8.8 .
  Slávnou , uznávanou, dobre zarábajúc"ou budeš, keď sa
  ukážeš svetu a tamto "preexponované" budeš používať
  ako zoslabenie významu.
  Takže sorry, že som nepoužila kvetnatejšie popísanie
  skutočnosti, nabudúce sa určo polepším. Sľubujem !!!
 14. 14
  Sandriously

  19 ročné dievča

  heterocyklické zlúčeniny (hehe) (love)